про передачу справи на розгляд до іншого адміністративного суду
13 листопада 2024 року м. Львівсправа № 380/22895/24
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області (вул. Шевченка, 89, м. Стрий, Львівська область, 82400) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79008) до Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» (вул. Руставелі Шота, 9А, м. Київ, 01601) в особі Філії «Сколівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» (вул. Стрийська, 30, м. Сколе, Стрийський район, Львівська область, 82600) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
Перший заступник керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» в особі Філії «Сколівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Сколівське лісове господарство» щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Секул» площею 28,2 га та зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Сколівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» виготовити технічну документацію із землеустрою щодо організації і встановлення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Секул» площею 28,2 га з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру про межі та режим їх використання та встановлення охоронної зони у порядку, визначеному ст. 39-1 Лісового кодексу України;
- визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Сколівське лісове господарство» щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Кичера Кропивина» площею 50,3 га та зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Сколівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» виготовити технічну документацію із землеустрою щодо організації і встановлення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Кичера Кропивина» площею 50,3 га з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру про межі та режим їх використання та встановлення охоронної зони у порядку, визначеному ст. 39-1 Лісового кодексу України;
- визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Сколівське лісове господарство» щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Кийовець» площею 36,0 га та зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Сколівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» виготовити технічну документацію із землеустрою щодо організації і встановлення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Кийовець» площею 36,0 га з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру про межі та режим їх використання та встановлення охоронної зони у порядку, визначеному ст. 39-1 Лісового кодексу України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 листопада 2024 року визначено головуючою суддею Клименко Оксану Миколаївну.
Згідно з пунктом четвертим частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Правила територіальної юрисдикції (підсудності) визначені у розділі 1 глави 2 параграфу 3 КАС України «Територіальна юрисдикція (підсудність)».
Так, відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Отже, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Цей позов позивач пред'явив до Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» в особі Філії «Сколівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України».
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи - Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» є вул. Руставелі Шота, 9А, м. Київ.
Водночас Сколівське лісове господарство з місцезнаходженням за адресою вул. Стрийська, 30, м. Сколе, Стрийський район, Львівська область є філією Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до частин першої, третьої статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх утворила, і діють на підставі затвердженого нею положення або на іншій підставі, передбаченій законодавством іноземної держави, відповідно до якого утворено юридичну особу, відокремленими підрозділами якої є такі філії та представництва.
Отже, філія наділяється майном юридичної особи, що її утворила, і діє на підставі затвердженого нею положення, утім не є юридичною особою.
За змістом абзацу першого частини п'ятої статті 46 КАС України відповідачем за позовом суб'єкта владних повноважень (у визначених КАС України та законом випадках) може бути, зокрема, юридична особа.
Отже, ця адміністративна справа, зважаючи на місцезнаходження юридичної особи-відповідача - Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» (вул. Руставелі Шота, 9А, м. Київ) належить до територіальної юрисдикції (підсудності) окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Разом з цим 15 грудня 2022 року набрав чинності Закон України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), яким ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва та утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Згідно зі статтею 3 Закону № 2825 територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.
Водночас пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Ураховуючи зазначене, за правилами територіальної юрисдикції (підсудності) ця адміністративна справа підсудна Київському окружному адміністративному суду.
Суд також наголошує, що розгляд і вирішення адміністративної справи із недотриманням судом правил територіальної підсудності є порушенням як норм вітчизняного законодавства, так і приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, в частині гарантування позивачу права на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отож, порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративному суду розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд передати таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з пунктом другим частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на викладене цю адміністративну справу належить передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 26, 29, 248, 286 КАС України, суд,-
Передати адміністративну справу № 380/22895/24 за позовом Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» в особі Філії «Сколівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії на розгляд до Київського окружного адміністративного суду (бульвар Лесі Українки, 26a, Київ, 01133).
Передачу адміністративної справи № 380/22895/24 здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 13 листопада 2024 року.
СуддяКлименко Оксана Миколаївна