Рішення від 13.11.2024 по справі 380/14050/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2024 рокусправа №380/14050/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ((РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

- визнати протиправними та незаконними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відносно ОСОБА_1 за примус до ідентифікації у АТ «Ощадбанк» та через сервісний центр управління, як внутрішньо переміщеної особи;

- визнати протиправними та незаконними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відносно ОСОБА_1 щодо незаконної затримки їй пенсії у квітні 2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вилучити з пенсійної справи та електронних обліків фонду відомості відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що вона має статус внутрішньо переміщеної особи;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на загальних підставах, які визначені чинним законодавством України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідно до п.7 ч. 1 ст.371 КАСУ виконати рішення суду негайно та відповідно до ч. 1 ст.382 Касу встановити Відповідачу строк на подання звіту про виконання судового рішення;

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням ПФУ у Львівській області з квітня 2024 протиправно припинено виплату пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано позивача пройти ідентифікацію у АТ «Ощадбанк» та через сервісний центр управління, як внутрішньо переміщеної особи.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 04 липня 2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Вище вказану ухвалу було надіслано одержувачу - Головному управлінню ПФУ у Львівській області в його електронний кабінет 04.07.2024 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Станом на дату винесення судом рішення відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову від відповідача не надходило.

Відповідно до частин 5 та 6 статті 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У зв'язку з тим, що позивач не пройшла ідентифікацію у порядку Постанови №837, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.04.2024 року припинено їй виплату пенсії.

Не погодившись з такими діями відповідачів, Позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів із цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Статтею 1 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ) визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію нарівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міждержавними угодами. Пенсійне забезпечення громадян України, що проживають за її межами, провадиться на основі договорів (угод) з іншими державами. У тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, то застосовуються правила, встановлені цими договорами (угодами).

Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.

Частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 (далі Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

У відповідності до положень п.17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 662) якщо суми пенсії та грошової допомоги отримуються з використанням платіжної картки, строк дії якої перевищує один рік, і протягом року за такою платіжною карткою не проводилися видаткові операції особисто одержувачем, а банком протягом року не проводилася фізична ідентифікація особи, уповноважений банк повідомляє про це відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення. У такому разі орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення забезпечує проведення ідентифікації та верифікації особи на підставі пред'явленого (в обов'язковому порядку) одержувачем особисто паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та визначеного законодавством документа, в якому зазначено відомості про місце її проживання. Органи Пенсійного фонду України можуть забезпечити проведення ідентифікації та верифікації особи за допомогою відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв'язку пред'являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.

До фізичної ідентифікації прирівнюється:

- авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису Дія.Підпис (Дія ID), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

- посвідчення в установленому порядку за зверненням одержувача, який тимчасово проживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою.

- якщо ідентифікація та верифікація особи не відбулася протягом року, орган Пенсійного фонду України та орган соціального захисту населення припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку і проводить виплату через призначеного оператора поштового зв'язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України в установленому порядку.

У відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 5 листопада 2014 р. №637, фізична ідентифікація внутрішньо переміщеної особи, яка одержує пенсію через поточний рахунок в установі акціонерного товариства Державний ощадний банк України, проводиться акціонерним товариством Державний ощадний банк України кожні шість місяців з дня відкриття рахунка або з дня проведення попередньої фізичної ідентифікації. Для осіб, які взяті на облік як внутрішньо переміщені особи до введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні воєнного стану в Україні та які не проходили фізичну ідентифікацію протягом дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - коронавірусна хвороба (COVID-19), для продовження нарахування пенсій необхідно пройти фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року.

Способами фізичної ідентифікації внутрішньо переміщених осіб, які одержують пенсію через поточний рахунок в установах акціонерного товариства Державний ощадний банк України, є:

особисте звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України;

авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису Дія.Підпис (Дія ID), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв'язку, проведеного територіальними органами Пенсійного фонду України із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг;

ідентифікація одержувачів пенсій в установах акціонерного товариства Державний ощадний банк України.

Постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 14 серпня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій задоволено частково. Визнано протиправними дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо вимог звернутися ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кам'янка-Бузької РДА для встановлення чи відмови у встановленні статусу внутрішньо переміщеної особи. Зобов'язано Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області в подальшому утриматися від вчинення дій відносно ОСОБА_1 щодо вимог звернутися до Управління соціального захисту населення Кам'янка-Бузької РДА для встановлення чи відмови у встановленні статусу внутрішньо переміщеної особи.

У вказаній постанові зазначено:

«З матеріалів справи видно, що довідка ОСОБА_1 про взяття її на облік як особи переміщеної з тимчасово окупованої території, була видана 17.10.2014р., а 13.05.2015р. було продовжена на 6 місяців, тобто діяла до 13.11.2015р.

Отже, враховуючи фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов до висновку, що починаючи з 14.11.2015р. ОСОБА_1 не мала статусу внутрішньо переміщеної особи, оскільки термін дії відповідної довідки закінчився.

Окрім того, матеріалами справи стверджується (а.с. 20), що позивачка з 27.01.2015р. постійно є зареєстрованою та проживає у АДРЕСА_2 .

Враховуючи такі обставини, а також той факт, що позивачка відповідною заявою (а.с. 23-24) повідомила пенсійний орган про припинення її статусу як внутрішньо переміщеної особи, суд дійшов до висновку, що відповідач безпідставно продовжує надсилати позивачці листи із вимогою звернутися до УСЗН для встановлення чи відмови у статусі внутрішньо переміщеної особи.

Суд вважає, що з моменту припинення дії довідки про взяття ОСОБА_1 на облік як особи переміщеної з тимчасово окупованої території та за умов наявності у неї постійного місця проживання у Кам'янка-Бузькому районі, позивачка повинна отримувати пенсію на загальних підставах, які визначені чинним законодавством.»

Отже, судом встановлено, що позивач не є внутрішньо переміщеною особою.

Як встановлено судом з листа Головного управління ПФУ у Львівській області від 29.04.2024 №11933-12372/Ф-55/8-1300/24, у зв'язку з непроходженням ідентифікації до 31.03.2024 виплата пенсії була припинена з 01.04.2024.

Враховуючи те, що проходження ідентифікації до 31.03.2024 передбачено для осіб, які взяті на облік як внутрішньо переміщені особи до введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні воєнного стану в Україні та які не проходили фізичну ідентифікацію протягом дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, позивач не відноситься до даної категорії осіб, відповідачем протиправно застосовано до позивача положення постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» щодо проходження ідентифікації до 31.03.2024 та протиправно припинено виплату пенсії з 01.04.2024 р.

Суд вважає, що позов в цій частині слід задоволити з врахуванням ч.2 ст.9 КАС України шляхом визнання протиправним дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування до ОСОБА_1 норм законодавства як для внутрішньо переміщених осіб щодо проходження ідентифікації до 31.03.2024 та визнання протиправними дій щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 р.

Позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вилучити з пенсійної справи та електронних обліків фонду відомості відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що вона має статус внутрішньо переміщеної особи, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на загальних підставах, які визначені чинним законодавством України до задоволення не підлягають, так як, як встановлено з матеріалів справи виплата пенсії позивачу проводиться без урахування інформації з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб на виконання постанови Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 14.08.2017 у справі №446/664/17 на загальних підставах.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Розподіл судових витрат не здійснюється, так як позивач звільнена від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування до ОСОБА_1 норм законовдаства як для внутрішньо переміщених осіб щодо проходження ідентифікації до 31.03.2024.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 р.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Реквізити учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ((РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).

СуддяКухар Наталія Андріївна