13 листопада 2024 року м. Дніпросправа № 160/12802/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року (суддя 1-ї інстанції Тулянцева І.В.) в адміністративній справі №160/12802/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
17.05.2024 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування ОСОБА_1 довідки від 22.01.2024 №07-49-10/59 про заробітну плату при переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ “Про державну службу»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 22.01.2024 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про державну службу», у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках від 22.01.2024 №№07-49-10/59-1 та №№07-49-10/59, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що вона з 02.01.2024 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV. 22.01.2024 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком, призначену відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» №889-VIII, надавши до заяви довідки від 22.01.2024 №07-49-10/59 (станом на грудень 2023 року) та №07-49-10/59-1 (станом на січень 2024 року). Позивач зазначає, що при призначенні пенсії на підставі Закону №889-VIII, відповідачем не було враховано довідку про заробітну плату від 22.01.2024 №07-49-10/59, а отже звернулася до пенсійного органу із заявою з питання не зарахування довідки від 22.01.2024 №07-49-10/59. 15.03.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом повідомило позивача про відсутність підстав для врахування вищезазначеної довідки при обчисленні пенсії. Позивач також зауважує про те, що форми довідок затверджені Постановою Правління Пенсійного фонду України №1-3, а також про те, що у цих довідках відображені види оплати праці, які є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року позов задоволено.
Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій зазначено на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки доводам відповідача про те, що судом першої інстанції не взято до уваги, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29.12.2023 № 1409 “Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (далі - Постанова № 1409), якою з метою упорядкування умов оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад затверджено нові схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році та перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад. Згідно пункту 3 Постанови № 1409, яка набрала чинності з 01.01.2024, схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету міністрів України від 18.01.2017 № 15 “Питання оплати праці працівників державних органів», не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби. Отже, з 22.01.2024 ОСОБА_1 було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII та пенсію обчислено згідно пункту 4 Порядку № 622 у розмірі 60 % від заробітної плати, розрахованої згідно Довідки від 22.01.2024 № 07-49-10/59-1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року. У зв'язку з тим, що на момент виходу на пенсію (22.01.2024) вже діяла Постанова № 1409, яка не передбачає застосування схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році, відсутні правові підстави для проведення розрахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 22.01.2024 за № 07-49-10/59.
Позивачем поданий відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п.3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів доходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.01.2024 року була звільнена з посади начальника управління Державної казначейської служби України в Апостоловському районі Дніпропетровської області на підставі наказу №21-к від 16.01.2024 року, яка віднесена до державної служби та з 02.01.2024 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду Україні в Дніпропетровській області і отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до записів трудової книжки позивача та матеріалів пенсійної справи, стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби станом на 01.05.2016 складає 20 років 02 місяці 06 днів.
22 січня 2024 року позивачка була переведена на підставі заяви про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» №889-VIII. До вказаної заяви позивачем були додані довідки від 22.01.2024 №07-49-10/59 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (станом на грудень 2023 року) та №07-49-10/59-1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (станом на січень 2024 року).
Відповідачем не заперечується той факт, що пенсія позивачці була обрахована у відповідності до положень Закону України “Про державну службу» №889-VIII, Порядку №622 у розмірі 60% від заробітної плати, розрахованої згідно з Довідкою від 22.01.2024 року №07-49-10/59-1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), станом на січень 2024 року,
08 лютого 2024 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо неврахування для розрахунку пенсії довідки №07-49-10/59 від 22.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (станом на грудень 2023 року).
15 березня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом №16101-8104/Л-01/8-0400/24 повідомило позивача про те, що з 02.01.2024 вона отримувала пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV. За особистою заявою від 22.01.2024 її переведено на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу». Згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII “Про державну службу», право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ мають особи, які на день набрання чинності Законом №889 (01.05.2016) мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, або мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняної до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби). Згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України “Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» №1409 від 29.12.2023, яка набрала чинності з 01.01.2024, схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 “Питання оплати праці працівників державних органів», не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби. З огляду на зазначене, для проведення розрахунку пенсії з урахуванням довідки від 22.01.2024 за №07-49-10/59 немає підстав.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування довідки від 22.01.2024 за №07-49-10/59 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (станом на грудень 2023 року), звернулась до суду з цим позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи позов, дійшов висновку про його обґрунтованість.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду щодо задоволених позовних вимог з наступних підстав.
Так спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо неврахування надбавки за інтенсивність праці та премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності за 2023 рік, які зазначені у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 22.01.2024 за №07-49-10/59, при обчисленні пенсії.
Відповідно до п.п.1 п.2 розд. ХІ Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 розділу ХІ цього Закону.
Згідно п.10 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до п.12 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно ч.1 ст.37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону № 1058-IV, та мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Тобто, за умови перебування станом на 01.05.2016 на посаді, віднесеної до державної служби, за наявності станом на 01.05.2016 стажу не менш 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, позивач мала право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
З матеріалів справи слідує, що відповідачем реалізовано право позивача на отримання пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.8 ст.37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджений Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Пунктом 4 Порядку № 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються не тільки посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.
Згідно матеріалів адміністративної справи, відповідач обчислив основний розмір належної позивачу пенсії на підставі довідки №07-49-10/59-1 від 22.01.2024 року - 34 395грн. станом на січень 2024 року, яка включає: посадовий оклад - 25 842,00грн.; надбавку за ранг - 800,00 грн.; надбавку за вислугу років - 7 753,00грн.
Однак, як правильно встановлено судом першої інстанції, відповідачем під час розрахунку основаного розміру пенсії позивача не враховані інші виплати (крім посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років) за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, які вказано у іншій довідці довідки від 22.01.2024 №07-49-10/59, видану позивачу для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 (надбавка за інтенсивність праці). У довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені у довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2023 р.
Форма вказаної довідки та відомості цієї довідки відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, та пункту 5 Порядку № 622.
Вказана довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, видана для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ про розмір надбавки, премії та інші виплати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, тобто за період до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 р. № 1409 "Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році", яка упорядкує умови оплати праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінет Міністрів України з 01.01.2024 р. При цьому, Постанова № 622 на час виникнення спірних правовідносин є чинною.
З огляду на викладене, правильними є висновки суду першої інстанції про те, що довідка від 22.01.2024 №07-49-10/59 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, також підлягає врахуванню відповідачем при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком за ст.37 Закону № 3723-ХІІ.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Доводи скаржника про неврахування судом того, що КМУ було прийнято постанову від 12.07.2024 № 823 “Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", якою з 01.01.2024 внесені зміни щодо порядку видачі та затверджені форми довідок про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця та Порядок № 622 доповнено пунктом 4-1, є безпідставними, оскільки на час виникнення правовідносин та вчинення відповідачем певних дій, не було прийнято Постанови №823.
Відтак, правильними є висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про необхідність задовольнити позовні вимоги, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року в адміністративній справі №160/12802/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник
суддя А.А. Щербак