Постанова від 18.11.2024 по справі 520/850/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий I інстанції: Григоров Д.В.

18 листопада 2024 р. Справа № 520/850/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,

Суддів: Бегунца А.О. , Русанової В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Міністерства Оброни України в особі Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03.01.2024 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) щодо не зарахування їй до вислуги років для призначення пенсії участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей за період з 12.05.2015 року по 03.07.2015 року, з 04.07.2015 року по 13.08.2015 року, з 18.09.2015 року по 27.03.2016 року , з 30.04.2016 року по 21.06.2016 року, з 25.09.2016 року по 16.11.2016 року, з 03.12.2016 року по 09.12.2016 року, з 10.12.2016 року по 10.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 24.03.2017 року, з 29.03.2017 року по 05.11.2017 року, та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, за період з 09.05.2018 року по 24.12.2018 року, з 02.07.2019 року по 31.10.2019 року, з 11.11.2019 року по 30.12.2019 року, з 02.01.2020 року по 26.03.2020 року, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 зарахувати їй до вислуги років для призначення пенсії участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей за період з 12.05.2015 року по 03.07.2015 року, з 04.07.2015 року по 13.08.2015 року, з 18.09.2015 року по 27.03.2016 року, з 30.04.2016 року по 21.06.2016 року, з 25.09.2016 року по 16.11.2016 року, з 03.12.2016 року по 09.12.2016 року, з 10.12.2016 року по 10.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 24.03.2017 року, з 29.03.2017 року по 05.11.2017 року, та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, за період з 09.05.2018 року по 24.12.2018 року, з 02.07.2019 року по 31.10.2019 року, з 11.11.2019 року по 30.12.2019 року, з 02.01.2020 року по 26.03.2020 року, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, всього - 964 дня, у пільговому обчисленні - 07 років 11 місяців 07 днів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області, пенсійний орган) для призначення пенсії за вислугу років, на підставі пункту «а» статті 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), з 18.03.2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Харківській області про відмову у призначенні їй пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області призначити та виплатити їй пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, з 18.03.2023 року у розмірі 70% від грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 18.03.2023 року вона перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі пункту «б» ст. 12 Закону 2262-ХІІ. Після ознайомлення з пенсійною справою, їй стало відомо, що розмір пенсії складає 51 % грошового забезпечення, вислуга років для обрахунку пенсії складає 26 років. 14.09.2023 року позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок) пенсії з 18.03.2023 року на підставі пункту «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ та надала довідки про безпосередню участь в АТО/ООС. Також вона звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, в якій просила зарахування до вислуги років строк перебування в АТО та ООС у вищезгадані періоди, надати довідки про безпосередню участь в АТО/ООС, надати копію послужного списку, направити документи до ГУ ПФУ в Харківській області для перерахунку та призначення пенсії за пунктом «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ. Однак ІНФОРМАЦІЯ_2 частково задовольнив її заяву, запитувану інформацію, окрім довідки про пільговий стаж, надав, документи до пенсійного органу не направив. Відповідно до розрахунку № 76, який складено станом на 13.02.2023 року, та направлено ІНФОРМАЦІЯ_2 до ГУ ПФУ в Харківській області, загальний страховий стаж (в календарному обчисленні) складає 26 років 01 місяць 21 день (з урахуванням додаткового заліку до вислуги років на момент звільнення 17.03.2023 року), з яких загальна тривалість військової служби 18 років 00 місяців 03 дні, пільгова вислуга років взагалі не підраховувалась.

Позивач, посилаючись на висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 14.04.2021 року у справі № 480/4241/18, від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно відмовлено у зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2024 року позовну заяву в частині позовних вимог, звернутих до ГУ ПФУ в Харківській області повернуто позивачу.

Заперечуючи проти вимог позивача, у відзиві на адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 є уповноваженим структурним підрозділом МО України, на який покладено обов'язок щодо оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення пенсій. Поряд з цим, відповідно до п. 2.11 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом МО України від 31.12.2014 року № 937, обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, забезпечення тісної взаємодії в цій роботі з кадровими органами ИО України покладається на фінансове - економічне управління родів військ Збройних Сил України. Таким, чином ІНФОРМАЦІЯ_2 не має повноважень щодо самостійного проведення підрахунку вислуги років чи направлення документів на відповідний підрахунок.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року залучено Міністерство оборони України в особі Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України у якості другого відповідача до участі в цій справі.

Заперечуючи проти вимог позивача, у відзиві на адміністративний позов Фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України зазначає, що пунктом «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. За матеріалами особової справи позивача встановлено, що її звільнено з військової служби 17.03.2023 року та на день звільнення вона мала вислугу 17 календарних років. Так, ФЕУ КСВ ЗС України за поданням кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України 13.02.2023 року складено розрахунок № 76 загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років старшому лейтенанту ОСОБА_1 .

Разом з тим, при зарахуванні позивачу участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей за період з 12.05.2015 року по 03.07.2015 року, з 04.07.2015 року по 13.08.2015 року, з 18.09.2015 року по 27.03.2016 року, з 30.04.2016 року по 21.06.2016 року, з 25.09.2016 року по 16.11.2016 року, з 03.12.2016 року по 09.12.2016 року, з 10.12.2016 року по 10.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 24.03.2017 року, з 29.03.2017 року по 05.11.2017 року, та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, за період з 09.05.2018 року по 24.12.2018 року, з 02.07.2019 року по 31.10.2019 року, з 11.11.2019 року по 30.12.2019 року, з 02.01.2020 року по 26.03.2020 року, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, загальна вислуга років (вислуга років у календарному та пільговому обчисленні) для призначення пенсії складатиме: 24 роки 05 місяців 21 день.

Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням пункту «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ та ст. ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ пенсія особам, звільненим з військової служби розраховується з врахуванням пільгової вислуги років. А відповідно до пункту «б» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням пункту «б» ст. 13 Закону пенсія особам, звільненим з військової служби розраховується з календарного обчислення. Додатком 3 до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530 (далі - Положення № 530), визначено форму бланка розрахунку вислуги військовослужбовця на пенсію при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби (п. 2.13 Положення № 530). Додатком 4 до положення № 530 визначено форму бланка розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчислені) на пенсію за вислугу років, якщо військовослужбовець, який підлягає звільненню з військової служби, має право на пенсію, що призначається відповідно до підпункту «б» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, то в розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років зазначаються всі календарні періоди військової служби та окремо календарні періоди роботи як працівник, а також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі (п. 2.14 Положення № 530). З огляду на викладене, ФЕУ КСВ ЗС України не має повноважень змінювати затверджені Міністерством оборони України бланки розрахунків вислуги років.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 року (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження) відмовлено у задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1 .

Висновок суду вмотивований тим, що після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», і стаття 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і Постанова № 393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування. Тобто, постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» змінено правове регулювання щодо врахування пільгової вислуги років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Також суд зазначив, що виходячи з положень статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пунктів 1 та 2-1 Постанови № 393 календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пункт 3 Постанови № 393 визначає, що певні періоди підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.

Крім того, суд зазначив, що згідно законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин у цій справі, необхідною умовою для призначення спірної пенсії є наявність необхідної календарної вислуги років. Станом на день звільнення вислуга років позивача склала у календарному обчисленні 18 років, що недостатньо для призначення пенсії за пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити вимоги адміністративного позову у повному обсязі.

Аргументи, наведені позивачем в обґрунтування вимог апеляційної скарги, фактично аналогічні наведеному у позові. Крім того, позивач зазначає, що судом першої інстанції не надано оцінку доказу Розрахунку № 76, який складений станом на 13.02.2023 року, в якому загальний страховий стаж (в календарному обчисленні), з урахуванням додаткового заліку до вислуги років на момент звільнення 17.03.2023 року, складає 26 років 01 місяць 21 день, з яких загальна тривалість військової служби 18 років 00 місяців 03 дні. Пільгова вислуга років не підраховувалась взагалі. Не надано оцінку довідкам про її участь в АТО/ООС, та що стало підставою для зменшення відсоткового розміру з 59 % до 51 %.

Також позивач зазначила, що запровадивши постановою від 16.02.2022 року № 119 зміни до Порядку № 393 Кабінет Міністрів України скасував порядок визначення пільгових умов призначення пенсій, тим самим позбавивши військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, права на пільгове обчислення вислуги років, а відтак і права на призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому, ще до прийняття Кабінетом міністрів України постанови № 119 Верховний Суд у постанові від 27.03.2020 року у справі № 569/727/17 вже висловлював думку про те, що пільгове зарахування вислуги років впливає на розмір пенсії. Водночас, у постанові від 14.01.2021 року у справі № 480/4241/18 Верховний Суд відступив від висновків щодо застосування норм права, які були висловлені у постанові від 27.03.2020 року у справі № 569/727/17. Крім того, Конституційний Суд України неодноразово у своїх рішеннях висловлювався щодо недопустимості звуження чи скасування заходів соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та інших військових формуваннях. Крім того, внаслідок скасування порядку визначення пільгових умов призначення пенсій залишились невиконаними вимоги ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ, якими Кабінет Міністрів України зобов'язаний встановити такий порядок, що також обмежує соціальні права військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Позивач вважає, що календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 і після 16.02.2022 року.

Відзиви на апеляційну скаргу від відповідачів не надходили, що не перешкоджає апеляційному перегляду справи.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

В даному випадку, характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не є складними, виходячи з визначення справ незначної складності.

Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України).

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).

Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги та перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а судове рішення на підставі ст. 316 КАС України слід залишити без змін, з наступних підстав.

Судом установлено, що начальником відділу соціального забезпечення та контролю соціальних виплат фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України 13.02.2023 року складено розрахунок № 76 загального стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років старшого лейтенанта ОСОБА_1 , відповідно до якого загальна тривалість військової служби 17 років 10 місяців 13 днів, стаж роботи 8 років 3 місяці 8 днів, загальний страховий стаж 26 років 1 місяць 21 день, з урахуванням додаткового заліку до вислуги років служби при призначенні пенсії на момент звільнення 17.03.2023 року, військова служба 18 років 3 дні, повні роки стажу 26 років. (а.с. 8)

ОСОБА_1 з 18.03.2023 року перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі п. «б» ст. 12 Закону № 2262-ХII.

13.12.2023 року ОСОБА_1 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, якою просила оформити та направити необхідні документи до ГУ ПФУ в Харківській області для призначення їй пенсії за вислугу років на підставі ст. 12 Закону № 2262-ХII з урахуванням пільгового стажу із розрахунку один місяць за три за періоди участі у бойових діях (участі в АТ/ООС). (а.с. 12)

Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.12.2023 року № ФХ-127733/12656/С, відповідачем на адресу позивача надіслано: копію довідки про безпосередню участь особи в АТО від 17.09.2019 року № 4/4612; копію довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 01.04.2020 року № 4/731; копію розрахунку на пенсію за вислугу років від 13.02.2023 року № 76; копію витягу зі послужного списку особової справи ФХ-127733 (а.с. 10).

Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_1 від 17.09.2019 року № 4/4612 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, старший сержант ОСОБА_1 дійсно у період з 12.05.2015 року по 03.07.2015 року, з 04.07.2015 року по 13.08.2015 року, з 18.09.2015 року по 27.03.2016 року , з 30.04.2016 року по 21.06.2016 року, з 25.09.2016 року по 16.11.2016 року, з 03.12.2016 року по 09.12.2016 року, з 10.12.2016 року по 10.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 24.03.2017 року, з 29.03.2017 року по 05.11.2017 року безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області (а.с. 9).

Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_1 від 01.04.2020 року № 4/731 про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, молодший лейтенант ОСОБА_1 дійсно у період з 09.05.2018 року по 24.12.2018 року, з 02.07.2019 року по 31.10.2019 року, з 11.11.2019 року по 30.12.2019 року, з 02.01.2020 року по 26.03.2020 року брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів (а.с. 9 зворот).

23.12.2023 року позивач звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, якою просила: зарахувати до вислуги років для призначення їй пенсії участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції за період з 12.05.2015 року по 03.07.2015 року, з 04.07.2015 року по 13.08.2015 року, з 18.09.2015 року по 27.03.2016 року, з 30.04.2016 року по 21.06.2016 року, з 25.09.2016 року по 16.11.2016 року, з 03.12.2016 року по 09.12.2016 року, з 10.12.2016 року по 10.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 24.03.2017 року, з 29.03.2017 року по 05.11.2017 року, та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 09.05.2018 року по 24.12.2018 року, з 02.07.2019 року по 31.10.2019 року, з 11.11.2019 року по 30.12.2019 року, з 02.01.2020 року по 26.03.2020 року, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці (а.с. 27).

За результатами розгляду заяви позивача від 23.12.2023 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 16.01.2024 року № ФХ-127733/577/с повідомив позивача, що їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону № 2262-ХII як особі, яка досягла на день звільнення зі служби 45-річного віку за наявності страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Пенсію призначено на підставі розрахунку № 76. Також позивача повідомлено, що відповідно до розділу 2.12 Положення № 530 обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу). Відповідно до розділу 2.14 Положення № 530, в розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років зазначаються всі календарні періоди військової служби та окремо календарні періоди роботи як працівника, а також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі. В розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 включено зазначені періоди військової служби та окремо періоди роботи, навчання. Періоди військової служби у пільговому обчисленні до розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років не зараховується. ІНФОРМАЦІЯ_2 не має повноважень щодо внесення змін у розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (а.с. 28).

Погоджуючись із висновком суду першої інстанції, перевіряючи рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірним у цій справі є питання щодо застосування календарної чи пільгової вислуги років при встановленні підстав для направлення до органу Пенсійного фонду України документів для призначення позивачу пенсії за вислуги років.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Законом № 2262-ХІІ визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону № 2262-XII, особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до пункту «б» статті 1-2 вказаного Закону право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до статті 2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Приписами пункту «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Згідно з ч. 4 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України постановою № 393 від 17.07.1992 року затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 393, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховується, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту, служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

За приписами підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції та час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно з розрахунком № 76 загального стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років старшого лейтенанта ОСОБА_1 , на момент звільнення 17.03.2023 року військова служба становить 18 років 3 дні (а.с. 8 зворот).

Положеннями ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ та підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні лише для визначення розміру пенсії (а не призначення пенсії), тому посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугу років є обґрунтованими та не суперечать вищезазначеним положенням Закону № 2262-ХІІ та вказаного Порядку.

Правовою підставою для набуття особою, яка проходила службу, зокрема військову службу, права на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону № 2262-ХII є наявність в неї відповідного стажу роботи, набутого та розрахованого у відповідності до норм законодавства, що регулюють засади трудової діяльності зазначеної категорії осіб та їх соціального забезпечення.

В аспекті Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за цим Законом календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Отже, саме через застосування норм вказаного Порядку календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах, в разі відсутності таких норм у цьому Порядку такого зарахування не відбувається.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, порядок обчислення календарної вислуги на пільгових умовах зазнав певних змін.

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» (набрала чинності з 19.02.2022 року) внесені зміни до пункту 3 Порядку № 393, а саме передбачено зарахування на пільгових умовах певних періодів до вислуги років лише для визначення розміру пенсії, в тому числі: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції та час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

За таких умов на час звільнення 17.03.2023 року з ІНФОРМАЦІЯ_3 у ОСОБА_1 не виникало правових підстав для зарахування її календарної вислуги років на пільгових умовах для призначення пенсії за вислугу років.

Колегія суддів зазначає, що до спірних правовідносин не можуть бути застосовані висновки, викладені Верховним Судом у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а та у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 року у справі № 480/4241/18, оскільки після прийняття вказаних постанов змінилося правове регулювання спірних правовідносин, а саме Постановою № 119 внесені зміни до абз. 1 пункту 3 Постанови № 393, відповідно до якого на пільгових умовах зараховуються певні періоди служби до вислуги років саме для визначення розміру пенсії, а не для її призначення.

Колегія суддів зауважує, що після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», і стаття 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і Постанова № 393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» усунуто розбіжності між Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 31.08.2023 року у справі № 200/4951/22, у якій, серед іншого Суд дійшов висновку, що для призначення пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022 року.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07.09.2023 року у справі № 560/9478/22, від 11.09.2023 року у Справі № 480/4827/22..

Враховуючи те, що станом на дату звільнення позивача 17.03.2023 року діяла нова редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого вона брала участь в антитерористичній операції та участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до вислуги років для призначення пенсій, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії.

З урахуванням наведено вище, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги ОСОБА_1 , та не вбачає підстав для скасування судового рішення.

Крім того, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 щодо зменшення пенсійним органом відсоткового розміру пенсії з 59 % до 51 % грошового забезпечення, оскільки ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2024 року позовну заяву в частині позовних вимог, звернутих до ГУ ПФУ в Харківській області повернуто позивачу та означена ухвала суд позивачем не оскаржена.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

За наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін (п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України).

У відповідності до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 292, 293, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07 червня 2024 року, - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. Мельнікова

Судді А.О. Бегунц В.Б. Русанова