15 листопада 2024 р. Справа № 480/13656/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.,
Суддів: Кононенко З.О. , Калиновського В.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 року, головуючий суддя І інстанції: С.О. Бондар, м. Суми, повний текст складено 09.08.24 року по справі № 480/13656/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якому просила суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Сумській області щодо утримання суми фіксованої індексації за період з 2010 року по 2014 рік, не проведенні індексації наростаючим підсумком за період з 01.01.2015 по 01.03.2023 та утриманні доплати за понаднормовий час при перерахунку пенсії державного службовця за віком;
- зобов'язати Головне управління ПФУ у Сумській області відновити позивачу індексацію пенсії наростаючим підсумком з грудня 2014 по лютий 2023 включно, повернути утриману суму фіксованої індексації з урахуванням індексації пенсії наростаючим підсумком та врахувати доплату за понаднормовий стаж (при проведення перерахунку індексації, враховуючи поновлений розмір пенсії).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 у справі № 480/13656/23 відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що суд першої інстанції при прийняті рішення не повністю з'ясував обставини справи, зокрема, не врахував відмінності поточної індексації, фіксованої індексації, індексації-різниці, не взяв до уваги, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до значного порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 у справі № 480/13656/23 скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначила, що на виконання постанови Зарічного районного суду м. Суми від 08.06.2011 їй було призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 3115,31 грн. Починаючи з часу призначення пенсії по грудень 2014 року її розмір зростав становив 3403,81 грн, з яких 288,50 грн індексація. Після того, відповідач протиправно не проводив індексації пенсії наростаючим підсумком за період з 01.01.2015 по 01.03.2023, а виплачував пенсію в розмірі 3403,81 грн. Після переведення позивача з 01.03.2023 на пенсію за віком, що передбачена Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач протиправно не нарахував та не виплачує позивачу фіксованої індексації в сумі 288,50 грн.
Також, позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не нарахування доплати за понаднормовий час при перерахунку пенсії на умовах Закону України "Про державну службу.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів, переглядаючи судове рішення в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 25.08.2010 ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду в Зарічному районі м. Суми із заявою щодо призначення пенсії згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Позивачу було відмовлено у призначенні пенсії згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" та в подальшому з 25.08.2024 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 26, 93).
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 08.06.2011 у справі №1805/2а-255/11, яка залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2017 (а.с. 14), визнано протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", та зобов'язано відповідача призначити, сплатити з моменту звернення - 25 серпня 2010 року та виплачувати в подальшому пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" як особі, яка має більше ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
На виконання постанови Зарічного районного суду м. Суми від 08.06.2011 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 3115,31 грн (а.с. 88).
Починаючи з часу призначення пенсії і по грудень 2014 року відповідачем проводилася індексація пенсії, що не заперечується сторонами.
Згідно з наданими довідками про розмір фактично виплаченої пенсії у період з 01.12.2014 по 28.02.2023 позивач отримувала пенсію у розмір 3403,81 грн (основний розмір пенсії 3115,31 та фіксована індексація у сумі 288,50 грн, яка була нарахована до 2015 року) (а.с. 31-39, 92).
Після того, 01.03.2023 позивача було переведено з пенсії, яку вона отримувала відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та визначено її розмір в сумі 3764,48 грн.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо непроведення індексації пенсії наростаючим підсумком за період з 01.01.2015 по 01.03.2023, щодо не нарахування та невиплати фіксованої індексації пенсії в сумі 288,50 грн, яку отримувала до 01.03.2023, а також не нарахування доплати за понаднормовий час при перерахунку пенсії на умовах Закону України "Про державну службу", позивач звернулася до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у спірний період індексація пенсії позивача проводилась в порядку та розмірах, визначених постановами Кабінетом Міністрів України, в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки, а тому вважає безпідставними доводи позивача щодо протиправності дій відповідача по не проведенні індексації пенсії з 01.01.2015 по 01.03.2023 наростаючим підсумком.
Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що у пенсійного органу були відсутні правові підстави для урахування індексації для визначення розміру пенсії, яку позивач має право отримувати з 01.07.2023 згідно із Законом України "Про державну службу", оскільки положеннями п. 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" № 168 визначено, що розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" (без урахування індексації пенсії) підвищується на коефіцієнт збільшення 1,197, а тому вимога про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Сумській області по ненарахуванню суми фіксованої індексації розміру пенсії, яку позивач отримувала відповідно до Закону України "Про державну службу" не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки законодавством України не передбачено збільшення розміру пенсії за віком за понаднормовий стаж, обчисленої відповідно до Закону України "Про державну службу", тому вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування доплати за понаднормовий час на умовах Закону України "Про державну службу" також не підлягає задоволенню.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з ст. 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 цього Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
У відповідності до ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку №1078 у разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.
За приписами частин 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Разом з тим, 28.12.2014 до Закону № 1282-XII були внесені зміни, зокрема, доповнено статтю 5 частиною 6 такого змісту: «Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.».
Одночасно з цим, пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону № 1282-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Отже, з 1 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Ці обмеження на проведення нарахування та виплату індексації є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» не визнано неконституційним.
Обчислений наростаючим підсумком з січня 2016 року індекс споживчих цін для проведення індексації не перевищив порогу індексації, встановленого в розмірі 103 відсотки.
До прийняття постанови Кабінету Міністрів України про порядок індексації грошових доходів населення із врахуванням змін до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911 у січні, лютому 2016 року застосовувалися коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсій, які були встановлені у грудні 2014 року.
Для забезпечення проведення індексації пенсій із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 № 77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 і від 9 грудня 2015 року № 1013 у березні, квітні 2016 року застосовувалися коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсій, які використовувалися для індексації пенсій у лютому 2016 року.
Для забезпечення проведення індексації пенсій із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 № 77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 і від 9 грудня 2015 року № 1013" щодо проведення індексації пенсій у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України, у червні, липні, серпні, вересні 2016 року індексація пенсій не проводиться.
Відповідно до пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, який застосовується з 01.12.2015 року, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Отже, протягом спірного періоду проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться позивачу виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Конституційний Суд України у пункті 2.1 рішення №20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У пункті 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходи щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
Колегія суддів встановила, що у спірний період індексація пенсії позивача проводилась в порядку та розмірах, визначених постановами Кабінетом Міністрів України, в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки.
Таким чином, колегія суддів вважає безпідставними доводи апеляційної скарги щодо протиправності дій відповідача щодо непроведення позивачу індексації пенсії з 01.01.2015 по 01.03.2023 наростаючим підсумком.
Наведене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеного в постановах від 29.04.2020 у справі № 263/13513/16-а, від 19.08.2020 у справі № 266/2419/16-а, від 12.11.2020 у справі № 263/15394/16-а, від 13.01.2022 у справі № 265/4520/16-а, від 09.02.2022 у справі № 674/620/17, від 16.06.2022 у справі № 263/16497/16-а, від 13.06.2023 у справі № 716/183/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Стосовно доводів апеляційної скарги про визнання протиправності дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області по утриманню суми фіксованої індексації, колегія суддів зазначає наступне.
Положеннями абзаців 1 та 2 пункту 8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок №124), визначено, що перерахунок пенсії особам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України "Про державну службу" проводиться для визначення частини розміру, обчисленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
Якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону № 1058-ІV, буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України "Про державну службу", проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку України.
Згідно з абзацом 3 пункту 8 Порядок №124 особи, пенсію яким відповідно до абзацу другого цього пункту переведено на пенсію на умовах Закон № 1058-ІV, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію за нормами законодавчих актів, передбачених абзацом другим цього пункту, з установленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна заява.
З матеріалів справи встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 02.08.2023 (а.с. 21) повідомило позивача, що з 01.03.2023 на виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168) проведений перерахунок пенсій у зв'язку з їх індексацією, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався для обчислення пенсії з 01.03.2022, 6186,32 грн., на коефіцієнт 1,197. Збільшений її показник з 01.03.2023 склав 7405,03 грн. (6186,32 грн. х 1,197).
Колегія суддів встановила, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання абзацу 2 пункту 8 Порядку № 124 з 01.03.2023 переведено ОСОБА_1 з пенсії за віком, яку їй призначено відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком, що передбачена Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Обчислений за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 становив 3764,48 грн (зворотній бік а.с. 87), тоді як розмір пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про державну службу" становив 3403,81 грн (основний розмір пенсії 3115,31 та фіксована індексація у сумі 288,50 грн, яка була нарахована до 2015 року) (а.с. 92). В такий спосіб, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було захищено право позивача на отримання пенсійної виплати у більшому розмірі шляхом переведення її з 01.03.2023 на інший вид пенсії.
При цьому, у пенсійного органу були відсутні правові підстави для нарахування при призначенні пенсії за віком, відповідно до норм Законом № 1058-ІV, суми фіксованої індексації пенсії, яку вона отримувала згідно із Законом України "Про державну службу" у розмірі 288,50 грн так, як розмір пенсії за віком визначений за нормами Закону №1058-ІV є більшим від пенсії, яку ОСОБА_1 отримувала на умовах Закону України "Про державну службу", та законодавством України не передбачено нарахування такої індексації при переведенні особи на інший вид пенсії.
Також у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області були відсутні правові підстави для урахування такої індексації для визначення розміру пенсії, яку позивач має право отримувати з 01.07.2023 згідно із Законом України "Про державну службу" (а.с. 25), оскільки положеннями п. 5 Постанова № 168 визначено, що розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" (без урахування індексації пенсії) підвищується на коефіцієнт збільшення 1,197.
Тому посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що з 01.07.2023 вона має право на отримання пенсію згідно з Законом України "Про державну службу" у розмірі 4074,37 грн (3403,81 грн х 1,197), є помилковими.
Колегія суддів зазначає, що на час звернення до суду з даним позовом позивач отримує пенсію за віком на умовах Закону № 1058-ІV та не заявляє вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо її переведення з 01.03.2023 на цей вид пенсії або вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо переведення її на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимога про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області по ненарахуванню суми фіксованої індексації розміру пенсії, яку позивач отримувала відповідно до Закону України "Про державну службу" не підлягає задоволенню.
Стосовно доводу апеляційної скарги про визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування доплати за понаднормовий час на умовах Закону України "Про державну службу" колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV (в редакції чинній на час призначення пенсії) за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Колегія суддів встановила, що згідно з протоколу перерахунку пенсії (зворотній бік а.с. 87) таку доплату призначено позивачу у розмір 397,67 грн з 01.03.2023 при її переведенні з пенсії, яку отримувала на умовах Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Оскільки законодавством України не передбачено збільшення розміру пенсії за віком за понаднормовий стаж, обчисленої відповідно до Закону України "Про державну службу", тому вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування доплати за понаднормовий час на умовах Закону України "Про державну службу" не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмови у задоволенні адміністративного позову.
Згідно ч.ч. 1-4 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч.ч. 1-4 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог позивача у справі.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 у справі № 480/13656/23 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2024 по справі № 480/13656/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Мінаєва
Судді З.О. Кононенко В.А. Калиновський