15 листопада 2024 р. Справа № 520/18649/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Любчич Л.В.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Спаскіна О.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2023, головуючий суддя І інстанції: Мельников Р.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 24.10.23 по справі № 520/18649/23
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 , апелянт) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив:
-визнати протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виготовлення довідки про розмір його грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2023 року від 01.07.2023 №ФХ-119963, які полягають у визначенні надбавки за особливості проходження служби у розмірі (0% посадовою окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 00,00 грн та премії (10% посадового окладу) - 709,00 грн;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( далі- ГУ ПФУ в Харківській області) нову довідку про розмір його грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі- Закон № 2262-ХІІ) , статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі- Закон № 2011-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі- Постанова № 704) та рішення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 у справі № 520/4470/23, із зазначенням відомостей про розмір посадового окладу - 7090,00 грн; окладу за військове звання (майор) - 2040,00 грн; надбавки за вислугу років (45% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 4108,50 грн; надбавки за особливості проходження служби у розмірі (65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 8605,03 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу) - 709,00 грн та премії (140% від посадового окладу) - 9926,00 грн, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2023 основного розміру його пенсії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, на порушення судом першої інстанції норм матеріального, просив скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначив, що відповідачем на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 у справі № 520/4470/23 було виготовлено оновлену довідку від 01.07.2024 № ФХ-119963 про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у порядку, визначеному Постановою №704 станом на 01.01.2023. На думку позивача, у цій довідці протиправно зазначено надбавку за особливості проходження служби у розмірі 0% замість 65%, премія у розмірі 10% замість 140%, що порушує його право на перерахунок пенсії в належному розмірі та суперечить положенням ст.ст.3,8,17,19,24,41,46,56,129 Конституції України, ст.ст.43,51,63 Закону № 2262-ХІІ, ст.9 Закону № 2011-ХІІ, Постанови № 704, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 (далі-Порядок № 260) рішенню Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з (далі- Рішення № 2683/з).
Апелянт зазначив, що ухвалене судом рішення явно не відповідає принципу верховенства права, зазначеному в ст.8 Конституції України.
Посилаючись на правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 зазначив, що юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.
Зауважив, що Кабінет Міністрів України у пункті 5 Постанови № 704 делегував Міністру оборони України право встановлювати конкретні розміри у відсотках окремих видів грошового забезпечення, в тому числі: надбавки за особливості проходження служби та премії, тому рішення останнього є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців.
Стверджував, що суд першої інстанції під час винесення рішення невірно врахував висновки щодо застосування норм права, викладені у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а.
Зазначив, що позбавлення військовослужбовця надбавки за особливості проходження служби частково або повністю, а також зменшення розміру цієї надбавки ані Порядком № 260, ані іншими нормативно-правовими актами України не передбачено.
Апелянт звернув увагу суду на те, що позбавлення премії носить виключно індивідуальний та тимчасовий характер, а також на той факт, що він жодного разу за період проходження служби не був позбавлений премії. Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження протилежного. Однак цей факт не було враховано судом першої інстанції.
Зауважив, що рішення Міністра оборони України №2683/з жодним чином не стосується воєнного стану та регулює правовідносини виключно на період мирного стану.
Апелянт зазначив, що рішенням Міністра оборони України №2683/з на посаді, з якої він був звільнений, станом на 01 січня 2023 року встановлені конкретні розміри додаткових видів грошового забезпечення , а саме:
-надбавка за особливості проходження служби - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;
-щомісячна премія - 140 відсотків посадового окладу.
Такі розміри, на думку позивача, підтверджені листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.02.2023 № ФХ-119963/1143, який є в матеріалах справи.
Апелянт стверджує, що премії, зазначені в Рішенні Міністра оборони України № 2683/з, не є персональними, а встановлені в однаковому розмірі усім військовослужбовцям певної категорії; інших розмірів щомісячних премій на рівні урядових рішень у спірний період військовослужбовцям не встановлювалось.
Апелянт звернув увагу суду на те, що визначення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у зменшеному розмірі має явні ознаки дискримінації.
Відповідач правом на подання відзиву на апеляцію не скористався.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в її межах, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного судового рішення, норм процесуального та матеріального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено обставини, які не оспорено сторонами.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі- Закон № 2262-ХІІ).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 у справі № 520/4470/23 позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у не підготовці та ненадані до ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 . У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Зазначене рішення суду набрало законної сили.
На виконання зазначеного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 підготував та надіслав до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 01.07.2023 № ФХ-119963 на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії, в якій визначив такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 7090,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням -2040,00 грн, надбавку за вислугу років (45%) - 4108,50 грн, надбавку за особливості проходження служби 0% - 0 грн; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 10% - 709,00 грн; премію 10% - 709,00 грн; а всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 14656,50 грн.
Позивач не погодився з діями ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо складання та надання до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 без урахування надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% та премії у розмірі 140% для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 його пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача відсутні правові підстави для включення в довідку про розмір грошового забезпечення позивача відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби - 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та щомісячної премії - 140 % від посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2023 його пенсії.
Також суд зазначив, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з, яким військовослужбовцям Збройних Сил України встановлено надбавки за особливості проходження служби та премії з 01.01.2023 , на думку суду першої інстанції, не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника , яким встановлено певний розмір надбавки чи премії.
Посилаючись на правовий висновок, зроблений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а, зазначив, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону № 2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ ( далі- Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі по тексту - Порядок №260), яким згідно з пунктом 1 розділу I визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Порядок №260 розроблено, зокрема, відповідно до Постанови №704.
Пунктом 2 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до пункту 3 розділу I Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Пунктом 5 Розділу VІ Порядку №260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.
Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
Спірні правовідносини виникли щодо протиправного, на думку позивача, зазначення ІНФОРМАЦІЯ_2 в оновленій довідці № ФХ-119963 від 01.07.2023 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії, серед іншого, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також щомісячної премії у розмірі 10% від посадового окладу.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін.
Так, пунктом 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі- Постанова №103), передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Підпунктом 1 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Разом з тим, Постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби та премії.
Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Прийменник «до» у конструкції диспозиції норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 вживається у сполученні з числівником «100» при означенні кількісної межі.
Згідно з нормою абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).
Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.
Постановою №704 передбачено можливі розміри виплати надбавки за особливості проходження служби (від 1% до 100%) також передбачено, що надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
З аналізу положень пункту 2 Розділу VІ Порядку №260 вбачається, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу).
З огляду на те, що фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається Законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися, то встановлення Міністром оборони України мінімального розміру надбавки за особливості проходження служби залежить від наявного фонду грошового забезпечення Міністерства оборони України.
Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Розділом ХVІ Порядку № 260 передбачено преміювання військовослужбовців.
Відповідно до пунктів 1,2 розділу ХVІ Порядку №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Відповідно до Постанови №704 та Порядку №260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.
Так, з матеріалів даної справи встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 у справі №520/4470/23, що набрало законної сили, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 його пенсії.
На виконання вказаного рішення суду ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 01.07.2023 №ФХ-119963 про розмір грошового забезпечення позивача, в якій зазначено, серед іншого, відсоткові значення складових грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби 0%; премія 10%.
Колегія суддів наголошує, що в даному випадку спірним у справі є питання правомірності дій відповідача щодо внесення відомостей про відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 0%, щомісячної премії - 10% посадового окладу в зазначену вище довідку від 01.07.2023 №ФХ-119963.
Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Колегія суддів вважає, що у випадку позивача, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою №103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.
Також слід зазначити, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.
Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Наведене вище узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні від 05.03.2024 року у зразковій справі за №380/19324/23, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024 року.
Другий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 25.10.2024 витребував у Міністерства оборони України відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за січень 2023 року за посадою : «старший офіцер відділу обліково-призовної роботи ІНФОРМАЦІЯ_4 », з якої ОСОБА_1 звільнився на пенсію, або посадою, прирівняною до цієї посади.
На виконання ухвали суду відповідачем надано інформацію щодо позивача, згідно з якою за січень 2023 року за посадою «старший офіцер відділу обліково-призовної роботи ІНФОРМАЦІЯ_5 » було виплачено: надбавку за особливості проходження служби- 65%, премію-140%.
Відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідки від 01 липня 2023 року № ФХ-119963 станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у ній відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (0%) та премії (10%).
Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та, враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом:
- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зазначення у довідці № ФХ-119963 від 01.07.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби 0% посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років - 0,00 грн та премії 10% посадового окладу - 709,00 грн.
-зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 у справі № 520/4470/23 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023, на ім'я ОСОБА_1 , в якій зазначити відомості про: посадовий оклад - 7090,00 грн ; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2040,00 грн; надбавку за вислугу років у розмірі 45 % посадового окладу, окладу за військовим званням- 4108,50 грн; надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років - 8605,03; надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% посадового окладу - 709,00 грн ; премію у розмірі 140% посадового окладу - 9926,00 грн, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру його пенсії.
Крім того, колегія суддів зазначає, що предмет, підстава позовів, склад учасників справ у справі, на яку посилається суд першої інстанції у своєму рішенні, а саме: №592/5164/16-а, та у справі, що розглядається,- різні. Отже, висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 13 травня 2020 року № 592/5164/16-а, є нерелевантними до справи, що розглядається, та не підлягають застосуванню.
Підстави для розподілу судових витрат на підставі ст. 139 КАС України відсутні.
Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України»(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені всі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Згідно з ч. 2 ст. 317 КАС України неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Отже, враховуючи те, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права та хибно оцінено фактичні обставини, внаслідок чого зроблено правові висновки, які не можна визнати законними та обґрунтованими, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ч. 4 ст. 241, ст.ст. 243, 250, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 по справі № 520/18649/23 - скасувати.
Ухвалити постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідці № ФХ-119963 від 01 липня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби 0% посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років - 0,00 грн та премії 10% посадового окладу - 709,00 грн.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10 травня 2023 року у справі № 520/4470/23 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023, на ім'я ОСОБА_1 , в якій зазначити відомості про: посадовий оклад - 7090,00 грн ; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2040,00 грн; надбавку за вислугу років у розмірі 45 % посадового окладу, окладу за військовим званням- 4108,50 грн; надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років - 8605,03; надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% посадового окладу - 709,00 грн ; премію у розмірі 140% посадового окладу - 9926,00 грн, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру його пенсії.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Л.В. Любчич
Судді О.В. Присяжнюк О.А. Спаскін