Постанова від 14.11.2024 по справі 200/3602/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2024 року справа №200/3602/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищцк Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року (повне судове рішеня складено 12 серпня 2024 року) у справі № 200/3602/24 (суддя в І інстанції Смагар С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними, стягнення невиплаченої частини одноразової грошової допомоги,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - Управління, ГУНП в Донецькій області), в якому просила (з урахуванням уточнення позовних вимог):

- визнати дії відповідача незаконними та неправомірними щодо ненарахування їй одноразової грошової допомоги із повної суми місячного грошового забезпечення за вересень 2022 року, не включення до розрахунку всієї суми додаткової щомісячної винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168) і невиплаті її в повному обсязі;

- стягнути з Управління на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 199 500 грн (сума до оподаткування).

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначала, що з 07.11.2015 по 30.09.2022 вона проходила службу в Покровському районному управлінні поліції Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області. Наказом ГУНП в Донецькій області від 28.09.2022 №432 о/с за власним бажанням її було звільнено зі служби в поліції (п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію») з 30.09.2022. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду в справі № 200/180/23, яке набрало законної сили 13.02.2024, визнані протиправними дії та зобов'язано ГУНП в Донецькій області виплатити позивачу всю належну при звільненні суму одноразової грошової допомоги із врахуванням індексації грошового забезпечення, додаткової щомісячної винагороди на підставі Постанови № 168, підвищення посадового окладу за роботу в гірській місцевості, відповідно до Порядку № 260.

Виплата одноразової грошової допомоги відповідачем нарахована в сумі 61 164,71 грн + 111 108,90 грн (отримано після оподаткування 60 247,24 грн + 109 392,27 грн) та виплачена 24.04.2024. З Листа відповідача від 24.05.2024 № Б-56/26/02-2024 позивачу стало відомо, що відповідачем проведено нарахування одноразової грошової допомоги не з повної суми додаткової щомісячної винагороди, передбаченої Постановою № 168 за вересень 2022 року (останній місяць перед звільненням), як то передбачено законом та рішенням суду по справі № 200/180/23, а лише з частини місячного грошового забезпечення з розрахунку: 2400 грн посадовий оклад + 600 грн (25%) підвищення посадового окладу за роботу в гірській місцевості + 2000 грн оклад за спеціальне звання + 1760 грн надбавка за вислугу років + 2464 грн надбавка за специфічні умови проходження служби + 3026,42 грн премія + 2563,60 грн індексація + 18 000 грн додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, що утворило суму місячного грошового забезпечення в розмірі 32 814,02 грн, але це сума не відповідає реальній, нарахованій та виплаченій за вересень 2022 року, що призвело до виплати в значно меншому, не повному розмірі даної виплати та порушило права позивача на належні грошові суми.

Отже, відповідач на власний розсуд обмежив виплати позивача всупереч діючого законодавства, свідомо порушуючи права позивача на отримання належних позивачу грошових виплат.

Позивач зазначала, що розмір місячного грошового забезпечення на день звільнення (30.09.2022) згідно Довідок про грошове забезпечення позивача, наданої заступником начальника УФЗБО ГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 та головного спеціаліста УФЗБО ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 від 01.11.2022 №237, від 01.11.2022 №238 за вересень 2022 року, складає 70 214,02 грн, з них: посадовий оклад 2400 грн + 2000 грн оклад за спеціальне звання + 1760 грн надбавка за вислугу років + 2464 грн надбавка за специфічні умови проходження служби + 3026,42 грн премія + 2563,60 грн індексація + 56 000 грн додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168 + 600 грн підвищення посадового окладу за роботу в гірській місцевості, відповідно до рішення суду в справі № 200/180/23. Отже, розмір місячного грошового забезпечення на день звільнення складає 70 814,02 грн. Розрахунок одноразової грошової допомоги наступний: (70 814,02 грн місячне грошове забезпечення х 0,25 % х 21 рік стажу = 371 773,61 грн). Сплачені частини допомоги - 61 164,71 грн + 111 108,90 грн (отримано після оподаткування 60 247,24 грн + 109 392,27 грн). Частина невиплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні складає 199 500 грн. Таким чином, відповідачем було порушено вимоги чинного законодавства, як роботодавця, щодо належних позивачу грошових виплат, як працівнику за період роботи та під час звільнення зі служби, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом за захистом порушених прав.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року позов задоволено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, є окремим видом винагороди, який виплачується на період дії воєнного стану, тобто має тимчасовий характер, а відтак не є складовою грошового забезпечення поліцейського, з якого провадиться нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні.

Доцільно відмітити, що у зв'язку із прийняттям Постанови № 168 внесення до актів Кабінету Міністрів України будь-яких змін, крім зупинення до припинення або скасування воєнного стану дії абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», не було.

Отже, на цей час, як і на час звільнення зі служби ОСОБА_1 , до Постанови № 988, Порядку № 260, а тим паче до Закону № 580-VIII зміни або доповнення в частині складових грошового забезпечення поліцейських не вносились.

Апелянт зазначає, що судом невірно встановлено, що за вересень 2022 року позивачу була нарахована та виплачена додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, в загальному розмірі 75 999,99 грн (56 000 грн + 9000 грн + 4000 грн + 6999,99 грн), а розмір додаткової винагороди, який підлягає врахуванню при обчисленні одноразової грошової допомоги при звільненні, за вересень 2022 року позивачу була нарахована та виплачена додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, в загальному розмірі 75 999,99 грн.

Так, Наказом ГУНП в Донецькій області № 1014 від 27.09.2022 затверджено списки поліцейських ГУНП в Донецькій області, які виконували службові обов'язки у період з 23.08.2022 до 21.09.2022 та заслуговують на виплату додаткової винагороди що передбачена Постановою № 168, згідно яких позивачці за зазначений в наказі період встановлено додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн

Відповідно розмір встановленої наказом додаткової винагороди ОСОБА_1 за вересень (на день звільнення) складає 21 000,00 грн.

Відтак безпідставними є посилання позивачки щодо зобов'язання ГУНП в Донецькій області включити до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні додаткову винагороду, яка передбачена Постановою № 168 у розмірі 56 000,00 грн.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 по 30.09.2022 проходила службу в Покровському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Вказані обставини встановлені рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23, яке набрало законної сили 13 лютого 2024 року.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 28.09.2022 №432 о/с ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 30 вересня 2022 року.

Під час розгляду та ухвалення рішення в адміністративній справі № 200/180/23 суд встановив, що при звільненні відповідач виплатив позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі: посадовий оклад 2400,00 грн + оклад за спеціальне звання (майор поліції) 2000,00 грн + надбавка за вислугу років (40%) 1760,00 грн + доплата за специфічні умови проходження служби (40%) 2464,00 грн + премія (35,093%) 3026,42 грн = 11 650,42 грн*25%*21 рік = 61 164,71 грн. Із відрахуванням обов'язкових податків і зборів сума до виплати склала 60 247,24 грн, яка була перерахована ОСОБА_1 на особистий картковий рахунок, відкритий у банку (довідка ГУНП в Донецькій області від 27.01.2023 № 79). Матеріалами справи підтверджено, що при обрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні відповідач фактично не включив до цієї допомоги індексацію грошового забезпечення та додаткової щомісячної винагороди.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо включення при розрахунку одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 при звільненні зі служби в поліції індексації грошового забезпечення за вересень 2022 року та додаткової щомісячної винагороди, згідно Постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 168, а також не включення під час розрахунку одноразової грошової допомоги підвищення окладу, відповідно до Порядку № 260. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за вересень 2022 року та додаткової щомісячної винагороди на підставі Постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 168, врахувавши при її обчисленні підвищення посадового окладу за роботу в гірській місцевості, відповідно до Порядку № 260, а також виплатити недоплачену суму грошової допомоги із врахуванням виплаченої частини.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 залишено без змін. Рішення набрало законної сили 13 лютого 2024 року.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області на особовий рахунок позивача 24 квітня 2024 року здійснено виплату одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 109 392,27 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 2137 від 22 квітня 2024 року та випискою з картки АТ КБ «ПРИВАТБАНК».

На письмовий запит позивача від 27 квітня 2024 року Головне управління Національної поліції в Донецькій області листом від 24 травня 2024 року № Б-56/26/02-2024 повідомило, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 здійснено розрахунок потреби в коштах для нарахування одноразової грошової допомоги, який склав в сумі 111 108,90 грн, з розрахунку: 2400,00 (оклад) + (25%) (підвищення до посадового окладу 600,00) + 2000,00 (звання) + 1760,00 (вислуга) + 2464,00 (специфічні умови проходження служби) + 3026,42 (премія) + 2563,60 (індексація) + 18 000,00 (додаткова винагорода за вересень 2022) = 32 814,02 * 21*25% = 172 273,61 - 61 164,71 (раніше сплачена одноразова грошова допомога) = 111 108,90 грн. Після врахування обов'язкових податків та зборів, на картковий рахунок ОСОБА_1 у АТ КБ «ПРИВАТБАНК» перераховано кошти у сумі 109 442,27 грн.

В довідці щодо перерахунку одноразової грошової допомоги відповідно до рішення суду ОСОБА_1 від 13 червня 2024 року № 347, наданої Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області на виконання ухвали суду від 12 червня 2024 року, міститься розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, аналогічний викладеному у вказаному вище листі ГУНП в Донецькій області від 24 травня 2024 року № Б-56/26/02-2024.

Позивач не погодилась з таким розрахунком одноразової грошової допомоги при звільненні, зазначала, що відповідачем занижено розмір додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, за вересень 2022 року.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходив з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону № 580 служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Пунктом 4 частини 10 статті 62 Закону № 580 визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Згідно із частинами 1, 2 статті 94 Закону № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 у № 260 затвердження Порядок та Умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок № 260).

Ці Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції (далі - здобувачі), закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО) (стаття 1 Порядку № 260).

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Аналогічна норма міститься у пункті 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2 розділу VІІІ Порядку № 260 поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Пунктом 6 розділу VІІІ Порядку № 260 визначено, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 2-1 Постанови № 168 установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за вересень 2022 року та додаткової щомісячної винагороди на підставі Постанови № 168, врахувавши при її обчисленні підвищення посадового окладу за роботу в гірській місцевості, відповідно до Порядку № 260, а також виплатити недоплачену суму грошової допомоги із врахуванням виплаченої частини.

Під час розгляду справи № 200/180/23 суд дійшов висновку що, додаткова щомісячна винагорода, передбачена Постановою № 168, є складовою грошового забезпечення позивача, а тому підлягає врахуванню під час розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні. Вказаний висновок Донецького окружного адміністративного суду, викладений у рішенні від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 було підтримано Першим апеляційним адміністративним судом у постанові від 13 лютого 2024 року, якою рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 було залишено без змін.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції не взяв до уваги доводи відповідача про те, що додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, не є складовою грошового забезпечення поліцейського, з якого провадиться нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки питання щодо наявності правових підстав для урахування додаткової щомісячної винагороди, передбаченої Постановою № 168, під час розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні було предметом спору в адміністративній справі № 200/180/23.

Предметом спору у розглядуваній справі є саме розмір додаткової щомісячної винагороди, передбаченої Постановою № 168, який було враховано при обчисленні розміру одноразової грошової допомоги при звільненні позивача на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23.

Згідно з довідкою щодо перерахунку одноразової грошової допомоги відповідно до рішення суду ОСОБА_1 від 13 червня 2024 року № 347, наданої Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області на виконання ухвали суду від 12 червня 2024 року, до розрахунку одноразової грошової допомоги позивача відповідачем включено додаткову винагороду за вересень 2022 року в розмірі 18000,00 грн.

При цьому, у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив відповідач вказує, що розмір отриманої додаткової винагороди ОСОБА_1 за вересень 2022 року складає 21000,00 грн.

На підтвердження зазначених обставин Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області надано копію наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 27.09.2022 № 1014 «Про затвердження списків та виплату додаткової винагороди поліцейським ГУНП в Донецькій області у розмірі до 30000 грн під час дії воєнного стану», згідно з яким на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану (зі змінами)» затверджено списки поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області, які виконували службові обов'язки у період з 23.08.2022 по 21.09.2022 та заслуговують на виплату додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану. Відповідно до вказаного списку додаткова винагорода ОСОБА_1 за період з 01 по 21 вересня 2022 року складає 21000 грн.

Місцевий суд зауважив, що відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області від 28.09.2022 №432 о/с ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції з 30 вересня 2022 року.

Разом із цим в матеріалах справи наявна копія наказу від 26.10.2022 № 1119 «Про затвердження списків та виплату додаткової винагороди поліцейським ГУНП в Донецькій області у розмірі до 30000 грн під час дії воєнного стану», згідно з яким на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану (зі змінами)» затверджено списки поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області, які виконували службові обов'язки у період з 22.09.2022 по 21.10.2022 та заслуговують на виплату додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану. Відповідно до вказаного списку додаткова винагорода ОСОБА_1 за період з 22 по 30 вересня 2022 року складає 9000 грн.

Як вбачається з довідки № 237 від 01.11.2022 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.05.2022 по 31.10.2022 та довідки № 238 від 01.11.2022 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.11.2021 по 31.10.2022, які підписані начальником УФЗБО ГУНП в Донецькій області та головним спеціалістом УФЗБО ГУНП в Донецькій області та засвідчені печаткою Головного управління Національної поліції в Донецькій області, грошове забезпечення ОСОБА_1 за вересень 2022 року складає 70 214,02 грн, до складу якого входить додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, в розмірі 56 000,00 грн.

Відповідно до розрахункового листа позивача за вересень 2022 року позивачу нараховано грошове забезпечення в сумі 70 214,02 грн, в тому числі додаткову винагороду в розмірі 5000,00 грн, 25000,00 грн та 26000,00 грн, що разом складає 56000,00 грн (після утримання податків та зборів грошова допомога склала 55160,00 грн.)

Разом із цим, відповідно до довідок № 237 та № 238 від 01.11.2022 у жовтні 2022 року додаткова винагорода позивача склала 18 000,00 грн.

Згідно з розрахунковим листом за жовтень 2022 року додаткова винагорода по Постанові № 168 за серпень 2022 року склала 30 000,00 грн та - 25 000 грн, що становить 5000 грн; за вересень 2022 року: 9000 грн, - 26 000 грн та 30 000 грн, що становить 9000 грн та 4000 грн (різниця між 30 000 грн та 26 000 грн). Отже, позивачу у жовтні 2022 року додаткову винагороду нараховано у розмірі 18 000 грн, з яких 9000 грн та 4000 грн - виплата за вересень 2022 року, а 5000 грн - за серпень 2022 року.

Крім того, згідно з довідкою від 21.02.2023 № 125, виданою Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Донецькій області, у листопаді 2022 року відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області від 03.11.2022 № 1141 «Про затвердження списків на виплату збільшеної додаткової винагороди поліцейським ГУНП в Донецькій області в розмірі до 70 000 гривень під час дії воєнного стану» за період з 22.09.2022 до 21.10.2022 ОСОБА_1 встановлено доплату в сумі 6999,99 грн за безпосередню участь у заходах, визначених методичними рекомендаціями. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на її особистий картковий рахунок 14.11.2022 перераховано кошти в сумі 6894,99 грн, що також підтверджується розрахунковим листом позивача за листопад 2022 року.

Суми додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, зазначені у розрахункових листах за вересень - листопад 2022 року, були перераховані позивачу на її картковий рахунок, що підтверджується випискою з картки АТ КБ «ПРИВАТБАНК».

Таким чином, за вересень 2022 року позивачу була нарахована та виплачена додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, в загальному розмірі 75 999,99 грн (56 000 грн + 9000 грн + 4000 грн + 6999,99 грн), що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Відповідачем дані відомості належними та допустимими доказами не спростовані.

Відповідно до пунктів 2 та 6 розділу VІІІ Порядку № 260 поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області від 28.09.2022 №432 о/с ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції за власним бажанням з 30 вересня 2022 року. Вислуга років на 30 вересня 2022 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги 21 рік 07 місяців 05 днів.

Щодо розміру додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, який підлягає врахуванню при обчисленні одноразової грошової допомоги при звільненні, суд першої інстанції зазначив, що за встановлених судом обставин справи, за вересень 2022 року позивачу була нарахована та виплачена додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, в загальному розмірі 75 999,99 грн.

Проте, виходячи з меж позовних вимог, а також враховуючи те, що додаткова винагорода, передбачена постановою КМУ № 168, на день звільнення позивача складала 56 000 грн, що підтверджується довідками № 237 та № 238 від 01.11.2022 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , а також розрахунковим листом за вересень 2022 року, місцевий суд дійшов висновку, що при обчисленні суми одноразової грошової допомоги при звільненні, яка підлягає виплаті позивачу, врахуванню підлягає саме сума 56 000,00 грн, яка була нарахована та виплачена позивачу на день звільнення.

Отже, одноразова грошова допомога при звільненні позивача складає 371 773,61 грн: грошове забезпечення за вересень 2022 року (посадовий оклад - 2400,00 грн; оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби - 1760,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби - 2464,00 грн; премія щомісячна - 3026,42 грн; додаткова винагорода ПКМУ № 168 - 56 000,00 грн; індексація - 2563,60 грн; підвищення до посадового окладу (за рішенням суду) - 600,00 грн) 70 814,02 грн * 21 (повних років вислуги) * 25%.

Як встановлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 одноразова грошова допомога при звільненні позивачу була нарахована в розмірі 61 164,71 грн та виплачено з відрахуванням обов'язкових податків та зборів в сумі 60 247,24 грн.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 відповідачем було нараховано доплату одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 111 108,90 грн та виплачено з відрахуванням обов'язкових податків та зборів в сумі 109 442,27 грн.

З урахуванням вже нарахованих та виплачених сум, одноразова грошова допомога при звільненні складає 199 500,00 грн (371 773,61 грн - 61 164,71 грн - 111 108,90 грн).

Враховуючи встановлені обставини справи, окружний суд висновувався, що відповідачем при обчисленні належної позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні враховано суму додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, у меншому розмірі, ніж їй було нараховано та виплачено станом на день звільнення, що призвело до виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні не в повному обсязі, отже такі дії відповідача є протиправними.

Проте, з такими висновками місцевого суду не може погодитись судова колегія апеляційного суду.

По-перше, відповідно до приписів ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, не підлягають доказуванню лише обставини, встановлені такими рішеннями суду, а не правові висновки щодо застосування норм права.

В свою чергу, згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, колегія суддів вважає, що висновки Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року у справі № 200/180/23 про те, що додаткова щомісячна винагорода, передбачена Постановою № 168, є складовою грошового забезпечення позивача, а тому підлягає врахуванню під час розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, не є обов'язковими для врахування при вирішенні нинішнього позову, оскільки розмір такої допомоги, запропонований позивачем (56000 грн) не можна визначити, не визначивши права на включення винагороди, передбаченої Постановою № 168, при обчисленні одноразової грошової допомоги при звільненні.

По-друге, апеляційний суд зауважує, що відповідно до Довідки про грошове забезпечення позивача, підписаної заступником начальника УФЗБО ГУНП в Донецькій області Шалімовою Н. та головним спеціалістом УФЗБО ГУНП в Донецькій області Донцовою С. від 01.11.2022 №238, винагорода, передбачена Постановою № 168, ОСОБА_1 виплачувалась НЕ щомісячно, такі виплати були відсутніми в липні 2022 року.

Щодо того, чи ураховується передбачена Постановою №168 винагорода до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір допомоги при звільненні.

Так, згідно ч.1 ст. 102 Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частиною першою статті 9 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII) передбачено, що особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України "Про розвідку", а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Приписи ч.1 ст. 102 Закону № 580-VIII та ч.1 ст. 9 № 2262-XII вказують, що ці норми встановлюють лише право поліцейського на отримання допомоги при звільненні.

Положення ч.ч. 1 і 2 статті 94 Закону № 580-VIII є відсилочними, оскільки розміри грошового забезпечення визначає Кабінет Міністрів України, а право визначити порядок виплати грошового забезпечення законодавець, зокрема, делегував Міністру внутрішніх справ України.

Такими нормативно-правовими актами є постанова КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою, з-поміж іншого, передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799 (далі - Порядок № 260).

Пунктом 6 розділу VI Порядку № 260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Граматичний аналіз положень цієї норми дає підстави стверджувати, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи, серед інших складових, виключно такі щомісячні додаткові види грошового забезпечення як «надбавки, доплати, підвищення“, а врахування винагород жожним нормативним актом не передбачено. Такий граматичний аналіз, зокрема, було застосовано Конституційним Судом України в рішенні від 13 травня 2015 року в справі № 4-рп/2015.

Отже, за своєю правовою природою, щомісячна додаткова винагорода, запроваджена Постановою №168, є додатковим видом грошового забезпечення, яку законодавець відніс до категорії винагород, виплату якої запроваджено під час воєнного стану.

За правилами пункту 6 розділу VI Порядку № 260 до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється допомога при звільненні не включаються винагороди, незалежно від їхнього виду (щомісячні чи одноразові).

Аналогічних висновків в схожих правовідносинах дійшов Верховний Суд в постановах від 08 серпня 2024 року в справі № 240/26703/23 та від 23 вересня 2024 року у справі №240/33138/23.

Оскільки позивачка не має права на включення винагороди, передбаченої постановою № 168, до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання незаконними та неправомірними дій відповідача щодо ненарахування їй одноразової грошової допомоги із включенням до розрахунку суми в 56 000 грн додаткової щомісячної винагороди, передбаченої Постановою № 168, і невиплаті її в повному обсязі, а також про стягнення з Управління на користь ОСОБА_1 суми недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 199 500 грн (сума до оподаткування).

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення місцевого суду - скасуванню.

Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані зі сплатою судового збору, за діючим процесуальним законодавством відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року у справі № 200/3602/24 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними, стягнення невиплаченої частини одноразової грошової допомоги - відмовити.

Повне судове рішення - 14 листопада 2024 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук