Рішення від 19.11.2024 по справі 613/470/24

Справа №613/470/24 Провадження № 2/613/364/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2024 року Богодухівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Шалімова Д.В.,

за участю секретаря Герасимюк Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Богодухові цивільну справу № 613/470/24, пров. №2/613/364/24 за позовом ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Тризна Є.М. до Акціонерного товариства « Оператор газорозподільної системи « ХАРКІВГАЗ», представник відповідача - Черепов П.О., про захист прав споживачів та визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до АТ « Оператор газорозподільної системи « ХАРКІВГАЗ» про захист прав споживачів та визнання дій неправомірними, в якому просить: визнати протиправними дії АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» щодо проведення їй перерахунку (донарахування), як не облікованого об'єму природного газу в сумі 151 259 грн. 82 коп., відшкодування абонентом вартості наданих послуг, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника в сумі 6 328 грн. 93 коп. та скасувати рішення комісії про перерахунок (донарахування) не облікованого об'єму природного газу за актом про порушення № 008166 від 03 листопада 2022 року.

Свої вимоги мотивує тим, що вона є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , однак за цією адресою вона не проживає, там проживає її матір ОСОБА_2 . По АДРЕСА_1 зареєстрований особовий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на неї як споживача, у помешканні встановлений газовий котел, плита газова, та лічильник газу, зареєстровано 2 особи, опалювальна площа 84,8 кв. м. Контроль за кількістю спожитого газу здійснюється побутовим лічильником газу МКМ G-6, заводський номер 2287008. 03 листопада 2022 року представником АТ «Харківгаз» було складено акт про порушення № 008166 за участю ОСОБА_2 , відповідно до якого у житловому будинку по АДРЕСА_1 було виявлено ознаки несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ та пошкодження пломб ЗВТ. У цей же день представником АТ «Харківгаз» було складено акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки, відповідно до якого було демонтовано лічильник газу марки МКМ G-6, заводський номер 2287008, номер пломби: 00238205. Показники ЗВТ на момент зняття пломби відповідачем не зазначено. Будь-які відомості про виявлені механічні ушкодження та ознаки самовільного втручання в роботу ЗВТ в акті про демонтаж лічильника від 03 листопада 2022 не зазначено. Також, 03 листопада 2022 представником АТ «Харківгаз» в акті про демонтаж лічильника зазначено інформацію щодо направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, та опломбування вхідного та вихідного патрубків та пакета трьома пломбами які чомусь містять єдиний номер 10022078. Згідно акту експертизи лічильника газу № 502 від 01 березня 2023 року комісія АТ «Харківгаз» у її відсутність як споживача, провела експертизу вказаного лічильника газу в якому зазначила, що при огляді виявлено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника, механічне пошкодження захисного лічильника ( відсутні контрольні вусики), пломба на відліковому пристрої не несе охоронну функцію, існує доступ до облікового механізму, цілісність облікового механізму не пошкоджена, механічні пошкодження відсутні. Висновок за актом: несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку газу. Лічильник не придатний для подальшої експлуатації. В подальшому відповідно до протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 25 квітня 2023 року був складений акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, у розмірі 151 259 грн 82 коп.,залишено до відшкодування абонентом вартості наданих послуг, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника в сумі 6 328,93 та зобов'язано за власний кошти придбати новий лічильник. Вважає, вимоги відповідача безпідставними оскільки вона хоч і є власником будинку, але вже тривалий час в ньому не проживає та відповідно жодним чином не має ніякого відношення до необлікованого використання природнього газу. На її думку, важливими обставинами в справі є: факт проживання за адресою споживача лише 1 людини, між тим як в акті розрахунку від 25 квітня 2023 року зазначено що в домоволодінні зареєстровано три особи, що не відповідає дійсності та впливає на розрахунок. Експертиза викликає сумніви, щодо її достовірності та правильності висновку, оскільки вона проведена не експертами за фахом, які мають відповідні сертифікати і допуски та попереджаються про відповідальність відповідно до вимог Закону України «Про судову експертизу», а членами комісії, які по суті фактично за такий висновок ніякої відповідальності не несуть та співпрацюють з відповідачем. Висновки не підтверджуються жодними належними та допустимими доказами, не надано жодного доказу що контрольне зняття показників відбувалось 23 травня 2022 року і не доведено того, що споживачем газу використано об'єм газу більше, ніж об'єм газу за який сплачено кошти, не зазначено дії, що призводять до заниження показань, лічильника, що свідчило б про втручання в останній. Не доведно право на надання населенню послуг із постачання природного газу для побутових потреб та не посилається на договірні відносини. Споживач не несе відповідальності за пошкодження лічильника газу у разі відсутності у цьому його вини. Згідно експертизи лічильний механізм лічильнику газу не має слідів стороннього впливу. Акт експертизи лічильника газу свідчить про те, що сліди «несанкціонованого .втручання в роботу лічильника» на момент дослідження, відсутні, а наявні ознаки ушкодження пломбування що свідчить про відсутність спричинення викривлення даних обліку природного газу, що є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Не доведено та не встановлено факту впливу стороннього фактору на результати вимірювання або викривлення даних обліку природного газу. Акт експертизи не містить усіх складових правопорушення, зокрема наслідків (дії, що призвела до викривлення даних обліку природного газу) та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та діями відповідача. Вважає, що висновки комісії за результатами експертизи лічильника повинні відображати висновок щодо наявності не облікованого (облікованого частково) або викривлення даних обліку газу, що було наслідком пошкодження заводського тавра лічильника, водночас, з акту не вбачається, що комісія дійшла до висновку, що несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ призвело до того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 29 березня 2024 року дану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 10 червня 2024 року, закрито підготовче провадження по даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 20 серпня 2024 року, надано можливість представнику відповідача адвокату Черепову П.О. брати участь в судових засіданнях у дистанційному режимі відеоконференції за допомогою системи ВКЗ поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 в судове засідання не з'явились, від представника надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягали.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, не вийшов на зв'язок у дистанційному режимі відеоконференції за допомогою системи ВКЗ поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 212 ЦПК України, суд вважає за можливе продовжити слухання справи за відсутності осіб, що не з'явились.

Згідно наданого до суду відзиву на позовну заяву, відповідач заперечив проти позову з наступних підстав. Відповідно до підпункту 3 п. 1 Загальних положень «Правил постачання природного газу», № 2496 від 30 вересня 2015 року ( далі - Павила) постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил. АТ «ОГС «Харківгаз», як Оператор ГРМ відповідно до вимог пунктів 2-3 глави 2 розділу І Кодексу ГРС на момент виникнення спірних правовідносин, виконував функції розподілу природного газу, забезпечення комерційного обліку природного газу, формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу тощо. Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС вживає термін «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. П. 4 глави 2 розділу I Кодексу ГРС закріплено, що Оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством. Підпунктами 2-4 п. 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу. Підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Відповідно до пункту 5 глави 5 розділу Х Кодексу власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал. Згідно з пунктом 9 глави 9 розділу X Кодексу під час проведення перевірки комерційного ВОГ (за виключенням позачергової чи експертної повірки ЗВТ) не допускається пошкодження пломб з відбитками повірочних тавр на ЗВТ, а для споживача - будь-яких пломб, встановлених Оператором ГРМ. На підставі пункту 6 глави 10 розділу X Кодексу під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Згідно з п. 7 розділу 3 глави V Кодексу ГРС фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу тощо. За даними Товариства, споживач періодично сплачує рахунки Оператора ГРМ за спожитий природний газ, що свідчить про фактичне приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору). 03 листопада 2022 року працівниками АТ «ОГС «Харківгаз» було відвідане домоволодіння ОСОБА_1 з метою перевірки стану газоспоживаючих приладів. При обстеженні лічильника газу: МКМ-и, типу розміру G-6, зав. № 2287008 було виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові лічильника газу, про що складений Акт про порушення № КН 008166 від 03 листопада 2022 року. Порушення передбачено підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).Факт правопорушення було зафіксовано в Акті про порушення № КН 008166 від 03 листопада 2022 року , що підписала гр. ОСОБА_2 (мати ОСОБА_1 ) без зауважень та заперечень, остання надала доступ працівникам Оператора ГРМ під час перевірки до усіх газоспоживаючих приладів будівлі. В розділі «Зауваження, пропозиції споживача (його представника)» вказаного Акту споживач власноручно зазначив, що «Претензій до працівника АТ «Харківгаз» не маю. Дуже порядна людина». Також, факт правопорушення зафіксовано в акті про виявлені порушення № 008166 від 03 листопада 2022 року, в якому працівники АТ «ОГС Харківгаз» висловили сумнів у правильності роботи лічильника газу: МКМ, типу розміру G-6, зав. № 2287008, виробник: Україна, з показами: 24099,297 м. куб., з причини: «Ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра, а саме: пломба заводу-виробника не є оригінальною, на пробу пластиліном - виймається», який сторонами був підписаний без зауважень та заперечень, або окремих думок. 03 листопада 2022 року вказаний лічильник газу споживача був демонтований для проведення експертизи до Метрологічного Центру АТ «ОГС «Харківгаз», замість нього в присутності споживача був встановлений інший лічильник газу з обмінного фонду Оператора ГРМ. Для захисту лічильника від зовнішнього втручання, до дня проведення експертизи. 01 березня 2023 року комісією АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» було проведено експертизу ЗВТ та пломб, на яку споживач не з'явився. П. 1.1. Акту експертизи лічильників газу № 502 від 01 березня 2023 року встановлено: «Невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника. Механічне пошкодження захисного пломбування лічильника (відсутні контрольні вусики). Пломба на відліковому пристрої лічильника не несе охоронну функцію. Існує доступ до відлікового механізму», що в свою чергу свідчить про певні навмисні противоправні дії споживача, направлені на заниження (викривлення) показників лічильника при споживанні газу. За результатами позачергової повірки членами комісії АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» лічильник газу: МКМ-и, G-6, зав. № 2287008 визнано: «Непридатними до застосування» на підставі «Несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника, що приводить до викривлення даних обліку природного газу». Експертизою було підтверджено виниклі у представників Оператора ГРМ при складанні акту про порушення підозри (сумніви) щодо присутності ознак втручання в роботу ЗВТ, в тому числі, його пошкодження. Отже, експертизою встановлено не тільки факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а й те, що зазначене втручання мало наслідком саме викривлення даних обліку природного газу, що стало підставою для нарахування споживачеві вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на підставі акту про порушення в сумі: 151 259 грн. 82 коп. Державною Довідкою ДП «Укрметртестстандарт» № 39-1-3/7433 від 01 березня 2023 року про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки встановлено, що лічильник газу мембранний МКМ-и, G-6, зав. № 2287008, виробник: Україна, не відповідає вимогам п.п. 6.4. Р50- 071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підстава для визнання ЗВТ непридатним: «Невідповідність ідентифікаційних ознак. захисного пломбування. Пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника». 25 квітня 2023 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Дергачівському відділенню АТ «Харківгаз», на яке споживач з'явився. На підставі розгляду усіх вищезазначених складених документів комісією було ухвалено наступне: Акт про порушення № КН 008166 від 03 листопада 2022 року відповідає вимогам Кодексу ГРС та задоволено. Залишити до відшкодування абонентом вартості наданих послуг, пов'язаних із демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника в сумі 6 328,93 грн.; Проведення донарахування об'ємів необлікованого природного газу в обсязі 2134,22 м. куб. за період з 23 травня 2022 року по 03 листопада 2022 року за цінами закупівлі природного газу для АТ «Харківгаз, які діяли у зазначений період у розмірі 151 259,82 грн.; Так як вищезазначений лічильник газу визнано непридатними до подальшого застосування згідно даних лабораторії АТ «Харківгаз», абоненту за власні кошти у 2-х місячний термін придбати нові лічильники природного газу відповідно до встановленого обладнання; Абоненту рекомендовано провести реконструкцію системи газопостачання. 25 квітня 2023 року Оператор ГРМ на підставі Акту про порушення № КН 008166 від 03 листопада 2022 року щодо виявлених порушень вимог Кодексу ГРС, зафіксованих по об'єкту споживача гр. ОСОБА_1 , яка є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: п. 1 гл. 3 розділу ХІ Кодексу ГРС (несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу), склав Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості за граничними нормами споживання. За період з 23 травня 2022 року по 03 листопада 2022 року витрата газу за граничними об'ємами споживання склала - 2227,73 м. куб. при цьому за вказаний період по особовому рахунку споживача відображена витрата природного газу в обсязі: 93,51 м. куб. Донарахований обсяг, визначений за граничними нормами споживання складає: 2 134,22 м. куб. (2227,73 м.куб. 93,51 м.куб.). Вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала: 151 259,82 грн. Актом виконаних робіт на експертизу побутового лічильника газу, встановленого у споживача при наявності втручання в його роботу Оператор ГРМ підтверджує суму наданих робіт та послуг в розмірі 6 328 грн. За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб ( відбитків їх тавр) відповідає власник ( користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені. Зазначено, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, тому позов задоволенню не підлягає.

Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд, дослідивши матеріали справи, зазначає наступне.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно із частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема, є несанкціонований відбір природного газу.

Відносини між громадянами (споживачами природного газу) та газопостачальною організацією регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі по тексту - Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824.

За визначенням п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС побутовий споживач - це споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

Відповідно до пп.3 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

У свою чергу, пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - це комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

За приписами п.п.1-2 глави 5 розділу Х Кодексу ГРС комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.

Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.

Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з'єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.

Згідно з пунктом 5 глави 5 розділу X Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Відповідно до п.4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Таким чином, саме споживач несе відповідальність за зберігання та цілісність ЗВТ, у т.ч. за збереження і цілісність пломб.

Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо, зокрема : відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.

Відповідно до п. 1-3 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Згідно з п.п.5, 6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Згідно з п.п.2, 4, 5, 8 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).

Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

За приписами п.п. 7, 10, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Судом встановлено, що по АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , як на споживача послуг з газопостачання.

Згідно з наявною в матеріалах справи довідкою Губарівського старостинського округу № 823 від 22 листопада 2023 року, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

У своєму позові позивач посилається, на те що відповідач не довів своє право на надання населенню послуг із постачання природного газу для побутових потреб та не посилається на договірні відносини. При цьому, вона зазначала, що на її ім'я, к на споживача відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , у помешканні встановлений газовий котел, плита газова, та лічильник газу, тобто позивач визнає, що вона є споживачем природного газу.

Отже, ОСОБА_1 у розумінні п. п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС, є побутовим споживачем природного газу за вказаною вище адресою.

АТ «ОГС «Харківгаз», як Оператор ГРМ відповідно до вимог пунктів 2-3 глави 2 розділу І Кодексу ГРС на момент виникнення спірних правовідносин, виконував функції розподілу природного газу, забезпечення комерційного обліку природного газу, формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу тощо.

03 листопада 2022 року представниками оператора ГРМ - АТ «ОГС «Харківгаз» була проведена перевірка газового обладнання за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами якої були виявлені ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ - лічильника, про що був складений Акт про порушення № КН 008166 від 03 листопада 2022 року

Зазначеним актом зафіксовано порушення п.1.3 глави 2 розділу ХІ - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: пломба заводу-виробника не являється оригіналом , на пробу пластиліном , пломба виймається.

Даним акт підписано представника АТ «ОГС «Харківгаз» Бараннік В.В. та представником споживача ОСОБА_2 , яка засвідчила власним підписом ознайомлення зі змістом акту, виявленими порушеннями, та підписала акт без зауважень та заперечень.

Крім того, працівниками АТ «ОГС «Харківгаз» 03 листопада 2022 року було складено акт № 008166 про виявлені порушення, яким зафіксовано наявність ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра, а саме пломби: пломба завода виробника не являється оригіналом на пробу пластиліном виймається.

Зазначений акт також підписаний представником споживача ОСОБА_2 без зауважень та заперечень .

Відповідно до акту №008166 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи ( ПРОТОКОЛ щодо направлення ЗВТ на експертизу) від 03 листопада 2022 року, згідно з актом про виявлені порушення від 03 листопада 2022 року , лічильник газу типу МКМ-и, G-6, зав. № 2287008, який встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , в присутності представника споживача ОСОБА_2 , розпломбовано. Для захисту лічильника від зовнішнього втручання , до дня проведення екпертизи, представник АТ « Харківгаз» додатково опломбував вхідний та вихідний патрубки цього лічильника та пакет пломбами АТ « Харківгаз» ( вхідний 10022078, вихідний 10022078, захисний пакет 10022078). Лічильник газу направляється на екпертизу до Метрологічного Центру АТ « Харківгаз». Лічильник газу споживача демонтується представником АТ « Харківгаз» та замість нього встановлюється інший лічильник газу. Лічильник доставляється представником АТ « Харківгаз» на місце проведення екпертизи. Зазначено, що у зв'язку з бойовими діями про дату та час проведення експертизи буде повідомлено додатково. Даний акт без зауважень та заперечень був підписаних представником АТ « Харківгаз» та представником споживача ОСОБА_2 .

Згідно з копією журналу реєстрації вихідних документів м. Дергачі повідомлення ОСОБА_2 щодо проведення екпертизи №43-Д від 13 лютого 2023 року, було передано «наручно».

01 березня 2023 року комісією АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрстандартметрологія» була проведена експертиза лічильника газу MKM -U G6, заводський номер №2287008, який знято відповідно до акту від 03 листопада 2022 року, належного споживачу ОСОБА_2 , встановленого за адресою : АДРЕСА_1 . За результатами експертизи було складено акт від 01 березня 2023 року № 502, яким зафіксовано невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника, механічне пошкодження захисного пломбування лічильника ( відсутні контрольні вусики), пломба на відліковому пристрої лічильника не несе охоронну функцію, існує доступ до відлікового механізму. Висновок комісії - несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу . За результатами позачергової повірки лічильник газу визнано непридатним до застосування.

Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/7433 від 01 березня 2023 року, за результатами повірки встановлено, що лічильник газу мембранний MKM -U G6, заводський номер № 2287008 , не відповідає вимогам п.п.4Р50-071-98 « Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підстави для визнання ЗВТ непридатним: невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, пошкодження ( руйнування) захисного пломбування лічильника.

Верховний Суд у постанові від 03 листопада 2020 року у справі № 908/554/19 зазначив, що положення пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. При цьому, колегія суддів Верховного Суду, яка переглядала судові рішення у справі № 908/554/19, вказала також, що інше тлумачення цієї норми не відповідатиме змісту наведеного положення закону.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 січня 2023 року справа № 454/1321/21 зроблено висновок, що: "виявлені при проведенні експертизи порушення (порушення пломби, пошкодження захисного покриття під кришкою облікового засобу, подряпини на захисному вкладиші) у їх сукупності, свідчать про наявність втручання зі сторони споживача у засіб обліку природного газу, що у свою чергу призвело до викривлення даних обліку Відповідно до пункту 8 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Отже, експертизою встановлено не тільки факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а й те, що зазначене втручання мало наслідком саме викривлення даних обліку природного газу.

Вказане є підставою для нарахування споживачеві вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на підставі акту про порушення в сумі: 151259 грн. 82 коп.

Позивачкою не наведено належних аргументів, які б безспірно свідчили про неправомірні дії працівників АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» при проведенні перевірки лічильника газу за адресою : АДРЕСА_1 , його експертизи з метою перевірки факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, нарахуванні вартості необлікованого об'єму природного газу.

Згідно з актом приймання - передачі лічильника газу від 19 квітня 2023 року, споживач ОСОБА_2 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 отримала від представника АТ « Харківгаз» лічильник газу MKM -U G6, заводський номер №2287008. Споживачу повідомлено, що за результатами проведення повірки, лічильнк газу визнано непридатним до застосування та видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/7433 від 01 березня 2023 року. Споживач претензій до працівників АТ « Харківгаз» не має. Даний акт підписаний ОСОБА_2 , без зауважень.

04 квітня 2024 року за вих. № 352, АТ «ОГС «Харківгаз» було надіслано запрошення на ім'я ОСОБА_1 , в якому зазначено, що 18 квітня 2023 року о 10:00 год. за адресою: м. Дергачі вул. Культури, 100 а відбудеться засідання комісії з розгляду акту про порушення № КН008166 від 03 листопада 2022 року. Вказаним запрошенням позивачку повідомлено про обов'язок споживача бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення та наслідки неприбуття .

Протоколами засідання комісії з розгляду актів про порушення Дергачівському відділення АТ « Харківгаз» від 18 та 19 квітня 2023 року, засідання комісії було перенесено на 25 квітня 2023 року.

25 квітня 2023 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення у Дергачівському відділенні АТ «Харківгаз» розглянуто акт про порушення від 03 листопада 2022 року № КН 008166, за результатами розгляду визнано цей акт таким, що відповідає Кодексу газорозподільних систем, та підлягає задоволенню, а також вирішено залишити до відшкодування абонентом вартості наданих послуг, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника, в сумі 6 328, 93 грн., та провести донарахування об'ємів необлікованого природного газу в обсязі 2134,22 м3 за період з 23 травня 2022 року по 03 листопада 2022 року за цінами закупівлі природного газу для «АТ «Харківгаз», які діяли у зазначений період. Вартість донарахованих об'ємів складає 151 259,82 грн. Так, як вищевказаний лічильник визнано непридатним до подальшого застосування згідно даних лабораторії АТ « Харківгаз», абоненту за власні кошти у 2-х місячний термін придбати новий лічильник природного газу відповідно до втсановленого газового обладнання. Абонету рекомендовано провести реконструкцію системи газопостачання.

Таким чином, за результатами огляду лічильника споживача ОСОБА_1 було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника (пломба заводу-виробника не являється оригіналом , на пробу пластиліном , пломба виймається) , у зв'язку з чим було ініційовано проведення експертизи лічильника.

У свою чергу, експертизою лічильника було підтверджено несанкціоноване втручання в робту лічильника у розумінні п.4 глави І Кодексу ГРС, яке призводить до викривлення показників лічильника.

Споживач ОСОБА_1 була присутня на данному засідання, ознайомлена з протоколом, при цьому остання зазначила, що « Не згодна».

Як вбачається з фотографій лічильника, зроблених у відповідності до п.5 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС при огляді лічильника та направленні його на експертизу, на лічильнику ОСОБА_1 механічне пошкодження захисного пломбування лічильника ( відсутні контрольні вусики), пломба на відліковому пристрої лічильника не несе охоронну функцію, та не захищає розташовний за нею відліковий механізм.

Пояснень щодо походження цих пошкоджень позивачкою не надано.

Викривлення показників природного газу внаслідок цих пошкоджень підтверджена експертизою.

Доводи позивачки про те, що експертиза проведена не експертами за фахом, які мають відповідні сертифікати і допуски та попереджаються про відповідальність відповідно до вимог Закону України «Про судову експертизу», суд відхиляє з наступних підстав.

Суд зазначає, що акт експертизи лічильника газу №502 від 01 березня 2023 року складений з дотриманням вимог, передбачених пунктом 5 глави 10 розділу Х кодексу ГРС.

Експертиза проводилась ДП « Всеукраїнський державний науково- виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» ( ДП « Укрметртестстандарт»), свідоцтво про уповноваження №9-20-19 від 14 лютого 2019 року, тобто експертиза лічильника газу мембранний MKM -U G6, заводський номер № 2287008 було проведено уповноваженою установою.

Крім того, позивачка факту несанкціонованого втручання у належний їй прилад обліку газу належними доказами не спростувала. Зокрема, суду не надано іншого висновку експерта, який міг бути складений на її замовлення в порядку ч.1 ст.106 ЦПК України, та не заявлено клопотання про призначення та проведення експертизи, яка б могла спростувати обставини, встановлені в акті експертизи № 502 від 01 березня 2023 року. Тобто, висновок акту № 502 від 01 березня 2023 року експертизи лічильника газу, яким встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника , що призводить до викривлення даних обліку природного газу, позивачкою не спростований.

Доводи позивачки про те, що ні нею, ні її матір'ю ОСОБА_2 , яка проживає в даному будинку, не вчинялись дії по несанкціонованому втручанню в роботу лічильника, та те, що споживач не несе відповідальності за пошкодження лічильника газу у разі відсутності у цьому його вини, оскільки несанкціоноване втручання у роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання,) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (пункт 4 глави 1 розділ І Кодекс) газорозподільних систем), не узгоджуються з положеннями пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, за змістом яких за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку газу (далі - ВОГ) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.

Акт експертизи № 502 від 01 березня 2023 року містить висновок про те, що правопорушення призвело до викривлення даних обліку природного газу.

Споживач ОСОБА_1 була присутня на засіданні комісії 25 квітня 2023 року, при цьому вона дійсно зазначила «не згодна», але будь - яких пояснень, в чому проявляється її незгода, не зазначила.

Таким чином, оскільки актом про порушення зафіксовано, а експертизою підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, яке призвело до викривлення даних обліку природного газу, беручи до уваги, що належних та допустимих доказів відсутності факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) (висновку експертизи тощо) споживачем ОСОБА_1 не надано, суд вважає, що наявні обґрунтовані підстави для здійснених відповідачем донарахувань позивачу об'ємів природного газу.

Відповідно до п. 1 гл. 3 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно з п. 8 гл. 9 розділу X Кодексу ГРС, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Комісією АТ «Харківгаз» 25 квітня 2023 року було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та його вартості, згідно з яким на підставі п. 1 гл. 3 розділу ХІ Кодексу ГРС здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня виявлення порушення, а саме з 23 травня 2022 року по 03 листопада 2022 року.

Згідно з наданим розрахунком за період з 23 травня 2022 року по 03 листопада 2022 року витрата газу за граничними об'ємами споживання склала 2 227,73 куб.м., за вказаний період на особовому рахунку споживача відображена витрата природного газу в обсязі 93,51 куб.м., донарахований обсяг, визначений за граничними нормами споживання, складає 2 134,22 куб.м. (2 227,73-93,51 = 2 134,22 куб.м.).

Розрахунок виконаний відповідно до вимог п. 1 гл. 3 Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача ( фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника ( контрольного годяу вузла обліку або його повірки) до дня виявлення порушення ( але не більше ніж за шість місяців) та з урахуванням строку його усунення.

Відповідно до додатку 19 до Кодексу ГРС, граничні об'єми споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу газорозподільних систем складають : плита газова (у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача) - 18,3 куб.м. на місяць, індивідуальне опалення в будинках, крім будинків, де встановлено опалювально-варильну піч (кухонне вогнище) (на 1 м кв. опалювальної площі) - 11,0 куб.м.

Якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період (п.2 Примітки до вказаного додатку 19).

Згідно з копією Відомості контрольного зняття показників лічильника газу, 23 травня 2022 року було знято показники за особовим рахунком НОМЕР_1 ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , які становили 24 007, 42 .

Згідно з граничними нормами споживання, з урахуванням опалювальної площі будинку - 84,8 кв.м., нараховано необлікованих об'ємів: за травень 2022 року - 7,479 куб.м., за червень 2022 року - 25,2 куб.м., за липень 2022 року - 19,003 куб.м., за серпень 2022 року - 1,674 куб.м., за вересень 2022 року - 4,77 куб.м., за жовтень 2022 року - 33,679 куб.м., за листопад 2022 року - 1,683 куб.м..

З урахуванням граничних об'ємів споживання, АТ «Харківгаз» було додатково нараховано необлікований об'єм м.куб.: за травень 2022 року - 97,18258 куб.м., за червень 2022 року - 334,74 куб.м., за липень 2022 року - 334,73986 куб.м., за серпень 2022 року - 334,73986 куб.м., за вересень 2022 року - 334,74 куб.м., за жовтень 2022 року (з 1 по 14 жовтня) - 151,17284 куб.м., за жовтень 2022 року (з 15 по 31 жовтня) - 541,64193 куб.м., за листопад 2022 року - 98,76999 куб.м. (всього донараховано - 2 227,73 куб.м.).

З урахуванням ціни закупівлі природного газу, яка змінювалась протягом даного періоду вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала 151 259,82 грн.

Беручи до уваги викладене, вартість необлікованого (донарахованого) природного газу була визначена відповідачем з передбачених чинним законодавством підстав та з дотриманням встановленого Кодексом ГРС порядку.

Оцінючи посилання позивачки, що в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована вона та її мати ОСОБА_2 , тобто дві особи, при цьому вона не проживає в данному будинку, та на підтверження надала довідки про склад зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб та про фактичне місце проживання ( не проживання) особи на території Богодухівської міської ради за певною адресою, суд зазначає наступне.

Нарахування необлікованих об'ємів природного газу було проведено за період з 23 травня 2022 року по 03 листопада 2022 року, а довідка про склад зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб №824, та довідка про фактичне місце проживання ( не проживання) особи на території Богодухівської міської ради за певною адресою №823 видані Губарівським старостинським округом 22 листопада 2023 року, більше ніж через рік, а тому не впливає на складений розрахунок.

За приписами ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін; сторони мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін; докази подаються сторонами; збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

При здійсненні правосуддя у цивільних справах суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом (стаття 4 ЦПК України).

Відповідно до вимог статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ для захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

В п. 23 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» наголошується, що п.1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, а в п.58 рішення Європейського суд у справі «Серявін та інші проти України» зазначається про те, що призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті… Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватися публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії»).

ЄСПЛ указав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у держава-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» («Pronina v. Ukraine») від 18 липня 2006 року, заява № 63566/00, § 23).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи позивача та відповідача, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття судового рішення.

Приписами ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи, що АТ «ОГС «Харківгаз» доведено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника, встановленого по об'єкту за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 не спростовано факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та правомірності донарахування необлікованого обсягу природного газу та його вартості, тобто позивач, на виконання свого процесуального обовязку не надала належних і неспростовних доказів на підтвердження своєї позиції, тому оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд ухвалює рішення про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ч. 7 ст. 141 ЦПК України, якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок держави в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При зверненні до суду з даним позовом ОСОБА_1 судовий збір не сплачувався на підставі ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів».

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову та звільнення позивача від сплати судового збору на підставі Закону України «Про захист прав споживачів» судові витрати покладаються на державу.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства « Оператор газорозподільної системи « ХАРКІВГАЗ», про захист прав споживачів та визнання дій неправомірними - відмовити.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Повний текст рішення виготовлено 19 листопада 2024 року .

СУДДЯ