Рішення від 15.11.2024 по справі 200/3582/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2024 року Справа№200/3582/23

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Голуб В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, у якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168) за періоди з лютого по червень, за листопад та грудень 2022 року із розрахунку до 30 000 грн та до 100 000 грн, серпень, вересень та листопад 2022 року із розрахунку до 30 000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою № 168 за періоди з лютого по червень, за листопад та грудень 2022 року із розрахунку до 30 000 грн та до 100 000 грн, серпень, вересень та листопад 2022 року із розрахунку до 30 000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що він проходив службу у Головному управлінні Національної поліції у Донецькій області. Під час проходження служби позивач приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, але до його грошового забезпечення за період з 24 лютого 2022 року по 15 травня 2023 року, на його думку, не було включено додаткову винагороду у розмірі до 100 000 грн. Так, представник позивача направив відповідачу запит щодо надання обґрунтованої відповіді про підстави і причини не нарахування та не виплати за період з 24 лютого 2022 року по 15 травня 2023 року включно, щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн, передбаченої Постановою № 168, поліцейському ОСОБА_1 , під час його безпосередньої участі у бойових діях. Проте, у відповідь на указаний запит відповідачем надано довідку про щомісячні виплати до 100 000 грн відповідно до Постанови № 168, довідку про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, забезпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України. На переконання позивача, у спірний період він проходив службу в Національній поліції України безпосередньо на території Донецької області, яка відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 підпадає під перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією з 24.02.2022 по т.ч., а тому йому має бути виплачена додаткова винагорода.

Вважаючи, що відповідач безпідставно не нарахував та не виплатив за періоди з лютого по червень, листопад та грудень 2022 року із розрахунку до 30 000 грн та до 100 000 грн, у серпні, вересні та листопаді 2022 року із розрахунку до 30 000 грн додаткової винагороди, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідач позов не визнав. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами представник Головного управління Національної поліції в Донецькій області зазначив, що позивач дійсно проходив службу у Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області та з 15 травня 2023 року останнього було звільнено за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції). Відповідач наголошує, що проходження служби на території Донецької області, яка входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309, не є підставою для виплати додаткової винагороди, адже додаткова винагорода, збільшена до 100 000 грн, виплачується поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення). Крім того, відповідач наголошує, що додаткова винагорода не виплачується за умов, якщо поліцейські, зокрема, перебувають у відпустках - за час перебування у відпустках; звільнені від виконання службових обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність з дня звільнення від виконання службових обов'язків. В свою чергу, у спірний період позивач перебував у додатковій та щорічній відпустках, а також на лікарняних. Однак, за інші періоди додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, позивачу була нарахована та виплачена, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2023 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Проте, постановою Верховного Суду від 22 серпня 2024 року касаційну скаргу позивача задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року у справі № 200/3582/23 скасовано. Справу № 200/3582/23 суд направив на новий розгляд до суду першої інстанції - Донецького окружного адміністративного суду.

Ухвалою від 09 вересня 2024 року суд прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд адміністративної справи вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Витребував у відповідача інформацію, а саме:

- за яку кількість днів виплачено додаткову винагороду позивачу до 30 000 грн?

- за яку кількість днів виплачено додаткову винагороду до 100 000 грн (30 000 + 70 000)?

- якими документами підтверджується/спростовується участь позивача у бойових діях або у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у дні, за які виплачено додаткову винагороду?

Ухвалою від 01 жовтня 2024 року суд задовольнив клопотання представника Головного управління Національної поліції в Донецькій області про надання додаткового строку для подання відзиву. Встановив додатковий строк для надання Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області відзиву, - тридцять днів з дня одержання даної ухвали суду.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу у Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області.

Наказом ГУ НП в Донецькій області від 08 травня 2023 року № 0021о/с старшого інспектора ГУНП в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_1 звільнено з 15 травня 2023 року за пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).

26 травня 2023 року представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом щодо надання: обґрунтованої відповіді про підстави та причини не нарахування та невиплати позивачу щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, за його безпосередню участь у бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 24 лютого 2022 року по 15 травня 2023 року; у разі непроведення виплат вищевказаної підвищеної додаткової грошової винагороди у зв'язку з притягненням до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності військовослужбовця ОСОБА_1 надати документи, які стали підставою позбавлення такої виплати; надати довідку про нараховане та виплачене грошове забезпечення позивача у період з 24 лютого 2022 року до 15 травня 2023 року; надати довідку про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії; надати витяги із наказу командира військової частини щодо проходження військової служби та місця перебування позивача в період з 24 лютого 2022 року по дату звільнення.

Листом управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 09 червня 2023 року № 39аз/12/01-2023, представника позивача повідомлено, що у зв'язку з військовою агресією Російською Федерацією проти України, розпочатою 24 лютого 2022 року, відповідно до статті 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», пунктів 24, 34 частини першої статті 23 розділу IV Закону України «Про Національну поліцію», на підставі наказів ГУНП в Донецькій області «Про залучення працівників ГУНП в Донецькій області та підпорядкованих територіальних підрозділів поліції до виконання завдань під час дії воєнного стану» від 03 серпня 2022 року № 823, від 31 жовтня 2022 року № 1129, від 21 листопада 2022 року № 47ДСК, від 02 січня 2023 року № 1 ДСК позивач залучався до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно своїх функціональних обов'язків у період: з 24 лютого 2022 року до 23 червня 2022 року, 24 червня 2022 року, 28 липня 2022 року, 02 серпня 2022 року, 03 серпня 2022 року, 07 серпня 2022 року, 10 серпня 2022 року, 14 серпня 2022 року, 18 серпня 2022 року, 22 серпня 2022 року, 04 вересня 2022 року, 08 вересня 2022 року, 11 вересня 2022 року, 15 вересня 2022 року, 01 жовтня 2022 року, 05 жовтня 2022 року, 09 жовтня 2022 року, 15 жовтня 2022 року, 19 жовтня 2022 року, 22 жовтня 2022 року, 26 жовтня 2022 року, 30 жовтня 2022 року, 02 листопада 2022 року, 06 листопада 2022 року, 10 листопада 2022 року, 14 листопада 2022 року, 04 грудня 2022 року, 08 грудня 2022 року, 12 грудня 2022 року, 16 грудня 2022 року, 20 грудня 2022 року, 27 грудня 2022 року та 31 грудня 2022 року.

Відповідно до копії довідки ГУНП в Донецькій області від 02 серпня 2023 року № 1632/16м-2023, долученої до матеріалів справи, позивач перебував:

- у додатковій відпустці за 2022 рік з 17 вересня 2022 року до 30 вересня 2022 року (14 діб);

- у щорічній відпустці за 2022 рік з 23 листопада 2022 року до 02 грудня 2022 року (10 діб) та з 27 березня 2023 року до 09 квітня 2023 року (14 діб);

- на лікарняних у періоди: з 08 квітня 2022 року до 22 квітня 2022 року (15 діб); з 25 квітня 2022 року до 02 травня 2022 року (8 діб); з 09 травня 2022 року до 16 травня 2022 року (8 діб); з 23 серпня 2022 року до 02 вересня 2022 року (11 діб).

Відповідно до довідки УФЗБО ГУНП в Донецькій області від 04 серпня 2023 року № 481 та довідки від 27 вересня 2024 року № 447 позивачу під час проходження служби за спірні періоди нараховано додаткову винагороду до 100 000 грн:

- у період з 24 лютого 2022 року до 25 березня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 06 квітня 2022 року № 13о/с дск позивачу нараховано 52 733 грн 00 коп. за 30 діб служби;

- у період з 26 березня 2022 року до 24 квітня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 10 травня 2022 року № 15 о/с дск позивачу нараховано 21 467 грн 00 коп. за 30 діб служби;

- у період з 25 квітня 2022 року до 24 травня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 07 червня 2022 року № 34 о/с дск позивачу нараховано 8 400 грн 00 коп. за 30 діб служби;

- у період з 25 травня 2022 року до 23 червня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 09 липня 2022 року № 44 о/с дск позивачу нараховано 49 000 грн 00 коп. за 30 діб служби;

- у період з 24 липня 2022 року до 22 серпня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 12 листопада 2022 року № 95 о/с дск позивачу нараховано 18 666 грн 64 коп. за 8 діб служби;

- у період з 23 серпня 2022 року до 21 вересня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 12 листопада 2022 року № 95 о/с дск позивачу нараховано 9 333 грн 32 коп. за 4 доби служби;

- у період з 22 вересня 2022 року до 21 жовтня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 12 листопада 2022 року № 95о/с дск позивачу нараховано 11 666 грн 65 коп. за 5 діб служби;

- у період з 22 жовтня 2022 року до 20 листопада 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 04 листопада 2022 року № 103 о/с дск позивачу нараховано 16 333 грн 31 коп. за 7 діб служби.

Згідно із довідкою УФЗБО ГУНП в Донецькій області від 04 серпня 2023 року № 470, а також довідкою від 27 вересня 2024 року № 446 позивачу під час проходження служби у спірні періоди нарахована додаткова винагорода у розмірах до 30 000 грн:

- у період з 24 лютого 2022 року до 25 березня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 26 березня 2022 року № 11о/с дск позивачу нараховано 30 000 грн 00 коп за 30 діб служби;

- у період з 26 березня 2022 року до 24 квітня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 27 квітня 2022 року № 17о/с дск позивачу нараховано 30 000 грн 00 коп. за 30 діб служби;

- у період з 25 травня 2022 року до 23 червня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 25 червня 2022 року № 63о/с дск позивачу нараховано 22 000 грн 00 коп. за 22 доби служби;

- у період з 24 червня 2022 року до 18 липня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 26 серпня 2022 року № 59 о/с дск позивачу нараховано 25 000 грн 00 коп за 25 діб служби;

- у період з 19 липня 2022 року до 23 липня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 29 вересня 2022 року № 71 о/с дск позивачу нараховано 5 000 грн 00 коп. за 5 діб служби;

- у період з 24 липня 2022 року до 22 серпня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 29 вересня 2022 року № 71о/с дск позивачу нараховано 30 000 грн 00 коп. за 30 діб служби;

- у період з 23 серпня 2022 року до 21 вересня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 29 вересня 2022 року № 71о/с дск позивачу нараховано 14 000 грн 00 коп. за 14 діб служби;

- у період з 22 вересня 2022 року до 21 жовтня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 24 жовтня 2022 року № 89 о/с дск позивачу нараховано 21 000 грн 00 коп. за 21 добу служби;

- у період з 22 жовтня 2022 року до 20 листопада 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 23 листопада 2022 року № 101 о/с дск позивачу нараховано 30 000 грн 00 коп. за 30 діб служби;

- у період з 21 листопада 2022 року до 27 грудня 2022 року на підставі наказу ГУНП в Донецькій області від 23 грудня 2022 року № 111 о/с дск позивачу нараховано 26 193 грн 50 коп. за 27 діб служби.

Відповідно до довідки УФЗБО ГУНП в Донецькій області від 21 серпня 2023 року № 189 позивачу під час проходження служби у спірні періоди, відповідно до вищевказаних нарахувань, була виплачена на особистий картковий рахунок додаткова винагорода у розмірах до 30 000 грн та до 100 000 грн:

- у березні 2022 року нарахована додаткова винагорода з 24 лютого 2022 року по 25 березня 2022 року у розмірі 30 000 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 02 квітня 2022 року виплачено кошти в сумі 29 550 грн 00 коп.;

- у березні 2022 року нарахована збільшена додаткова винагорода за період з 24 лютого 2022 року по 25 березня 2022 року у розмірі 52 733 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 18 квітня 2022 року виплачено кошти в сумі 51 900 грн 00 коп.;

- у квітні 2022 року нарахована додаткова винагорода за період з 26 березня 2022 року по 24 квітня 2022 року у розмірі 30 000 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 29 квітня 2022 року виплачено кошти в сумі 29 550 грн 00 коп.;

- у травні 2022 року нарахована збільшена додаткова винагорода за період з 26 березня 2022 року по 24 квітня 2022 року у розмірі 21 467 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 17 травня 2022 року виплачено кошти в сумі 21 140 грн 00 коп.;

- у червні 2022 року нарахована збільшена додаткова винагорода за період з 25 квітня 2022 року по 24 травня 2022 року у розмірі 8 400 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 22 червня 2022 року виплачено кошти в сумі 8 270 грн 00 коп.;

- у червні 2022 року нарахована додаткова винагорода за період з 25 травня 2022 року по 23 червня 2022 року у розмірі 22 000 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок ОСОБА_1 30 червня 2022 року виплачено кошти в сумі 21 670 грн 00 коп.;

- у липні 2022 року нарахована збільшена додаткова винагорода за період з 25 травня 2022 року по 23 червня 2022 року у розмірі 49 000 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 28 липня 2022 року виплачено кошти в сумі 48 260 грн 00 коп.;

- у серпні 2022 року нарахована додаткова винагорода за період з 24 червня 2022 року по 18 липня 2022 року у розмірі 25 000 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 30 серпня 2022 року виплачено кошти в сумі 24 625 грн 00 коп.;

- у вересні 2022 року нараховані кошти в сумі 49 812 грн 00 коп., з урахуванням додаткової винагороди за період з 19 липня 2022 року по 23 липня 2022 року у розмірі 5 000 грн 00 коп., за період з 24 липня 2022 року по 22 серпня 2022 року у розмірі 30 000 грн 00 коп., за період з 23 серпня 2022 року по 21 вересня 2022 року у розмірі 14 000 грн 00 коп. та додаткової премії у сумі 812 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 01 жовтня 2022 року виплачено кошти в сумі 49 065 грн 00 коп.;

- у жовтні 2022 року нарахована додаткова винагорода за період з 21 вересня 2022 року по 21 жовтня 2022 року у розмірі 21 000 грн 00 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 28 жовтня 2022 року виплачено кошти в сумі 20 685 грн 00 коп.;

- у листопаді 2022 року нараховані кошти в сумі 39 666 грн 61 коп., з урахуванням збільшеної додаткової винагороди за період з 24 липня 2022 року по 22 серпня 2022 року у розмірі 18 666 грн 64 коп., за період з 23 серпня 2022 року по 21 вересня 2022 року у розмірі 9 333 грн 32 коп. та за період з 22 вересня 2022 року по 21 жовтня 2022 року у розмірі 11 666 грн 65 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 15 листопада 2022 року виплачено 39 070 грн 00 коп.;

- у листопаді 2022 року нараховані кошти в сумі 47 802 грн 11 коп., із урахуванням додаткової винагороди за період з 22 жовтня 2022 року по 20 листопада 2022 року у розмірі 30 000 грн 00 коп., грошового забезпечення за листопад 2022 року у розмірі 17 527 грн 55 коп. та доплати за працю у нічний час у жовтні 2022 року у розмірі 274 грн 56 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 01 грудня 2022 року виплачено кошти в сумі 47 080 грн 00 коп.;

- у грудні 2022 року нарахована збільшена додаткова винагорода за період з 22 жовтня 2022 року по 20 листопада 2022 року у розмірі 16 333 грн 31 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 13 грудня 2022 року виплачено кошти в сумі 16 085 грн 00 коп.;

- у грудні 2022 року нараховані кошти в сумі 43 810 грн 01 коп., з урахуванням додаткової винагороди за період з 21 листопада 2022 року по 01 грудня 2022 року у розмірі 2 000 грн 00 коп., за період з 02 грудня 2022 року по 23 грудня 2022 року у розмірі 20 322 грн 54 коп., за період з 24 грудня 2022 року по 25 грудня 2022 року у розмірі 1 935 грн 48 коп., за період 26 грудня 2022 року у розмірі 967 грн 74 коп., за період 27 грудня 2022 року у розмірі 967 грн 74 коп., грошового забезпечення за грудень 2022 року у розмірі 17 616 грн 51 коп. та доплати за роботу у нічний час у листопаді 2022 року у розмірі 155 грн 10 коп. Із відрахуванням обов'язкових податків та зборів на особистий картковий рахунок позивача 27 грудня 2022 року виплачено кошти в сумі 43 290 грн 00 коп.

Виплата збільшеної винагороди до 30 000 грн та до 100 000 грн за періоди, які позивач не оскаржує, здійснювалися за допомогою онлайн-банкінгу «Приват-24», та надіслані одним платежем з оскаржуваними виплатами.

Разом з тим, на вимогу суду, Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області надано довідку від 17 вересня 2024 року № 2794/12/01-2024, відповідно до якої позивач залучався до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно своїх функціональних обов'язків в період: з 24.02.2022 до 23.06.2022; 24.06.2022, 28.07.2022, 02.08.2022, 03.08.2022, 07.08.2022, 10.08.2022, 14.08.2022, 18.08.2022, 22.08.2022, 04.09.2022, 08.09.2022, 11.09.2022, 15.09.2022, 01.10.2022, 05.10.2022, 09.10.2022, 15.10.2022, 19.10.2022, 22.10.2022, 26.10.2022, 30.10.2022, 02.11.2022, 06.11.2022, 10.11.2022, 14.11.2022, 04.12.2022, 08.12.2022, 12.12.2022, 16.12.2022, 20.12.2022, 27.12.2022, 31.12.2022. В свою чергу, ОСОБА_1 в період з 24.02.2022 до 15.05.2023 безпосередньої участі в бойових діях не брав, до чергувань на блокпостах в зоні проведення бойових дій не залучався, у відрядження для виконання службових обов'язків в зону проведення бойових дій не направлявся.

Вважаючи своє право на отримання додаткової грошової винагороди порушеним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про Національну поліцію» завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про Національну поліцію», у редакції на час виникнення спірних правовідносин, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон. Зразки та порядок видання службових посвідчень та спеціальних жетонів затверджує Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до частини першої, другої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з пунктом 3 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

У зв'язку із повномасштабним вторгненням в Україну військ Російської Федерації, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, дія якого неодноразово продовжувалась та триває до сьогодні.

Крім цього, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошена загальна мобілізація упродовж 90 діб. Строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався згідно з указами Президента України, які щоразу затверджувала Верховна Рада України відповідними законами.

Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 постановлено Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Також пунктом 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 постановлено Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року видав Постанову № 168.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 28 лютого 2022 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 3 Постанови № 168 доручено Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

Пунктом 5 зазначеної Постанови № 168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 217 від 07 березня 2022 року «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Постанова № 217) внесено зміни до пункту 1 Постанови № 168, виключивши в абзаці першому слова «(крім військовослужбовців строкової служби)».

Згідно з пунктом 2 Постанови № 217 указана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 року № 350 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Постанова № 350) до Постанови № 168 були внесені зміни, згідно з якими, абзац перший пункту 1 після слів «та поліцейським» доповнено словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка». Зміни набули чинності 24 березня 2022 року.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 350 указана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 липня 2022 року № 754 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Постанова № 754) до Постанови № 168 були внесені зміни, відповідно до яких в абзаці 1 пункту 1 слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)»; після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)». Зазначені зміни набули чинності 08 липня 2022 року.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 754 указана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01 червня 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Постанова № 793) до Постанови № 168 були внесені зміни, відповідно до яких: у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»; доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: « 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».

Згідно з пунктом 2 Постанови № 793 указана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

У постанові від 06 квітня 2023 року у справі № 260/3564/22 Верховний Суд зазначив, що зміст внесених Постановою № 793 змін до Постанови № 168 в частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість «30 000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 1146 (далі - Постанова № 1146) до Постанови № 168 внесено зміни, відповідно до яких:

- в абзаці першому пункту 1 Постанови № 168 слова «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)» та «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)» виключено;

- доповнено абзац реченням такого змісту: «Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.».

Згідно з пунктом 2 Постанови № 1146 указана постанова набирає чинності з дня її опублікування (18 жовтня 2022 року) та застосовується з 01 вересня 2022 року.

Отже, відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 18 жовтня 2022 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Аналіз пункту 1 Постанови № 168 у його взаємозв'язку з нормами статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» і приписами Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» дає підстави для висновку, що додаткова винагорода входить до складу грошового забезпечення поліцейського, яке виплачується йому за період проходження служби під час дії воєнного стану.

Ця винагорода має тимчасовий характер, а її виплата зумовлена виконанням службових обов'язків в обставинах військової агресії РФ проти України. Тому статус поліцейського сам по собі автоматично не забезпечує особі права на отримання додаткової винагороди.

Обставини, які унеможливлюють нарахування й виплату поліцейському зазначеної винагороди можуть бути різними, проте мають бути пов'язаними із фактичним невиконанням службових обов'язків без поважних причин.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що в оспорюваний період, а саме з лютого по червень, серпень, вересень, листопад та грудень 2022 року позивач мав право на отримання додаткової щомісячної винагороди, установленої Постановою № 168, у розмірі до 30 000 гривень/до 100 000 пропорційно в розрахунку на місяць, відповідно до кількості фактично відпрацьованих днів, з урахуванням участі/не участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, та, зокрема, доказів, що підтверджують/спростовують указані обставини.

Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено той факт, що у спірний період позивач отримував додаткову винагороду як до 30 000 грн, так і до 100 000 грн, пропорційно дням участі, про що підтверджені довідками, які були надані відповідачем на вимогу суду із зазначенням кількості днів, за які виплачена винагорода.

Також, суд звертає увагу, що ОСОБА_1 не надано жодного доказу на підтвердження того, що розрахунок кількості днів, за які має бути виплачена додаткова винагорода, є неправомірним. Крім того, позивачем не надано доказів безпосередньої участі у бойових діях та забезпечення здійснення ним заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за які відповідачем не виплачено винагороду.

Суд зауважує, що предметом спору у цій справі є саме ненарахування та невиплата додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168 за періоди з лютого по червень, за листопад та грудень 2022 року із розрахунку до 30 000 грн та до 100 000 грн, серпень, вересень та листопад 2022 року із розрахунку до 30 000 грн. Разом з тим, як вже було зазначено вище, за вказаний період позивачу нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода.

Позовні вимоги та підстави позову щодо розміру нарахованих та виплачених позивачу коштів не були заявлені представником позивача у позові. Крім того, суд зауважує, що позивачем не надано жодного доказу на спростування розміру нарахованої грошової винагороди.

Суд зауважує, що позивачу нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода, відповідно до пункту 1 Постанови № 168, пропорційно дням безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Позивачем не надано доказів, що підтверджують додаткові дні, за які має бути виплачена винагорода.

На переконання суду, дійсно у спірному періоді позивачу частково нараховувалась додаткова винагорода, збільшена до 100 000 грн, а отже, у спірному періоді позивач брав участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за що і була нарахована додаткова грошова винагорода.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідачем правомірно була нарахована та виплачена грошова винагорода ОСОБА_1 , а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Судовий збір не підлягає розподілу, адже позивач звільнений від його сплати.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (Україна, 85302, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Мандрика, 7, код ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 15 листопада 2024 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб