Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 листопада 2024 року Справа№200/4454/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:
визнати протиправними дії щодо не проведення нарахування та виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
зобов'язати провести нарахування та виплату з 01.05.2024 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо невиплати щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 після перерахунку пенсії на виконання рішення суду в розмірі більшим за суму 2000 грн. Позивач зазначає про безпідставність та незаконність таких дій відповідача, оскільки здійснений перерахунок пенсії фактично є поновленням права позивача на належні пенсійні виплати та не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Ухвалою від 08 липня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач надав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі № 200/6161/23, яке набрало законної сили 28.03.2024, розмір пенсійної виплати позивача переглядався, та результатом якого пенсія була збільшена більш як на дві тисячі.
Тому відповідач вважає, що підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 відсутні. Вважає безпідставними доводи позивача про те, що перерахунок пенсії, проведений на підставі рішення суду спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01.03.2018 відповідно до норм чинного пенсійного законодавства. В розумінні Постанови № 713 перерахунок (перегляд) пенсії полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством. Крім того, абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року, за якими зменшується чи припиняється виплата щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до збільшення пенсійних виплат.
Вимоги ухвали від 08 липня 2024 року в частині надання до суду відомостей про призначення та перерахунки пенсії позивача, доказів щодо підстав встановлення, зміни чи припинення виплати позивачеві щомісячної доплати, передбаченої постановою КМ Украї08 липня 2024 року ни від 14.07.2021 № 713 відповідачем не виконані.
Відповідно до статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до наведених норм, здійснюючи судочинство в умовах збройної агресії проти України, враховуючи тимчасову непрацездатність та перенесення відпустки головуючого у справі, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), є отримувачем пенсії за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2023 у справі № 200/6161/23, яке набрало законної сили 28.03.2024, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , зокрема, зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 1 квітня 2019 року на підставі довідки про грошове забезпечення № ФС-96085/09/01/2224 від 10 серпня 2023 року, з урахуванням зазначених у вказаній довідці складових грошового забезпечення.
Листом від 13.05.2024 на звернення представника позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначило, що після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі № 200/6161/23 розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на дві тисячі та складає 16005,71 грн. Отже підставі виплати 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 відсутні. В зв'язку з чим з 01.05.2024 припинено нарахування та виплату вказаної доплати.
Вважаючи протиправними дії відповідача позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи справу, суд зазначає, що спірні відносини врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713).
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 року особам яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
З вищенаведених норм Постанови № 713 випливає, що визначальними (первинними) умовами для призначення (продовження) щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. є:
- призначення пенсії до 1 березня 2018 року (абзац перший пункту 1 Постанови № 713);
- розрахунок розміру пенсії з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати (абзац другий пункту 1 Постанови № 713).
При розгляді справи № 420/2473/22 зі схожими підставами та предметом позову Верховний Суд у пунктах 44 - 46 постанови від 08.11.2022 дійшов таких висновків:
«44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії».
При цьому, за висновками Верховного Суду у справі № 420/2473/22 право на щомісячну доплату за Постановою № 713 зберігається за умови проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду незалежно від суми збільшення розміру пенсії за наслідками такого перерахунку.
Тобто, предметом правового дослідження в постанові Верховного Суду у справі № 420/2473/22 було застосування абзацу третього пункту 1 Постанови № 713, а саме - обставини збільшення пенсії в результаті перерахунку.
Водночас, питання врахування дати, з якої визначено грошове забезпечення при розрахунку пенсії для визначення права на щомісячну доплату (вимоги абзаців першого та другого Постанови № 713), при розгляді справи № 420/2473/22 не досліджувалось, хоча вказана умова зазначена в мотивувальній частині постанови Верховного Суду від 08.11.2022.
Таким чином, як в Постанові № 713, так і у висновках Верховного Суду у справі № 420/2473/22 сформульована основна умова призначення щомісячної доплати - ВИЗНАЧЕННЯ РОЗМІРУ ПЕНСІЇ З СУМИ ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАНОМ НА 01.03.2018 АБО НА БУДЬ-ЯКУ ДАТУ, ЩО ПЕРЕДУЄ 01.03.2018.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В постанові Верховного Суду від 26 січня 2023 року у справі № 260/2643/20 колегія суддів зауважила, що правовим висновком Верховного Суду є висновок щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, сформульований внаслідок казуального тлумачення цієї норми при касаційному розгляді конкретної справи, та викладений у мотивувальній частині постанови Верховного Суду, прийнятої за наслідками такого розгляду. При встановленні доцільності посилання на постанову Верховного Суду кожен правовий висновок Суду потребує оцінки на релевантність у двох аспектах: чи є правовідносини подібними та чи зберігає ця правова позиція юридичну силу до спірних правовідносин, зважаючи на редакцію відповідних законодавчих актів. У такому випадку правовий висновок розглядається «не відірвано» від самого рішення, а через призму конкретних спірних правовідносин та відповідних застосовуваних редакцій нормативно-правових актів. Подібність правовідносин означає, зокрема, тотожність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) визначається обставинами кожної конкретної справи.
За вказаних обставин, вирішуючи питання правильного застосування Постанови № 713 та висновків Верховного Суду у справі № 420/2473/22, суд зазначає, що статтею 7 КАС України визначені джерела права, які застосовуються судом.
Зокрема, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
При цьому рішення суду в адміністративній справі не є самостійним джерелом права і не може змінювати нормативне регулювання певних відносин. Тому наявність стосовно позивача судового рішення про перерахунок пенсії не може змінювати визначальні умови призначення та виплати щомісячної доплати до пенсії, які прямо передбачені Постановою № 713.
У Постанові № 713 нормативно врегульовані умови призначення та виплати щомісячної доплати до пенсії, зокрема, розрахунок розміру пенсії з грошового забезпечення, визначеного СТАНОМ НА 1 БЕРЕЗНЯ 2018 РОКУ АБО ДО ЦІЄЇ ДАТИ.
Вказана постанова КМ України не визнана нечинною, не скасована і є нормативним актом, який безпосередньо регулює спірні відносини.
У цій справі за позовом ОСОБА_1 судом встановлено, що за судовим рішенням у справі № 200/6161/23 позивачу здійснений перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки № ФС-96085/09/01/2224 від 10 серпня 2023 року.
При здійсненні такого перерахунку врахована сума грошового забезпечення, визначена станом на березень 2019 року, тобто після 01.03.2018 (і в результаті такого перерахунку розмір пенсії позивача збільшився більш ніж на 2000 грн).
Тому після вказаного перерахунку, незалежно від підстав його здійснення, відсутня обов'язкова умова для призначення та виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постанови № 713, а саме - розрахунок розміру пенсії з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати (абзаци перший та другий пункту 1 постанови № 713).
Суд також враховує, що після зазначеного перерахунку стосовно позивача усунуті будь-які диспропорції, на зменшення яких приймалася Постанова № 713, про що також зазначено у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22.
З іншого боку, встановлення щомісячної доплати у сумі 2000 грн за вказаних умов створить протилежну диспропорцію, за якою сума пенсійних виплат позивачеві за аналогічних умов перевищить суми пенсійних виплат особам, які набули право на пенсію після 1 березня 2018 року. Суд вважає необґрунтованим встановлення для позивача більш сприятливих умов пенсійного забезпечення, порівняно з іншими особами, які отримують пенсію за аналогічних умов, виходячи з однакових розмірів складових грошового забезпечення.
Це суперечить як змісту Постанови № 713, так і принципам недискримінації у законодавстві України, які передбачають незалежно від певних ознак забезпечення рівності прав і свобод осіб та/або груп осіб.
Зокрема, нормами статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» визначено, що непряма дискримінація - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
З наведених підстав суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заявленого позову.
Через відмову у позові відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 295-297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов