Рішення від 15.11.2024 по справі 200/493/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2024 року Справа№200/493/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_3 ), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07.02.2023 ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_3 ), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність щодо нарахування та виплати збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 26.09.2022 по 31.12.2022 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

- зобов'язати нарахувати та виплатити збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 26.09.2022 по 31.12.2022 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідачем його було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_4 ), де на підставі бойових розпоряджень та наказів він виконував бойові завдання на кордоні країни.

Позивач зазначає, що положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» визначено, що передбачені цією постановою виплати належать військовослужбовцям, які, як беруть безпосередню участь у бойових діях, так і забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

На думку позивача, перебуваючи у відрядженні та виконуючі бойові розпорядження з 26.09.2022, він фактично приймав участь у заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що є підставою для виплати йому підвищеної суми додаткової винагороди до 100000,00 грн. на місяць, проте, починаючи з 26.09.2022 до дати звернення до суду, він фактично отримує лише додаткову винагороду, виходячи з 30000,00 грн. на місяць.

Разом із цим позивач зазначає, що відповідач відмовив йому у нарахуванні та виплаті підвищеної додаткової грошової винагороди у розмірі до 100000 грн. на місяць відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», обґрунтовуючи це відсутністю підстав для таких виплат, передбачених наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

Позивач вважає, що зазначений наказ не є актом Адміністрації Держприкордонслужби у розумінні вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», яким визначені умови застосування відмови у виплаті додаткової винагороди при участі в бойових діях, та не зареєстрований у встановленому законом порядку.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн., починаючи з 26.09.2022 по 31.12.2022, пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів і просить задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30.07.2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», який набрав чинності та застосовувався з 01.08.2022 до 30.11.2022. Відповідач зауважує, що позивач з 27.09.2022 відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Пункт 5 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України було від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» визначає, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях, або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду такої участі.

У період з 27.09.2022 підвищена додаткова винагорода позивачу не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 не надано інформації про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», за формою, наведеною у додатку 2 до зазначеного наказу.

Щодо тверджень позивача про відсутність державної реєстрації наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ, відповідач зазначає, що він не був визнаний нечинним у встановленому законодавством порядку. Крім того, наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ та виданий на його заміну наказ від 09.12.2022 №628-АГ не є актами, які регулюють господарські відносини, а також адміністративні відносини між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, у зв'язку з чим вважає, що посилання позивача на Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» є безпідставними.

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ІНФОРМАЦІЯ_1 , правом на надання пояснень по справі не скористалась.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 травня 2023 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2023 року, у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 28 червня 2024 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 травня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2023 року у справі №200/493/23 скасовано і справу направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ушенка С.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року адміністративну справу №200/493/23 за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_3 ), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії суддею прийнято до провадження.

Також зазначеною ухвалою витребувано:

у відповідача, Військової частини НОМЕР_3 , наступні докази:

- належним чином завірену довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області молодшим сержантом ОСОБА_1 від 07.01.2023 №3554, про яку зазначено у листі ІНФОРМАЦІЯ_3 від 12.01.2023;

- належним чином засвідчені докази, які підтверджують нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 26.09.2022 по 31.12.2022;

- копії рапортів (витягів з них) начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону про виплату додаткової винагороди, із зазначенням підстав для його складання, в тому числі, з інформацією, чи є в них посилання на конкретний(і) підпункт(и) 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпункти 1-7 пункту 2 Наказу №268).

- копії (витяги) бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/дск, на підставі яких позивач у складі НОМЕР_5 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частини НОМЕР_3 ) виконував завдання в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом спірного періоду, і які підтверджують право на отримання ОСОБА_1 додаткової винагороди до 100000 грн.;

- відомості про те, чи подавались рапорти на отримання ОСОБА_1 додаткової винагороди до 100000 грн. за період проходження служби з 26.09.2022 по 31.12.2022, і якщо так, які заходи були вжиті щодо них, з наданням копій таких рапортів (витягів з них);

- інформацію про те, чи наявні будь-які документи, визначені пунктом 4 Наказу №392 (пунктом 3 Наказу №268), які б підтверджували право позивача на отримання додаткової винагороди до 100000 грн., якщо так, то відповідно до якого з підпунктів 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктів 1-7 пункту 2 Наказу №268);

- докази, які б підтверджували факт відсутності безпосередньої участі позивача у бойових діях та несенні служби при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за спірний період (довідка, рапорт, тощо) за підписом уповноваженої особи відповідача;

- письмову інформацію про те, які завдання (накази, розпорядження) виконував позивач як військовослужбовець протягом спірного періоду, стосовно якого відповідач висловив заперечення щодо наявності підстав для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 тис. грн., зокрема чи охоплюються (могли охоплюватися) вони (тобто їхній зміст) тими умовами (обставинами), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ;

- копії Журналу бойових дій, бойових наказів (розпоряджень), рапортів командира стосовно участі позивача у бойових діях (бойових завданнях) за період з 26.09.2022 по 31.12.2022;

у третьої особи, ІНФОРМАЦІЯ_2 , наступні докази:

- належним чином завірену довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області молодшим сержантом ОСОБА_1 від 07.01.2023 №3554, про яку зазначено у листі ІНФОРМАЦІЯ_3 від 12.01.2023;

- письмові пояснення про те, з яких підстав ним було видано довідку від 07.01.2023 №3554 про прийняття позивачем безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні військової агресії на території Чернігівської області;

- письмові пояснення про те, чи підтверджується безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні військової агресії на території Чернігівської області за період з 26.09.2022 по 31.12.2022 будь-яким іншим документом, крім зазначеного в довідці від 07.01.2023 №3554, і якщо так, надати такі документи, з поясненням, якому з підпунктів 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктів 1-7 пункту 2 Наказу №268) вони відповідають;

- письмові пояснення про те, чи відноситься НОМЕР_6 прикордонний загін до органів військового управління Держприкордонслужби та чи наявні у начальника НОМЕР_6 прикордонного загону повноваження на складання довідки згідно Додатку 1 до Наказу №392 (№628);

- письмові пояснення про те, чи направлялись до НОМЕР_2 прикордонного загону Додатки 1 до Наказу №392 (№628) за період з 26.09.2022 по 31.12.2022 стосовно ОСОБА_1 , якщо ні, то чому.

06.08.2024 Військовою частиною НОМЕР_7 через систему «Електронний суд» надано додаткові пояснення у справі, в яких повідомлено, що пунктом 5 Наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 30.07.2022 №392/0/81 - 22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» (далі - Наказ 2) визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 Наказу 2, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 Наказу 2.

Зазначено, що оскільки позивач був відряджений до Військової частини НОМЕР_7 у період з 26.09.2022 по 07.01.2023, начальником Військової частини НОМЕР_7 на виконання Наказу 2 було видано Довідку про безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 07.01.2023 №3554.

Крім того, повідомлено, що з документів, наданих НОМЕР_5 відділом прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону до Військової частини НОМЕР_7 , умови (обставини), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ та від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 тис. грн., щодо позивача відсутні. Інформація та документи, визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628), які б підтверджували право позивача на отримання додаткової винагороди до 100000 грн., на адресу Військової частини НОМЕР_7 з НОМЕР_2 прикордонного загону стосовно позивача не надходили. Докази стосовно участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 26.09.2022 по 08.01.2023 на адресу Військової частини НОМЕР_7 з НОМЕР_2 прикордонного загону стосовно позивача не надходили.

На виконання ухвали суду від 30 липня 2024 року про витребування доказів представником Військової частини НОМЕР_3 надана Архівна відомість №1 за 2022 рік, витяг з рапорту вересень-жовтень 2022 року та витяг з рапорту листопад 2022 року начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону.

Крім того зазначено, що сама суть даного спору складає саме невідповідність довідки, виданої командиром НОМЕР_6 прикордонного загону, що затверджена керівними наказами (№392-АГ та №628-АГ), адже саме вона є підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди. НОМЕР_2 прикордонний загін (Військова частина НОМЕР_3 ) не може належним чином спростувати або підтвердити участь у бойових діях військовослужбовців, які були відрядженні в оперативне підпорядкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто у спосіб, визначений вищезазначеними наказами, а саме скласти довідку згідно додатку 2 наказу.

Справу розглянуто поза датою, визначеною в ухвалі суду від 30 липня 2024 року, з огляду на введення в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який, наразі, триває.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

З 16.03.2022 позивач проходить військову службу у НОМЕР_2 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_3 ). У період з 28.09.2022 по 07.01.2023 знаходився в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_7 ). Зазначені обставини підтверджуються матеріалами справи та не заперечуються сторонами.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 19.03.2022 №112-ОС «Про особовий склад», відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2014 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2022 №10-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби у січні-грудні 2022 року», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.10.2021 №544-аг «Деякі питання комплектування резервістами військового оперативного резерву першої черги», зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення солдата запасу ОСОБА_1 , якого призвано на військову службу по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ), з 16.03.2022. Присвоєно звання «молодший сержант». Призначено молодшого сержанта ОСОБА_1 , якого призвано на військову службу по мобілізації, інспектором прикордонної служби 3 категорії 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип «Б»).

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 11.07.2022 №153-ВВ «Про особовий склад (службове переміщення)», відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2014 №704 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (зі змінами, внесеними згідно з постановами КМУ №1041 від 20.12.2017, №1052 від 27.12.2017, №103 від 21.02.2018), «Інструкції про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та закордон», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2012 №582, вибув у службове відрядження молодший сержант ОСОБА_1 - інспектор прикордонної служби 3 категорії 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») до НОМЕР_8 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_9 ) з метою проведення заходів визначених розпорядженням, з 11.07.2022 до особового розпорядження.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України 09.09.2022 №372-ОС «Про особовий склад» відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2014 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2022 №10-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби у січні-грудні 2022 року» призначено молодшого сержанта ОСОБА_1 інспектора прикордонної служби 3 категорії - помічником гранатометника 2 відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави відділу прикордонної служби № НОМЕР_5 , звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 3 категорії 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип «Б»), згідно з пунктом 310 Положення (призначення військовослужбовців на вищі, рівні та нижчі (не більше ніж на один ступінь) посади у воєнний час здійснюються без згоди цих військовослужбовців).

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 09.11.2022 №249-ВВ «Про особовий склад (службове переміщення)», відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2014 №704 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (зі змінами, внесеними згідно з постановами КМУ №1041 від 20.12.2017, №1052 від 27.12.2017, №103 від 21.02.2018), «Інструкції про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та закордон», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2012 №582, надано відпустку за сімейними обставинами із збереженням грошового забезпечення молодшому сержанту ОСОБА_1 , інспектору прикордонної служби 3 категорії - помічнику гранатометника 2 відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави відділу прикордонної служби №2, тривалістю 05 календарних днів, з 10.11.2022. Наказано приступити до виконання службових обов'язків 15.11.2022.

ІНФОРМАЦІЯ_1 листом вих.№22/4820-22-Вих надав відповідь на лист відповідача від 25.11.2022 №22/2811-22вих «Про надання інформації», в якій повідомив, що відповідно до вимог пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо у районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, за виконання у відповідні дні військовослужбовцем.

Підрозділи Держприкордон служби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення і тому підпункт 7 пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» не застосовується.

Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.04.2022 №21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» збільшення додаткової винагороди до 100 тисяч грн. (із розрахунку на місяць) здійснюється військовослужбовцям, які у районах ведення бойових дій здійснюють охорону і оборону об'єктів Державної прикордонної служби України (у т.ч. військові містечка, пункти постійної дислокації (пункти управління) органів (підрозділів), місця базування (стоянки) корабельно-катерного складу, стоянки літаків (вертольотів), місця тривалого несення служби, пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон України, інші місця й об'єкти, де особовий склад Державної прикордонної служби України виконує визначені законодавством України завдання), а також виконує бойові (спеціальні) завдання на бойових позиціях, блокпостах (контрольно-пропускних пунктах, спостережних пунктах тощо), збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контракту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетними обстрілами.

У зв'язку з вищевикладеним, довідки про військовослужбовців Військової частини НОМЕР_3 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі Військової частини НОМЕР_7 , не опрацьовувались.

Разом з тим, на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону були направлені копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_2 прикордонного загону за вересень та жовтень 2022 року для прийняття правового рішення.

04.01.2023 представник позивача звернувся з адвокатськими запитами до відповідача та Військової частини НОМЕР_7 , в яких, зокрема, просив:

«1. Надати обґрунтовану відповідь щодо підстав і причин ненарахування та невиплати щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України вiд 28.02.2022 №168, військовослужбовцю ОСОБА_1 за його безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період з вересня по сьогоднішній день.

1.1. У разі не проведення виплат вищевказаної підвищеної додаткової грошової винагороди у зв'язку з притягненням до дисциплінарної або адміністративної (кримінальної) відповідальності військовослужбовця ОСОБА_1 , надати копії таких документів, які стали підставою для позбавлення такого виду грошового забезпечення, а саме: матеріали службового розслідування з додатками до нього (витяг із наказу командира військової частини про призначення службового розслідування, копія акта службового розслідування та додатків до нього (рапорти, пояснення тощо) та витяг із наказу командира військової частини про завершення службового розслідування), витяги із наказу командира військової частини про притягнення до відповідальності та витяг із наказу командира військової частини про позбавлення додаткової грошової винагороди.

2. Надати довідку про грошове забезпечення (додаткові виплати, компенсації), здійснені ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 по теперішній час включно.

3. Надати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

3.1. Якщо довідки немає, надати документи, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях або здійсненні забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.».

12.01.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 листом вих.№22/285-23-Вих. надав відповідь на адвокатський запит від 04.01.2023 (вхідний №236-23-Вх від 10.01.2023), в якій повідомив, зокрема, що молодшого сержанта ОСОБА_1 у відповідності до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165/гриф. (володільцем даного бойового наказу є Адміністрація Державної прикордонної служби України) у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ) направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 №276/гриф. (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф. (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/дск молодший сержант ОСОБА_1 у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частини НОМЕР_3 ) приступив до виконання та по теперішній час виконує завдання в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Бойові накази (розпорядження) видавались стосовно 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частини НОМЕР_3 ). Бойові розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/дск надати немає можливості, оскільки вони мають обмежений гриф доступу.

Списки, передбачені додатком 2 до наказу від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України вiд 28.02.2022 №168», на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частини НОМЕР_3 ) не направлялись, оскільки відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.04.2022 «Щодо однакового трактування положень» (володільцем даного листа є Адміністрація Державної прикордонної служби України) визначено, що збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань військовослужбовцями ДПСУ з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (бойового ураження), у тому числі перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетним обстрілом.

Військовослужбовці НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частини НОМЕР_3 ), у тому числі й молодший сержант ОСОБА_1 , перебувають на фінансовому забезпеченні в НОМЕР_2 прикордонному загоні (Військова частини НОМЕР_3 ). Наказ про виплату додаткової винагороди у розмірі 100000,00 грн., пропорційно із розрахунку на місяць, опрацьовується посадовими особами НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частини НОМЕР_3 ). Таким чином, повідомити про причину невиплати молодшому сержанту ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», ІНФОРМАЦІЯ_1 немає можливості. Також вказаний вище прикордонний загін є володільцем інформації про грошове забезпечення (додаткові виплати та компенсації) молодшого сержанта ОСОБА_1 , у зв'язку з чим надати довідку про виплачене та нараховане грошове забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_7 ) не має можливості.

Довідка про безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської та Сумської областей молодшим сержантом ОСОБА_1 від 07.01.2023 №3554 ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_7 ) видана керівництву НОМЕР_5 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ) в одному примірнику.

18.01.2023 відповідач листом вих.№14-348-23-вих надав відповідь на адвокатський запит від 04.01.2023 (вхідний №154-23-вх від 12.01.2023), в якій зазначив, зокрема, що молодший сержант ОСОБА_1 в період з вересня 2022 року по січень перебував у відрядженні на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Підвищена додаткова винагорода за період перебування військовослужбовця на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 не надано інформації про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України вiд 28.02.2022 №168», за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Попри це, з метою реалізації вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», НОМЕР_2 прикордонним загоном на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено лист від 25.11.2022 №22/2811-22-вих з клопотанням щодо надання наявної інформації про безпосередню участь у бойових діях або заходах, передбачених наказом №392-АГ, за формою, наведеною у додатку 2 до наказу від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України вiд 28.02.2022 №168».

На адресу НОМЕР_2 прикордонного загону надійшов лист від 04.12.2022 №22/4928-22-Вих «Про надання інформації» від начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому зазначено, що підтверджуючої інформації (щодо безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньої в районах здійснення бойових дій) відповідно до вимог пункту 2, підпунктів 1-8 наказу від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України вiд 28.02.2022 №168» немає.

Враховуючи викладене, у НОМЕР_2 прикордонного загону відсутні підстави для внесення військовослужбовця в наказ про збільшення розміру виплати додаткової грошової винагороди до 100000 грн. за період перебування військовослужбовця у відрядженні на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно довідки НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України №12/570 від 21.02.2023 щодо відрядження військовослужбовця, молодший сержант ОСОБА_1 11.07.2022 вибув у службове відрядження на ділянку НОМЕР_8 прикордонного загону Південного регіонального управління відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 11.07.2022 №153-ВВ.

Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №(гриф)/25-2075-Е військовослужбовця передислоковано з НОМЕР_8 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_6 прикордонного загону, військовослужбовець з 28.09.2022 по 07.01.2023 перебував у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_6 прикордонного загону.

09.01.2023 військовослужбовець прибув із службового відрядження до НОМЕР_2 прикордонного загону і приступив до виконання обов'язків відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 09.01.2023 №153-ВВ.

Відповідно до архівної відомості з січня 2022 року по грудень 2022 року додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ОСОБА_1 у період з вересня 2022 року по грудень 2022 року була нарахована та виплачена у наступних розмірах: у вересні 2022 року у сумі 30000,00 грн., у жовтні 2022 року у сумі 30000,00 грн., у листопаді 2022 року у сумі 30000,00 грн., у грудні 2022 року у сумі 55000,00 грн.

Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для виплати додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168, а саме додаткової грошової винагороди до 100000 гривень в розрахунку на місяць з 26.09.2022 по 31.12.2022, тобто за період перебування позивача у відрядженні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята Постанова №168, пунктом 1 якої (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 №1146, яка застосовується з 01.09.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до пункту 2-1 Постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

З метою виконання вимог Постанови №168 та з метою врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано наказ від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - Наказ №392), який був введений в дію з 1 серпня 2022 року.

Так, згідно пункту 1 Наказу №392 військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пункт 2 цього наказу визначав вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених абзацом другим пункту 1 Постанови №168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю Держприкордонслужби право на збільшення додаткової винагороди до 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі:

1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

У пункті 4 наказу № 392 встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад;

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Згідно з пунктом 5 наказу №392 для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 наказу).

Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця (абзац другий пункту 5 наказу).

У довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу (абзац третій пункту 5 наказу).

Відповідно до пункту 11 наказу №392 склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 наказу).

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абзац другий пункту 11 наказу).

Згідно з пунктом 12 наказу №392 виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.

З 1 грудня 2022 року був введений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» (далі - Наказ №628). Цей наказ дещо змінив перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, проте залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.

Згідно з пунктом 3 Наказу №628 документами, що підтверджують безпосередньою участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал), журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Пунктом 8 цього наказу передбачено, що інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Слід зауважити, що Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі №200/193/23 сформував висновок щодо питання застосування наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ, від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ та Інструкції МВС від 18 березня 2016 року №188 у контексті визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168.

При цьому Верховний Суд дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168, у спірний період підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ.

Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі №200/193/23 також дійшов висновку про те, що Інструкція про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2016 №188, була прийнята на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 №18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», а тому колегія суддів вважає помилковим застосування судами першої та апеляційної інстанцій її положень при визначенні порядку та умов виплати додаткової винагороди, встановленої на період дії воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України №168.

У відповідності до вимог частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, вирішуючи питання щодо права позивача на отримання збільшеної винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168, суд керується, зокрема, наказами Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ.

У позовній заяві позивачем зазначено, що згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_7 ( НОМЕР_6 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) від 07.01.2023 №3554 позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_3 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) та приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування військової агресії на території Чернігівської області у спірний період.

Підставою для видачі цієї довідки зазначений бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року.

Позивач вважає таку довідку достатнім доказом наявності у нього права на отримання у вказаний період додаткової винагороди до 100000 грн.

У свою чергу відповідач заперечує наявність такого права з огляду на:

- не відповідність цієї довідки Додатку 1 до Наказу №392 (№628), а саме: не зазначення передбачених у ньому трьох підстав - порушення абзацу третього пункту 5 Наказу №392/абзацу третього пункту 7 Наказу №268), згідно з яким у довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 Наказу №392/пунктом 3 Наказу №268;

- відсутність повноважень на складення такої довідки, оскільки позивач не перебував у відрядженні до органів військового управління Держприкордонслужби;

- довідки за формою згідно Додатку 2 до Наказу №392 (№628) до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України не надходили.

При цьому слід зазначити, що посилання відповідача на ненаправлення на його адресу третьою особою довідки за формою згідно Додатку 2 до Наказу №392 (№628) не може слугувати підставою для відмови у позові, оскільки недотримання органами Державної прикордонної служби України вимог в частині обміну інформацію про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди.

Крім того, в межах позовних вимог (вересень 2022 року - грудень 2022 року) в матеріалах справи наявні наступні документи:

Начальник 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону ОСОБА_2 рапортом від 17 листопада 2022 року №1670 відповідно до вимог Постанови №168 та на виконання вимог п. 4 Наказу №392-АГ клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_8 прикордонного загону ОСОБА_3 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн., пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу НОМЕР_5 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону, за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період вересень-жовтень 2022 року, зокрема, молодшому сержанту ОСОБА_1 за період проходження служби з 27.09.2022 по 30.09.2022, кількість діб - 4, та з 01.10.2022 по 31.10.2022, кількість діб - 31.

Крім того, рапортом від 01 грудня 2022 року №1879 начальник 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до вимог Постанови №168 та на виконання вимог п. 4 Наказу №392-АГ клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_8 прикордонного загону ОСОБА_3 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн., пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу НОМЕР_5 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону, за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за листопад 2022 року, зокрема, молодшому сержанту ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.11.2022 по 09.11.2022 та з 15.11.2022 по 30.11.2022, кількість діб - 25.

В наявних в матеріалах справи копіях рапортів від 17.11.2022 та від 01.12.2022 підстава для їх складення з посиланням на бойові розпорядження, накази, журнали бойових дій тощо відсутня.

Перший заступник начальника загону - комендант прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_8 прикордонного загону ОСОБА_4 листами від 17.11.2022 №1672 та від 01.12.2022 №1880 начальнику НОМЕР_6 прикордонного загону направив ці рапорти з проханням надіслати їх до НОМЕР_2 прикордонного загону для проведення виплати додаткової винагороди особовому складу НОМЕР_5 ВПС НОМЕР_2 прикордонного загону.

У свою чергу, начальник ІНФОРМАЦІЯ_7 листами від 19.11.2022 №22/4591-22-Вих та від 04.12.2022 №22/4928-22-Вих направив вказані вище рапорти начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону і вказав, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 Наказу № 392 відсутня.

З додаткових пояснень НОМЕР_6 прикордонного загону, наданих суду 06.08.2024, вбачається, що позивач був прикомандирований до Військової частини НОМЕР_7 у період з 26.09.2022 по 07.01.2023. Начальником Військової частини НОМЕР_7 на виконання Наказу 2 було видано Довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії від 07.01.2023 №3554.

Разом з тим зазначено, що інформація та документи, визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628), які б підтверджували право позивача на отримання додаткової винагороди до 100000 грн., на адресу Військової частини НОМЕР_7 з НОМЕР_5 впс НОМЕР_2 прикордонного загону стосовно позивача не надходили. Докази стосовно участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 26.09.2022 по 08.01.2023 на адресу Військової частини НОМЕР_7 з НОМЕР_5 впс НОМЕР_2 прикордонного загону стосовно позивача не надходили.

Отже, в матеріалах справи наявні суперечливі відомості про наявність у спірний період у позивача права на отримання додаткової винагороди до 100000 грн.: в листах від 19.11.2022 №22/4591-22-Вих та від 04.12.2022 №22/4928-22-Вих начальник ІНФОРМАЦІЯ_7 заперечував наявність такого права, вказавши, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 Наказу №392 відсутня, а в довідці від 07.01.2023 №3554 зазначив, що позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування військової агресії на території Чернігівської області, у тому числі у спірний в межах цієї судової справи період.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З огляду на наявність суперечливих відомостей НОМЕР_6 прикордонного загону про наявність у спірний період у позивача права на отримання додаткової винагороди до 100000 грн., враховуючи заперечення проти позову НОМЕР_2 прикордонного загону та положення частини другої статті 90 КАС України, за якими жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили, суд не приймає посилання позивача на те, що довідка від 07.01.2023 №3554 є беззаперечним доказом наявності у позивача права на отримання винагороди в розмірі до 100000 грн.

Так, в постанові від 28 червня 2024 року у справі №200/493/23 Верховний Суд зазначив:

«75. З огляду на наведене, у вимірі обставин справи, з яких виник спір, а також зважаючи на аргументи представника позивача, суди попередніх інстанцій якраз і мали б з'ясувати, а які завдання/заходи у такому разі виконував/здійснював позивач, будучи направленим у службове відрядження в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_7 ) упродовж саме спірного періоду, стосовно якого відповідач висловив заперечення щодо наявності підстав для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. Відтак, якщо будуть для цього підстави, - зупинитися на питанні, а чи могло бути так, що відповідач з певних причин не зафіксував участі позивача у завданнях/заходах у документах, які потім слугують підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн.».

Враховуючи наведене, судом вжито заходів щодо офіційного з'ясування обставин цієї справи.

Так, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року у відповідача і третьої особи витребувано документи та додаткові пояснення.

Як вже зазначалось вище по тексту рішення, на виконання ухвали суду НОМЕР_2 прикордонний загін повідомив:

- належним чином завірену довідку від 07.01.2023 №3554 відносно ОСОБА_1 надати не вбачається за можливе, оскількі дана довідка на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону не надходила у зв'язку з тим, що, як відомо, була надана позивачу «нарочно»;

- бойові розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону не надходили. Окрім того, НОМЕР_2 прикордонний прикордонний загін не може надати належним чином засвідчені копії даних розпоряджень, оскількі не є їх розпорядником та видавачем;

- рапортів на отримання додаткової грошової винагороди ОСОБА_5 не надходили;

- з документів, визначених пунктом 4 Наказу №392, наявні тількі рапорти начальника підрозділу, в якому на той момент проходив військову службу позивач;

- інформацію, які саме завдання виконував позивач, повідомити не вбачається за можливе, адже ОСОБА_1 був направленний в оперативне підпорядкування начальника НОМЕР_6 прикордонного загону, який на той час вів бойові дії, що підтверджується наявною в матеріалах справі довідці «Про відрядження військовослужбовця» та не заперечується позивачем. Окрім того, з цих причин і не можливо надати докази, які б підтверджували факт відсутності у бойових діях та несенні служби при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за спірний період відносно позивача;

- окрім вищенаведеного зазначено, що записи відносно ОСОБА_1 в журналі бойовох дій відділу прикордонної служби №2 за період відрядження на ділянку НОМЕР_6 прикордонного загону відсутні.

НОМЕР_6 прикордонний загін повідомив, що оскільки позивач був прикомандирований до Військової частини НОМЕР_7 у період з 26.09.2022 по 07.01.2023, начальником Військової частини НОМЕР_7 на виконання Наказу 2 було видано Довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії від 07.01.2023 №3554.

Надати дану довідку у Військової частини НОМЕР_7 немає можливості, оскільки вона була опрацьована в 1 екземплярі та надана нарочно представнику 2 впс НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ).

З документів, наданих 2 відділом прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону до Військової частини НОМЕР_7 , умови (обставини), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ для виплати додаткової винагороди у розмірі до 100 тис. грн. щодо позивача відсутні.

Інформація та документи, визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628), які б підтверджували право позивача на отримання додаткової винагороди до 100000 грн, на адресу Військової частини НОМЕР_7 з НОМЕР_5 впс НОМЕР_2 прикордонного загону стосовно позивача не надходили.

Докази стосовно участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 26.09.2022 по 08.01.2023 на адресу Військової частини НОМЕР_7 з НОМЕР_5 впс НОМЕР_2 прикордонного загону стосовно позивача не надходили.

Отже, відповідно до Наказу №392-АГ, рапорти начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону від 17.11.2022 №1670 та від 01.12.2022 №1879 були направлені до НОМЕР_2 прикордонного загону супровідними листами від 19.11.2022 №22/4591-22-Вих та від 04.12.2022 №22/4928-22-Вих відповідно. Посилання на будь-які бойові розпорядження, накази, журнали бойових дій, інші документи в даних рапортах начальника НОМЕР_5 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону від 17 листопада 2022 року та від 01 грудня 2022 року відсутні. Підстави для складення даних рапортів, в тому числі з інформацією, посиланням на конкретний(і) підпункт(и) 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпункти 1-7 пункту 2 Наказу №268) в даних рапортах не зазначені.

Оскільки позивач був прикомандирований до Військової частини НОМЕР_7 у період з 30.09.2022 по 07.01.2023, начальником Військової частини НОМЕР_7 , на виконання Наказу №39-АГ, було видано Довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії від 07.01.2023 №3554.

Разом з тим, оскільки підтверджуючі документи до Військової частини НОМЕР_7 не були надані, в довідці дана інформація відсутня.

Тобто, дана довідка інформує про період перебування позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань та не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168.

Оцінюючи наявні у справі докази, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 25 січня 2024 року у справі №560/1216/23, досліджуючи і з'ясовуючи зміст документів, зазначених як підстава видачі довідки Військовою частиною НОМЕР_7 ( НОМЕР_6 прикордонний загін) від 07.01.2023 №3554 та рапортів заступника начальника загону - коменданту прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Щодо довідки Військової частини НОМЕР_7 ( НОМЕР_6 прикордонний загін) від 07.01.2023 №3554.

Як зазначалось вище по тексту, видавник цієї довідки ( НОМЕР_6 прикордонний загін) протягом розгляду цієї справи (зокрема, в додаткових поясненнях від 06.08.2024) стверджував, що вона (довідка) лише інформує про період перебування позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань згідно пункту 2 Наказу №164-АГ та не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн., передбаченої Постановою №168.

Отже, з наведеного вбачається, що єдиною підставою видання довідки слугував бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року, за яким позивача було направлено у службове відрядження в оперативне підпорядкування до НОМЕР_6 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_7 ).

При цьому зміст такого бойового наказу (про відрядження), що не є спірною у справі обставиною, виданого 02 квітня 2022 року, не може свідчити про участь позивача у майбутньому (у спірний період з вересня 2022 року по грудень 2022 року) у бойових діях (завданнях) або заходах, які визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №164 (давали б право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн., передбаченої Постановою №168).

При цьому суд вважає, що сам по собі факт віднесення Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій не свідчить про наявність у позивача права на отримання додаткової винагороди у її збільшеному розмірі.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 05 червня 2024 року у справі №360/568/23 (п.62).

Отже, вказана довідка не може бути належним доказом участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало б йому право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн., передбаченої Постановою №168.

Щодо рапортів.

Начальник 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону рапортом від 17 листопада 2022 року відповідно до вимог Постанови №168 та на виконання вимог п. 4 Наказу №392-АГ клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_8 прикордонного загону про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн., пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу НОМЕР_5 відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону, за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за жовтень 2022 року, зокрема молодшому сержанту ОСОБА_1 за період проходження служби з 27.09.2022 по 30.09.2022, кількість діб - 4, з 01.10.2022 по 31.10.2022, кількість діб - 31.

В копії рапорту від 17.11.2022 підстава для його складення з посиланням на бойові розпорядження, накази, журнали бойових дій тощо відсутня.

Перший заступник начальника загону - комендант прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_8 прикордонного загону листом від 17.11.2022 №1672 направив цей рапорт начальнику НОМЕР_6 прикордонного загону з проханням надіслати його до НОМЕР_2 прикордонного загону для проведення виплати додаткової винагороди особовому складу НОМЕР_5 ВПС НОМЕР_2 прикордонного загону.

У свою чергу начальник НОМЕР_6 прикордонного загону листом від 19.11.2022 №22/4591-22-Вих направив вказаний вище рапорт начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону, в якому вказав, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 Наказу №392 відсутня.

Такого ж змісту рапорт ОСОБА_6 було подано 01 грудня 2022 року за листопад 2022 року, зокрема стосовно ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.11.2022 по 09.11.2022 та з 15.11.2022 по 30.11.2022, кількість діб - 25.

Аналогічним чином вчинили ОСОБА_7 листом від 01.12.2022 №1880 та ОСОБА_8 листом від 04.12.2022 №22/4928-22-Вих.

Так само, в копії рапорту від 01.12.2022 підстава для його складання з посиланням на бойові розпорядження, накази, журнали бойових дій тощо відсутня.

Отже, вказані рапорти не можуть бути належним доказом участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало б йому право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн., передбаченої Постановою №168.

Суд зауважує, що виконання позивачем завдання охорони певної ділянки державного кордону в межах відповідальності НОМЕР_6 прикордонного загону, про що зазначала третя особа в цій справі, є одним з безпосередніх функціональних обов'язків позивача як військовослужбовця органу Державної прикордонної служби, і само по собі виконання такого завдання не передбачено підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628) та не дає права на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн., передбаченої Постановою №168.

Сам факт виконання позивачем якихось бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) під час перебування у службовому відрядженні в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_6 прикордонного загону в період дії воєнного стану в Україні, не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100000 гривень, яка передбачена пунктом 1 Постанови №168, - для цього потрібно виконання дій (завдань), прямо передбачених підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628).

Не є підтвердженням безпосередньої участі позивача у бойових діях та відповідних заходах бойові накази (розпорядження), оскільки сама по собі видача бойового наказу (розпорядження) не є безумовним доказом його виконання військовослужбовцем та його безпосередньої участі у бойових діях чи відповідних заходах. Крім того, виконання бойових розпоряджень та участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не є тотожними поняттями.

За змістом підпунктів 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктів 1-7 пункту 2 Наказу №628), в основному, умовою виконання бойових (спеціальних) завдань є вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником.

У свою чергу, позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, посилався лише на наявність довідки НОМЕР_6 прикордонного загону від 07.01.2023 №3554, не наводячи будь-яких фактів чи доказів виконання ним дій або завдань, які передбачені 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628).

Отже, у суду відсутні будь-які належні, допустимі та достовірні докази (документи, матеріали) щодо виконання позивачем у спірний період безпосередніх бойових дій чи заходів з безпосередньої відсічі і стримування збройної агресії в період перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій, і як наслідок, наявності у нього права для нарахування та виплату додаткової грошової винагороди у розмірі 100000 гривень, яка передбачена пунктом 1 Постанови №168.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно не нарахував та не виплатив позивачу додаткову винагороду у розмірі до 1000000 грн. за спірний період.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, п.58, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_3 ), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору,- ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 258, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_3 ), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 15 листопада 2024 року.

Суддя С.В. Ушенко