Справа № 344/17614/24
Провадження № 3/344/6336/24
18 листопада 2024 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Деркач Н.І., за участю захисника Дзундзи О.П., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ст.124 КУпАП, -
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 712154 від 16.09.2024 року, встановлено, що 20 серпня 2024 року о 19 год. 04 хв. водій ОСОБА_1 в м. Івано-Франківськ, по вул. Вовчинецька, 225А, керуючи мотоциклом марки «Honda» д.н.з. НОМЕР_2 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та допустив зіткнення з автомобілем марки «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 , яка очікувала на поворот ліворуч, чим порушив вимоги п.п.2.3 б)., 12.1. ПДР України, тим самим вчинив правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак належним чином повідомлявся судом про день, час та місце судового розгляду.
Захисник Дзундза О.П. в судовому засіданні пояснила суду, що ОСОБА_1 не погоджується зі складеним щодо нього протоколом, у його власності взагалі не має транспортного засобу, він не керує транспортними засобами, у вказаний в протоколі день, час та місці не був, а перебував на роботі в с. Черніїв. Захисник також вказує, що працівниками поліції не було повно та всебічно встановлено всі обставини справи, особу не встановлено у визначеному законом порядку, протокол про адміністративне правопорушення не вручено, тому просить закрити провадження в справі щодо ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши доводи захисника, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_2 від 20.08.2024 року водій мотоцикла, який вчинив зіткнення з її автомобілем покинув місце ДТП.
Проте, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 712154 від 16.09.2024 року не зазначено жодних свідків, до матеріалів справи, не долучено належних доказів на основі яких у визначеному законом порядку можливо встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, зокрема, відеоматеріалів моменту зіткнення, тощо.
З переглянутих в судовому засіданні відеозаписів суд не може встановити особу, яка причетна до ДТП 20.08.2024 року, з долучених фотографій також не має відомостей про осіб, які на них зображені, також не відомо суду в який спосіб була встановлена особа ОСОБА_1 та докази, які це підтверджують.
Більше того, відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 712154 від 16.09.2024 року, вбачається, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відмовився від його підпису, а також відмовився від отримання копії протоколу. Проте, як слідує із наявного в матеріалах справи рапорта працівника поліції ОСОБА_1 до підрозділу поліції для складання протоколу не прибув.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП та не може бути перекладено на суд.
Крім цього, відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що копія протоколу про адміністративне правопорушення в порушення вимог ч.2 ст.254 КУпАП не була вручена ОСОБА_1 , оскільки обидва екземпляри протоколів про адміністративне правопорушення (оригінал та його копія) знаходяться в матеріалах справи (а.с.1-2).
Вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення є важливою гарантією того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ознайомлена зі змістом обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення та має можливість організувати ефективний захист своїх інтересів. Зокрема, зі змісту рішення Європейського суду по справі «Ґалстян проти Вірменії» вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення, який містить обвинувачення та є головним доказом по справі, повинен мати відомості про точний час, коли цей документ був пред'явлений особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та чи мала вона достатній час на ознайомлення з ним.
Суд звертає увагу на те, що у відповідності до вимог ч.2 ст.254 КУпАП,обов'язок вручити протокол про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності покладається на відповідний орган, який складав протокол.
Відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення даних про вручення копії протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та ознайомлення зі змістом протоколу свідчить про істотне порушення права ОСОБА_1 на захист.
Згідно вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Таким чином, під час судового розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП відносно ОСОБА_1 , доказів на підтвердження винуватості останнього у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 712154 від 16.09.2024 року, в тому числі порушення ОСОБА_1 вимог п.п.2.3 б)., п.12.1. ПДР України - здобуто не було.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не доведено згідно з законом.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, ст.62 Конституції України, керуючись п.1 ст.247, ст.ст.254-257, 280, 283-285 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову в справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Наталія ДЕРКАЧ