Рішення від 18.11.2024 по справі 160/20710/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 рокуСправа №160/20710/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №046350016339 від 19.07.2024 про відмову у призначенні пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до пільгового стажу позивача роботи з повним робочим днем на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: період військової служби під час мобілізації в особливий з 24.03.2022 по 12.07.2024 (день подачі заяви на призначення пенсії) на ВСП «Шахтоуправління ім. Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті; період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах Донецької та Луганської областях з 23.04.2022 по 26.12.2022, з 08.01.2023 по 19.01.2023, з 03.03.2023 по 23.03.2023, з 01.04.2023 по 26.05.2023, з 16.07.2023 по 24.07.2023, з 12.10.2023 по 09.12.2023, з 28.12.2023 по 09.03.2024, з 11.03.2024 по 03.06.2024, у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 12.07.2024 звернувся через веб-портал до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Проте, рішенням відповідача від 19.07.2024 №046350016339 у призначенні пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Вважаючи зазначене рішення протиправним, звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

16.08.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог. Відповідач вказав, що позивач не має достатнього пільгового стажу для призначення пенсії. При цьому, звертає увагу, що оскаржуване рішення не містить відмови позивачу у зарахуванні до пільгового стажу періоду перебування на військовій службі, а також не містить відмови у врахуванні кратності періоду перебування в зоні ведення активних бойових дій. Зазначає, що позивач не подавав пенсійному органу документи на підтвердження зазначених обставин. Відтак, позовні вимоги є безпідставними.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , громадянин України, на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває, пенсію не отримує.

Позивач проходив військову службу за мобілізацією у період з 24.03.2022 по 10.07.2024, є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.01.2023.

У період з 23.04.2022 по 26.12.2022, з 08.01.2023 по 19.01.2023, з 03.03.2023 по 23.03.2023, з 01.04.2023 по 26.05.2023, з 16.07.2023 по 24.07.2023, з 12.10.2023 по 09.12.2023, з 28.12.2023 по 09.03.2024, з 11.03.2024 по 03.06.2024 позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

12.07.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

За принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що здійснює призначення пенсії - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницький області.

Рішенням відповідача від 19.07.2024 №046350016339 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

З оскаржуваного рішення вбачається, що страховий стаж позивача на момент звернення за призначенням пенсії становить 23 роки 0 місяців 17 днів (з урахуванням додаткових років за роботу за Списком №1 становить 43 роки 0 місяців 17 днів)

Стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт та професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 (необхідний пільговий стаж не менше 25 років) становить 22 роки 11 місяців 29 днів.

Позивач вважає рішення відповідача від 19.07.2024 №046350016339 про відмову у призначенні пенсії протиправним, а тому, з метою захисту свої прав та законних інтересів, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає, що спірним в цій справі є незарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періоду військової служби з 24.03.2022 по 10.07.2024 року та неврахування окремих видів військової служби до пільгового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

У спірних правовідносинах із 01.01.2004 таким законом є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Статтею 8 Закону від 09.07.2003 №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ст. 24 Закону від 09.07.2003 №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Законом України від 03.10.2017 №2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону від 09.07.2003 № 1058-IV та доповнено його розділом XIV-І "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону від 09.07.2003 №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Аналіз ч. 3 ст. 114 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV дає підстави для висновку, що умовою реалізації права на призначення пенсії є:

- робота особи не менше 25 років на посадах за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України (Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.94 № 202), або 20 років на провідних професіях на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень);

- зайнятість особи повний робочий день на роботах згідно затвердженого Кабінетом Міністрів України Списку.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням відповідача від 19.07.2024 №057350008019 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

З оскаржуваного рішення вбачається, що страховий стаж позивача на момент звернення за призначенням пенсії становить 23 роки 0 місяців 17 днів (з урахуванням додаткових років за роботу за Списком №1 становить 43 роки 0 місяців 17 днів)

Стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт та професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 (необхідний пільговий стаж не менше 25 років) становить 22 роки 11 місяців 29 днів.

Згідно форми РС-право, доданої до рішення відповідача від 19.07.2024 №057350008019, позивачу до пільгового стажу не зараховано періоди проходження військової служби з 24.03.2022 по 10.07.2024.

З цього приводу суд зазначає таке.

Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII встановлює, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками №1 та №2 деталізоване у Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок № 383).

Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Отже, право особи на призначення пільгової пенсії відповідно до ст. 114 Закону №1058-IV має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків №1 або №2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком №1 або №2. Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах.

Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 25.06.2001, позивач до моменту призову його на військову службу, з 2001 року працював на посадах, які підтверджують безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на роботах за Списком №1 .

В матеріалах справи наявна уточнююча довідка ПАТ ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» від 10.07.2024 №889, яка підтверджує безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на роботах Списку №1. Також, в ній вказано, що позивач з 01.12.2016 по теперішній час працює на посаді гірник очисного забою на дільниці з видобутку вугілля. Додаткові відомості: загальна мобілізація: з 24.03.2022 року. Наказ №ПР-145 від 06.04.2022 до фактичного виходу на роботу з підстави демобілізації та/або/закінчення воєнного стану в Україні. Відпустки без збереження заробітної плати не було.

Згідно розрахунку стажу (Форма РС-право) позивача, судом встановлено, що період з 24.03.2022 по 10.07.2024 відповідачем зараховано тільки до страхового стажу та до страхового стажу з урахуванням кратності (кратність 1). Причин незарахування до пільгового стажу позивача за Списком №1 з 24.03.2022 по 10.07.2024 у рішенні від 19.07.2024 №046350016339 відповідачем не зазначено.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 ст. 2 Закону №2232-XII передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за контрактом осіб рядового складу.

Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі Закон № 2011-XII), зокрема передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Аналізуючи норми Закону №2232-XII та Закону №2011-XII, суд дійшов висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, якщо на момент призову на військову службу в особливий період особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Як вже встановлено судом, позивач з 24.03.2022 по 10.07.2024 року перебував на військовій службі за призовом за мобілізацією.

Відповідно до довідки ПАТ ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» від 10.07.2024 №889, позивач з 01.12.2016 по теперішній час працює на посаді гірник очисного забою на дільниці з видобутку вугілля. Додаткові відомості: загальна мобілізація: з 24.03.2022 року. Наказ № ПР-145 від 06.04.2022 року до фактичного виходу на роботу з підстави демобілізації та/або/закінчення воєнного стану в Україні.

Оскільки, позивач на момент призову на військову службу працював в ПАТ ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» на посаді, що передбачена Списком №1 та Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.94 №202, яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу роботи за спеціальністю період проходження військової служби з 24.03.2022 по 10.07.2024, а тому рішення від 19.07.2024 №046350016339 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо зобов'язання відповідача зарахувати період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах Донецької та Луганської областях з 23.04.2022 по 26.12.2022, з 08.01.2023 по 19.01.2023, з 03.03.2023 по 23.03.2023, з 01.04.2023 по 26.05.2023, з 16.07.2023 по 24.07.2023, з 12.10.2023 по 09.12.2023, з 28.12.2023 по 09.03.2024, з 11.03.2024 по 03.06.2024, у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці), суд зазначає наступне.

Як вже встановлено судом, позивач у період з 23.04.2022 по 26.12.2022, з 08.01.2023 по 19.01.2023, з 03.03.2023 по 23.03.2023, з 01.04.2023 по 26.05.2023, з 16.07.2023 по 24.07.2023, з 12.10.2023 по 09.12.2023, з 28.12.2023 по 09.03.2024, з 11.03.2024 по 03.06.2024 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах Донецької та Луганської областях, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_3 від 22.06.2024 № 2515.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII (надалі - Закон №2011-XII) передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 8 Закону №2011-XII, саме Кабінет Міністрів України визначає умови та порядок зарахування часу проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, тому положення наказу Міноборони України від 14.08.2014 №530, на яке посилається позивач, не підлягає застосуванню.

17.07.1992 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова №393).

Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку №393 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача зі заявою про призначення пенсії (12.07.2024) діяла нова редакція Порядку №393, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України із розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії за вислугу років.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, від 11.09.2023 у справі №480/4827/22, від 07.09.2023 у справі №560/9478/22, від 15.09.2023 у справі №380/10714/22, від 031.01.2024 у справі №480/4941/22, від 10.06.2024 у справі №260/4588/23 та від 04.07.2024 у справі №620/4538/23.

Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постановах від 06.06.2024 №200/479/24 та від 18.07.2024 №200/1227/24.

Судом не беруться до уваги висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, оскільки вони формувались до внесення змін до підпункту "а" пункту 3 Порядку № 393, а тому є нерелевантними до спірних правовідносин.

При цьому суд не застосовує положення Наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 "Про затвердження положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", на які посилається позивач, з огляду на приписи ч. 3 ст. 7 КАС України: "3. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

В даному випадку відповідні положення Наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 суперечать іншому правовому акту, який має вищу юридичну силу, - Порядку № 393.

З огляду на викладене, вимога щодо зарахування військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час) для визначення розміру пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці періодів з 23.04.2022 по 26.12.2022, з 08.01.2023 по 19.01.2023, з 03.03.2023 по 23.03.2023, з 01.04.2023 по 26.05.2023, з 16.07.2023 по 24.07.2023, з 12.10.2023 по 09.12.2023, з 28.12.2023 по 09.03.2024, з 11.03.2024 по 03.06.2024 не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до Порядку №393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022) періоди служби на посадах, що визначені в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, підлягають пільговому обчисленню саме для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії.

Отже, позов підлягає частковому задоволенню.

При цьому, до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль правомірності рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень (відповідача) щодо вказаних питань, та суд не обраховує дійсний стаж позивача. Суд як орган, уповноважений виключно на перевірку законності та обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, позбавлений можливості приймати таке рішення, оскільки це буде свідчити про перебирання на себе судом повноважень, наданих виключно органам Пенсійного фонду.

Тобто, повноважним органом для призначення пенсії є Пенсійний фонд (його територіальні органи), а суд не може перебирати компетенцію суб'єкта владних повноважень та встановлювати наявний стаж на призначення пенсії.

Таким чином, оскільки пенсійним органом при розгляді заяви позивача не вирішено питання щодо зарахування до пільгового стажу роботи за спеціальністю період проходження військової служби з 24.03.2022 по 10.07.2024, не проведено обрахунок всього стажу, а отже, не перевірено ті умови, з якими закон пов'язує наявність в особи права на пенсію за віком на пільгових умовах, то суд не може перебирати на себе функції Пенсійного фонду щодо призначення пенсії. Суд лише здійснює контроль правомірності рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень (відповідача) щодо вказаних питань.

Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відтак, порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.07.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.

Судовий збір у даній справі не підлягає стягненню з відповідача, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі п.13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №046350016339 від 19.07.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул.Зодчих, буд.22, ідентифікаційний код: 13322403) зарахувати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до пільгового стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: період військової служби під час мобілізації в особливий період з 24.03.2022 по 12.07.2024 (день подачі заяви на призначення пенсії) на ВСП «Шахтоуправління ім. Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул.Зодчих, буд.22, ідентифікаційний код: 13322403) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) від 12.07.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

5. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон