Справа № 171/2133/24
3/214/3448/24
Іменем України
11 листопада 2024 року м. Кривий Ріг
Суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Євтушенко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від ВП №10 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки м. Зеленодольськ, Криворізького району Дніпропетровської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою:
АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП,-
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 30.08.2024 матеріали адміністративної справи, складені у відношенні ОСОБА_2 за ч.1 ст.178 КУпАП, направлено до Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області для розгляду.
За результатами протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 вересня 2024 року, матеріали адміністративної справи передано в провадження судді Євтушенка О.І.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення слідує, що 13.08.2024 о 19:40 год., неповнолітня ОСОБА_2 , знаходячись в громадському місці за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Зеленодольськ, просп. Незалежності, буд. 13, розпивала алкогольний напій «REVO» ємністю 0,5.л, зі вмістом спирту 8,5%, чим допустила порушення Закону України №1824-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв» від 21.01.2010.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 будучи неодноразово належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, у судове засідання неодноразово не з'явилась, причини її неявки суду не відомі.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення розумного строку розгляду судом справи, уникнення зловживання процесуальними правами особою, яка притягується до адміністративної відповідальності задля ухилення від відповідальності, суд вважає за можливе справу розглянути за відсутності ОСОБА_2 , на підставі наявних доказів.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
В розумінні ст.280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Вимогами ст.252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_2 присутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №3473730 від 14.08.2024, відповідно до змісту якого 13.08.2024 о 19:40 год., неповнолітня ОСОБА_2 , знаходячись в громадському місці за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Зеленодольськ, просп. Незалежності, буд. 13, розпивала алкогольний напій «REVO» ємністю 0,5.л, зі вмістом спирту 8,5% (а.с.1);
-письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 14.08.2024, відібраними у присутності головного спеціаліста Служби у справах дітей Зеленодольської міської ради ОСОБА_3 (а.с.2).
Диспозицією ч.1 ст.178 КУпАП, передбачено, що розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, - передбачає адміністративну відповідальність
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського порядку.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого коментованою статтею, полягає у розпиванні спиртних напоїв у громадських місцях і появі в громадських місцях у п'яному вигляді. Громадське місце - це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони, відповідно до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Об'єктивна сторона діяння «розпивання спиртних напоїв у громадських місцях» полягає виключно в активних діях з вживання спиртних напоїв. Протиправним є розпивання будь-яких спиртних напоїв горілки, коньяку, вин, самогону чи інших алкогольних напоїв домашнього виготовлення. Що стосується розпивання у громадських місцях одеколонів, лосьйонів, політури та інших одурманюючих рідин на спиртовій основі, то такі дії також слід розцінювати як адміністративний проступок. Досягнення стану алкогольного сп'яніння є не обов'язковим, оскільки достатньо одного факту їх розпивання в місцях, спеціально не встановлених для цих цілей. Сутність поняття «розпивання» охоплює не тільки сам факт вживання спиртного напою, але й дії, що передують йому, наприклад, розливання спиртного напою в стакани.
Судом встановлено, що місце, де ОСОБА_2 вживала алкогольний напій за адресою: АДРЕСА_2 , є громадським місцем, де вживання спиртних напоїв заборонено.
Судом також встановлено, що на момент вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_2 досягла 16-річного віку, що підтверджується копією паспорта громадянина України за № НОМЕР_2 , дата видачі 27.09.2022, орган, що видав 1240. Відтак, у розумінні ст.12 КУпАП вона є суб'єктом адміністративного правопорушення та підлягає адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст.13 КУпАП, до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП.
У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.44, 51, 121-127, ч.ч.1, 2, 3 ст.130, ст.139, ч.2 ст.156, ст.ст.173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 КУпАП, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені ст.185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП.
Виходячи з наведеного, з дотриманням визначених ст.ст.245, 280 КУпАП вимог суд всебічно, повно та об'єктивно з'ясував всі обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, дослідив письмові матеріали та дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП, за ознаками: розпивання спиртних напоїв в забороненому законом місці.
З огляду на сукупність встановлених обставин, характер вчиненого правопорушення та особу ОСОБА_2 , яка на час вчинення адміністративного правопорушення була неповнолітньою, тому суд вважає за необхідне застосувати відносно неї захід впливу у виді попередження відповідно до ст.24-1 КУпАП, що буде достатнім для забезпечення її виправлення та попередження вчинення аналогічних правопорушень в майбутньому.
Заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП не є адміністративними стягненнями в розумінні ст.23 КУпАП, а є альтернативними заходами впливу, які можуть бути застосовані тоді, коли виховання неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку.
Сплата судового збору неповнолітньою особою, до якої застосований захід впливу, передбачений ст.24-1 КУпАП, не передбачена.
Керуючись ст.ст.7, 24-1, ч.1 ст.178, ст.ст.245, 268, 280, 283, п.2 ч.1 ст.284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_4 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.178 КУпАП, та застосувати відносно неї захід впливу у виді попередження.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення шляхом подання заяви про апеляційне оскарження через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили після сплину 10-денного строку на її оскарження.
Суддя О.І. Євтушенко