Рішення від 12.11.2024 по справі 160/11550/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2024 рокуСправа №160/11550/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 :

з 01.03.2022 року індексації базового ОСНП 2022 року із розрахунку (42 111,23 грн. * 0,140 = 5 895,57 грн.) у сумі - 5 895,57 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії;

з 01.03.2023 року індексації базового ОСНП 2023 року із розрахунку (48006,80 грн. * 0,197 = 9 457,34 грн.) у сумі 9 457,34 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії, та без обмеження сумою 1500 грн.;

з 01.03.2024 року індексації базового ОСНП 2024 року із розрахунку(42 111,23 грн. + 5895,57 грн. + 9 457,34 грн. )= 57 464,14(основний розмір пенсії на 01.03.2024 року) * 0,0796) - 4574,15 грн.) у сумі 4 574,15 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії, та без обмеження сумою 1500 грн.;

з 01.04.2024 року надбавки як учаснику бойових дій(ст.б) - 590,25 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії;

з 01.04.2024 року надбавки як учаснику бойових дій - 40,00 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії;

з 01.04.2024 року надбавки за особливі заслуги(24%) ст. 1 п.п.6-8 Закону - 566,64 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити:

з 01.03.2022 року нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», із розрахунку (42 111,23 грн. *0,140 = 5 895,57 грн.), у розмірі її фактичного нарахування у сумі - 5 895,57 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум;

з 01.03.2023 року нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії ОСОБА_1 , проведеної відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнта у розмірі 1,197, із розрахунку (48006,80 грн. * 0,197 = 9 457,34 грн.), у розмірі її фактичного нарахування у сумі - 9 457,34, в повному обсязі без обмеження у межах максимального розміру пенсії, у тому числі без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн., з урахуванням виплачених сум.

здійснити нарахування та виплачувати індексацію (підвищення) пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,0796, із розрахунку (42 111,23 грн. + 5895,57 грн. + 9 457,34 грн. )= 57 464,14(основний розмір пенсії на 01.03.2024 року) * 0,0796) - 4574,15 грн.), у розмірі її фактичного нарахування у сумі - 4574,15 гривень, в повному обсязі без обмеження у межах максимального розміру пенсії, у тому числі без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн, з урахуванням виплачених сум.

здійснити з 01.04.2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки як учаснику бойових дій(ст.б) - у сумі 590,25 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії, та з урахуванням виплачених сум;

здійснити з 01.04.2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки як учаснику бойових дій(ст.б) - у сумі 40,00 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії, та з урахуванням виплачених сум;

здійснити з 01.04.2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки за особливі заслуги (24%) ст. 1 п.п. 6-8 Закону - у сумі 566,64 грн., без обмеження у межах максимального розміру пенсії, та з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. На виконання рішення суду від 15.12.2023 у справі №160/29708/23 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90% від грошового забезпечення, зазначеного у довідці №33/24/С-10674 від 05.09.2023, що надана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області без обмеження максимальним розміром, а також зобов'язано нарахувати та виплатити з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00грн. відповідно до Постанови №713. Фактично з 01.02.2024 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019. З інформації, яка розміщена особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, позивач дізнався, що його пенсію обмежено розміром 44111,23 грн. та взагалі не виплачується індексація відповідно до Постанови №118 та Постанови №168, надбавка як учаснику бойових дій та надбавка за особливі заслуги, а індексація відповідно до Постанови №185 обмежена розміром 1500,00 грн., у зв'язку з чим звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виконати рішення суду від 15.12.2023 у справі №160/29708/23 та здійснити перерахунок з урахуванням зазначених доплат у належному розмірі, без обмеження максимальним розміром пенсії. Однак, відповідач листом №24707-12405/К-01/8-0400/24 повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку. Позивач з відмовою відповідача не погоджується та зазначає, що відповідач не має законних підстав обмежувати виплату пенсії та всіх її складових максимальним розміром. За наведених обставин, дії відповідача є протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, а тому просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою суду від 07.05.2024 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/11550/24; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

20.05.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому з позовними вимогами не погоджується та просить у їх задоволенні відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ. 24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168, якою встановлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Відповідно до пункту 10 Постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Враховуючи викладене, для проведення індексації пенсії на суму, що перевищує 1500,00 грн., немає законних підстав. Крім того, зважаючи на рішення Конституційного Суду, а також положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, законодавче врегулювання питання обмеження розмірів пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, до зазначеної категорії осіб відсутнє.

Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Ухвалою суду від 14.06.2024 зупинено провадження в адміністративній справі №160/11550/24 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №320/8511/23.

Цією ж ухвалою суду зобов'язано сторони надати Дніпропетровському окружному адміністративному суду докази усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі.

25.06.2024 позивачем подана апеляційна скарга на ухвалу суду від 14.06.2024.

11.09.2024 від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження по справі №160/11550/24.

12.09.2024 позивачу повідомлено, що адміністративна справа №160/11550/24 перебуває в Третьому апеляційному адміністративному суді та розгляд клопотання відбудеться після фактичного надходження адміністративної справи до суду.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.09.2024 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2024 в справі №160/11550/24 - без змін.

15.10.2024 адміністративна справа №160/11550/24 отримана Управлінням з організаційного забезпечення Дніпропетровського окружного адміністративного суду та передана судді.

Ухвалою суду від 21.10.2024 клопотання позивача про поновлення провадження у справі задоволено, поновлено провадження у справі №160/11550/24 та роз'яснено сторонам, що провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 01.06.2023), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга - 36 років).

Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» була виготовлена довідка №33/24/С-10674 від 05.09.2023 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.

Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії позивачу на підставі вказаної довідки.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного від 15.12.2023 по справі №160/29708/23 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови оформленої листом №55731-47106/К-01/8-0400/23 від 09.11.2023 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року у розмірі 90% від грошового забезпечення зазначеного у довідці №33/24/С-10674 від 05.09.2023 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», без обмеження максимальним розмір пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року у розмірі 90% від грошового забезпечення зазначеного у довідці № 33/24/С-10674 від 05.09.2023 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», без обмеження максимальним розміром пенсії.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №55731-47106/К-01/8-0400/23 від 09.11.2023 року, щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 по справі №160/29708/23 набрало законної сили 16.01.2024.

Відповідачем проведено перерахунок пенсії на виконання вказаного рішення суду.

Позивачу проведено індексацію пенсії.

Відповідно до протоколу від 25.04.2024 за пенсійною справою №0403034338 від 25.04.2024 розмір пенсії позивача становить всього 54203,69 грн. та складається з наступних складових, підвищень та доплат, а саме: основний розмір пенсії - 42111,23 грн. (90% від грошового забезпечення від 46790,25грн.), індексація базового ОСНП 2022 (42111,23*0,140) - 5895,57 грн., індексація базового ОСНП 2023 (48006,8*0,197) - 1500,00 грн., індексація базового ОСНП 2024 (49506,8*0,0796) - 1500,00 грн., щомісячна доплата відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000,00 грн., надбавка до пенсії учасник АТО (ст.6) - 590,25 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., доплата особливі заслуги (24%) ст.1 п.п.6-8 Закону (01-30) - 566,64 грн. До виплати з урахуванням максимального розміру пенсії - 44111,23 грн.

11.03.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року у розмірі 90% від грошового забезпечення зазначеного у довідці №33/24/C-10674 від 05.09.2023 року, з урахуванням: ??з 01.03.2022 року індексації 2022 року із розрахунку (42 111,23 грн.*0,140 = 5 895,57 грн.) у сумі - 5 895,57 грн., без обмеження максимальним розміром пенсії; ??з 01.03.2023 року індексації 2023 року із розрахунку (42 111,23 грн. + 5 895,57 грн.) = 48006,80 грн. * 0,197 = 9 457,34 грн.) у сумі 9 457,34 грн., без обмеження максимальним розміром пенсії, та без обмеження сумою 1500 грн.; ??з 01.03.2024 року індексації 2024 року із розрахунку(42 111,23 грн. + 5895,57грн. + 9 457,34 грн.) = 57 464,14 (основний розмір пенсії на 01.03.2024 року)*0,0796) - 4 574,15 грн.) у сумі 4574,15 грн., без обмеження максимальним розміром пенсії, та без обмеження сумою 1500 грн.

Листом №24707-12405/К-01/8-0400/24 від 23.04.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивачу, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 у справі №160/29708/23 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90% від грошового забезпечення 46790,25 грн., яке зазначено у довідці від 05.09.2023 за №33/24/C-10674, наданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» без обмеження її максимальним розміром та з 01.07.2021 нараховано щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осі», без обмеження її максимальним розміром. Після перерахунку розмір пенсії позивача з 01.12.2019 склав 42111,23 грн. Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, доплат) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. У зв'язку з тим, що розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду (44111,23 грн.), перевищує максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону №2262 (з 01.03.2022 - 19340,00 грн., з 01.03.2023 - 20930,00 грн.), проведення індексації пенсії відповідно до Постанов №118 та №168 не призвело до збільшення розміру пенсії. Також, відповідно до пункту 3 Постанови №185, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та пунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. З урахуванням зазначеного, з 01.03.2024 пенсію було проіндексовано, однак перерахунок пенсії не призвів до збільшення розміру, оскільки на виконання рішення суду від 15.12.2023 у справі №160/29708/23 пенсія (44111,23грн.) перевищує максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону №2262 (23610грн.). Крім того, рішенням суду від 15.12.2023 у справі №160/29708/23 не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести індексацію пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024, відповідно до вимог Постанов №118, №168 та №185 понад максимальний розмір пенсії, визначений законодавством.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром без фактичної виплати індексації у розмірах, передбачених Постановами №118, № 168, №185, а також без надбавки як учаснику бойових дій (ст.6), надбавки як учаснику бойових дій, надбавки за особливі заслуги (24%) ст.1 п.п.6-8 Закону, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Вказаний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частинами першою, третьою статті 1-1 Закону № 2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

За змістом частини другої статті 42 Закону України №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118 від 16 лютого 2022 року (далі - Постанова № 118).

Пунктом 1 Постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 2 Постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Отже, правовою підставою для підвищення пенсії позивача з 1 березня 2022 року на коефіцієнт збільшення 1,14 (індексацію) слугувала постанова Кабінету Міністрів України №118.

При цьому, абзацом другом пункту 2 Постанови №118 визначено, що підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Отже, правовою підставою для підвищення пенсії позивача з 1 березня 2023 року на коефіцієнт збільшення 1,197 (індексацію) слугувала постанова Кабінету Міністрів України №168.

При цьому, абзацом другом пункту 2 Постанови №168 визначено, що підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

23.02.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року №185 (далі - Постанова №185).

Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Отже, правовою підставою для підвищення пенсії позивача з 1 березня 2024 року на коефіцієнт збільшення 1,0796 (індексацію) слугувала постанова Кабінету Міністрів України №185.

При цьому, абзацом другом пункту 2 Постанови №185 визначено, що підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Пунктом 3 Постанови №185 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга - 36 років).

Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» була виготовлена довідка №33/24/С-10674 від 05.09.2023 року, про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Позивачем ініційовано судове провадження щодо неналежного пенсійного забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного від 15.12.2023 по справі №160/29708/23, яке набрало законної сили 16.01.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 року у розмірі 90% від грошового забезпечення зазначеного у довідці № 33/24/С-10674 від 05.09.2023 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», без обмеження максимальним розміром пенсії, а також нарахувати та виплатити з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії.

Матеріалами справи підтверджено проведення перерахунку пенсії позивача на виконання вказаного рішення суду, а також проведення індексації відповідно до Постанов №118, №168 та №185.

Так, за протоколом перерахунку від 25.04.2024 за пенсійною справою №0403034338 пенсія позивача складається з наступних складових, підвищень та доплат, а саме: основний розмір пенсії - 42111,23 грн. (90% грошового забезпечення від 46790,25грн.), індексація базового ОСНП 2022 (42111,23*0,140) - 5895,57 грн., індексація базового ОСНП 2023 (48006,8*0,197) - 1500,00 грн., індексація базового ОСНП 2024 (49506,8*0,0796) - 1500,00 грн., щомісячна доплата відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) - 2000,00 грн., надбавка до пенсії за учасник АТО (ст.6) - 590,25 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., доплата особливі заслуги (24%) ст.1 п.п.6-8 Закону (01-30) - 566,64 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) становить 54203,69 грн., до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії - 44111,23 грн.

Отже, з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що попри нарахування до основного розміру пенсії (42111,23грн.) сум індексації за 2022-2024 роки та надбавок як учаснику АТО (ст.6), як учаснику бойових дій, за особливі заслуги (24%) ст.1 п.п.6-8 Закону, що у сумі становить 54203,69 грн., їх виплата фактично не здійснюється, оскільки до виплати визначено - 44111,23грн. (42111,23грн. + 2000,00грн. (щомісячна доплата на виконання рішення суду)).

Відповідачем не заперечено такі обставини та у листі №24707-12405/К-01/8-0400/24 від 23.04.2024 зазначено, що на виконання Постанови №118, Постанови №168 та Постанови №185 розмір пенсії позивача проіндексовано у межах максимального розміру пенсії, визначеного статтею 43 Закону №2262, який не призвів до збільшення розміру пенсійної виплати.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки відповідачем хоч і здійснений перерахунок пенсії позивачу, однак виплата пенсії здійснюється не у належний спосіб, оскільки застосовані обмеження максимальним розміром при її перерахунку.

Механізм обчислення пенсій особам відповідно до Закону №2262-ХІІ здійснюється відповідно до статті 43 вказаного Закону.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI), який набрав законної сили 01.10.2011.

Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про статус народного депутата України», «;Про Національний банк України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про дипломатичну службу», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про пенсійне забезпечення», «;Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Вказані норми запроваджують обмеження щодо розміру призначених після 01.10.2011 та перерахованих пенсій, зокрема, відповідно до Закону № 2262-XII.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.

Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

На підставі пункту 2 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому, відповідачем як суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону №3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, вони явно суперечать один одному.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Аналогічний правий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19.

А відтак, обмеження максимального розміру пенсії позивачу, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.

З 20.12.2016 стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закону, який є спеціальним для позивача) не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Тобто спеціальним законом, на підставі якого призначено пенсію позивачу, та який підлягає застосування у цьому випадку, такого максимального розміру пенсії не визначено.

Таким чином, позивач має право на виплату пенсії з урахуванням збільшення відповідно до Постанов Уряду №118, №168 та №185, а також надбавок до пенсії як учаснику АТО, як учаснику бойових дій, за особливі заслуги, при цьому таке право не може бути обмежено максимальним розміром пенсії.

Відповідно до частини першої, другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Водночас, позивачем не доведено та матеріали справи не містять доказів обмеження виплати пенсії максимальним розміром з 01.03.2022 без індексації відповідно до Постанови №118 та з 01.03.2023 без індексації відповідно до Постанови №168, тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.

За таких обставин, вчиняючи дії щодо виплати пенсії позивачу без фактично нарахованих сум індексації відповідно до Постанов Уряду № 118, № 168, №185 та надбавок до пенсії учаснику АТО, учаснику бойових дій, за особливі заслуги, та з обмеженням максимальним розміром пенсії з 01.03.2024, відповідач діяв протиправно, тому з метою відновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром з урахуванням фактично нарахованих сум індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також надбавок до пенсії як учаснику АТО, як учаснику бойових дій та за особливі заслуги, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту цього порушеного права.

Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати індексації пенсії відповідно до Постанови №168 та Постанови №185 без обмеження сумою 1500,00 грн., суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання Постанови № 168 відповідач здійснив перерахунок пенсії, в результаті якого розмір підвищення на коефіцієнт збільшення зафіксовано в межах граничного розміру збільшення, встановленого абзацом 2 пункту 10 Постанови № 168, у розмірі 1500,00 грн. (індексація базового ОСНП 2023 року (48006,8*0,197) - 1500,00 грн.).

Також, матеріалами справи підтверджено, що на виконання Постанови №185 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024, в результаті якого розмір підвищення на коефіцієнт збільшення зафіксовано в межах граничного розміру збільшення відповідно до 3 Постанови № 185, у розмірі 1500грн. (індексація базового ОСНП 2024 року (49506,8грн.* 0,0796) - 1500,00 грн.).

Доводи позивача про те, що збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01.03.2023 нараховано без фактичного урахування коефіцієнту 1,197, встановленого Постановою №168, а також з 01.03.2024 - без фактичного урахування коефіцієнту 1,0796, встановленого пунктом Постановою №185, а з обмеженням розміром 1500,00грн., відтак відповідачем порушено його права, безпідставні та не приймаються судом, оскільки пунктом 10 Постанови №168 та пунктом 3 Постанови №185 чітко встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 гривень.

Виключень щодо неврахування пункту 10 Постанови 168 та пункту 3 Постанови №185 під час відповідного перерахунку пенсії законодавство не містить, такі положення Постанов №168 та №185 є чинними на час спірних відносин та підлягали застосуванню відповідачем.

Суд враховує, що рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/8511/23 від 09.01.2024 визнано протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.

Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 по справі № 320/8511/23 рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року скасовано в частині та винесено нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.

Суд також враховує висновки Верховного Суду у постанові від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23, де Суд виснував, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону №2262-ХІІ, Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями Постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.

За таких обставин, підвищення розміру пенсії позивача у 2023 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500,00 грн., із одночасним збереженням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови № 118 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у 2022 році, у розмірі 1,14, відповідає частині другій статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.

Посилання позивача на відповідні висновки Верховного Суду та Конституційного Суду України не є релевантними, адже вони стосуються саме обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром на підставі частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, водночас у спірному випадку мова йде про визначення розміру індексації пенсії, що не є тотожним встановленню максимального розміру пенсії.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм, висновків Верховного суду та встановлених обставин, суд вважає, що розмір підвищення пенсії позивача відповідно до Постанов №168, №185 визначений відповідачем у межах чинного законодавства.

За таких обставин, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дії у спірних правовідносинах.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо виплати пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.03.2024 з обмеженням максимальним розміром без фактично нарахованих сум індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», надбавок до пенсії як учаснику АТО, як учаснику бойових дій та за особливі заслуги.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) без обмеження її максимальним розміром з урахуванням фактично нарахованих сум індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також надбавок до пенсії як учаснику АТО, як учаснику бойових дій та за особливі заслуги, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова