13 листопада 2024 рокуСправа №160/20384/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Адміністрація Державної прикордонної служби України, Центральна військово-лікарська комісія Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
26.07.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), оформлене висновком №3 та затверджене 01.04.2024 начальником НОМЕР_1 прикордонного загону про відмову ОСОБА_1 у призначенні їй як члену сім'ї військовослужбовця солдата ОСОБА_2 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_3 та пов'язана із захистом Батьківщини, одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168;
- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України оформити документи для призначення позивачу ОСОБА_1 як члену сім'ї військовослужбовця солдата ОСОБА_2 , смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_3 та пов'язана із захистом Батьківщини, одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168;
- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України надіслати у порядку, визначеному нормативними документами, розпорядникові бюджетних коштів висновок (з доданими документами) щодо виплати позивачу ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 для прийняття відповідного рішення.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Оскаржуваним рішенням позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168. Позивач вважає рішення таким, що ухвалене, спираючись на формальні підстави та нечіткі формулювання у нормативних документах, які регламентують спірні відносини. Відносно позивача це рішення є вочевидь дискримінаційним і жодним чином не може відображувати позицію держави щодо членів сімей своїх померлих захисників. Позивач вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що одноразова грошова допомога має бути виплачена у розмірах, визначених «Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, оскільки цей нормативний документ жодним чином не регламентує розмір одноразової грошової допомоги у випадку смерті військовослужбовця, яка пов'язана саме із захистом Батьківщини. Для визначення розміру одноразової грошової допомоги в даному випадку має застосовуватись нормативний документ, яким встановлені критерії для виплати з урахуванням наявного причинного зв'язку смерті, а саме Постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі №160/20384/24 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
15.08.2024 до суду надійшов відзив військової частини НОМЕР_2 на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що з позовними вимогами не погоджується, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Зазначає, що виплата одноразової грошової допомоги виплачується сім'ям загиблих осіб, які загинули під час виконання обов'язків у зв'язку з пораненням (контузіє, травмою, каліцтвом), перебуваючи безпосередньо у районах виконання бойових завдань, проте дані норми не містять в собі такого поняття як «захворювання», з чим погоджується і позивач. Ураховуючи те, що норми Постанови КМУ №168 не передбачають виплату одноразової грошової допомоги сім'ям осіб, які загинули внаслідок захворювання, отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, позивачу було запропоновано звернутись із заявою щодо отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до Постанови КМУ №975, в якій міститься норма «загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби. У свою чергу захист Батьківщини прямо собою передбачає виконання обов'язків військової служби. У протоколі ЦВЛК від 26.02.2024 №78 не зазначено формулювання «які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини», яке підпадає під дію норм Постанови КМУ №168. Щодо позовних вимог в частині оформлення документів для призначення спірної допомоги, основною умовою для призначення такої допомоги є постанова військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв'язку загибелі або отриманого поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть військовослужбовця, а її підготовка, видання або скасування та зміна не відноситься до повноважень відповідача, це повноваження виключно Центральної військово-лікарської комісії у відповідності до наказу АДПСУ №333.
15.08.2024 до суду надійшло клопотання НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про залучення у справі №160/20384/24 третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України.
19.08.2024 судом отримано пояснення ІНФОРМАЦІЯ_1 на позовну заяву, в яких останнє зазначає, що вважає висновок НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.04.2024 №3 про відмову у призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 правомірним. Вказує, що позивачем не надано копію постанови військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв'язку загибелі або отриманого поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть військовослужбовця, а отже відсутні підстави для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168, у задоволенні вимог просило відмовити.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2024 залучено до участі у справі №160/20384/24 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Центральну військово-лікарську комісію Державної прикордонної служби України.
29.08.2024 до суду надійшли пояснення Центральної військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України на позовну заяву, в яких заявник зазначає, що ураховуючи обставини, підтверджені відповідними документами, ЦВЛК ДПСУ прийшла до висновку щодо наявності підстав для винесення постанови про причинний зв'язок захворювання, яке призвело до смерті солдата ОСОБА_3 , із захистом Батьківщини.
Адміністрацією Державної прикордонної служби України пояснень та заяв по суті спору до суду не надано.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 .
Згідно свідоцтва про шлюб 23.11.2007 між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований шлюб, про що в Книзі реєстрації шлюбів 23.11.2007 зроблено відповідний актовий запис №912, прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_7 за вих. №2324 від 01.03.2023 направлено ОСОБА_1 сповіщення сім'ї №К/2324/182 про те, що її чоловік, солдат ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Бахмут Донецької області під час участі у заходах захисту Батьківщини. Зазначено, що це сповіщення є документом для порушення клопотання про призначення пенсії (допомоги) та надання пільг, установлених законодавством України.
Згідно довідки від 03.03.2023 про причину смерті ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті: гостра недостатність кровообігу, атеросклеротична хвороба серця.
Згідно виданого 21.03.2023 свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 47 років, про що 03.03.2023 складено відповідний актовий запис №149, місце смерті: Україна, Донецька область, місто Бахмут.
Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 27.06.2023 №366-ОС ОСОБА_2 виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення у зв'язку зі смертю з 28.02.2023. Вислуга років станом на 27.02.2023 загальна військова 00 років 01 місяць 08 днів.
Відповідно до затвердженого 09.11.2023 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 акту №388-2023 розслідування нещасного випадку (випадку смерті), що стався о 18 годині 15 хвилин 27.02.2023, встановлено, що 27.02.2023 солдат ОСОБА_7 разом з іншими військовослужбовцями свого підрозділу знаходився в місці розосередження особового складу другої прикордонної застави відділу прикордонної служби № НОМЕР_5 НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України в населеному пункті Бахмут Бахмутського району Донецької області, близько 18 години 00 хвилин поскаржився на погіршення стану здоров'я, головний біль, погане самопочуття, болі в області серця, близько 18 години 10 хвилин розпочались епілептичні судоми, були проведені реанімаційні заходи, проте врятувати військовослужбовця не вдалось, о 18 годині 15 хвилин солдат ОСОБА_7 помер.
Висновок комісії: відповідно до вимог пункту 3 частини 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» нещасний випадок зі смертельним наслідком, що мав місце із солдатом ОСОБА_8 , вважати таким, що стався під час виконання ним обов'язків військової служби, в районі ведення воєнних (бойових) дій, будучи включеним до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії російської федерації проти України. Смерть військовослужбовця настала внаслідок різкого погіршення стану здоров'я.
Згідно Витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювання, поранень та травм, протокол №78 від 26.02.2024, захворювання солдата ОСОБА_2 , 1976 року народження, який проходив військову службу в ДПСУ з 25.01.2023 по 26.10.2023, яке за представленими документами призвело до смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті: «Гостра недостатність кровообігу. Атеросклеротична хвороба серця». Захворювання, яке призвело до смерті, так, пов'язане із захистом Батьківщини.
Відповідно до довідки НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 11.03.2024 №08/648, виданої ОСОБА_1 , солдат ОСОБА_2 дійсно 27.02.2023 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в н.п. Бахмут Донецької області. Підстава: витяг з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби № НОМЕР_5 НОМЕР_1 прикордонного загону від 27.02.2023 інв. №69, бойове розпорядження тактичної групи «Бахмут» від 09.01.2023 №43. Ця довідка є підставою для надання особі статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника або Захисниці України.
01.04.2024 ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_6 як особі, яка має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
На заяву ОСОБА_1 за вх. від 09.03.2024 №І-178 НОМЕР_1 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України повідомлено, що відповідач не вбачає підстав для комісійного розгляду щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», запропоновано звернутись на адресу відповідача із заявою щодо отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої підпунктом 1 пункту 4 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Відповідно до затвердженого 01.04.2024 начальником НОМЕР_1 прикордонного загону висновку №3 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» члену сім'ї загиблого солдата ОСОБА_2 , дослідивши звернення дружини померлого (загиблого) військовослужбовця ОСОБА_1 , «Про виплату її одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» на підставі витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії від 26.02.2024 №78 по встановленню причинного зв'язку захворювання, поранення та травми, яким встановлено, що захворювання, яке призвело до смерті солдата ОСОБА_2 , так, пов'язане із захистом Батьківщини, комісія не вбачає підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Копія висновку направлена позивачеві супровідним листом від 08.05.2024 №09/І-178/306.
Представник позивача адвокат Стрикун Андрій Сергійович звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із скаргою за вих. №17/24/1704/2024-з від 17.04.2024 на протиправну бездіяльність начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), просив вжити заходів щодо усунення порушень законодавства з боку керівництва НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) стосовно ОСОБА_1 , а саме протиправної бездіяльності, що полягає у неприйнятті передбаченого нормативними документами рішення (висновку) про виплату їй одноразової грошової допомоги в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, та зобов'язати начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) надіслати розпоряднику бюджетних коштів висновок (з доданими документами) про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 - для прийняття розпорядником бюджетних коштів рішення про виплату одноразової грошової допомоги або про відмову у її виплаті.
За наслідками розгляду зазначеної скарги ІНФОРМАЦІЯ_1 надано відповідь за вих. №03.7/4553-24-Вих від 11.05.2024, якою повідомлено, що звернення гр. ОСОБА_1 від 09.03.2024 №І-178 розглянуто, відповідно до висновку комісії від 01.04.2024 №3 комісія не вбачає підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», повідомлено, що гр. ОСОБА_1 має право звернутись з заявою щодо отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої підпунктом 1 пункту 4 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною п'ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
Гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України Про Збройні Сили України, Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей, та іншими законами (стаття 40 Закону №2232-ХІІ).
Згідно з статтею 41 Закону №2232-ХІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
У статті 1 Закону №2011-ХІІ визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із частиною першою статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
За змістом частин першої, другої статті 16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зазначену статтю Законом України №2489-ІХ від 29.07.2022, який набрав чинності 25.08.2022, були внесені зміни та вона була викладена в такій редакції, а саме:
«У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення)».
Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 16-2 Закону №2011-ХІІ).
Згідно із частиною першою статті 16-3 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Відповідно до частин шостої, восьмої та дев'ятої статті 16-3 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначає «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (далі - Порядок №975).
Відповідно до пункту 3 Порядку №975 у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Згідно з пунктом 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 10 Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
- заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
- витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
- витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
- документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
- свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
- свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
- свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
- документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
- свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
- рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
- рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);
- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 за №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» 28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168), згідно з пунктом 2 якої сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Згідно з пунктом 2-1 Постанови №168 керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати, зокрема одноразової грошової допомоги.
Міністерством оборони України було видано наказ від 25.01.2023 №45, яким затверджений «Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану» (далі - Порядок №45), які визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.
Відповідно до пункту 1.7 Порядку №45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.
Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2.1 Порядку №45 орган військового управління, військова частина, установа, військовий навчальний заклад (далі - військова частина) після видання наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу у зв'язку з загибеллю (смертю внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), надсилає до відповідного районного (міського) ТЦКСП: витяг з цього наказу; витяг з послужного списку особової справи (обліково-послужної картки) про склад сім'ї загиблого (померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)); грошовий атестат з інформацією про розмір виплаченої на дату загибелі (смерті) військовослужбовця додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», або витяг з наказу про виплату такої винагороди на дату загибелі (поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану) військовослужбовця.
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_4.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №45 обласний ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Пунктом 4.4 Порядку №45 визначено, що Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції №280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Відповідно до абзацу другого пункту 13 Порядку №975 розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_4 для інформування обласних ТЦКСП, та, у разі її призначення, - готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного ТЦКСП (пункт 4.5 Порядку №45).
Відповідно до пункту 4.6 Порядку №45 районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД, повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).
Під час розгляду справи судом встановлено, що згідно Витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювання, поранень та травм, протокол №78 від 26.02.2024 чоловік позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Бахмут Донецької області під час участі у заходах захисту Батьківщини, причина смерті: «Гостра недостатність кровообігу. Атеросклеротична хвороба серця». Захворювання, яке призвело до смерті, так, пов'язане із захистом Батьківщини.
При цьому, документи, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), відсутні, оскільки смерть настала не під час безпосередньої участі у бойових діях, хоча й під час проходження військової служби, проте в місці розосередження особового складу, у зв'язку саме із захворюванням, пов'язаним із захистом Батьківщини.
З урахуванням викладеного, суд робить висновок про відсутність підстав для призначення позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), Адміністрація Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034039), Центральна військово-лікарська комісія Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський