12 листопада 2024 року Справа № 160/25458/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
23 вересня 2024 року ОСОБА_1 через систему "Електронний Суд" звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 14.07.2021 року №ФД 111160, станом на 05.03.2019 року, для проведення перерахунку пенсії Позивачки з 22.04.2024 року;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області, провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату її пенсії в разі втрати годувальника з 22.04.2024 року за померлого чоловіка ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.07.2021 року №ФД111160 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням вже виплачених сум.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за життя ОСОБА_2 звертався до суду з метою перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 14.07.2021 №ФД111160. Дніпропетровським окружним адміністративним судом 05.11.2021 прийнято рішення у справі №160/17342/21, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.07.2021 №ФД111160, з урахуванням раніше виплачених сум. З 22.04.2024 позивачу було призначено пенсію в разі втрати годувальника в розмірі 30% грошового забезпечення, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак без урахування даних довідки від 14.07.2021 №ФД111160. Позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням зазначеної довідки, проте відповідачем було відмовлено у проведення перерахунку у зв'язку з відсутністю підстав, зазначені обставини стали підставою для звернення до суду із цим позовом.
Позов не відповідав вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.09.2024 був залишений без руху. На виконання вимог ухвали позивач 26.09.2024 надав відповідну заяву та виправив вказані недоліки у встановлений судом строк.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.09.2024 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач 27.09.2024 повідомлений про відкриття провадження у справі, про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи.
Втім, як у встановлений судом строк, так і станом на дату ухвалення рішення відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 18.06.2024.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 у справі №160/17342/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 "ФД111160 від 14.07.2021року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії, а саме: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2821,50 грн., надбавка за особливості проходження військової служби 65% - 5909,48 грн., надбавка за таємність 10% - 493,00 грн., премія 35% - 1725,50 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 виправлено описку у вступній, описовій, мотивувальній та резолютивній частинах рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 року у справі № 160/17342/21, зазначивши вірно номер та дату довідки саме: "ФД111160 від 14.07.2021 року".
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 у справі №160/17342/21 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 від грошового забезпечення 17219,48 грн, яке зазначено в довідці від 14.07.2021 за №ФД111160, наданій ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З 22.04.2024 ОСОБА_1 призначена пенсія у разі втрати годувальника, як дружині померлого чоловіка - ОСОБА_2 , якому пенсія була призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 0401038044 (Міноборони) від 22.04.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію 30% з грошового забезпечення 9091,50 грн.
21.08.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 14.07.2021 за №ФД111160, наданій ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до якої сума грошового забезпечення складає 17219,48 грн.
Листом «Про надання відповіді» №51942-37063/Г-01/8-0400/24 від 19.09.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення позивача від 21.08.2024 повідомило, що: «… 3 07.09.2004 Ви отримували пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 22.04.2024 отримуєте пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XI «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Частиною четвертою статті 63 Закону №2262 визначено, що усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103). Відповідно до пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії здійснювався 3 урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб». Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплата перерахованих відповідно до пункту цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року № 826/3858/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 05 березня 2019 року залишене без змін, яким вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103. 24 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі - Постанова №1088), відповідно до підпункту 1 пункту 1 якої, з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Відповідно до пункту 2 Постанови №1088 пункти 1, 2 Постанови №103 виключено. Після визнання протиправними та скасування норм Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії, крім постанов Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» не приймалося. Враховуючи вищезазначене, пенсію в разі втрати годувальника Вам обчислено від грошового забезпечення годувальника, яке зазначено у довідці, наданій на виконання Постанови №103. Також повідомляємо, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 у справі №160/17342/21 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 від грошового забезпечення 17219,48 грн, яке зазначено в довідці від 14.07.2021 за №ФД111160, наданій ІНФОРМАЦІЯ_5 . Зобов'язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки осіб, відповідно до яких прийняте рішення. Оскільки зазначеним рішенням суду не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь-яку дію щодо Вас, тому для обчислення Вашої пенсії в разі втрати годувальника за даними довідки від 14.07.2021 за №ФД111160 підстави відсутні.».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 29 вказаного закону пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Згідно з частинами 1,2 статті 30 Закону №2262-ХІІ право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Приписами пункту "б" частини 1 статті 36 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як вже встановлено судом, на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2021 у справі №160/17342/21 обраховано ОСОБА_2 пенсію за вислугу років на підставі довідки від 14.07.2021 за №ФД111160 про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 01.04.2019.
Відтак, останнім актуальним документом, який визначає розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обрахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення видана ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14.07.2021 за №ФД111160.
Означена довідка була наявна у відповідача станом на день призначення пенсії позивачу, та саме за нею здійснювався останній перерахунок пенсії померлого чоловіка позивача ОСОБА_2 .
В той же час, суд зазначає, що пенсійний орган має виходити з останнього документу про розмір грошового забезпечення, виданого уповноваженим органом, за яким визначено пенсію померлому годувальнику.
Проте, відповідачем протиправно призначено пенсію позивачу, розмір якої обраховано без врахування актуальної довідки про розмір грошового забезпечення чоловіка позивача - ОСОБА_2 від 14.07.2021 за №ФД111160, яку визначено рішенням суду від 05.11.2021 у справі №160/17342/21, яке набрало законної сили.
З наведеного вище вбачається, що відповідачем вчинені протиправні дії, які полягають у здійсненні нарахування пенсії позивачці у разі втрати годувальника у розмірі 30 процентів грошового забезпечення, визначеного без урахування додаткових видів грошового забезпечення, а не з грошового забезпечення померлого чоловіка позивача ОСОБА_2 від 14.07.2021 за №ФД111160, яку визначено рішенням суду від 05.11.2021 у справі №160/17342/21, яке набрало законної сили, з огляду на що суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення.
При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 968,96 грн., що документально підтверджується квитанцією id від 26.09.2024 № 0307-9992-0877-0089.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 968,96 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, ІК в ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити з 22.04.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.07.2021 №ФД111160 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 22.04.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.07.2021 №ФД111160 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням здійснених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_3 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, ІК в ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань понесені витрати з оплати судового збору в сумі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 12 листопада 2024 року.
Суддя Е.О. Юрков