Красилівський районний суд Хмельницької області
ін. 31000 , м. Красилів , вул. Булаєнка, 4 тел. (факс): 038 55 4 34 75
Справа №: 677/1625/24
15.11.2024 м.Красилів
Суддя Красилівського районного суду Хмельницької області Васільєв С.В., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли із відділення поліції № 4 Хмельницького РУП Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області стосовно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонерки,
за ч. 1 ст. 156 КУпАП,-
20.09.2024 близько 19:00 год. гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці у магазині «Вишенька» за адресою: с. Кременчуки, вул. Каштанова, 14, здійснила продаж сигарет, а саме 18 пачок різних марок вартістю 1550 грн. для гр. ОСОБА_2 , чим порушила аб. 3 ч.4 ст. 11 ЗУ « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» без марок акцизного податку.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча належним чином повідомлялась про розгляд справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення передбачені ч.1 ст. 156 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності не є обов'язковою, а тому неявка гр. ОСОБА_3 не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Диспозицією ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачено відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Згідно абз.3 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п.п.14.1.107 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Отже, ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП є роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 276568 від 20.09.2024, у якому ОСОБА_1 зазначила, що продала декілька пачок сигарет; письмовими поясненнями ОСОБА_2 (щодо придбання 18 пачок сигарет за 1550 грн.); письмовими поясненнями ОСОБА_1 (в яких підтверджено продаж сигарет), протоколом особистого огляду речей і документів від 20.09.2024 (згідно якого ОСОБА_2 о 19:30 добровільно видав 18 пачок сигарет без марок акцизного податку).
Санкція ч.1 ст.156 КУПАП передбачає накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Враховуючи обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, вважаю, що ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, та призначити адміністративне стягнення в межах санкції вказаної статті у мінімальному розмірі.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Вирішуючи питання щодо вилучених речей, суд враховує, що згідно ст. 265 КУпАП залежно від результатів розгляду адміністративної справи вилучені речі у встановленому законом порядку конфісковуються, повертаються або знищуються.
Згідно протоколу особистого огляду та огляду речей від 20.09.2024, ОСОБА_2 добровільно видав 10 пачок сигарет жовтого кольору марки «Desert», 2 пачки сигарет синього кольору марки «Compliment», 4 пачки сірого кольору марки «Rotmans», 2 пачки синього кольору марки «Rotmans», без марок акцизного збору. Згідно рапорту від 20.09.2024, дані пачки сигарет вилучені та скріплені печаткою.
Отже, такі і підлягають конфіскації.
Вирішуючи питання щодо вилучених тютюнових виробів (цигарок) без акцизних марок, слід звернути увагу таке.
Відповідно до статті 226.11 Податкового кодексу України та пункту 24 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 27 грудня 2010 року, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
Статтею 228.3 Податкового кодексу України визначено, що у разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).
Вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (стаття 228.7 Податкового кодексу України).
Отже, вилучені тютюнові вироби є такими, що перебувають у незаконному обігу на території України.
Слід зазначити, що 24 лютого 2022 року в Україні, на підставі указу Президента України № 64/2022, введено воєнний стан, котрий вкотре продовжений та триває на час розгляду справи.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 №186-р, дозволено передавати конфісковане майно на потреби ЗСУ.
Враховуючи те, що вилучені тютюнові вироби не мають марок акцизного податку, тому перебувають у незаконному обігу на території України, проте мають певну цінність, такі можуть бути конфісковані та використані на потреби Збройних Сил України.
Разом з тим, суд не вважає можливим застосовувати конфіскацію виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, оскільки така виручка співробітниками поліції не вилучалася.
Крім цього, відповідно до ч. 5 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що складає 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 40-1, ст. 283, ст. 284, ст. 156 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 гривень 60 копійок (стягувач: Державна судова адміністрація України, місцезнаходження: м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ: 26255795).
Вилучені згідно протоколу особистого огляду та огляду речей від 20.09.2024 тютюнові вироби - 10 пачок сигарет жовтого кольору марки «Desert», 2 пачки сигарет синього кольору марки «Compliment», 4 пачки сірого кольору марки «Rotmans», 2 пачки синього кольору марки «Rotmans» без марок акцизного збору встановленого зразка конфіскувати на користь Збройних Сил України.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Хмел.обл/Красилів. мтг/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775; банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.);номер рахунку (IBAN) UA608999980314060542000022717, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106. У графі «призначення платежу» платником повинно бути вказано: судовий збір, його ПІБ, ідентифікаційний номер, та номер справи).
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, слід негайно подати (надіслати) до суду.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається через Красилівський районний суд Хмельницької області.
Суддя С. В. Васільєв