справа № 619/8923/24
провадження № 2-а/619/40/24
18 листопада 2024 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області в складі головуючого судді Овсяннікова В.С., за участі секретаря судового засідання Кісіль А.О., розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Дергачі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції України про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в атоматичному режимі,-
встановив:
В провадженні Дергачівського районного суду Харківської області перебуває вищевказана адміністративна справа.
Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження у справі за адміністративним позовом.
Позивач та представник позивача у судове засідання, призначене на 18.11.2024 не з'явилися, надіслали заяву в якій просили 18.11.2024 справу розглянути без їхньої участі, проти заміни сторони відповідача не заперечували.
Представник відповідача Головного Управління Національної поліції України у м. Києві у судове засідання не з'явився, надала до суду клопотання в якому просила замінити у справі неналежного відповідача - Головне управління Національної поліції у м. Києві, на належного - ГУНП в Харківській області (Код ЄДРПОУ - 40108599, юридична адреса: вулиця Жон Мироносиць, 5, Харків, Харківська область, 61000) та розглянути це клопотання без участі представника ГУНП.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення передбачені, зокрема, ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02.07.2015 року Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Частиною 1 статті 13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Частиною 4 статті 48 КАС України передбачено, що якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Згідно з ч. 5 ст. 48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, інспектори відповідного органу діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме - від імені органів Національної поліції і її територіальних органів, а отже, відповідні інспектори не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями ст. 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративне правопорушення, передбачені цим кодексом Кодексу. Тому відповідачем у даних справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових (службових) відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.12.2019 №724/716/16-а.
Відповідно до частини сьомої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Виходячи з системного аналізу положень ст. 48 КАС України, умовою заміни неналежного відповідача є обов'язкова згода особи, яка звернулась із позовною заявою до суду.
Враховуючи вищевказане, суд встановив, що адміністративний позов пред'явлений не до тієї особи, яка повинна за ним відповідати.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заміна неналежної сторони не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи, позивач не заперечує щодо заміни неналежного відповідача, суд дійшов висновку про наявність підстав заміни неналежного відповідача - Головне управління Національної поліції у м. Києві, на належного - ГУНП в Харківській області (Код ЄДРПОУ - 40108599, юридична адреса: вулиця Жон Мироносиць, 5, Харків, Харківська область, 61000).
На підставі ч. 3 ст. 80 КАС України суд дійшов висновку про необхідність витребування за ініціативою суду у відповідача Головне управління Національної поліції в Харківській області матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 притягнутого 18.09.2024 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 12, 20, 22, 48, 80, 121, 160-161, 248, 256-257, 262, 268-269, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції України про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в атоматичному режимі - задовольнити.
Замінити первісного (неналежного) відповідача - Головне управління Національної поліції у м. Києві, на належного - ГУНП в Харківській області (Код ЄДРПОУ - 40108599, юридична адреса: вулиця Жон Мироносиць, 5, Харків, Харківська область, 61000).
Розгляд справи відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України розпочати спочатку.
Копію даної ухвали разом з копією позовної заяви та доданих до неї матеріалів направити на адресу Головне управління Національної поліції в Харківській області (Код ЄДРПОУ - 40108599, юридична адреса: вулиця Жон Мироносиць, 5, Харків, Харківська область, 61000).
Встановити відповідачу - Головному управлінню Національної поліції в Харківській області п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Витребувати від Головного управління Національної поліції в Харківській області матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , притягнутого 18.09.2024 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи (частини 3, 4 статті 162 КАС України).
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. У разі ненадання відповідачем 2 відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідач - заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив. До відповіді на відзив та заперечень застосовуються правила, встановлені частинами другою - четвертою статті 162 КАС України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справи, що розглядається: https://court.gov.ua/fair/sud2010.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В. С. Овсянніков