12 листопада 2024 року
м. Київ
справа №160/20101/21
адміністративне провадження № К/990/3385/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів - Коваленко Н.В., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14.07.2022 (колегія суддів: Лукманова О.М., Божко Л.А., Дурасова Ю.В.) у справі №160/20101/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
І. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії ГУПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності 3 групи внаслідок професійного захворювання відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 80 відсотків заробітної плати позивача з 23.09.2019;
- зобов'язати ГУПФУ у Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок професійного захворювання відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 80 відсотків заробітної плати позивача з 23.09.2019 та виплатити позивачу недоплачену пенсію, сума якої станом на 30.09.2021 становить 182882,70 грн.
2. На обґрунтування позову позивач зазначив, що понад 20 років працював на підземних роботах за Списком № 1, та вважає, що при призначенні пенсії по інвалідності відповідач протиправно визначив її в меншому розмірі, ніж 80 % заробітної плати, що передбачено статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"
3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 позов задоволено.
Визнано протиправними дії ГУПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , у призначенні пенсії як особі по інвалідності 3 групи від професійного захворювання відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 80 відсотків заробітної плати позивача з 23.09.2019.
Зобов'язано ГУПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 80 відсотків заробітної плати, з дати призначення пенсії, тобто з 23.09.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.07.2022 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 скасовано.
Прийнято нове рішення.
У задоволенні позовних вимог відмовлено.
5. Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
6. Ухвалою Верховного Суду від 06.04.2023 відкрито касаційне провадження на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 (далі - КАС).
7. Відзив на касаційну скаргу не надходив.
8. У зв'язку з відсутністю клопотань про участь в судовому засіданні від всіх учасників, справа розглядається в порядку письмового провадження.
9. Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
10. Суди встановили, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.10.2019 звернувся до ГУПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Рішенням ГУПФУ в Дніпропетровській області від 21.11.2019 №046050005159 позивачу призначена з 23.09.2019 (день встановлення інвалідності 3 групи) пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення".
Пенсія обрахована з урахуванням Закону України "Про підвищення престижності шахтарської пенсії" та статей 27, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме 50% від 80% заробітної плати позивача, що становила 23898,83 грн., тому розмір пенсії склав 9559,53 грн.
Суди встановили та матеріалами справи підтверджено, що стаж ОСОБА_1 на підземних роботах за Списком №1 складає 20 років 11 місяців 22 дні без врахування періодів навчання у ПТУ №32 м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за гірничою професією електрогазозварювальник та роботи у ПАТ "КЗРК" ш. ім. Леніна з 25.07.1997 по 29.09.1998 підземним електрогазозварювальником 3 розряду з повним робочим днем в підземних умовах, що підтверджується довідками ПАТ "КЗРК" №787 від 17.09.2021 та ПАТ "ЦГЗК" №326 від 10.08.2021.
Відповідачем стаж за Списком № 1 визнається, тому спір з цього приводу відсутній.
Загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 25 років.
Згідно з актом, складеним управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради від 23.09.2021 №09 за наслідками перевірки правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсій ГУПФУ в Дніпропетровській області, останнім допущено порушення статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а саме розмір пенсії, визначений менше 80% його заробітної плати.
На підставі вказаного акту ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено, що розмір пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, встановлюється у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Вказує, що це є соціальна гарантія особам, які мають більше 15 років стажу, а тому, враховуючи, що стаж позивача за Списком № 1 є понад 20 років, розмір пенсії позивача має становити саме 80 відсотків його заробітної плати.
12. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд дійшов висновку, що стаття 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" застосовується в сукупності із нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Враховуючи, що позивачу призначено пенсію по інвалідності, відповідачем правильно визначено її розмір, що згідно статті 33 Закону № 1058 становить 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
ІV.ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
13. На обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", якою передбачено, що розмір пенсії для шахтарів, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років за списком № 1, встановлюється у розмірі 80 відсотків заробітної плати. Вказує, що Законом не передбачено, що так обчислюється лише пенсія за віком, а не по інвалідності.
Посилається на акт управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради від 23.09.2021 № 09 за наслідками перевірки призначеної йому пенсії.
Вказує, що відсутній висновок Верховного Суду у спірних правовідносинах.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Частина друга статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
15. Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
16. Порядок нарахування та виплати пенсії регламентовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та іншими нормативно-правовими актами.
17. Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
18. У постановах від 06.03.2019 у справі №345/4570/16-а та від 11.07.2019 у справі №345/3954/16-а Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону № 345-VI необхідно розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
19. Згідно зі статтею 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
20. Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону №1058-IV, яка визначає розмір пенсії за віком.
21. Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
22. Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18.04.2019 у справі № 392/17/17.
23. Колегія суддів зауважує, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.
24. Відповідно до статті 33 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
25. У справі, що розглядається ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності з 23.09.2019, пов'язану з професійним захворюванням та відповідно до його заяви про призначення пенсії від 25.10.2019, ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV.
26. Відповідно до статті 114 Закону України 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1 призначається, зокрема, за умови досягнення чоловіками 50 років.
27. Статтею 13 Закону 1788-XII передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
28. Відповідно до статті 14 Закону 1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
29. Станом на день встановлення інвалідності та призначення пенсії ОСОБА_1 виповнилось 40 років, а стаж роботи за статтею 14 Закону 1788-XII становив 20 років, що є недостатньо для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ані за статтею 13, ані 14 цього Закону.
30. Відтак відповідачем правомірно визначено розмір пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV, яка обрахована з урахуванням Закону України "Про підвищення престижності шахтарської пенсії" та частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, а саме 50% (інвалідність ІІІ групи) від 80% заробітної плати та становить 9559,53 (23898,83*80% *50%).
31. Колегія суддів звертає увагу позивача, що для обрахунку пенсії застосовано розмір, передбачений статтею 8 Закону № 345-VI в розмірі 80% середньої зарплати, однак, враховуючи що позивачу призначено пенсію по інвалідності, а не за віком, до вказаного розміру застосовано коефіцієнт 50%, передбачений статтею 33 Закону № 1058-IV.
32. За наведених правовідносин колегія суддів вважає за необхідне підсумувати, що Закон України № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» у сфері пенсійного забезпечення застосовується у нерозривному зв'язку із спеціальними нормативними актами, зокрема Законом України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і Законом України 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». При призначенні пенсії по інвалідності особам, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, застосовується соціальна гарантія, передбачена статтею 8 Закону України № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» та розмір пенсії обраховується в розмірі 80% середньої зарплати з одночасним застосуванням коефіцієнта, передбаченого статтею 33 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для пенсій по інвалідності. При цьому розмір пенсії не може бути меншим як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
33. Колегія суддів не приймає посилання позивача на акт перевірки, складений УПСЗН Покровської районної у місті ради, оскільки органи соціального захисту не є уповноваженим та компетентним суб'єктом владних повноважень з приводу призначення, перерахунку та виплати пенсії .
34. На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відмову в задоволенні позову.
35. За правилами статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
36. Зважаючи на результат касаційного перегляду, відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення .
Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 14.07.2022 залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ю. Бучик
Судді Н.В. Коваленко
А.І. Рибачук