Постанова від 08.11.2024 по справі 440/7410/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2024 р. Справа № 440/7410/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Русанової В.Б.,

Суддів: Перцової Т.С. , Жигилія С.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.08.2024, головуючий суддя І інстанції: К.І. Клочко, по справі № 440/7410/24

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до ГУ ПФ України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від ЗО серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2024 року основного розміру пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФ України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2024 року, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09 квітня 2019 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (надбавка за вислугу років - 45%, надбавка за особливості проходження служби - 65%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%, надбавка за класну кваліфікацію - 5% та премія - 390%) для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2024 року основного розміру пенсії.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив його скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що в позовних вимогах він не оскаржував дії відповідача щодо не надання довідки про розмір грошового забезпечення із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2024 року, натомість, зазначав, що у ІНФОРМАЦІЯ_3 виник обов'язок підготувати та надати до пенсійного органу нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року у зв'язку з прийняттям доручення Міністра оборони від 16.01.2024 року №183/уд, через що, грошове забезпечення позивача змінилось, а саме підвищився розмір премії - 390%, замість 35%.

Відповідач та третя особа надали відзиви на апеляційну скаргу, в яких вказують, що рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено апеляційним судом, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив, зокрема, надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 із зазначенням складових, зокрема премії в розмірі 390 %. (а.с.10)

Відповідач листом від 13.03.2024 повідомив позивача, що до пункту 4 постанови №704 постановою від 12.05.2023 №481 внесено зміни, установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні. Постанова №481 є чинною, не скасована і підлягає застосуванню. Відповідно, немає підстав для складання оновленої довідки про розмір грошового, зокрема, станом на 01.01.2024. (а.с.11)

Позивач, вважаючи, що відповідачем неправомірно не виготовлено оновлену довідку про грошове забезпечення станом на 01.01.2024 для перерахунку пенсії, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у спірних правовідносинах у відповідача були відсутні правові підстави для складання довідки про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії із зазначенням складових грошового забезпечення, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2024.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині відмови в позові, проте з інших підстав та мотиивів, виходячи з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), яким визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно ч.2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Так, згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 зазначеного Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Згідно ч.2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Спірні правовідносини у даній справі виникли щодо наявності підстав для складання та направлення до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2024 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, з урахуванням Доручення Міністра оборони України від 16.01.2024 року №183/уд, для перерахунку пенсії з 01.02.2024.

Колегія суддів зазначає, що станом на 01.01.2024 Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Разом з тим, позивач наявність підстав для складення оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2024 для перерахунку пенсії, пов'язує зі збільшенням розмірів грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Доручення Міністра Оборони України від 16.01.2024 року №183/уд, зокрема премії, чого не врахував суд першої інстанції.

Так, 16.01.2024 з метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" і забезпечення виконання поставлених перед Міністерством оборони України завдань щодо своєчасної виплати військовослужбовцям і працівникам належних видів грошового забезпечення та заробітної плати та нагородження особового складу, Міністр оборони України видав Доручення №183/уд, яким відповідним керівникам, зокрема, Збройних Сил України, доручено в 2024 році встановити, зокрема, військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України): надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію: з 01.01.2024 - у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення.

Додатком 1 до Доручення Міністра оборони України від 16.01.2024 року №183/уд визначено розміри щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами з 01.01.2024 військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом (призовом) на посадах рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу (крім військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом (призовом) у військових частинах, підпорядкованих Командуванню Сил спеціальних операцій, Командуванню Десантно-штурмових військ, командиру військової частини НОМЕР_1 , в екіпажах надводних кораблів (суден, катерів), в управліннях груп, ланок, загонів, дивізіонів, бригад та центрів, до складу яких входять кораблі, морські судна, самохідні рейдові судна або катери, які постійно розміщені на кораблях (суднах, катерах) та у військових частинах НОМЕР_7, НОМЕР_2 , НОМЕР_2-А, НОМЕР_2-Б, НОМЕР_2-Г, НОМЕР_2-М, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , згідно із якими, поміж іншого доручено керівникам органів, у яких проходять службу такі військовослужбовці встановити у 2024 році цим військовослужбовцям за тарифною сіткою премію у розмірі 390 %.

Зі змісту зазначеного доручення вбачається , що останнє адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, метою якого є належна та своєчасна виплата у 2024 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких визначено в додатках до доручення.

Вказане доручення Міністра оборони України є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

Отже, вказаний документ Міністра оборони України не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Вищенаведені висновки суду щодо правової природи доручення Міністра оборони України в контексті підстав для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення колишнього військовослужбовця, яке враховується для перерахунку його пенсії, узгоджуються з висновками Верховного Суду, що викладені у постановах від 17.09.2024 року у справі №520/17089/23, від 11.06.2024 у справі №520/17087/23.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

Отже, Доручення Міністра оборони України від 16.01.2024 року №183/уд, відповідно до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України №2262-XII, не є підставою для перерахунку пенсії.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що підстави складання та направленні до пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.01.2024 з урахуванням Доручення Міністра оборони України від 16.01.2024 року №183/уд. відсутні.

Колегія суддів відхиляє посилання апелянта на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 23.05.2024 у справі №380/19324/23, яка не є релевантною до спірних правовідносин.

Таким чином, колегія суддів погоджується з загальним висновком суду першої інстанції, щодо відсутності обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії військовослужбовців, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, та відсутності підстав для видачі спірної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 .

Разом з тим, відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції надав оцінку діям відповідача щодо видачі оновленої довідки з підстав збільшення прожиткового мінімуму, проте таких позовних вимог позивачем не заявлялось.

Предметом спору у цій справі є питання наявності/відсутності підстав для видачі оновленої довідки у зв'язку із підвищенням відповідній категорії військовослужбовців з 01.01.2024 розміру грошового забезпечення у розмірах, визначених на підставі Доручення Міністра оборони України від 16.01.2024 року №183/уд, а не через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Натомість, у спірних правовідносинах позивач не заперечує, що Постановою №481 підтверджений факт незмінності правила обчислення грошового забезпечення із використанням показника арифметичного значення прожиткового мінімуму у розмірі - 1762,00 грн за п.4 Постанови №704, та вказує, що на підставі доручення Міністра оборони від 16.01.2024 року №183/уд відбулася зміна грошового забезпечення позивача, а саме збільшення премії в відсотковому відношенні від посадового окладу (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481) відповідно тарифному розряду в розмірі - 390%.

Судом першої інстанції не враховано вищенаведених обставин та не надано жодної оцінки питанню наявності/відсутності у позивача права на отримання оновленої довідки у зв'язку із підвищенням відповідній категорії військовослужбовців з 01.01.2024 розміру грошового забезпечення у розмірах, визначених на підставі Доручення Міністра оборони України від 16.01.2024 року №183/уд.

За цим, доводи апеляційної скарги про те, що в позовних вимогах не було заявлено щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2024 року, приймаються колегією суддів в якості належних.

Отже, судом першої інстанції не вірно встановлені обставини по справі.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відповідно до ч.4 ст.317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Оскільки суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позовних вимог, проте виходив з інших підстав для відмови у видачі оновленої довідки, про які не вказував позивач, колегія суддів вважає, що наявні підстави для зміни рішення суду з підстав та мотивів його прийняття, викладених у цій постанові суду апеляційної інстанції. За цим, апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 по справі № 440/7410/24 - змінити з підстав та мотивів відмови у задоволенні позовних вимог.

В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 по справі № 440/7410/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя В.Б. Русанова

Судді Т.С. Перцова С.П. Жигилій