13 листопада 2024 року справа №200/3521/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2024 року у справі № 200/3521/24 (головуючий І інстанції Голубова Л.Б.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо необчислення розміру пенсії з 28.03.2024 року у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із-за не зарахування до пільгового стажу за Списком №1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови КМУ від 31 березня 1994 року № 202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах періодів роботи: з 04.10.2000 року по 29.04.2001 року, з 05.11.2001 року по 11.05.2002 року, з 25.11.2002 року по 02.11.2003 року, з 03.08.2012 року по 07.02.2014 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 шахтарі підземні зі шкідливими умовами згідно постанови КМУ від 31 березня 1994 року № 202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах не врахованих періодів роботи: з 04.10.2000 року по 07.02.2014 року та здійснити обчислення і виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 28.03.2024 року у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Ухвалою суду від 02.07.2024 року залучено в адміністративній справі в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Ухвалою суду від 01.08.2024 року залучено в адміністративній справі в якості третього відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2024 року позов задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не обчислення розміру пенсії позивача з 15.05.2024 року у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через незарахування до пільгового стажу за Списком № 1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови КМУ від 31.03.1994 року № 202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах періодів роботи: з 04.10.2000 року по 29.04.2001 року, з 05.11.2001 року по 11.05.2002 року, з 25.11.2002 року по 02.11.2003 року, з 03.08.2012 року по 07.02.2014 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу позивача за Списком № 1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови КМУ від 31.03.1994 року № 202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах не врахованих періодів роботи: з 04.10.2000 року по 29.04.2001 року, з 05.11.2001 року по 11.05.2002 року, з 25.11.2002 року по 02.11.2003 року, з 03.08.2012 року по 07.02.2014 року та здійснити обчислення і виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 15.05.2024 року у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач 3 не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову через порушення норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що спірний період роботи позивача не підлягає зарахуванню до пільгового стажу, враховуючи акт перевірки достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії № 0500-1103-1/135 від 12.01.2024 року.
Оскільки у позивача відсутній пільговий стаж 15 років, право на розрахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відсутнє.
Крім того, суд не може перебирати на себе функції, які відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду, зокрема, функції щодо призначення пенсії та зобов'язувати відповідача прийняти те чи інше рішення.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволені.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Позивач знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Добропілля) як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 31.05.2023 року.
28.03.2024 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою від 28.03.2024 «зміна виду розрахунку».
Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у відповідності до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961.
За результатом опрацювання заяви від 28.03.2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області проведено перерахунок з 01.04.2024 року. До страхового та пільгового стажу не було зараховано будь-яких періодів роботи.
Позивач вдруге звернувся до пенсійного органу з заявою від 15.05.2024 «зміна надбавки», про що не вказав у позові.
Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України.
За результатом опрацювання заяви ГУ ПФУ в Луганській області проведено перерахунок пенсії з 01.05.2024 року.
До пільгового стажу позивача зараховано періоди роботи з 16.12.2008 по 02.08.2012, з 08.02.2014 по 03.07.2023 (за виключенням інформації в довідці від 12.07.2023 № 362).
До спеціального стажу не зараховано періоди роботи з 04.10.2000 по 29.04.2001, з 05.11.2001 по 11.05.2002, з 25.11.2002 по 02.11.2003, з 03.08.2012 по 07.02.2014.
Відповідачем 3 не зараховано періоди відповідно до уточнюючої довідки №362: простої з виробничої необхідності: з 01.04.2020 по 09.04.2020, з 18.05.2020 по 12.07.2020, 26.02.2022. неявки з не встановлених причин: 01.11.2019, 09.03.2022, з 08.05.2022 по 17.05.2022, з 01.06.2023 по 04.06.2023, з 07.06.2023 по 09.06.2023, з 11.06.2023 по 17.06.2023, з 19.06.2023 по 21.06.2023, з 23.06.2023 по 26.06.2023, з 28.06.2023 по 02.07.2023; відпустка без збереження заробітної плати з 08.04.2022 по 07.05.2022 згідно акту № 0500-1103-1/130 від 12.01.2024 перевірки достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно п. 1 та п. 4 статті 8 Закону України від 09.07.2006 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надані Верховною Радою України.
За ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої територіально.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
За ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
За п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788).
Згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 1788 працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637, уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно п. 3 цього Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
За ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно ч. 2 статті 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Щодо незарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів з 04.10.2000 по 29.04.2001, з 05.11.2001 по 11.05.2002, з 25.11.2002 по 02.11.2003, з 03.08.2012 по 07.02.2014, суд враховує наступне.
Згідно форми РС право та розпорядження про перерахунок пенсії робота позивача за Списком №1 становить 12 років 8 місяців 3 дні.
Відповідачем 3 не зараховано до пільгового підземного стажу позивача ці періоди. При цьому, спору між сторонами щодо відсутності записів у трудовій книжці позивача НОМЕР_1 щодо вказаний вище спірних періодів немає.
В трудовій книжці наявні записи:
- з 04.10.2000 року по 29.04.2001 року ДХК «Добропіллявугілля» ДВАТ Шахта «Новодонецька» (Запис №6 від 04.10.2000 року, прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем у шахті, запис №7 від 30.10.2000 р. направлений на практику учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті, запис № 8 від 18.11.2000 року переведено гірником підземним 2-го розряду з повним робочим днем в шахті, запис № 9 від 29.04.2001 року звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗПП України;
- з 05.11.2001 року по 11.05.2002 року - ДП Шахта «Новодонецька» ДХК «Добропіллявугілля» (запис №12 від 15.11.2001 року - прийнятий гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем в шахті, направлений на дільницю гірничих робіт, запис №13 від 21.03.2002 року по 15.04.2002 року - переведено на практику учнем прохідника підземного з повним робочим днем в шахті, направлений на дільницю гірничих робіт, запис №14 від 11.05.2002 року - звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗПП України;
- з 25.11.2002 року по 02.11.2003 року - ДП Шахта «Новодонецька» ДХК «Добропіллявугілля» (запис №15 від 25.11.2002 року - прийнятий прохідником 5-го розряду підземним з повним робочим днем в шахті, направлений на дільницю гірничих робіт, запис №17 від 02.11.2003 року - звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗПП України;
- з 03.08.2012 року по 07.02.2014 року - ВСП «Шахтоуправління Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» (запис № 23 від 03.08.2012 року прийнято за переведенням прохідником підземним 5-го розряду з повним робочим днем у шахті, запис № 24 від 07.02.2014 року - звільнено за переведенням до ТДВ «Шахта Білозерська» п. 5 ст. 36 КЗПП України.
Ці періоди пільгової роботи позивача на підземних гірничих роботах, передбачених Списком № 1 не були зараховані відповідачем 3 при перерахунку пенсії позивача до його пільгового стажу за Списком № 1 з підстав визнання недійсними уточнюючих довідок, наданих позивачем до заяви про перерахунок пенсії.
Суд враховує, що наявність необхідного підземного стажу в зазначені спірні періоди підтверджується трудовою книжкою позивача НОМЕР_1 , уточнюючою довідкою ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» №1/433 від 25.03.2024 р., уточнюючою довідкою від 12.07.2023 р. №362 ТДВ «Шахта «Білозерська», формою ОК-5, витягом з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, відповідачем 3 не зараховано до пільгового стажу позивача за Списком №1 3 роки 6 міс 17 днів + стаж який визнає відповідач 12 років 8 місяців 3 дні = 16 років 2 місяці 20 днів - що перевищує необхідні 15 років для застосування приписів ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії.
Щодо неврахування відповідачем 3 періодів відповідно до уточнюючої довідки №362: простої з виробничої необхідності: з 01.04.2020 по 09.04.2020, з 18.05.2020 по 12.07.2020, 26.02.2022, неявки з не встановлених причин: 01.11.2019, 09.03.2022, з 08.05.2022 по 17.05.2022, з 01.06.2023 по 04.06.2023, з 07.06.2023 по 09.06.2023, з 11.06.2023 по 17.06.2023, з 19.06.2023 по 21.06.2023, з 23.06.2023 по 26.06.2023, з 28.06.2023 по 02.07.2023; відпустка без збереження заробітної плати з 08.04.2022 по 07.05.2022 згідно акту № 0500-1103-1/130 від 12.01.2024 перевірки достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії, суд враховує, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати можуть бути зараховані до пільгового стажу, про що зазначено в листі Міністерства соціальної політики України від 8 лютого 2016 року №713/039/161-16.
За ст. 4 Закону України «Про відпустки» відпустки без збереження заробітної плати є одними з видів відпусток.
Згідно статей 25 та 26 Закону України «Про відпустки» відпустки без збереження заробітної плати надаються в обов'язковому порядку, або за згодою сторін.
Суд зазначає, що підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється у відповідності із Списком № 1 або Списком № 2 на підставі записів в трудових книжках працівників та уточнюючих довідок, виданих на підставі первинних підприємств про характер та умови праці, а також про зайнятість упродовж повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
За п. 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 року № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Отже, час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
Проте, позивач не просить у позові зарахувати ці періоди до пільгового стажу.
Відпустка позивача без збереження заробітної плати тривала з 08.04.2022 року по 07.05.2022 року, тобто не перевищувала одного року, тому має бути зарахована до пільгового стажу позивача, однак позивач також не просить зарахувати цей період до пільгового стажу.
Періоди неявки з невстановлених причин: 01.11.2019, 09.03.2022, з 08.05.2022 по 17.05.2022, з 01.06.2023 по 04.06.2023, з 07.06.2023 по 09.06.2023, з 11.06.2023 по 17.06.2023, з 19.06.2023 по 21.06.2023, з 23.06.2023 по 26.06.2023, з 28.06.2023 по 02.07.2023 не обгрунтовані позивачем, оскільки він не просить зарахувати їх до пільгового стажу.
Жодних рішень про перерахунок або про відмову у перерахунку позивачу пенсії відповідачами 2 та 3 не надано.
З цих підстав, спірні періоди роботи позивача: з 04.10.2000 по 29.04.2001, з 05.11.2001 по 11.05.2002, з 25.11.2002 по 02.11.2003, з 03.08.2012 по 07.02.2014 мають бути зараховані відповідачем 3 до пільгового стажу позивача за Списком № 1, однак не з 28.03.2024 року, як просить відповідач, оскільки у цій заяві позивач не просив застосувати приписи ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а з 15.05.2024 року та з урахуванням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не обчислення розміру пенсії позивача з 15.05.2024 року у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через незарахування до пільгового стажу за Списком № 1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови КМУ від 31.03.1994 року № 202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах періодів роботи: з 04.10.2000 року по 29.04.2001 року, з 05.11.2001 року по 11.05.2002 року, з 25.11.2002 року по 02.11.2003 року, з 03.08.2012 року по 07.02.2014 року;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу позивача за Списком № 1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови КМУ від 31.03.1994 року № 202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах не врахованих періодів роботи: з 04.10.2000 року по 29.04.2001 року, з 05.11.2001 року по 11.05.2002 року, з 25.11.2002 року по 02.11.2003 року, з 03.08.2012 року по 07.02.2014 року та здійснити обчислення і виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 15.05.2024 року у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2024 року у справі № 200/3521/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 13 листопада 2024 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко