11 листопада 2024 року справа №200/2753/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року у справі № 200/2753/24 (головуючий І інстанції Стойка В.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області за №046350015903 від 18.04.2024 року щодо відмови в призначенні пенсії у зв'язку із наданням документів не в повному обсязі;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу періоди роботи: з 21.05.1992 року по 30.06.1992 року, 11.01.1993 року по 21.03.1993 року, з 27.01.1998 року по 27.11.1998 року, з 06.04.2015 року по 04.05.2017 року згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 06.03.1996 року; з 12.01.2022 згідно записів у Вкладишу до трудової книжки НОМЕР_2 від 04.05.2017 року, та з 01.09.2022 року по 23.01.2023 року згідно запису у трудовій книжці НОМЕР_3 від 01.09.2022 року;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути пакет документів для призначення пенсії, як такий, що поданий в повному обсязі;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком з 10.04.2024 року, з урахуванням рішення суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року позов задоволено:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області за №046350015903 від 18.04.2024 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії;
- зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 : з 21.05.1992 року по 30.06.1992 року, 11.01.1993 року по 21.03.1993 року, з 27.01.1998 року по 27.11.1998 року, з 06.04.2015 року по 04.05.2017 року згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 06.03.1996 року; з 12.01.2022 згідно записів у вкладишу до трудової книжки НОМЕР_2 від 04.05.2017 року, з 01.09.2022 року по 23.01.2023 року згідно запису у трудовій книжці НОМЕР_3 від 01.09.2022 року;
- зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком з 10.04.2024 року, з урахуванням рішення суду.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального, процесуального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.
Апелянт зазначив, що відсутні підстави для зарахування спірного періоду роботи позивача до пільгового через ненадання уточнюючих довідок щодо умов праці.
За результатом розгляду заяви від 10.04.2024 та наданих документів ОСОБА_1 , вбачається, що ІД карта від 08.04.2019 № 003217382 ОСОБА_1 видана ТСЦ № 1445 РСЦ МВС в Донецькій області м. Волноваха. Відомості про місце проживання особи не надавались. Отже, страховий стаж позивача становить 29 років 06 місяців 27 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1- 10 років 09 місяців 27 днів.
Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області, яким опрацьовано заяву ОСОБА_1 за принципом екстериторіальності, було прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 18.04.2024 № 046350015903, у зв'язку з наданням документів не в повному обсязі.
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Позивач 10.04.2024 року через вебпортал ПФУ звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно трудової книжки НОМЕР_4 позивач працював:
з 21.05.1992 по 30.06.1992 в якості учня електрослюсаря підземного з повним робочім днем в шахті;
з 11.01.1993 по 21.03.1993 майстром гірничого з повним робочім днем в шахті;
з 27.01.1998 року по 27.11.1998 року підземним електрослюсарем 3 розряду;
з 06.04.2015 року по 04.05.2017 року прохідником 5 розряду з повним робочім днем у шахті на дільницю підготовчих робіт;
з 12.01.2022 (запис про звільнення відсутній) прохідником 5 розряду з повним робочім днем під землею;
Згідно трудової книжки НОМЕР_3 позивач працював:
з 01.09.2022 року по 23.01.2023 року прохідником 5 розряду з повним робочім днем під землею.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області, яким опрацьовано заяву ОСОБА_1 за принципом екстериторіальності, прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 18.04.2024 року № 046350015903 у зв'язку з наданням документів не в повному обсязі.
Головним управлінням не враховано до пільгового стажу за Списком № 1 згідно із записами у трудовій книжці від 06.03.1996 серії НОМЕР_4 наступні періоди роботи:
- з 21.05.1992 по 30.06.1992 в якості учня електрослюсаря підземного;
- з 11.01.1993 по 21.03.1993 майстра гірничого на шахті «Кочегарка» ДП Артемвугілля, оскільки вищезазначене підприємство ліквідоване 01.07.2013 та потребує підтвердження Комісією;
з 27.01.1998 по 27.11.1998 електрослюсаря підземного, учня підземного прохідника на шахті «ім. К.А.Рум'янцева»;
- прохідника з 06.04.2015 по 04.05.2017 у Шахтоуправлінні «Дніпровське»,
- прохідника з 12.01.2022 (запис про звільнення відсутній) у «Корум “Шахтспецбуд», оскільки довідки пільгового характеру, копії наказів про атестацію робочих місць по підприємствам з переліком атестованих професій (або виписки з цих наказів) заявником не надавались, в трудовій книжці відсутні повні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
До пільгового стажу за Списком № 1 не враховано згідно із записами у трудовій книжці від 01.09.2022 серії НОМЕР_3 період роботи з 01.09.2022 по 23.01.2023 в якості прохідника підземного у Шахтоуправлінні « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки довідки пільгового характеру, копії наказів про атестацію робочих місць по підприємствам з переліком атестованих професій (або виписки з цих наказів) заявником не надавались, в трудовій книжці відсутні повні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Також, в спірному рішенні зазначено, що за результатом розгляду заяви від 10.04.2024 та наданих документів ОСОБА_1 , вбачається, що ID карта від 08.04.2019 № 003217382 ОСОБА_1 видана ТСЦ № 1445 РСЦ МВС в Донецькій області м. Волноваха. Відомості про місце проживання особи не надавались.
Страховий стаж позивача становить 29 років 06 місяців 27 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 10 років 09 місяців 27 днів.
Згідно ч. 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
За п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Згідно ч. 3 статті 24 Закону № 1058 за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
За ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За п.п. 1, 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління ПФУ від 10.11.2006 № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років .
За правовим висновком Верховного Суду в постанові від 29.09.2021 року у справі № 199/9104/16-а підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа. У разі, якщо підприємство на якому працювала особа було ліквідовано без правонаступників, підтвердження пільгового стажу здійснюється відповідними комісіями.
Щодо незарахування відповідачем періодів з 21.05.1992 по 30.06.1992, з 11.01.1993 по 21.03.1993.
В період з 21.05.1992 по 30.06.1992 позивач працював учнем електрослюсаря підземного з повним робочім днем в шахті; з 11.01.1993 по 21.03.1993 майстром гірничого на шахті «Кочегарка» ДП «Артемвугілля» з повним робочім днем в шахті.
Суд враховує, що періоди роботи позивача з 21.05.1992 по 30.06.1992 і з 11.01.1993 по 21.03.1993 підтверджуються як пільгові відомостями, наявними в трудовій книжці і не потребують підтвердження, визначеного Порядком № 18-1.
Щодо періодів з 27.01.1998 року по 27.11.1998 року, з 06.04.2015 року по 04.05.2017 року, з 12.01.2022 (запис про звільнення відсутній), які не були враховані відповідачем через відсутність довідок пільгового характеру, копій наказів про атестацію робочих місць по підприємствам з переліком атестованих професій (або виписки з цих наказів), відсутність повних відомостей в трудовій книжці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Позивач працював: з 27.01.1998 року по 27.11.1998 року підземним електрослюсарем 3 розряду на шахті «ім. Абакумова»; з 06.04.2015 року по 04.05.2017 року прохідником 5 розряду з повним робочім днем у шахті на дільницю підготовчих робіт; з 12.01.2022 (запис про звільнення відсутній) прохідником 5 розряду з повним робочім днем під землею; з 01.09.2022 року по 23.01.2023 року прохідником 5 розряду з повним робочім днем під землею;
Суд враховує, що в трудовій книжці позивача наявні відомості щодо роботи повний робочій день в шахті щодо періодів з 06.04.2015 року по 04.05.2017 року, з 12.01.2022 (запис про звільнення відсутній), з 01.09.2022 року по 23.01.2023 року для визначення цих періодів як пільгових.
Згідно постанови КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11.03.1994 року № 162, яка була чинна у період з 11.03.1994 року по 16.01.2003 року, посада електрослюсар підземний (1010100г-19931) відноситься до Списку № 1.
Щодо доводів відповідача з приводу відсутності інформації про проведення атестації, суд враховує наступне.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та розробленими Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Згідно Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно п.п. 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Частиною 2 п. 4 цього Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Отже, законодавцем покладено обов'язок своєчасного та якісного проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому не проведення або не своєчасне та неякісне проведення з вини керівників підприємств атестації, а також формулювання наказів про проведення атестації робочих місць не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що узгоджується з правовим висновком в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі № 520/15025/16-а.
Отже, періоди роботи позивача з 27.01.1998 року по 27.11.1998 року на посаді підземного електрослюсаря 3 розряду; з 06.04.2015 року по 04.05.2017 року прохідником 5 розряду з повним робочім днем у шахті; з 12.01.2022 (запис про звільнення відсутній) прохідником 5 розряду з повним робочім днем під землею піддягають зарахуванню до пільгового стажу.
Щодо доводів апелянта про відсутність документу, якій вказує на місце реєстрації заявника.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивачем при зверненні за призначенням пенсії не було надано довідку про реєстрацію місця проживання, проте було надано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.09.2022 року № 12050-5002178647 в якій зазначено, що позивач зареєстрований на тимчасово окупованій території.
Згідно пп. 4 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком надаються відомості про місце проживання особи. Інших вимог вказаний пункт Порядку № 22-1 не містить.
Отже, позиція відповідача щодо відсутності відомостей про місце проживання особи є помилковою.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області за №046350015903 від 18.04.2024 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії;
- зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 : з 21.05.1992 року по 30.06.1992 року, 11.01.1993 року по 21.03.1993 року, з 27.01.1998 року по 27.11.1998 року, з 06.04.2015 року по 04.05.2017 року згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 06.03.1996 року; з 12.01.2022 згідно записів у вкладишу до трудової книжки НОМЕР_2 від 04.05.2017 року, з 01.09.2022 року по 23.01.2023 року згідно запису у трудовій книжці НОМЕР_3 від 01.09.2022 року;
- зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком з 10.04.2024 року, з урахуванням рішення суду.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року у справі № 200/2753/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 11 листопада 2024 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Гаврищук
Е.Г. Казначеєв