Рішення від 08.11.2024 по справі 600/1429/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2024 р. м. Чернівці справа № 600/1429/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та скасувати рішення від 26.02.2024р. "Про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 09.07.2003 №1058-IV;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ №168, станом на 01.01.2023.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 19.02.2024 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо перерахунку пенсії, однак відповідач відмовив у перерахунку. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Згідно з відповіддю Головного управління розмір пенсії позивача неодноразово перераховувався та його страховий стаж (34 роки 5 місяців 7 днів) менший за страховий стаж (35 років) відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач вважає протиправним рішення відповідача щодо перерахунку його пенсії, оскільки після проведеного 16.12.2022 перерахунку встановлено коефіцієнт стажу 0,35000, однак на підставі п.1 постанови КМУ №168, з 01.03.2023 розмір пенсійної виплати мав збільшитися на коефіцієнт 1,197.

Ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав відзив, у якому проти задоволення даного позову заперечив. Повідомив, що з 03.03.2006 по 08.09.2022 позивач отримував пенсію по інвалідності, обчислену відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). З 09.09.2022 позивач отримує пенсію за віком, яка обчислена відповідно до Закону №1058- IV. З часу призначення пенсія позивача неодноразово перераховувалася в порядку і на умовах, визначених статтею 42 Закону №1058-IV. З 19.02.2024 пенсіонер звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно Закону №1058. Розрахунок розміру пенсії за віком проводиться у відповідності до норм ст.27 і ст.28 Закону №1058-IV, залежить від тривалості страхового стажу особи та розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

Пенсію ОСОБА_1 обчислено із страхового стажу тривалістю 34 роки 5 місяців 7 днів, або 413 місяців (врахованого по 30.09.2020). Коефіцієнт страхового стажу становить 0,34417 (413 місяців : 12 місяців : 100% х 1%, де 1% - величина оцінки одного року страхового стажу). Згідно із ч.1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховано заробітну плату за періоди з 01.01.1988 по 31.12.1992 (згідно довідки про заробіток) та з 15.04.2002 по 30.09.2020, за виключенням перерв (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків), індивідуальний середньомісячний коефіцієнт якої складає 0,81371.

Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 8825,80 грн. (10846,37 грн. х 0,81371, де 10846,37 грн. - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії за 2019-2021 роки). Враховуючи показники стажу позивача та заробітку, розмір пенсійного забезпечення наразі становить 3237,58 грн., із яких: 3037,58 грн. - основний розмір пенсії за ст.27 Закону, обчислений виходячи із тривалості страхового стажу та розміру заробітку (8825,80 грн. х 0,34417); 100.0 грн. - щомісячна доплата передбачена п. 6 Постанови №168 з 01.03.2023; 100.0 грн. - щомісячна доплата передбачена п. 6 Постанови №168 з 01.03.2024.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивачу з 03.03.2006 року призначена пенсія по інвалідності відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV". З 09.09.2022 року здійснено перерахунок пенсії на підставі заяви позивача у зв'язку з переходом з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

З 09.09.2022 року позивач отримує пенсію за віком, яка обчислена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З дати призначення пенсія позивача неодноразово перераховувалась, у відповідності до ст.42 Закону №1058-IV з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення та у зв'язку з індексацією пенсій відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, якими визначено порядок проведення таких перерахунків з 01.03.2019, з 01.05.2020, з 01.03.2021 та з 01.03.2022.

З 01.08.2023 року на підставі поданої позивачем заяви здійснено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною періоду заробітної плати до 01.07.2000.

Зазначені вище обставини визнаються сторонами у заявах по суті, суд не має обґрунтованих сумнівів щодо достовірності цих обставин, що узгоджується з матеріалами справи та відповідає положенням ст.78 КАС України.

Згідно розрахунку пенсії з 01.03.2024 року та розрахунку заробітку для обчислення, наявних у матеріалах справи, для обчислення пенсії враховано заробітну плату, індивідуальний середньомісячний коефіцієнт якої складає 0,81371. Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії становить 8825,80 грн. (10846,37грн. х 0,81371, де 10846,37грн. - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії за 2019-2021 роки). Враховуючи показники стажу, який становить 34 роки 5 місяців та 7 днів та заробітку, розмір пенсійного забезпечення становить 3237,58 грн., із яких:

3037,58 грн. - основний розмір пенсії за ст.27 Закону, обчислений виходячи із тривалості страхового стажу та розміру заробітку (8825,80 грн. х 0,34417);

100грн - щомісячна доплата, передбачена п.6 Постанови КМУ №168 з 01.03.2023;

100грн - щомісячна доплата, передбачена п.6 Постанови КМУ №168 з 01.03.2024 (ст.42).

У поданому позові позивачем зазначено, що 19.02.2024 року він письмово звернувся до пенсійного органу з приводу перерахунку пенсії за віком.

Листом від 26.02.2024 року, що наявний у матеріалах справи, орган Пенсійного фонду повідомив позивача про порядок та умови призначення та подальших перерахунків його пенсії, порядок обчислення її розміру, з урахуванням заробітку та страхового стажу, а також роз'яснено, що враховуючи те, що його стаж становить менше ніж 35 років, його пенсійна виплата відповідно до абз.2 п.7 постанови КМУ №168 з 01.03.2023 року не підлягала. Також, зазначено, що робота з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 та на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років, надає право на достроковий вихід на пенсію за віком або за вислугу років, однак не передбачає пільг для обчислення розміру пенсійного забезпечення (а.с.21-22).

Позивач, посилаючись на пункт 1 постанови КМУ №168, згідно якого з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, - вважає протиправним дії та рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону №1058-IV. У зв'язку з цим звернувся до суду з позовом, у якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії відповідно постанови КМУ №168.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з абзацом 2 частини першої статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ч. 5 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначено Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок № 124).

При цьому, хоча вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проте, враховуючи пункт 1 Порядку № 124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.

Відповідно до абзаців 1 і 2 пункту 5 Порядку №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з даними, розміщеними на вебсайті Пенсійного фонду України (http://www.pfu.gov.ua) середня заробітна плата за 2014 рік становила 3149,45грн, за 2015 рік - 3661,41грн, за 2016 рік - 4482,35 грн. Отже, середній показник станом на 01.10.2017 становить 3764,40грн ((3149,45грн + 3661,41грн + 4482,35грн) : 3).

Абзацом першим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінетом Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" і пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відповідно: з 1 березня 2019 року у розмірі 1,17; з 1 березня 2020 року у розмірі 1,11; з 1 березня 2021 року у розмірі 1,11; з 1 березня 2022 року у розмірі 1,14; з 1 березня 2023 року у розмірі 1,197.

Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV і Порядку №124 використовуються такі показники середньої заробітної плати: з 1 березня 2019 року 4404,35грн (3764,40грн х 1,17); з 1 березня 2020 року 4888,83грн (3764,40грн х 1,17 х 1,11); з 1 березня 2021 року 5426,60грн (3764,40грн х 1,17 х 1,11 х 1,11); з 1 березня 2022 року 6186,32грн (3764,40грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); з 1 березня 2023 року 7405,03грн (3764,40грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).

З урахуванням вищенаведених показників органи Пенсійного фонду зобов'язані визначати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески (Зс), згідно зі статтею 40 Закону №1058-IV.

Порядок проведення індексацій пенсій у 2023 році передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі, - Постанова № 168).

Відповідно до п. 1 Постанови №168, з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно з п.6 Постанови №168, з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст.968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що при обчисленні пенсії за віком позивача відповідач застосував середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески за 2019-2021 роки, а саме -10846,37грн.

При цьому, вказаний розмір є більшим, ніж розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з рахуванням її індексації відповідно до статті 42 Закону №1058-IV, а саме: за 7994,47грн (7405,03 *1,0796) (з 01.03.2024).

За таких підстав, враховуючи наведений вище аналіз норм права, суд доходить висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача згідно з Порядком № 124.

Відповідно до п.6 постанови КМУ №168 з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст.663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., №17, ст.679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022р., №18, ст.968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу з 01.03.2023 року встановлено щомісячну доплату 100 грн.

Із встановлених в ході судового розгляду справи обставин слідує, що позивач 19.02.2024 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно Закону №1058-IV.

Згідно до ст.43 Закону №1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (із змінами та доповненнями), (надалі - Порядок №22-1), передбачено, що заява про призначення, перерахунок пенсії. переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи ВапкІР відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1.

Відповідно до п.1.8 Порядку №22-1, якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів.

При надходженні додаткових документів не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання, розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону, а саме: з першого числа місяця, якщо заяву буде подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15 числа.

Зауважимо, що страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви.

У разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою зокрема, заяви про призначення, надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи за призначенням, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення.

При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей.

Розрахунок розміру пенсії за віком проводиться у відповідності до положень статей 27 і 28 Закону №1058-IV і залежить від тривалості страхового стажу особи та розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

При цьому, при обчисленні пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців та сплачених внесків) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи в розрізі кожного місяця на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Обчислення загального страхового стажу особи здійснюється у відповідності до норм ст.24 Закону № 1058-IV.

Пенсію позивача обчислено із страхового стажу тривалістю 34 роки 5 місяців 7 днів, або 413 місяців (врахованого по 30.09.2020). Коефіцієнт страхового стажу становить 0,34417 (413 місяців : 12 місяців : 100% х 1%, де 1% - величина оцінки одного року страхового стажу).

Позивач зазначив у позові, що не погоджується з визначеним пенсійним органом коефіцієнтом стажу. Натомість, будь яких доводів, пояснень, зауважень чи обґрунтувань з цього приводу у позові не наведено. Зауважень щодо невірності розрахунку самого страхового стажу позивач не висловлював.

Відповідно до п.7 постанови КМУ №168 особам у віці від 65 років і більше, які не працюють (не провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), страховий стаж яких становить не менше ніж 35 років у чоловіків і не менше ніж 30 років у жінок, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, та у яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, абзацу першого частини першої, частини другої статті 28 Закону не досягає 3120 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Зважаючи на вимоги наведеного пункту, а також те, що страховий стаж позивача становить менше ніж 35 років, пенсійна виплата позивача перерахунку з 01.03.2023 не підлягала.

За таких встановлених обставин, суд доходить висновку, що відповідачем не було допущено порушення приписів закону.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1, 3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази, правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв'язку із відсутністю доказів понесення відповідачем витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, зважаючи на те, що у позові відмовлено, немає підстав для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002; код ЄДРПОУ 40329345)

Суддя В.О. Кушнір