Рішення від 12.11.2024 по справі 520/15444/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2024 р. № 520/15444/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Височанської селищної ради Харківської області щодо безпідставного продовження строків на 20 днів та незазначення причин продовження строку для надання відповіді на інформаційні запити позивача № 105- 145 від 28.05.2024;

- визнати протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківської області щодо ненадання відповіді на інформаційні запити позивача № 105-145 від 28.05.2024 у встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VІ» строки;

- зобов'язати Височанську селищну раду Харківської області повторно розглянути запит № 105-145 від 28.05.2024 про надання публічної інформації, надавши точну, повну та достовірну запитувану в ньому інформацію відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Височанською селищною радою було протиправно та безпідставно продовжено строк розгляду запитів №105-145 про надання публічної інформації згідно Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому позивач просив надати йому по кожному запиту окремо копію розпорядження Височанського селищного голови «Про преміювання працівників керівництва селищної ради, виконавчого комітету за підсумками робити з січня місяця 2021 року по травень 2024 рік та встановлення їм надбавок за високі досягнення у праці та за складність, напруженість у роботі» щодо преміювання Височанського селищного голови ОСОБА_2 , на 20 днів та незазначення причин продовження строку для надання відповіді на інформаційні запити позивача № 105-145 від 28.05.2024.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до Електронного кабінету, яка міститься в матеріалах справи.

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. У відзиві на позов представник відповідача зазначає, що ним від позивача 28.05.2024 було отримано 41 запит на отримання публічної інформації (№ 105-145), що стосуються надання розпоряджень Височанського селищного голови «Про преміювання працівників керівництва селищної ради, виконавчого комітету за підсумками робити та встановлення їм надбавок за високі досягнення у праці та за складність, напруженість у роботі» щодо преміювання Височанського селищного голови ОСОБА_2 за період з січня 2021 року по травень 2024 року за кожний місяць окремо.

31 травня 2024 року на електронну адресу позивача відповідачем було направлено лист за вихідним № 02-22/1260, в якому повідомлено, що 28.05.2024 отримано одночасно 41 запит позивача на отримання публічної інформації (№ 105-№ 145). У зв'язку з тим, що вони потребують опрацювання великого обсягу інформації, строк розгляду вказаних запитів було продовжено до 20 робочих днів, що відповідає приписам пункту 4 статті 20 Закону України «Про доступ публічної інформації».

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що 28.05.2023 позивач звернувся до Височанської селищної ради, надіславши на електронну адресу відповідача запити №105-145 про надання публічної інформації згідно Закону України «Про доступ до публічної інформації», в яких просив надати йому по кожному запиту окремо копію розпорядження Височанського селищного голови «Про преміювання працівників керівництва селищної ради, виконавчого комітету за підсумками робити з січня місяця 2021 року по травень 2024 рік та встановлення їм надбавок за високі досягнення у праці та за складність, напруженість у роботі» щодо преміювання Височанського селищного голови ОСОБА_2 .

За результатами розгляду інформаційних запитів відповідачем листом від 31.05.2024 за №02-22/1260 повідомлено позивача про продовження строку розгляду запиту до 20 робочих днів в зв'язку з потребою опрацювання великого обсягу інформації.

Отже, як зазначає позивач у позові, відповідач, посилаючись на потребу опрацювання великого обсягу інформації, продовжив строк розгляду запитів позивача до 20 робочих днів.

Проте, як зазначає позивач у позові, відповідач не зазначив, який саме обсяг інформації має опрацювати та чому немає можливості надати відповідь на запит позивача № 105 від 28.05.2024 та інші запити №106-145 від 28.05.2024 не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

З огляду на викладене, Височанською селищною радою Харківської області вчинено протиправні дії щодо безпідставного продовження строків на 20 днів для надання відповіді на інформаційний запит позивача №105 від 28.05.2024 та інші запити №106-145 від 28.05.2024, що стало підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно вимог статті 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

Відповідно до ст. 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону № 2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

При цьому, за змістом п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно із ст. 12 Закону № 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

За правилами ст. 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

В силу положень ст. 16 Закону № 2939-VI розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань запитів на інформацію розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту. Запит, що пройшов реєстрацію у встановленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань запитів на інформацію.

Стаття 19 Закону № 2939-VI визначає, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Частина 1 ст. 20 Закону № 2939-VI зобов'язує розпорядника інформації надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

За приписами ч.ч. 2, 3 ст. 20 Закону № 2939-VI у разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (ч. 4 ст. 20 Закону № 2939-VI).

Системний аналіз наведених норм свідчить, що запит на інформацію є одним із видів забезпечення доступу до публічної інформації. З огляду на зазначене, відповідач, в межах своїх повноважень, повинен розглянути запит та надати обґрунтовану відповідь. Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Водночас, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача одночасно із 41 запитом на отримання публічної інформації (№ 105-145), що стосуються надання розпоряджень Височанського селищного голови «Про преміювання працівників керівництва селищної ради, виконавчого комітету за підсумками робити та встановлення їм надбавок за високі досягнення у праці та за складність, напруженість у роботі» щодо преміювання Височанського селищного голови ОСОБА_2 за період з січня 2021 року по травень 2024 року за кожний місяць окремо.

31 травня 2024 року на електронну адресу позивача відповідачем було направлено лист за вихідним № 02-22/1260, в якому повідомлено, що Височанською селищною радою 28.05.2024 отримано одночасно 41 запит позивача на отримання публічної інформації (№ 105-№ 145). У зв'язку з тим, що вони потребують опрацювання великого обсягу інформації, строк розгляду вказаних запитів було продовжено до 20 робочих днів, що відповідає приписам пункту 4 статті 20 Закону України «Про доступ публічної інформації».

Таким чином, відповідач, як розпорядник інформації, скористався своїм правом, передбаченим ст. 20 Закону № 2939-VI, щодо можливості продовження розгляду запиту.

При цьому, у ст. 20 Закону № 2939-VI зазначено, що таке продовження може мати місце лише у двох випадках, а саме - надання великого обсягу інформації або необхідність пошуку інформації серед значної кількості даних. З наведеного вбачається, що саме ці ключові обставини і є обґрунтуванням необхідності продовження терміну розгляду запиту на публічну інформацію. Крім цього, вказана норма встановлює обов'язок розпорядника не пізніше п'яти робочих днів, з дня отримання запиту, у письмовій формі повідомити запитувача.

21 червня 2024 року на електронну адресу позивача відповідачем направлені відповіді на всі його запити про надання публічної інформації за №№ 105-145 від 28.05.2024, що підтверджується скріншотом з електронної пошти відповідача, які додані до відзиву та які оформлені витягами з розпоряджень голови Височанської селищної ради, засвідчені підписом відповідальної особи та гербовою печаткою виконавчого комітету Височанської селищної ради Харківського району Харківської області, щодо преміювання Височанського селищного голови ОСОБА_2 за період з січня 2021 року по травень 2024 року.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач менше ніж у 5-денний строк, передбачений частиною 1 ст. 20 Закону № 2939-VI, з дня отримання запиту позивача від 28.05.2024 надіслав позивачу листа, яким повідомив про продовження строку розгляду вказаних запитів до 20 робочих днів. І, у якості обґрунтування, зазначив про необхідність опрацювання великого обсягу інформації.

Відтак, у зв'язку з наведеним відповідачем обґрунтуванням продовження строку розгляду запитів, відсутністю будь-яких доказів, які б спростовували доводи відповідача щодо того факту, що він міг надати запитувану інформацію у коротший строк, з огляду на те, що запитувана інформація була надана у строк, що не перевищує 20 робочих днів, суд вважає, що доводи позивача про протиправність дій Височанської селищної ради Харківської області щодо безпідставного продовження строків на 20 днів та незазначення причин продовження строку для надання відповіді на інформаційні запити позивача № 105-145 від 28.05.2024, є необґрунтованими.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Височанської селищної ради Харківської області повторно розглянути запит № 105-145 від 28.05.2024 про надання публічної інформації, надавши точну, повну та достовірну запитувану в ньому інформацію відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача із запитами щодо надання копій розпоряджень Височанського селищного голови «Про преміювання працівників керівництва селищної ради, виконавчого комітету за підсумками робити з січня місяця 2021 року по травень 2024 рік та встановлення їм надбавок за високі досягнення у праці та за складність, напруженість у роботі» щодо преміювання Височанського селищного голови ОСОБА_2 .

21 червня 2024 року на електронну адресу позивача відповідачем направлені відповіді на всі його запити про надання публічної інформації за №№ 105-145 від 28.05.2024, а саме розпоряджень Височанського селищного голови Про преміювання працівників керівництва селищної ради, виконавчого комітету за підсумками робити з січня місяця 2021 року по травень 2024 рік та встановлення їм надбавок за високі досягнення у праці та за складність, напруженість у роботі» щодо преміювання Височанського селищного голови ОСОБА_2 , що підтверджується скріншотом з електронної пошти відповідача та матеріалами справи, які оформлені витягами з розпоряджень голови Височанської селищної ради та засвідчені підписами відповідальної особи та гербовою печаткою виконавчого комітету Височанської селищної ради Харківського району Харківської області за період з січня 2021 року по травень 2024 року.

Таким чином, суд зазначає, що позивачу надано відповіді на його запити, які оформлені витягами з відповідних розпоряджень Височанського селищного голови, адже вони містять інформацію щодо преміювання Височанського селищного голови ОСОБА_2 за період з січня 2021 року по травень 2024 року.

Тому твердження позивача, що відповідач не виконав вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI, не надав повну інформацію за його запитами, є необґрунтованим.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. Бульварна, буд. 12, смт Високий, Харківська обл., Харківський р-н, 62459, ЄДРПОУ 04396503) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов