Справа № 500/5564/24
12 листопада 2024 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - Відповідач 1, ГУ ПФУ в Тернопільській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Відповідач 2, ГУ ПФУ в Житомирській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - Відповідач 3, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №2958-2555/Х-02/8-1900/24 від 15.03.2024 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області №192150003846 оформлене листом № 25707/03-16 від 02.08.2024 року та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №192150003846 від 10.09.2024 року щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 06.03.2022.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є учасником бойових дій, а тому, у відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має право на дострокову пенсію після досягнення 55 років при стажі роботи не менше 25 років. Станом на 05.03.2022 йому виповнилося 55 років, його трудовий стаж складає більш ніж 25 років, що стало причиною неодноразового звернення до органів Пенсійного фонду з приводу призначення такої пенсії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2023 року у справі № 500/1604/23, яке набрало законної сили 30 жовтня 2023 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання ОСОБА_1 в Донецькому політехнічному інституті з 01.09.1984 по 23.06.1985, з 21.05.1987 по 20.05.1991, період проходження військової служби з 15.11.1986 по 20.05.1987 в Республіці Афганістан з розрахунку один місяць служби за три місяці, з 01.09.1992 по 26.02.1999 в автобазі треста "Донецьквуглебуд" та період здійснення підприємницької діяльності з 1992 по 2015 у встановленому законом порядку та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення.
В подальшому, звертаючись до органів пенсійного фонду за призначенням пенсії на виконання вище згадуваного рішення суду, останні відмовляли позивачу зсилаючись на те, що надане посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 02.04.1996, є непридатним для сприйняття змісту.
З такими діями відповідачів позивач не погоджується, тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 18.09.2024 року відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач 1 надіслав до суду 26.09.2024 відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначає, що під час звернення до органів Пенсійного фонду України позивачем долучено сканкопію посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 02.04.1996, яке не придатне для сприйняття змісту (немає чіткого зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Таким чином, у органів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV.
У відповіді на відзив від 27.09.2024, представник позивача, зокрема вказує і на те, що посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 від 02.04.1996 року було предметом дослідження в суді у справі № 500/1604/23 разом з військовим квитком серії НОМЕР_2 , який виданий ІНФОРМАЦІЯ_1 07.07.1992 року. Більше того, зазначає, що позивач кожного року як учасник бойових дій отримує до Дня незалежності України в органі Пенсійного фонду України грошову допомогу. При цьому кожного року до заяви додає копію посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 від 02.04.1996, котре є чинним та визнається органами пенсійного фонду при такій виплаті.
Головне управління ПФУ в Житомирській області також заперечила проти позову, що викладено у відзиві на позовну заяву від 07.10.2024. Представник Відповідача 2 свою позицію аргументує тим, що ними 02.08.2024 було винесено рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують участь у бойових діях, а тому не вбачає у своїх діях ознак протиправності. Аналогічну позицію у відзиві висловив відповідач 3 - Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області.
Представник позивача 08.10.2024 надіслав до суду відповідь на відзиви Головного управління ПФУ в Житомирській та Івано-Франківській областях.
Інші заяви по суті справи сторони до суду не подавали.
Суд, повно та всебічно розглянувши матеріали справи, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як учасник бойових дій, звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком у відповідності до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої військовослужбовці, які брали участь в бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Станом на момент подачі позову позивач тимчасово проживає в м. Бучач Тернопільської області, оскільки є внутрішньо переміщеною особо, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.04.2022р. № 6103-5001348507.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2023 року у справі № 500/1604/23, яке набрало законної сили 30 жовтня 2023 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання ОСОБА_1 в Донецькому політехнічному інституті з 01.09.1984 по 23.06.1985, з 21.05.1987 по 20.05.1991, період проходження військової служби з 15.11.1986 по 20.05.1987 в Республіці Афганістан з розрахунку один місяць служби за три місяці, з 01.09.1992 по 26.02.1999 в автобазі треста "Донецьквуглебуд" та період здійснення підприємницької діяльності з 1992 по 2015 у встановленому законом порядку та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення.
В 2024 позивач повторно звернувся до Головного управління ПФУ в Тернопільській області про призначення пенсії як учаснику бойових дій, однак рішенням від 15.03.2024, оформленим листом №2958-2555/Х-02/8-1900/24 останньому відмовлено у призначенні пенсії, оскільки, як зазначено в листі, не сплачено страхові внески за певний період підприємницької діяльності, у зв'язку з чим страховий стаж на момент відмови складав 21 рік 04 міс. 22 дні.
Після внесення коштів і зарахування до страхового стажу періоду підприємницької діяльності за який були відсутні дані про страхові внески, Позивач повторно звернувся до Відповідача1 про призначення дострокової пенсії як учаснику бойових дій.
Органи Пенсійного фонду України з 01.04.2021 застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де прийнято заяву та де проживає пенсіонер.
Територіальний орган фонду, який опрацьовував заяву про призначення пенсії відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
За результатами розгляду заяви, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №192150003846, оформлене листом №25707/03-16 від 02.08.2024, позивачу відмовлено в призначенні пенсії. Зазначено, що до страхового стажу, який становить 25 років 02 місяці 20 днів, зараховано весь період трудової діяльності. До уваги не взято посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 від 02.04.1996 року, оскільки не ідентифікується печатка та управління, яке видало посвідчення
02.09.2024 ОСОБА_1 звернувся через веб-портал електронних послуг ПФУ із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.
ГУПФУ в Івано-Франківській області (котре в даному випадку розглядало подану заяву) рішенням від 10.09.2024 №192150003846 у призначенні пенсії як учаснику бойових дій відповідно до п.4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , у якому зазначено, що страховий стаж становить 25 років 05 місяців 12 днів, однак сканкопія посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 від 02.04.1996 року не придатна для сприйняття змісту (не має чіткого зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Не погоджуючись із вказаними рішеннями та вважаючи порушеним своє право на соціальний захист, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Дії (рішення) відповідача як суб'єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Пунктом 2 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що учасниками бойових дій визнаються, в тому числі, учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу PCP (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників) працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу PCP проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів). Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно, до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України №63 від 08 лютого 1994 року "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та затвердженого нею Переліку держав і періодів бойових дій на їх території, бойові дії в Афганістані, під час яких йому надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького 1 складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ колишнього СРСР, проходили службу в період із квітня 1978 року по грудень 1989 року.
Положеннями частини першої статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком №22-1, пунктом 2.1 якого визначено перелік документів, що подають разом із заявою про призначення пенсії.
Так, відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку 22-1 до заяви про призначення пенсії додаються документи, що посвідчують спеціальний статус особи, зокрема, посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV).
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій є 1) посвідчення учасника бойових дій; або 2) довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення.
Виключенням з цього правила встановлено для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та яким також необхідно також подати документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.
Отже, положення підпункту 5 пункту 2.1 Порядку 22-1 посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення визначають як альтернативні документи, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, які кожний окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.
Наведена правова позиція узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 09.06.2021 по справі №340/576/19.
Суд встановлено, що на час звернення з заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст.115 Закону № 1058 позивач досяг віку 55 років.
Підставою для відмови у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слугувало те, що наявне у позивача посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 02.04.1996, не взято до уваги через пошкодження та непридатність для сприйняття.
Однак, дані твердження відповідачів судом не беруться до уваги з наступних підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 р. № 63 затверджено Перелік держав і періодів бойових дій на їх території з метою визначення організаційних заходів щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зокрема, вказаним Переліком визначено державу Афганістан та період бойових дій з квітня 1978 р. по грудень 1989 р.
Таким чином, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2023 року у справі № 500/1604/23, яке набрало законної сили 30 жовтня 2023 року, встановлено, що ОСОБА_1 дійсно проходив військову службу та під час її проходження у складі військової частини в/ч НОМЕР_3 з 15.11.1986 по 20.05.1987р. брав участь в бойових діях на території Республіки Афганістан, що підтверджено посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 02.04.1996р.
З огляду на викладене, суд висновує, що рішенням суду у справі №500/1604/23 визнано право позивача на призначення пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст.115 Закону № 1058, а отже, такі обставини, згідно з ч. 4 с.78 КАС України, додаткового доказування не потребують.
Оскільки, належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій ніким не оскаржувалась, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом №3551-XII та Законом №1058-ІV, зокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії за віком.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 15.03.2024 року, оформлене листом № 2958-2555/Х-02/8-1900/24, рішення Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області № 192150003846 від 02.08.2024 року та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області №192150003846 від 10.09.2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовної вимоги зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06.06.2022, суд зазначає наступне.
Статтею 45 Закону №1058-IV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач звернувся з заявою про призначення пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України 22.03.2023.
Необхідного пенсійного віку (55 років) позивач досяг 05.03.2022.
Оскільки із заявою про призначення пенсії позивач звернувся 22.03.2023 року, тобто у період дії на території України режиму воєнного стану, то вказана обставина, на переконання суду, є об'єктивною підставою для застосування приписів підпункту 14-6.2. пункту 14-6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З наведеного слідує, що з урахуванням вимог ст. 45 Закону №1058, позивачу має бути призначена пенсія з06.03.2022 (наступного дня після досягнення ним 55 річного віку).
При цьому стосовно можливості зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити позивачеві пенсію суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У справі, яка розглядається, судом встановлено, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви, за принципом екстериторіальності, структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області, останнім рішенням якого позивачу відмовлено в призначенні пенсії.
Тож дії зобов'язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, який останнім вирішував питання про призначення позивачу пенсії за віком, яким у цьому випадку є саме Головне управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема, у постановах від 07.05.2024 у справі №460/38580/22, від 24.05.2024 у справі 460/17257/23.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і не довели правомірності оскаржуваних дій.
Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають до часткового задоволення.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судових витрат по справі немає.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом №2958-2555/Х-02/8-1900/24 від 15.03.2024, яким відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 192150003846,оформлене листом №25707/03-16 від 02.08.2024, яким відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.
4. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 10.09.2024 № 192150003846, яким відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до п. 4 ч.1 ст.115 до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, починаючи з 06.03.2022.
6. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 12 листопада 2024 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3,м. Тернопіль,Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769);
- Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Ольжича, 7,м. Житомир,Житомирський р-н, Житомирська обл.,10003 13559341);
- Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Січових Стрільців, 15,м. Івано-Франківськ,Івано-Франківський р-н, Івано-Франківська обл.,76018 20551088);
Головуючий суддя Осташ А.В.