Справа № 500/5033/24
11 листопада 2024 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням № 192650007552 від 19 липня 2024 року відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного Управління Пенсійного фону України в Донецькій області в ході розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком встановлено, що за результатами розгляду документів, доданих до заяви мати дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в територіальному органі Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності.
Також, вказано, що згідно наданих документів та індивідуальних відомостей страховий стаж заявника на дату звернення становить 27 років 5 місяців 6 днів.
З огляду на вищезазначене Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області вирішено відмовити в призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач вважає, вищевказане рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необґрунтованим та таким, що істотно порушує його права на отримання пенсії.
Ухвалою суду від 16.08.2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 04.09.2024. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
За результатами розгляду наданих документів встановлено, що мати дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з 09.08.2022 довічно отримує пенсію по інвалідності.
Право на призначення дострокової пенсії за віком до відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у заявника відсутнє, оскільки мати дітей використала право на призначення пенсії.
На підставі викладеного представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 14.10.2024 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області як співвідповідача до участі в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 05.11.2024. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу позивача зараховано всі періоди.
Однак, відповідач звернув увагу на те, що матір дитини з інвалідністю ОСОБА_2 вже скористалася правом на отримання пенсії по інвалідності.
Оскільки матір ОСОБА_2 вже отримує пенсію по інвалідності, у пенсійного органу відсутні правові підстави для призначення позивачу дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Представник відповідача просила в задоволенні позову відмовити.
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.
На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
12 липня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058-IV).
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення №192650007552 від 19.07.2024 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком.
Не погодившись із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №192650007552 від 19 липня 2024 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право позивача на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є моїм конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно із ч.3 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до змісту ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за станом здоров'я була визнана особою з інвалідністю 2 групи (онкологія) з 09 серпня 2022 року і відповідно звернулася до Пенсійного фонду за призначенням пенсії. Станом на 09.08.2022 року їй було уже 55 років 1 місяць. З 09.08.2022 року їй було призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 30 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка і виплачується їй по теперішній час. Крім того, позивач та його дружина, являються батьками дитини, що є інвалідом з дитинства - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який з моменту народження завжди проживав разом з ними. Він є спільним сином. З самого народження позивач з дружиною завжди його доглядали та піклувались про нього. Дані обставини підтверджуються копіями: висновку ЛКК відносно ОСОБА_3 ; пенсійного посвідчення ОСОБА_3 ; довідки МСЕК ОСОБА_3 ; свідоцтва про шлюб; довідки МСЕК ОСОБА_2 ; пенсійного посвідчення ОСОБА_2 .
З 2016 року дружина позивача має право на дострокову пенсію, як мати особи з інвалідністю з дитинства, проте за призначенням пенсії за віком його дружина не зверталась, письмових заяв до органів ПФУ не писала і своїм належним правом на призначення дострокової пенсії за віком протягом усього часу фактично не скористалась.
На підставі довідки виконавчого комітету Товстенської селищної ради Чортківського району Тернопільської області від 10.07.2024 року № 292, що видана ОСОБА_1 підтверджується факт того, що останній дійсно виховував до шестирічного віку сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який являється інвалідом з дитинства III групи.
На час звернення за призначенням дострокової пенсії позивачу було 61 рік і 12 місяців.
Відповідно до розрахунку страхового стажу для призначення пенсії, його страховий стаж на момент звернення становить більше 27 років.
Також, разом зі зверненням долучалась заява-згода від дружини позивача ОСОБА_2 , що вона не претендує на пенсію як мати інваліда з дитинства та дає свою згоду на призначення такої пенсії її чоловіку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв'язку з тим, що вона даним правом не скористалась.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.
За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей, дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини, якій не встановлено інвалідність, до шестирічного віку здійснювалося батьком, батьку призначається дострокова пенсія за віком після досягнення віку 55 років та за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років.
До аналогічної позиції дійшов також і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 445/668/17 у своїй постанові від 06.02.2018 року, в якій вказував «Оскільки на час звернення до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення достроково пенсії за віком як батьку дитини-інваліда позивач досяг 5 5-річного віку, мав трудовий стаж 36 років 10 місяців та 29 днів, тобто більше 20 років, є батьком дитини- інваліда, яку виховував до 6-річного віку за відсутності матері, що підтверджено належними доказами, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, визнавши протиправним та скасувавши рішення Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 28 березня 2017 року № 1786/04-35 та зобов'язав відповідача призначити позивачу достроково пенсію за віком як батьку дитини-інваліда з 24 січня 2017 року.»
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, на підставі наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача буде визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №192650007552 від 19 липня 2024 року , оскільки воно порушує права позивача на призначення йому пенсії.
Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачами, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).
Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 1211.20 грн. згідно квитанції від 09.08.2024.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фону України в Донецькій області № 1392650007552 від 19 липня 2024 року про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком та призначити йому нарахування дострокової пенсії за віком, починаючи з дня звернення за призначенням дострокової пенсії - 12.07.2024 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області сплачений судовий збір в розмірі 1211 грн (одна тисяча двісті одинадцять) 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 11 листопада 2024 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження/місце проживання: пл. Соборна, 3,м. Слов'янськ,Краматорський р-н, Донецька обл.,84122 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 ).
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3,м. Тернопіль,Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46001 код ЄДРПОУ 14035769).
Головуючий суддя Подлісна І.М.