Рішення від 12.11.2024 по справі 500/5169/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5169/24

12 листопада 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач - 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі, відповідач - 2), в якому, з урахуванням заяви, що надійшла до суду 29.08.2024 за вх.№9317/24, просить визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 1900-0306-8/10531 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №192450006648 від 27.06.2024 про відмову у врахуванні Архівної довідки від 06.12.2023 № 03-01/2/1757 та відмови у перерахунку пенсії зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 16 січня 2024 року перерахунок пенсійних виплат ОСОБА_1 , із врахуванням заробітної плати з 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року у державному підприємстві «Шумськгаз» згідно архівної довідки № 03-01/2/1757 від 06.12.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що при призначенні пенсії позивачу органами Пенсійного фонду України не враховано архівну довідку про заробітну плату за період роботи з 01.07.1995 року по 30.05.2000 року № 03-01/2/1757 від 06.12.2023 видану Архівним відділом № 2 Кременецької РВА Тернопільської області, про що позивача повідомлено листом від 29.02.2024 № 1900-0306-8/10531. Просить врахувати, що позивачу роз'яснено, що «... перевіркою обґрунтованості та достовірності надання довідки №03-01/2/1757 від 06.12.2023 між даними книг нарахування заробітної плати та даними зазначеними у довідці, встановлено, що у грудні 1995 року, у жовтні 1996 року, серпні 1997 року, жовтні 1998 року, вересні 1999 року у графу «Загальна сума нарахованої заробітної плати» включено всі суми нарахованої заробітної плати з врахуванням усіх сум виплат, з яких не утримано внески до Пенсійного фонду. Також в первинних документах (книги нарахування заробітної плати) за період з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року не повністю розшифровано по батькові, у зв'язку із чим надана довідка № 03-01/2/1757 від 06.12.2023 не може бути врахована при призначенні пенсії». Вказані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області позивач вважає протиправними, що і слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.08.2024 позовну заяву залишено без руху, та у встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою суду від 02.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Представник Головного управління Пенсійного фонд України в Тернопільській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Представник Головного управління Пенсійного фонд України в Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зауважує, що відповідно до пункту 3 розділу IV Положення відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що позивачу з 16.01.2024 призначено пенсію за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

20.06.2024 позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №192450006648 від 27.06.2024 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, зокрема, у зміні періоду 60 місяців до 01.07.2000, оскільки відсутні первинні документи та не надано нової довідки про заробітну плату згідно акту перевірки. Відповідач - 2 вказав, що до заяви долучено довідку про заробітну плату від 06.12.2023 №0-01/2/1757 за період з 01.07.1995 по 30.06.2000, видану Архівним відділом Кременецької районної військової адміністрації Тернопільської області та акт зустрічної перевірки від 20.02.2024 №1900-1103-1/750. Перевіркою обґрунтованості та достовірності надання довідки №03-01/2/1757 від 06.12.2023 між даними книг нарахування заробітної плати та даними, зазначеними в довідці, встановлено, що у грудні 1995 року, жовтні 1996 року, серпні 1997 року, жовтні 1998 року, вересні 1999 року у графу "Загальна сума нарахованої заробітної плати" включено всі суми нарахованої заробітної плати з врахуванням сум виплат, з яких не утримано внески до Пенсійного фонду.

Крім цього, у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 29.02.2024 зазначено, що в первинних документах (книги нарахування заробітної плати) за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 не повністю розшифровано по батькові, у зв'язку із чим надана довідка №03-01/2/1757 від 06.12.2023 не може бути врахована при призначенні пенсії.

Не погоджуючись з вказаною відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV. (далі - Закон №1058-IV)

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований статтею 40 Закону №1058-IV. Так, згідно з частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 цього Порядку за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (пункт 2.10 Порядку №22-1).

Таким чином, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17.03.2015 у справі №21-11а15, від 15.12.2015 у справі №2-а/576/29/14, та Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 24.04.2018 у справі №686/6278/17, від 12.06.2019 у справі №752/21038/16-а.

На підтвердження отримання заробітної плати за спірний період з 1995-1999 роки позивач надала довідку №03-01/2/1757 від 06.12.2023, яка містить інформацію про розмір її заробітної плати для обчислення пенсії. Оскільки у спірний період позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, роботодавець зобов'язаний був нараховувати та сплачувати страхові внески.

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

З огляду на зазначене, у розглядуваному випадку саме органи Пенсійного фонду України мають право перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірність відомостей, зазначених у таких довідках.

У цій справі, позивач, не оспорюючи результати перевірки, оскаржує неврахування при перерахунку пенсії відомостей, вказаних в архівній довідці, виходячи з розмірів нарахованої заробітної плати, незалежно від сплати страхових внесків підприємством, позаяк відповідальність за їх несплату несе роботодавець, а не працівник.

На переконання суду, несплата в повній мірі страхових внесків за спірний період або невідображення сум відрахувань страхових внесків не може братись до уваги оскільки, саме страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а тому позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання обов'язку із своєчасності сплати страхових внесків до органу пенсійного фонду підприємством, де він працював.

Аналогічна правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 18.05.2020 у справі №607/1967/17, згідно якої особа не може відповідати за несвоєчасну виплату заробітної плати та несплату страхових внесків, а наявність заборгованості по заробітній платі та несплата страхувальником страхових внесків у спірний період не може бути підставою для неврахування заробітку під час обчислення пенсії.

Суд зауважує, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 21.02.2018 року у справі №687/975/17.

Зі змісту представленої позивачем архівної довідки від 06.12.2023 №03-01/2/1757 видно, що у документах архівного фонд державного підприємства "Шумськгаз" в книгах розрахунків по оплаті праці працівникам за 1995-2000 роки є дані про заробітну плату ОСОБА_2 . Вказана довідка видана на підставі Фонду №260 Опис №1-2 Справи №7- арк.7-13, №9-арк.1, 12, 23, 36, 48, 59,70, 81, 91, 102, 113, 123, 133, 142, 152, №11-арк. 1, 11, 23, 36, 47, 57, 68, 79, 92,104,115,127, №13-арк. 2,12,24,37,49,62,78, 93,110, 126, 141, 159, №15-арк., 2, 33, 46, 59, 71, 84, 97, 109,122, 134, 147, №17-арк. 2, 16, 31, 47, 62, 75.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Отже, на думку суду, наданою позивачем архівною довідкою від 06.12.2023 №03-01/2/1757, виданою архівним відділом №2 Кременецької районної військової адміністрації Тернопільській області, належним чином підтверджено заробітну плату позивача за період роботи з 1995-2000 роки. Зазначений документ містить відомості, що є необхідними для перерахунку та виплати позивачу пенсії за віком, тому відповідачем протиправно не враховано зазначену довідку при перерахунку пенсії.

Така позиція суду узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 18.05.2020 у справі №607/1967/17.

Крім цього, вирішуючи даний спір по суті, суд звертає увагу на тому, що призначення, перерахунок, нарахування та виплата пенсій відноситься до дискреційних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону №1058-IV, пенсійний фонд є органом, який, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій.

Питання призначення пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

За таких обставин адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відтак, у сукупності наведених вище обставин, на переконання суду, у спірному випадку належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом №1900-0306-8/10531 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в Архівній довідці від 06.12.2023 №03-01/2/1757 та зміні періоду 60 місяців до 01.07.2000, визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №192450006648 від 27.06.2024 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в Архівній довідці від 06.12.2023 №03-01/2/1757 та зміні періоду 60 місяців до 01.07.2000, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області потворно розглянути заяву позивача від 20.06.2024 про перерахунок та виплату пенсії позивача за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в Архівній довідці від 06.12.2023 №03-01/2/1757, прийнявши відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в порядку частини третьої ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом №1900-0306-8/10531 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в Архівній довідці від 06.12.2023 №03-01/2/1757 та зміні періоду 60 місяців до 01.07.2000.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №192450006648 від 27.06.2024 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в Архівній довідці від 06.12.2023 №03-01/2/1757 та зміні періоду 60 місяців до 01.07.2000.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області потворно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.06.2024 про перерахунок та виплату пенсії позивача за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в Архівній довідці від 06.12.2023 №03-01/2/1757 та зміні періоду 60 місяців до 01.07.2000, прийнявши відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано 12 листопада 2024 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження:майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46001 код ЄДРПОУ:14035769),

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження:вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівський р-н, Львівська обл.,79016 код ЄДРПОУ:13814885).

Головуюча суддя Дерех Н.В.