Рішення від 08.11.2024 по справі 480/6247/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2024 року Справа № 480/6247/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6247/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 25 квітня 2024 року № 959220107229 про відмову позивачу в переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі заяви від 16.04.2024 № 1855;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі фактичних збитків згідно матеріалів пенсійної справи, а саме відповідно до довідки про заробітну плату в сумі 913,00 крб. із розрахунку середньомісячного заробітку для обрахунку пенсії, здійсненим управлінням ПФУ в м. Шостка 1267,38 крб. з подальшим осучасненням за 18 днів роботи в зоні відчуження із дня звернення - 16 квітня 2024 року.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за віком, перераховану відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки він у 1986 році приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і визнаний учасником ліквідації вказаної аварії та інвалідом 2 групи (безстроково), він 16 квітня 2024 року звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою про перехід на пенсію по інвалідності згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте, рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 25.04.2024 йому відмовлено у перерахунку пенсії. Підставою відмови вказано, що мають місце розбіжності між сумами заробітної плати зазначені у довідках про заробітну плату за дні роботи в зоні відчуження від 29.12.2005 р. № 1307 та по яким призначалася пенсія раніше, відсутнє підтвердження довідок про заробітну плату за дні роботи в зоні відчуження первинними документами. На думку позивача, така відмова є протиправною, оскільки відповідачу були надані всі необхідні документи для переходу на вищевказану пенсію.

Ухвалою суду від 17.07.2024 відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у відзиві на позов зазначає, що позивачу відмовлено у переведенні на інший вид пенсії, оскільки в матеріали електронної пенсійної справи завантажено довідку про заробітну плату за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 29.12.2005 № 1307, в якій зазначено оплату праці за 14 днів роботи в зоні відчуження в липні 1986 року в сумі 515,07 крб. При цьому, в період отримання пенсії по інвалідності згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" заробітна плата враховувалася за 18 днів роботи в зоні відчуження в липні 1986 року, заробітна плата рахувалася в сумі 913,00 крб. Підтвердження первинними документами довідки про заробітну плату відсутнє. Тому відповідач вважає оскаржуване рішення правомірним.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області не надало суду відзиву на позов без поважних причин.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, перераховану відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

16 квітня 2024 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою про перехід на пенсію по інвалідності згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки він у 1986 році приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і визнаний учасником ліквідації вказаної аварії та інвалідом 2 групи (безстроково).

Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 25.04.2024 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.

Підставою відмови вказано, що мають місце розбіжності між сумами заробітної плати зазначені у довідках про заробітну плату за дні роботи в зоні відчуження від 29.12.2005 р. № 1307 та по яким призначалася пенсія раніше, відсутнє підтвердження довідок про заробітну плату за дні роботи в зоні відчуження первинними документами.

Вважаючи таке рішення протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі - Закон №1058).

Частиною 1 ст. 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Згідно із ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної норми закону Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210)

Відповідно до п. 1 Порядку № 1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

За приписами п. 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 раніше вже отримував пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про що зазначає сам позивач.

Під час призначення такої пенсії надавалася довідка про заробіток для обчислення пенсії, згідно з якою за період з 14.06.1986 по 31.07.1986 (18 днів без вихідних) сума заробітку позивача складала 913,00 крб. (а.с.29).

Разом з тим, як зазначено в оскаржуваному рішенні та підтверджується матеріалами справи, під час розгляду заяви позивача від 16.04.2024 про повторний перехід на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідачем встановлено, що надана інша довідка від 29.12.2005 № 1307 про заробітну плату за дні роботи позивача в зоні відчуження, в якій вказано оплату праці за 14 днів роботи в зоні відчуження в липні 1986 року в сумі 515,07 крб.

Отже, у пенсійній справі ОСОБА_1 знаходяться дві довідки про його заробітну плату за дні роботи його в зоні відчуження з 14.06.1986 по 31.07.1986 з різним визначенням кількості днів роботи (в одній - 18, в іншій - 14) та сум заробітної плати (913,00 крб. та 515,07 крб.).

Вказані розбіжності повинні бути усуненні органом пенсійного фонду.

Так, частиною третьою статті 45 Закону №1058 визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період. При цьому, розмір отриманої заробітної плати, що зазначається у довідці, має відповідати та видається на підставі первинних документів, а орган пенсійного фонду має право перевірити обґрунтованість її видачі.

З матеріалів справи вбачається, що обидві довідки про заробітну плату ОСОБА_1 за дні роботи в зоні відчуження з 14.06.1986 по 31.07.1986 з різним визначенням кількості днів роботи та різних сум заробітної плати, видавалися Комунальним некомерційним підприємством "Шосткинська центральна районна лікарня".

Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Проте, орган пенсійного фонду не провів перевірку достовірності відомостей зазначених у спірних довідках, не визначив яка з довідок про заробітну плату підтверджується первинними документами, у зв'язку з чим прийняв протиправне рішення про відмову позивачу у переході на інший вид пенсії.

Варто також зауважити, що суд не має перебирати на себе повноваження органу пенсійного фонду, зокрема здійснювати перевірку відомостей зазначених у спірних довідках, вирішувати яку з наданих довідок застосовувати для обрахунку пенсії позивача.

За таких обставин у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі фактичних збитків згідно матеріалів пенсійної справи, а саме відповідно до довідки про заробітну плату в сумі 913,00 крб. із розрахунку середньомісячного заробітку для обрахунку пенсії, здійсненим управлінням ПФУ в м. Шостка 1267,38 крб. з подальшим осучасненням за 18 днів роботи в зоні відчуження із дня звернення.

Належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 25.04.2024 № 959220107229 та зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.04.2024 про перехід на пенсію по інвалідності з урахуванням висновків суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, будинок 43, м. Суми, Сумська область код ЄДРПОУ 21108013), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 25.04.2024 № 959220107229 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі його заяви від 16.04.2024 № 1855.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.04.2024 про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням висновків суду.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар