08 листопада 2024 року Справа № 480/5834/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/5834/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, і просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №183450014852 від 18.06.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121, адреса для листування: вул. Надії Алексеенко, 106, м. Дніпро, Дніпропетровська область, індекс 49008, код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) від 11.06.2024 про перехід на пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу» та зарахувати період роботи з 06.05.1997 по 31.05.2024 на посадах у митних органах України до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що дає право на пенсію, згідно із Законом України «Про державну службу».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.06.2024 звернулась до Пенсійного органу із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 183450014852 від 18.06.2024 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії № 183450014852 у зв'язку з тим, що займана посада не підлягає зарахуванню до стажу державної служби, оскільки станом на 01.05.2016 позивач не займає посаду державної служби та не має стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Позивач не погоджується з даним рішенням відповідача, вважає його протиправним та таким, що порушує його права.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».
До 01.01.2016 суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу".
З 01.05.2016 набрав чинності Закон № 889-VIII, в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VІІІ втратив чинність.
Законом № 889-VІІІ визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ “Про державну службу».
Відповідно до п.10 та 12 розділу ХІ Закону України “Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, державні службовці, які на день набрання чинності (на 01.05.2016) цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (далі Закон № 3723) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Така пенсія призначається за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу та досягнення 62-річного віку.
Статтею 25 Закону № 3723 визначені категорії посад державних службовців. Посади працівників митниці даною статтею не передбачені. Порядок обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1993 року № 283 було передбачено зарахування до стажу державної служби роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів митного контролю. З 1 травня 2016 року набув чинності Закон № 889, відповідно постанова Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 втратила чинність.
Статтею 3 Закону № 889 визначено коло осіб, на яких поширююється дія даного Закону. Працівники Державної митної служби зазначеною статтею не передбачені.
Зазначає, що 11.06.2024 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою № 10007 про перерахунок пенсії, а саме перехід з пенсії за віком на пенсію за віком, обчислену відповідно Закону України “Про державну службу» 889-VІІІ.
В результаті розглядудокументів, які долучені до заяви № 10007 від 11.06.2024 встановлено, що згідно із даними трудової книжки серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 присвоєно персональне звання "радник митної служби 1 рангу", "радник податкової та митної справи 1 рангу".
Враховуючи вище зазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову № 183450014852 від 18.06.2024 в перерахунку пенсії - переході на пенсію за віком відповідно Закону України "Про державну службу" 889-VІІІ у зв'язку з відсутністю правових підстав.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомлялося про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надало.
У поданій відповіді на відзив, позивач не погоджується з доводами, викладеними у відзиві представника ГУ ПФУ в Донецькій області, просить задовольнити позов у повному обсязі.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 11 червня 2024 року звернулвся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перехід з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058) на пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» (Закон № 889)
Враховуючи принцип екстериторіальності вказана заява була розглянута Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та було прийнято рішення № 183450014852 від 18.06.2024 про відмову у перерахунку пенсії позивачу.
У вказаному рішенні відповідач зазначив:
" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , звернувся із заявою № 10007 від 11.06.2024 про перехід з пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі ЗУ №1058) на пенсію за віком відповідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-У1Н (далі ЗУ №889).
До заяви про перерахунок пенсії надано наступні скановані оригінали документів:
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії №7.14.22.02/35 від 17.04.2024 видана Державна Митна Служба України Харківська митниця;
- довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії №7.14.22.02/36 від 17.04.2024 видана Державна Митна Служба України Харківська митниця.
Відповідно ЗУ №889 право на пенсію мають:
- державні службовці, які станом на 01.05.2016 обіймали посади державної служби та мали не менше як 10 років стажу на посадах, віднесений до відповідних категорій посад державних: службовців;
- особи, які на 01.05.2016 мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (п. 12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ №889) не залежно від факту роботи та державній службі станом на 01.05.2016;
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» №788, яким скасовано, зокрема статтю 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, щодо перерахунку пенсій чинним службовцям. У зв'язку з цим перерахунки пенсій чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до Порядку призначення пенсія деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2019 № 622 (далі - Порядку № 622), яка прийнята на виконання Закону № 889 та застосовується з 01.05.2016, чітко передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше з дати виникнення права, в розмірі 60% суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються у розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби.
Статтею 25 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ визначені категорії посад державних службовців. Посади працівників митниці даною статтею не передбачені. Порядок обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1993 року № 283 було передбачено зарахування до стажу державної служби роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів митного контролю.
З 1 травня 2016 року набув чинності Закон №889-VIII. Відповідно постанова Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 втратила чинність.
Статтею 3 Закону № 889-VIII визначено коло осіб, на яких поширюється дія даного Закону. Працівники Державної митної служби не передбачені.
Під час розгляду наданих заявником документів встановлено, що займана посада не підлягає зарахуванню до стажу державної служби. Отже станом на 01.05.2016 заявник не займає посади державної служби та не має стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
За таких обставин, прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» .
Відповідно до статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 16 Закону України «Про звернення громадян» у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржене до .органу Пенсійного фонду України вищого рівня або в судовому порядку." (а.с. 18-19).
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернулася до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частин 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому зазначений вік визначається статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто до 1 травня 2016 (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 1 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд зазначає, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ і Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у зразковому рішенні Верховного Суду від 4 квітня 2018 року у справі № 822/524/18 та у постановах Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 676/4235/17, від 19.03.2019 у справі № 466/5138/17.
Відповідно до ч. 2 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд вважає, що дія пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII поширюється на позивача.
Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідач посилається на те, до спеціального стажу позивача не зараховано стаж роботи Сумській митниці ДФС та Слобожанській митниці Держмитслужби, оскільки ст. 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993, не передбачені категорії посад, які мають спеціальні звання.
Так, Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (чинного до 01.05.2016) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно п. 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів, а також на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.
Згідно ст. 569 Митного кодексу України, який чинний з 01 червня 2012 року, працівники органів доходів і зборів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу (здійснюють державну митну справу), здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи органів доходів і зборів є державними службовцями. Правове становище посадових осіб органів доходів і зборів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.
Статтею 573 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року визначено, що посадовим особам органів доходів і зборів присвоюються такі спеціальні звання: 1) дійсний державний радник податкової та митної справи; 2) державний радник податкової та митної справи І рангу; 3) державний радник податкової та митної справи II рангу; 4) державний радник податкової та митної справи III рангу; 5) радник податкової та митної справи І рангу; 6) радник податкової та митної справи II рангу; 7) радник податкової та митної справи III рангу; 8) інспектор податкової та митної справи І рангу; 9) інспектор податкової та митної справи II рангу; 10) інспектор податкової та митної справи III рангу; 11) інспектор податкової та митної справи IV рангу; 12) молодший інспектор податкової та митної справи.
Положення про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів, порядок присвоєння цих звань та їх співвідношення з рангами державних службовців, а також розміри надбавок до посадового окладу за спеціальні звання затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 839 "Про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів" затверджено Положення про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів та Порядок присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів.
Відповідно до ст. 588 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року пенсійне забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах доходів і зборів зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Митний кодекс України від 11 липня 2002 року, що був чинний з 01 січня 2004 року до 01 червня 2012 року, визначав також, що працівники митних органів є посадовими особами на них розповсюджується дія Закону України "Про державну службу", в тому числі щодо пенсійного забезпечення.
Статтєю 430 Митного кодексу України, визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановлених Законом України "Про державну службу".
Стаття 407 передбачала, що посадовими особами митної служби України є працівники митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, на яких цим Кодексом та іншими законами України покладено здійснення митної справи, організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і яким присвоєно спеціальні звання.
Згідно статті 408 - правовий статус посадових осіб митної служби України, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу".
Аналогічні положення були передбачені Митним кодексом України від 12 грудня 1991 року, що був чинний з 01 січня 1992 року до 16 травня 2008 року, а саме:
статтею 154 встановлено, що службовим особам митних органів України присвоюються персональні звання відповідно до займаних посад і стажу роботи. Порядок присвоєння і позбавлення персональних звань визначається Положенням про персональні звання працівників митних органів України, що затверджується Верховною Радою України. Службовим особам митних органів України, які мають персональні звання, встановлюється строк вислуги: для жінок - 20 років, для чоловіків - 25 років з правом виходу на пенсію жінок у 50 років, а чоловіків - у 55 років;
статтею 156 встановлено, що працівник митного органу України є представником державного органу.
В трудовій книжці позивача зазначено, що 06.05.1997 позивач прийняв присягу державного службовця (а.с.26).
Крім того, згідно записів трудової книжки ппозивача, з 30.09.1997 йому присвоєно персональне звання «Інспектор митної служби 3 рангу» запис в трудовій книжці № 9
ОСОБА_1 за весь період роботи в митних органах були присвоєні наступні персональні звання відображені в трудовій книжці, а саме :
- 22.10.1999 - Інспектор митної служби II рангу (запис № 10);
- 19.06.2001 - Інспектор митної служби І рангу (запис № 13);
- 06.08.2003 - Радник митної служби III рангу (запис № 16); л
- 11.08.2006 - Радник митної служби II рангу (запис № 23);
- 27.12.2010 - Радник митної служби І рангу (запис № 26);
- 01.06.2013 - 12 ранг державного службовця в межах шостої категорії посад державних службовців (запис№ 31);
- 15.01.2014 - Радник податкової та митної справи І рангу (запис № 34);
- 09.12.2019 - 4 ранг державного службовця (запис№ 42);
- 01.08.2020 - Радник митної служби 1 рангу (запис № 43);
- 01.07.2021 - Радник митної служби 1 рангу (запис № 52). (а.с.23-44).
Виходячи з викладеного, суд вважає, що на службових (посадових) осіб митних органів, яким присвоєні спеціальні звання, розповсюджується дія Закону України "Про державну службу", в тому числі щодо пенсійного забезпечення, тому стаж роботи у митних органах відноситься до державної служби, який має враховуватись для призначення пенсії згідно положень Закону України "Про державну службу".
З урахуванням наведеного, суд визнає наявність у позивача необхідної сукупності умов для призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо протиправності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 183450014852 від 18.06.2024 про відмову у перерахунку пенсії позивачу та наявності підстав для повторно розглянути Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області заяву ОСОБА_1 від 11.06.2024 про перехід на пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу» із зарахуванням періоду роботи з 06.05.1997 по 31.05.2024 на посадах у митних органах України до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що дає право на пенсію, згідно із Законом України «Про державну службу».
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи задоволення позову повністю, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (орган, що приймав оскаржуване рішення) на користь позивача судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 183450014852 від 18.06.2024 про відмову ОСОБА_1 в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121, код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 11.06.2024 про перехід на пенсію за віком відповідно Закону України «Про державну службу» із зарахуванням періоду роботи з 06.05.1997 по 31.05.2024 на посадах у митних органах України до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що дає право на пенсію, згідно із Законом України «Про державну службу».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька