Рішення від 13.11.2024 по справі 460/12071/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2024 року м. Рівне №460/12071/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12.06.2024 за №7094-5753/К-02/8-1700/24 та зобов'язання провести розрахунок індексації пенсії станом на 01.07.2023 та 01.03.2024 із урахуванням коефіцієнту підвищення 1,14 за 2022 рік.

Ухвалою суду від 10.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказує, що з 01.07.2023 та з 01.03.2024 її пенсія не проіндексована із урахуванням коефіцієнту підвищення 1,14 за 2022 рік, як визначено рішенням суду у справі №460/43514/22, а відповідач листом від 12.06.2024 №7094-5753/К-02/8-1700/24 відмовив у вказаному перерахунку. Вважає порушеним своє право на отримання пенсії в належному розмірі, тому просить позов задовольнити повністю.

Відповідач у поданому відзиві на позовну заяву, звертає увагу, що згідно з електронною пенсійною справою позивачу призначено пенсію за віком на умовах Закону України «Про державну службу» починаючи з 19.08.2011. 14.05.2024 позивач звернулась до територіального органу ПФУ із заявою щодо надання роз'яснення про перерахунок індексації пенсії, а 12.06.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було надано вичерпну відповідь. Зазначає, що судовим рішенням у справі №460/43514/22 будь-які зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії надалі на органи Пенсійного фонду України не покладено. При цьому, з 01.07.2023 розмір пенсії, визначений з урахуванням постанови Уряду та становить 5574,38 грн (5544,00 грн - заробітна плата х 84%) - розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» х 1,197 - коефіцієнт підвищення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 ). З 01.03.2024 розмір пенсії, визначений з урахуванням вимог постанов Уряду від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185, становить 6018,10 грн (5544,00 грн - заробітна плата х 84%) - розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» х 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.07.2023 х 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024). Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області обраховано розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до норм чинного законодавства.

Дослідженням письмових доказів, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 19.08.2011 призначено пенсію за віком на умовах Закону України «Про державну службу».

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі №460/43514/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2023, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні індексації пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.03.2022; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України 15.02.2022 №2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» та здійснити її виплату із урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду у справі №460/43514/22, відповідачем проведено перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,14 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118. Розмір пенсії становив 5308,93 грн, з розрахунку: 4656,96 грн (5544,00 грн заробітна плата х 84%) х 1,14 - коефіцієнт підвищення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118).

Розмір пенсії позивача з 01.07.2023 становив 5574,38 грн з розрахунку: 4656,96 грн (5544,00 грн заробітна плата х 84%) х 1,197 - коефіцієнт збільшення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168.

Розмір пенсії позивача з 01.03.2024 становить 6018,10 грн з розрахунку: 4656,96 грн (5544,00 грн заробітна плата х 84%) х 1,197 (коефіцієнт збільшення з 01.07.2023 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168) х 1,0796 (коефіцієнт збільшення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185).

14.05.2024 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою щодо перерахунку індексації пенсії з урахуванням рішення суду у справі №460/43514/22.

12.06.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом №7094-5753/К-02/8-1700/24 повідомило про відсутність підстав для заявленого перерахунку, оскільки судовим рішенням у справі №460/43514/22 будь-які зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії надалі на органи Пенсійного фонду України не покладено.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з положеннями статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Сторонами не заперечується, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.

Як встановлено судом, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі №460/43514/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2023, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні індексації пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.03.2022; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України 15.02.2022 №2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» та здійснити її виплату із урахуванням виплачених сум.

Так, задовольняючи позов ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести їй індексацію пенсії з 01.03.2022, суд виходив з наступного.

Згідно пункту 2 розділу XІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII (далі Закон №899-VIII) Закон України №3723-XII, окрім статті 37, втратив чинність, у тому числі втратила чинність статті 371Закону України №3723-XII, якою визначались підстави для перерахунку пенсій державним службовцям.

Статтею 90 Закону України №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України №1058-ІV.

Відповідно до пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України №1058-IV, у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII, який набрав чинності з 01 жовтня 2017 року, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується.

У подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15 лютого 2022 року №2040-ІХ (далі Закон №2040-ІХ) пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України №1058-IV викладено у новій редакції, згідно якої у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається.

Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно пояснювальної записки до законопроекту цього Закону прийняття такого обумовлено необхідністю визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, оскільки у 2017 році із об'єктів індексації грошових доходів були вилучені пенсії, призначені за «спеціальними» пенсійними програмами. Так, не проводиться індексація пенсій військовослужбовцям, держслужбовцям, науковцям та іншим категоріям пенсіонерів з 2014 року. Військовослужбовцям останній перерахунок у зв'язку із зміною грошового забезпечення проведений у 2018 році, а держслужбовцям та науковцям пенсії не перераховувалися з 2008 року.

Зазначені положення Закону України №2040-ІХ набрали чинності з 01 березня 2022 року.

З огляду на викладене, суд у справі №460/43514/22 дійшов висновку, що з 01 березня 2022 року пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України №1058-IV передбачає проведення індексації пенсій, призначених, зокрема, відповідно до Закону України №3723-ХІІ у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини 2 статті 42 Закону України №1058- IV.

Згідно абзаців 2 та 3 частини 2 статті 42 Закону №1058- IV у редакції Закону №2040-ІХ для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Наступними абзацами цієї правової норми також закріплено, що у разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

На реалізацію наведених правових положень 16 лютого 2022 року Урядом прийнято постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» №118, якою у пункті 1 установлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14. У разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

За встановлених обставин справи підтверджено, що наведені положення пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV відповідач не виконав та не провів розрахунок індексації пенсії позивача з 01 березня 2022 року із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14.

Пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України №1058-IV спеціального закону, який прийнято у 2022 році, не визнавався Конституційним Судом України неконституційними, а тому є чинними та обов'язковими для виконання всіма суб'єктами публічного права.

З огляду на наведене, суд у справі №460/43514/22 зазначив, що стан законодавчого врегулювання проведення індексації розміру пенсії, на який має право особа відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» в 2022 році, є не звичайною законодавчою прогалиною (лакуною), а законодавчим упущенням (legislative omission), наявність якого є порушенням Закону №1058-IV.

Отже, право ОСОБА_1 на проведення індексації пенсії з 01.03.2022 підтверджено рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі №460/43514/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2023.

Відповідач зазначає, що при перерахунку пенсії позивача не враховується коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, оскільки судовим рішенням у справі №460/43514/22 будь-які зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії надалі на органи Пенсійного фонду України не покладено.

Відповідно до пункту 9 частини другої статті 129 Конституції України обов'язковість судового рішення є однією із основних засад судочинства.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Частинами другою, четвертою статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Аналогічні положення містить Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, нормами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

В свою чергу, 16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - постанова №118).

Пунктом 1 постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова №168).

Пунктом 1 постанови №168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 5 постанови №168 установлено, що з 1 липня 2023 року, розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796 (пункт 1 постанови).

Пунктом 5 постанови №185 визначено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення суду у справі №460/43514/22, відповідачем проведено перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,14 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118.

Розмір пенсії становив 5308,93 грн, з розрахунку: 4656,96 грн (5544,00 грн заробітна плата х 84%) х 1,14 - коефіцієнт підвищення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №168 ОСОБА_1 проведено з 01.07.2023 перерахунок (індексацію) пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197.

Розмір пенсії з 01.07.2023 становив 5574,38 грн з розрахунку: 4656,96 грн (5544,00 грн заробітна плата х 84%) х 1,197 - коефіцієнт збільшення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168.

Тобто, з 01.07.2023 коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 - не враховано.

Також, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 ОСОБА_1 проведено з 01.03.2024 перерахунок (індексацію) пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796.

Розмір пенсії з 01.03.2024 становить 6018,10 грн з розрахунку: 4656,96 грн (5544,00 грн заробітна плата х 84%) х 1,197 (коефіцієнт збільшення з 01.07.2023 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168) х 1,0796 (коефіцієнт збільшення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185).

Отже, при перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024, відповідачем також не враховано коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118.

Суд наголошує, що право ОСОБА_1 на проведення індексації пенсії з 01.03.2022 підтверджено рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі №460/43514/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2023.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Відповідно до пункту 9 частини другої статті 129 Конституції України обов'язковість судового рішення є однією із основних засад судочинства.

Виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

У сукупності вищенаведеного, суд дійшов висновку, що оскільки право ОСОБА_1 на проведення індексації пенсії з 01.03.2022 підтверджено рішенням суду у справі №460/43514/22, то неврахування відповідачем коефіцієнту підвищення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 у розмірі 1,14 при перерахунку пенсії з 01.07.2023 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з 01.03.2024 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» є протиправним.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, відповідачем не доведено правомірності вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

За наведеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2023 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з 01.03.2024 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» коефіцієнту підвищення у розмірі 1,14, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2023 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з 01.03.2024 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з урахуванням коефіцієнту підвищення у розмірі 1,14 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 13 листопада 2024 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Н.В. Друзенко