11 листопада 2024 року м. Рівне №460/2439/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №01485090116 від 14.02.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що висновки податкового органу, викладені в акті перевірки не відповідають дійсності, вважає, що ним не було допущено порушень податкового законодавства під час здійснення господарської діяльності.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У відзиві на позов відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на встановлені в ході фактичної перевірки позивача порушення, які стали підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований у встановленому законом порядку та перебуває на обліку у відповідача.
Працівниками Головного управління ДПС у Рівненській області на підставі наказу від 23.01.2024 №150-п та направлень № 245/жЗ/17-00-09-01-11, № 246/жЗ/17-00-09-01-11 від 23.01.2024 проведена фактична перевірка ФОП ОСОБА_1 в кіоску за адресою: АДРЕСА_1 , з питань дотримання вимог чинного законодавства в сфері обігу підакцизних товарів.
Перевіркою встановлено (акт від 23.01.2024 №850/ж5/17-00-09-01-12/1979303810) факт роздрібної торгівлі без наявності ліцензії, а саме відповідно до відомостей СОД РРО ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) реалізовував через програмний реєстратор розрахункових операцій (фіскальний номер 4000186918) тютюнові вироби без наявності відповідної ліцензії. Зокрема, 01.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Compact X по ціні 80,00 грн (номер чека 6304 від 01.12.2023), 04.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Compact X по ціні 80,00 грн (номер чека 6450 від 04.12.2023), 05.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Compact X по ціні 80,00 грн (номер чека 6494 від 05.12.2023), 05.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield ORIGINAL по ціні 75,00 грн (номер чека 6539 від 05.12.2023), 05.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Winston Blue Superline по ціні 90,00 грн (номер чека 6458 від 05.12.2023), 06.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Winston Blue Superline по ціні 90,00 грн (номер чека 6615 від 06.12.2023), 07.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield ORIGINAL по ціні 75,00 грн (номер чека 6649 від 07.12.2023), 07.12.2023 реалізовано 2 пачки сигарет Winston Blue Superline по ціні 90,00 грн (номер чека 6652 від 07.12.2023), 08.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield ORIGINAL по ціні 75,00 грн (номер чека 6697 від 08.12.2023), 08.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield BLUE по ціні 75,00 грн (номер чека 6715 від 08.12.2023), 22.11.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield BLUE по ціні 75,00 грн (номер чека 5681 від 22.11.2023), 24.11.2023 реалізовано 2 пачки сигарет Chesterfield BLUE по ціні 75,00 грн (номер чека 5832 від 24.11.2023), 13.11.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Demi Duo Storm по ціні 85,00 грн (номер чека 5012 від 13.11.2023), 13.11.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Demi Duo Storm по ціні 85,00 грн (номер чека 5020 від 13.11.2023).
Отже, перевіркою встановлено 14 випадків реалізації тютюнових виробів без наявності відповідної ліцензії на загальну суму 1125,00 грн.
За результатами фактичної перевірки, встановлено порушення вимог ч.21 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме: реалізація тютюнових виробів без наявності відповідної ліцензії.
Відповідальність за порушення вимог передбачена абз.7 ч.2 ст.17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме: за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
За результатами перевірки та розглянутих заперечень на акт перевірки головним управління ДПС у Рівненській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №001485090116 від 14.02.2024 року на суму 17000 грн.
Рішення про застосування фінансових санкцій позивач в адміністративному порядку не оскаржував.
Не погоджуючись із Рішення про застосування фінансових санкцій від 14.02.2024, позивач 05.03.2024 (цією датою позов сформовано в системі “Електронний суд») у строк, визначений частиною другою статті 122 КАС України, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.3. пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція (п.80.4 ст.80 ПК України).
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 ПК України.
Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється (пункт 81.1 статті 81).
На відміну від інших підпунктів пункту 80.2 статті 80 ПК України, підпункт 80.2.5 після внесення до нього змін на підставі Закону України № 3609-VI від 07.07.2011 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України», які набрали чинності з 06.08.2011, став містити одразу дві самостійні (автономні) підстави для проведення фактичної перевірки у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального: (1) отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства, а також (2) здійснення контролюючим органом функцій, визначених законодавством у цій сфері.
Таке розуміння вказаної норми наведено у низці постанов Верховного Суду (зокрема від 25.01.2019 у справі №812/1112/16, від 07.11.2019 у справі №140/391/19, від 10.04.2020 у справі №815/1978/18, від 12.08.2021 у справі №140/14625/20, від 01.06.2022 у справі №520/7331/21, від 11.07.2022 у справі №120/5728/20-а). За змістом висновків, викладених у цих постановах, є підстави вважати усталеною практику Верховного Суду про те, що підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як у сукупності, так і кожна окремо. Здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.
Верховний Суд у постанові від 21.01.2021 у справі №460/1239/19 вказав, що незазначення підстав у наказі на проведення перевірки не свідчить про незаконність наказу або перевірки, оскільки відповідно до пункту 81.1. статті 81 ПК України, в наказі на перевірку достатньо зазначити підставу для проведення перевірки, визначену цим Кодексом.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відтак, підсумовуючи вищенаведене, судом не встановлено порушень зі сторони податкового органу в частині призначення фактичної перевірки господарської діяльності позивача.
Щодо доводів позивача про протиправність оскаружваного рішення, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 17000,00 грн, суд зазначає наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 за №265/95-ВР (надалі - Закон №265/95-ВР).
Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
За змістом статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензія (спеціальний дозвіл) документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку (стаття 1 Закону №481/95-ВР).
Як встановлено статтею 15 указаного Закону, ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Таким чином, суб'єкт господарювання, маючи на меті здійснювати роздрібний продаж алкогольних та/або тютюнових виробів, зобов'язаний отримати відповідні ліцензії, які оформлюються на спеціальних бланках та повинні містити необхідні відомості, зокрема, термін дії.
Під час проведення перевірки встановлено факти реалізації тютюнових виробів без наявної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами (зокрема, 01.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Compact X по ціні 80,00 грн (номер чека 6304 від 01.12.2023), 04.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Compact X по ціні 80,00 грн (номер чека 6450 від 04.12.2023), 05.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Compact X по ціні 80,00 грн (номер чека 6494 від 05.12.2023), 05.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield ORIGINAL по ціні 75,00 грн (номер чека 6539 від 05.12.2023), 05.12.2023 року реалізовано 1 пачку сигарет Winston Blue Superline по ціні 90,00 грн (номер чека 6458 від 05.12.2023), 06.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Winston Blue Superline по ціні 90,00 грн (номер чека 6615 від 06.12.2023), 07.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield ORIGINAL по ціні 75,00 грн (номер чека 6649 від 07.12.2023), 07.12.2023 року реалізовано 2 пачки сигарет Winston Blue Superline по ціні 90,00 грн (номер чека 6652 від 07.12.2023), 08.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield ORIGINAL по ціні 75,00 грн (номер чека 6697 від 08.12.2023), 08.12.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield BLUE по ціні 75,00 (номер чека 6715 від 08.12.2023 року), 22.11.2023 реалізовано 1 пачку сигарет Chesterfield BLUE по ціні 75,00 грн (номер чека 5681 від 22.11.2023), 24.11.2023 реалізовано 2 пачки сигарет Chesterfield BLUE по ціні 75,00 грн (номер чека 5832 від 24.11.2023), 13.11.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Demi Duo Storm по ціні 85,00 грн (номер чека 5012 від 13.11.2023), 13.11.2023 реалізовано 1 пачку сигарет MARVEL Demi Duo Storm по ціні 85,00 грн (номер чека 5020 від 13.11.2023).
Доказів наявності у позивача ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, суду також не надано.
Натомість позивач не заперечує відсутність ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Абзацом сьомим частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Аналіз законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, та встановлені на підставі письмових доказів обставини у справі дають підстави для висновку про наявність у діях позивача порушення вимог статті 15 Закону №481/95-ВР у вигляді здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії, відповідальність за яке передбачена статтею 17 Закону № 481/95-ВР.
У зв'язку із наведеним суд вважає, що податковим орган правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію у вигляді штрафу у сумі 17000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії, а тому оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій є обґрунтованим та прийнятим з урахуванням усіх обставин, що мали значення, відтак повністю відповідає критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, що визначені у частині другій статті 2 КАС України, внаслідок чого позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно приписів статті 139 КАС України у випадку прийняття рішення про відмову у задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 11 листопада 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Суддя У.М. Нор