11 листопада 2024 р. справа № 400/7907/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом від 13.08.2024 р. № 18 та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене протоколом № 18 комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.08.2024 року в частині, що стосується відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі створеної ним комісії прийняти рішення, яким надати ОСОБА_1 відстрочку від призову за мобілізацією на підставі пункту 3 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Ухвалою від 29.08.2024 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд враховує, що відповідно до пп. 57, 60 постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
З наведеного вбачається, що комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 є колегіальним органом, який уповноважений розглядати питання та приймати рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Зважаючи на те, що предметом спору є рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке ухвалено протоколом від 13.08.2024 року № 18 про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі в якості другого відповідача вказану комісію.
Також судом встановлено, що у матеріалах справи відсутня копія протоколу комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.08.2024 року № 18, яким прийнято рішення про відмову в наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Положенням ч. 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати від комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 протокол засідання комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 від 13.08.2024 року № 18.
Керуючись ст. 48, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Залучити до участі у справі в якості другого відповідача комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ).
2. Розгляд адміністративної справи почати спочатку.
3. Встановити комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подачі відзиву з одночасним направленням його копії іншим учасникам справи в 15-денний строк з дня отримання ухвали.
4. Витребувати від комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчену копію протоколу комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.08.2024 року № 18, яким прийнято рішення про відмову в наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України, оскарженню не підлягає.
Суддя А. О. Мороз