08 листопада 2024 р. № 400/6593/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С.у порядку письмового провадження розглянувши адміністративну справу
за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , с. Вільне Запоріжжя,Миколаївська область, Баштанський район,55650,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, Державної податкової служби України, пл. Львівська, 8,м. Київ,04053,
провизнання протиправним та скасування рішення від 06.06.2024 №11180624/2653914995 та зобов'язання вчинити певні дії,
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі - відповідач 1 або ГУ ДПС у Миколаївській області), про:
-визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 06.06.2024 №11180624/2653914995 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.
- зобов'язання Головне управління ДПС у Миколаївській області врахувати подану позивачем таблицю даних платника податку на додану вартість зареєстровану у контролюючому органі 04.06.2024 за №9150026031, датою її фактичного отримання податковим органом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення не містить достатнього та зрозумілого обґрунтування підстав/причин для неврахування таблиці даних платника податку від 04.06.2024 за №9150026031, з огляду на що рішення про неврахування таблиці даних платника податків Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 06.06.2024 №11180624/2653914995 протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 15.07.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи у судове засідання.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що Порядок № 1165 визначає «недостатню кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської діяльності (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для провадження господарської діяльності)» як окрему, достатню підставу для неврахування таблиці даних платника податків. Тому, контролюючий орган діяв відповідно до вимог чинного законодавства. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з 21.06.2004 року здіи?снює підприємницьку діяльність з вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння оліи?них культур на власних та орендованих земельних ділянках, а також здіи?снення допоміжноі?ї діяльності у рослинництві.
04.06.2024 року позивачем подано відповідачу таблицю даних платника податку на додану вартість, зареєстровану в контролюючому органі за №915002603.
Рішенням про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 06.06.2024 №11180624/2653914995 зазначену таблицю не було враховано, як підстава для неврахування таблиці зазначено: "інше: недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської діяльності, у поясненні недостатньо інформації щодо сутності господарської діяльності платника податку".
Вважаючи вищевказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до пп.16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно із п.2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2019 р. № 1165 (далі - Порядок № 1165) таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - Державний класифікатор), що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Відповідно до п.12 Порядку № 1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
За приписами п.13 Порядку № 1165 у таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Пунктами 14-17 Порядку № 1165 передбачено, що таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в електронний кабінет засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу, Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" (додаток 6).
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
У разі прийняття рішення про неврахування таблиці даних платника у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платник податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
За змістом п.18 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли: така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України Про державну підтримку сільського господарства України, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12); зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D >0,02, P.
Згідно із п.19 Порядку № 1165 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Комісії контролюючих органів приймають рішення про неврахування таблиці даних платника податку (додаток 7), яку враховано, зокрема, в автоматичному режимі, що надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, якщо: стосовно платника податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), визначених у пунктах 1-5 додатка 1; до контролюючого органу надійшла податкова інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку. У рішенні про неврахування таблиці даних платника, у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платника податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
З аналізу наведених вище положень Порядку № 1165 слідує, що таблиця даних платника податку - це зведена інформація, що подається платником щодо КВЕД платника податку згідно з КВЕД, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються платником податку, яка подається до контролюючого органу з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Рішення про неврахування таблиці даних комісія приймає у разі прийняття стосовно платника податку рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, визначених у пунктах 1-5 додатка 1, або якщо до контролюючого органу надійшла податкова інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку.
З матеріалів справи суд встановив, що позивачем подано до контролюючого органу таблицю даних платника податку на додану вартість.
Разом із таблицею даних платника податку на додану вартість позивачем було подані пояснення, в яких висвітлені обставини здійснення позивачем своєї господарської діяльності
(в поясненні до таблиці ФОП ОСОБА_1 зазначено про значну кількість орендованих та власних земельних ділянок, які використовуються для посіву та збирання врожаю, а саме 93 штуки, об'єктів оподаткування: 2 культиватори, 6 автомобілей, 1 жатка, 7 жниварок, 2 сівалки, 1 навантажувач телескопічний, 3 комбайни, 2 напівпричіпи, 1 причіп, 5 тракторів, 1 самохідний обприскувач, 1 екскаватор-навантажувач, 4 борони, 4 бочки, 2 склади, 1 майстерня, 1 вагова, 1 олійниця, 1 електростанція), та додані підтверджуючі докази.
Однак, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 06.06.2024 №11180624/2653914995 таку таблицю даних платника податку на додану вартість не враховано з підстав: "недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської діяльності, у поясненні недостатньо інформації щодо сутності господарської діяльності платника податку".
Суд зазначає, що жодна норма діючого законодавства України не встановлює як норматив кількість працівників, необхідну для здійснення певної господарської діяльності.
В оскаржуваному рішенні відповідачем не конкретизовано, яку кількість трудових ресурсів повинен мати позивач задля здійснення власної господарської діяльності, не наведено обставин, які слугували підставою для наведених у ньому висновків, а також не надано обґрунтувань щодо викладених тверджень.
Також в оскаржуваному рішенні не зазначено, яким чином кількість трудових ресурсів у платника податків впливає на можливість здійснення або не здійснення ним господарської діяльності. Спірне рішення не містить ані посилань на кількість власних трудових ресурсів, які на думку відповідача є необхідними, ані на підстави, за яких такої кількості власних та залучених трудових ресурсів недостатньо для визначених платником податків в таблиці даних видів діяльності, що свідчить про формальний характер цього рішення.
Верховний Суд у постанові від 07.08.2018 р. у справі № 808/760/16 зазначив, що відсутність матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання господарської операції, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу (оренда персоналу), а основні та транспортні засоби можуть перебувати у постачальника на праві оренди або в лізингу.
Посилання контролюючого органу на те, що у поясненні недостатньо інформації щодо сутності господарської діяльності платника податку суд відхиляє, оскільки відповідачем не обґрунтовано, з яких підстав він дійшов висновку про недостатність інформації щодо сутності господарської діяльності позивача та не надано доказів на підтвердження вказаних тверджень.
Суд зазначає, що як оскаржуване рішення, так і відзив на позовну заяву не містить обґрунтувань неврахування поданих разом з таблицею даних платника податку на додану вартість пояснень та копій наданих документів.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено наявність підстав для неврахування поданої позивачем таблиці даних платника податку на додану вартість, що є підставою для визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 06.06.2024 №11180624/2653914995 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.
Щодо вимог зобов'язального характеру.
Згідно з пунктом 22 Порядку № 1165, таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили. З наведених нормативно-правових вимог вбачається, що врахування таблиці даних платника податку є законодавчо встановленим обов'язком для контролюючого органу, у разі надходження до нього рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.
Враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваного рішення, суд, з метою належного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов'язати відповідача врахувати таблиці даних платника податку на додану вартість Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 .
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи встановлені судом обставини та наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Вільне Запоріжжя,Миколаївська область, Баштанський район, 55650, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,м. Миколаїв,54001, ідентифікаційний код 44104027) - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 06.06.2024 №11180624/2653914995 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головное управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,м. Миколаїв,54001, ідентифікаційний код 44104027) врахувати подану Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (с. Вільне Запоріжжя,Миколаївська область, Баштанський район, 55650, РНОКПП НОМЕР_1 ) таблицю даних платника податку на додану вартість зареєстровану у контролюючому органі 04.06.2024 за №9150026031, датою її фактичного отримання податковим органом.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,м. Миколаїв,54001, ідентифікаційний код 44104027) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Вільне Запоріжжя,Миколаївська область, Баштанський район,55650 2653914995) судовий збір в сумі 3028,00 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар