справа № 380/17597/23
з питань встановлення судового контролю
за виконанням судового рішення
11 листопада 2024 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
04.10.2023 суд прийняв рішення у цій справі, адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив повністю (з урахуванням ухвали від 30.05.2024 про виправлення описки) задовольнив повністю:
- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення за період з 01.12.2016, в тому числі з 01.12.2019;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років з 01.01.2016, в т.ч. з 01.12.2019, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
До суду надійшла заява позивача в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій заявник просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов'язати ГУ ПФУ України у Львівській області подати звіт про виконання рішення суду від 04.10.2023 з огляду на його невиконання/неналежне виконання відповідачем.
Відповідач надіслав суду заперечення на заяву про встановлення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України за виконанням рішення у справі № 380/17597/23. Стверджує, що ГУ ПФУ рішення суду виконало, здійснило з 01.01.2016 у розмірі 90 % грошового забезпечення (копії перерахунків з 01.01.2016 та з 01.12.2019 додаються). Підсумок пенсії станом на 01.01.2016 становить 6543,95 грн., в т. ч.: основний розмір пенсії 90 % сум грошового забезпечення (7271,06* 90%) - 6543,95 грн. Підсумок пенсії станом на 01.12.2019 становить 14861,09 грн. Основний розмір пенсії 90 % сум грошового забезпечення (16512,32 *90%) - 14861,09 грн. Розрахунок на доплату за січень 2016 - листопад 2019 становить 68347,87 грн. (копія розрахунку додається). Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2024 у справі № 380/17597/23 про виправлення описки у судовому рішенні, вправлено описку, допущену в рішенні № 380/17597/23 від 04.10.2024, в такий спосіб - абзац третій резолютивної частини рішення суду слід читати так: "Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у 4 Львівській області (здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років з 01.01.2016, в т.ч. з 01.12.2019, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат." З урахуванням ухвали суду від 30.05.2024 у справі № 380/17597/23, розмір пенсії станом на 01.06.2024 становить: Основний розмір пенсії (90% * 16512,32) 14861,09 грн., Індексація ОСНП 2022 (14861,09*0,140) 2080,55 грн.; Індексація ОСНП 2023 (16961,64*0,197) 1500,00 грн.; Індексація ОСНП 2024 (18441,64*0,0796) 1467,95 грн.; Підсумок пенсії (з надбавками) з 01.06.2024 становить 19909,59 грн. Розрахунок на доплату за грудень 2019 - травень 2024 становить 191715,57 грн. (копія розрахунку додається). Доплату за червень - жовтень в розмірі 20322,40 грн. отримає у листопаді разом із основним місячним розміром пенсії (розрахунок на доплату додається). Щодо виплати доплати за період з січня 2016 по листопад 2019 та з грудня 2019 по травень 2024 зазначаємо, що відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, буде здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України відповідно до черговості виплат на виконання судових рішень. Інформує, що станом на дату подання заперечень в ГУ ПФУ проведена робота щодо виплати заборгованості, яка виникла внаслідок виконання судових рішень, які набрали законної сили по 19.09.2020 року. Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, буде здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України відповідно до черговості виплат на виконання судових рішень
Суд, вирішуючи питання щодо заяви ОСОБА_2 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, керується такими мотивами:
Відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом (частина четверта статті 372 КАС України).
Відповідно до приписів статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Як зазначено в частині першій статті 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1) частини першої статті 26 Закону №1404-VIII).
Згідно з нормами частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Частиною восьмою статті 382 КАС України визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Аналіз наведених положень закону дозволяє зробити такі висновки:
- примусове виконання рішення суду зобов'язального характеру здійснюється шляхом його звернення до примусового виконання відповідно до Закону України «Про виконавче провадження»;
- судовий контроль за виконанням рішення суду в адміністративній справі, яке набрало законної сили, може здійснюватися двома шляхами - в порядку статті 287, а також 382 КАС України;
- судовий в контроль в порядку статті 287 КАС України здійснюється за зверненням учасника виконавчого провадження, тобто у випадку, коли рішення суду виконується в примусовому порядку;
- встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України віднесено до дискреційних повноважень суду.
Оцінюючи доводи заявника про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд керується такими мотивами:
позивач не надав доказів того, що вживав заходів для виконання рішення суду в примусовому порядку (через органи ДВС), а таке провадження було нерезультативним. З цього приводу суд зазначає, що державний виконавець володіє достатнім обсягом повноважень впливу на боржника з метою забезпечення його виконання. Так, статтею 63 Закону №1404-VIII передбачено накладення штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин; у випадку, якщо накладення штрафів не призводить до виконання рішення суду зобов'язального характеру, державний виконавець скеровує матеріали для порушення кримінального провадження щодо боржника. Якщо стягувач вважає, що державний виконавець не здійснює належних дій щодо примусового виконання рішення суду, він вправі оскаржити дії/бездіяльність посадових осіб ДВС до суду в порядку 287 КАС України. Водночас повідомлені відповідачем обставини свідчать про вжиття ним заходів для виконання рішення суду в добровільному порядку.
За таких обставин суд дійшов висновку про недоцільність застосування передбаченого статтею 382 КАС України заходу судового контролю за виконанням рішенням суду у цій справі.
Керуючись ст.ст. 14, 248, 256, 295, 370, 372, 382 КАС України, суд -
Відмовити в задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_3 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/17597/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дати підписання ухвали.
Суддя Москаль Р.М.