Рішення від 06.11.2024 по справі 380/13943/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 рокусправа № 380/13943/24

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Лунь З.І.,

за участю:

секретар судового засідання Слободянюк В.В.

представник позивача Дашинич О.Б.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), Військової частини НОМЕР_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) в якому, із урахуванням заяви про зміну предмета позову від 20.08.2024, просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) щодо проведення призову ОСОБА_1 під час мобілізації;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.06.2024 № 139 про призов солдата ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації на особливий період та направлення у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 06.06.2024 № 170 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу частини;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 18.07.2024 № 202 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу частини;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 звільнити ОСОБА_1 з військової служби.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представниця позивача зазначила, що 04.06.2024 ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) з метою уточнення облікових даних.

Після надання відповідних ідентифікуючих документів, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) було повідомлено про необхідність проходження військово-лікарської комісії для визначення ступеня придатності до військової служби. За результатами проведеного медичного огляду військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 04.06.2024 зроблено висновок, що позивач на підставі статті - графи ІІ розладу хвороб, графи - ТДВ - придатний до військової служби, згідно з довідкою № 119/1319. У зв'язку з цим солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (м.Жовква) було призвано на військову службу під час мобілізації на особливий період , відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №139 від 04.06.2024 та направлено у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 .

Представниця позивача наголошує, що законних підстав для мобілізації позивача не було, оскільки, по-перше, військової служби та військової підготовки він не проходив, по-друге, на момент видання наказу йому виповнилося лише 22 роки і він мав статус призовника, по-третє, добровільну згоду на проходження військової служби за контрактом не надавав.

Таким чином, оскаржуваний наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) №139 від 04.06.2024 прийнято необґрунтовано та непропорційно, внаслідок чого він підлягає визнанню протиправним та скасуванню. Окрім того, скасуванню підлягає наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування позивача до списків особового складу частини №170 від 06.06.2024 як такий, що прийнятий у зв'язку із неправомірними діями ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) в частині проведення призову ОСОБА_1 .

05.07.2024 року суддя відкрила провадження в адміністративній справі за цим позовом та призначила таку до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Оскільки позивач вибув із військової частини НОМЕР_1 та зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_2 , 20.08.2024 представниця позивача заявила клопотання про зміну предмета позову.

21.08.2024 суд ухвалою, без виходу до нарадчої кімнати, залучив до участі у розгляді справи співвідповідача - Військову частину НОМЕР_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).

Ухвалою від 21.08.24 суд задовольнив клопотання представниці позивача про зміну предмета позову, прийняв до розгляду змінені позовні вимоги в новій редакції.

Від відповідача 1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що ОСОБА_1 взятий на військовий облік 26.11.2021 на підставі абз.11 ч.2 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як такий, що прибув після відбування покарання з установ виконання покарань. Рішенням призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) - протокол №39, позивач звільнений від призову на строкову військову службу, як такий, що раніше засуджений на підставі повідомлення № 2345/7/36-21 від 03.11.2021 про засудження ОСОБА_1 Шевченківським районним судом міста Львова за ч.1 ст.309 Кримінального кодексу України до 1 року позбавлення волі з іспитовим строком на 1 рік та був переданий з обліку призовників на облік військовозобов'язаних.

З огляду на те, що ОСОБА_1 має статус військовозобов'язаного, його направлено на проходження ВЛК для встановлення ступеня придатності до військової служби і за результатами проведеного медичного огляду військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ) 04.06.2024 зроблено висновок, що позивач придатний до військової служби згідно з довідкою № 119/1319. На цій підставі відповідач прийняв рішення про призов ОСОБА_1 на військову службу під час загальної мобілізації, із призначенням його у команду та направленням у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 для подальшого проходження служби.

Представниця позивача подала до суду відповідь на відзив відповідача 1, в якій зазначає, що ОСОБА_1 на момент мобілізації фактично був звільнений від проходження строкової військової служби та мав статус «призовника», оскільки не досягнув відповідного 25-річного віку як передумови набуття статусу «військовозобов'язаного». Відтак законних відстав для мобілізації позивача не існувало, а наказ про мобілізацію є незаконним.

Від відповідача 2, Військової частини НОМЕР_1 , до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що оцінка законності чи незаконності призову ОСОБА_1 на військову службу перебуває за межами компетенції військової частини НОМЕР_1 , а наказ ґрунтується на Мобілізаційній директиві Генштабу ЗСУ від 14.05.2024 № 7275/ДСК, Указі Президента України від 24.02.2022 №69/202 та поіменному списку ІНФОРМАЦІЯ_2 . Представник відповідача 2 зазначив, що при встановленні незаконного призову позивача на військову службу, командування військової частини розгляне питання звільнення ОСОБА_1 у встановленому законом порядку.

Від відповідача 3, Військової частини НОМЕР_2 , до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову в частині вимог до військової частини НОМЕР_2 заперечує з тих підстав, що рішення інших відповідачів про призов на військову службу і переміщення по службі старшого солдата ОСОБА_1 не скасовані, а тому у командування військової частини НОМЕР_2 були відсутні підстави для не прийняття відповідного рішення про зарахування позивача до складу військової частини.

Ухвалою від 06.11.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

Представниця позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача 1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , явку представника не забезпечив, подав до суду відзив від 30.07.2024. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Представник відповідача 2 - Військової частини НОМЕР_1 , явку представника не забезпечив, подав до суду відзив від 22.07.2024, заяву від 29.07.2024 про розгляд справи без участі представника, просив прийняти рішення за наявними у справі матеріалами та відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача 3 - Військової частини НОМЕР_2 , явку представника не забезпечив, подав до суду відзив від 28.10.2024, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , із 26.11.2021 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно із відміткою в обліковій картці до військового квитка серії НОМЕР_7 .

04.06.2024 позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою уточнення облікових даних.

На той момент позивачу виповнилося 22 роки.

Позивач не надавав добровільної згоди на проходження військової служби та не підписував контракт. Військової служби та військової підготовки він також не проходив, що підтверджується відсутністю записів в обліковій картці до військового квитка серії НОМЕР_7 .

Відповідно до витягу з книги протоколів засідань призовної комісії, протокол № 39 від 26.11.2021, громадянина ОСОБА_1 , 2001 р.н., рішенням призовної комісії згідно з абз.7 ч.1 ст.18 та абз.8 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звільнено від призову на строкову військову службу і зараховано в запас як такого, що був раніше засуджений.

Згідно з відміткою в обліковій картці до військового квитка серії НОМЕР_7 , 04.06.2024 позивач знятий з обліку і вибув у військову частину НОМЕР_1 .

04.06.2024 ОСОБА_1 пройшов медичний огляд відповідно до довідки № 119/1319 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ) і визнаний придатним до військової служби на підставі статті - графи ІІ розладу хвороб, графи - ТДВ -.

Відповідно до Витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , майора ОСОБА_2 №139 від 04.06.2024, солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 і відправлений у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ; підстава: поіменний список ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.06.2024 року вих. № 1159/9/5614 (п.6).

Відповідно до Витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 , полковника АДРЕСА_6 від 06.06.2024, солдата ОСОБА_1 , 2001 р.н., який призваний через ІНФОРМАЦІЯ_7 , з 06 червня 2024 року зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення (абз.1 п.6). Відповідно до мобілізаційного призначення є призначеним на базову загальновійськову підготовку курсантом відділу підготовки підрозділів протиповітряної оборони навчального центру підготовки підрозділів військової частини НОМЕР_1 (абз.2 п.6). Підстава: Мобілізаційна директива Генерального штабу Збройних Сил України 14.05.2024 №7275/ДСК, Указ Президента України від 24.02.2022 № 69/2022, поіменний список ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до Витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 , підполковника ОСОБА_3 № 202 від 18.07.2024, солдата ОСОБА_1 , курсанта відділу підготовки підрозділів протиповітряної оборони навчального центру підготовки підрозділів військової частини НОМЕР_1 , призначеного наказом командира 214 окремого спеціального батальйону (OPFOR) (по особовому складу) від 18 липня 2024 року № 287-РС на посаду старшого стрільця - оператора механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_2 ВОС-100 868А/543, який прибув з військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_4 , з 18 липня 2024 року зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та на всі види забезпечення. Підстава: розпорядження начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 13.07.2024 року № 1120/ДСК, наказ командира 214 окремого спеціального батальйону (OPFOR) (по особовому складу) від 18 липня 2024 року № 287-РС, припис військової частини НОМЕР_1 № 361 (п.26).

Не погоджуючись з діями відповідачів, представниця позивача звернулася до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частина 2 статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У силу статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з цим Указом мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Ці строки неодноразово продовжувалися аналогічними Указами Президента України та тривають надалі.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 року №2232-XII (далі Закон №2232-XII, в редакції станом на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з частиною 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частиною 5 статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 9 статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Частиною 2 статті 2 Закону №2232-XII визначено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Призовний вік встановлений у частині 1 статті 15 Закону №2232-XII, яка визначає, що для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку.

Згідно з частиною 2 статті 15 Закону №2232-XII, громадяни України, які перебувають на військовому обліку призовників, у добровільному порядку можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на умовах, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, та в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Відповідно до пункту 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президент України №1153/2008 від 10.12.2008 року (далі Положення №1153/2008), громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом. У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2. За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Абзац 2 частини 1 статті 39 Закону №2232-XII передбачає, що на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку..

Як передбачено частиною 1 статті 37 Закону №2232-XII взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України:

1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України) віком до 25 років: які за рішенням комісії з питань взяття на військовий облік пройшли медичний огляд; які є призовниками, що прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку; які припинили альтернативну (невійськову) службу достроково і відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" підлягають взяттю на військовий облік призовників; які відраховані із закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та не пройшли базову загальновійськову підготовку;

2) на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань;

3) на військовий облік резервістів: які зараховані до військового оперативного резерву; які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань; резервісти, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до пункту 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку) (пункт 5 Порядку № 1487).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» від 01.02.2023 року № 92 внесено зміни до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 року № 352, шляхом доповнення Положення розділом XI «Особливості призову на строкову військову службу під час дії воєнного стану» такого змісту, зокрема: під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться (пункт 115).

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що у зв'язку із введенням воєнного стану та загальної мобілізації в Україні на військовий облік військовозобов'язаних беруть громадян, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників, тобто встановлюється віковий ценз від 18 до 25 років для призовників.

Призовник і військовозобов'язаний - це різні категорії громадян у сфері військового обліку.

Строкова військова служба і військова служба за призовом під час мобілізації - це різні види військової служби.

До строкової служби можуть бути призвані призовники, до військової служби за призовом під час мобілізації - військовозобов'язані.

Суд встановив, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 , тобто позивачу станом на час виникнення спірних правовідносин виповнилося 22 роки.

Позивач належить до категорії осіб-призовників, згоди на проходження військової служби у добровільному порядку не давав.

Рішенням призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) - протокол №39 від 26.11.2021 року, позивач звільнений від призову на строкову військову службу згідно із абз.7 ч.1 ст.18 та абз.8 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», як такий, що раніше засуджений і зарахований в запас.

Редакція абз.8 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» станом на 26.11.2021 року передбачала, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу. Згідно із абз.7 ч.1 ст.18 цього ж Закону, від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання.

Станом на сьогодні в Україні діє особливий період - правовий режим воєнного стану, строкова військова служба не проходиться, а проводиться загальна мобілізація.

Отже, особи, які перебувають на військовому обліку призовників - визначені в пункті 1 частини 1 статті 37 Закону №2232-XII (в редакції станом на 19.05.2024). Натомість, особи, які перебувають на військовому обліку військовозобов'язаних, визначені в пункті 2 частини 1 статті 37 Закону №2232-XII.

Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що у досліджуваний період на військову службу можуть бути призвані громадяни віком від 18 до 25 років і згідно з абзацом 2 частини 1 статті 39 Закону №2232-XII, на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

Відповідач 1 за результатами розгляду документів позивача, присвоїв позивачеві статус не призовника, а військовозобов'язаного, в результаті чого прийняв оскаржуваний наказ №139 від 04.06.2024 з метою призову його на військову службу до Збройних сил України.

Отже, оскільки позивач не досяг 25-річного віку, добровільно не надав згоди на проходження військової служби за контрактом, відповідач неправомірно прийняв наказ № 139 від 04.06.2024 в частині призову та відправлення у розпорядження військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ..

Оскаржуваний наказ в частині, що стосується позивача належить визнати протиправним та скасувати.

У зв'язку з тим, що дії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) щодо проведення призову ОСОБА_1 є протиправними, то за таких обставин позивач не мав бути зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та згодом до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на наведені доводи та обґрунтування, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд висновує, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Приписами частини 1 статті 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Сплачений позивачем судовий збір належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), Військової частини НОМЕР_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) щодо проведення призову ОСОБА_1 під час мобілізації.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) від 04.06.2024 №139 про призов солдата ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації на особливий період та направлення у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 .

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 06.06.2024 №170 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу частини.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 18.07.2024 №202 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу частини.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 звільнити ОСОБА_1 з військової служби.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) 1130 (одну тисячу сто тридцять) гривень 45 копійок судового збору.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) 1130 (одну тисячу сто тридцять) гривень 45 копійок судового збору.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) 1130 (одну тисячу сто тридцять) гривень 45 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Лунь З.І.