11 листопада 2024 рокусправа № 380/16337/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Жовківської окружної прокуратури (80300, Львівська область, Львівський район, м. Жовква, вул. Св. Трійці, 10, ЄДРПОУ 0291003124) до Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області (80431, Львівська область, Львівський район, с. Жовтанці, вул. Львівська, 2, ЄДРПОУ 04374039) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Жовківської окружної прокуратури до Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області, у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність щодо невжиття заходів для приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди та зобов'язати Жовтанецьку сільську раду Львівського району Львівської області привести захисну споруду протирадіаційного укриття № 51123, що розміщена за адресою: вул. Львівська, 17 в с. Жовтанці, Львівського району Львівської області у стан готовності.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням на всій території України воєнного стану Жовківською окружною прокуратурою Львівської області (далі - позивач) здійснено вивчення стану додержання вимог законодавства України в сфері використання та забезпечення функціонування об'єктів цивільного захисту (захисних споруд), розміщених на території, що в межах територіальної юрисдикції Жовківської окружної прокуратури. Позивач встановив наявність порушень інтересів держави у сфері додержання законів при використанні захисних споруд цивільного захисту населення, що призвело до надання статусу захисній споруді цивільного захисту - протирадіаційного укриття №51123 як не готового до експлуатації. Позивач вказує, що сховище протирадіаційного укриття №51123 за адресою: с.Жовтанці, вул. Львівська, 17 Львівського району Львівської області є важливою спорудою цивільного захисту, яка при необхідності здатна розмістити 200 осіб . В цьому випадку Жовтанецькою селищною радою (далі-відповідач) допущено бездіяльність щодо утримання захисної споруди цивільної оборони сховища протирадіаційного укриття № 51123 у належному стані. Отже, вказані порушення є підставою для зобов'язання відповідача вжити відповідних заходів для приведення сховища протирадіаційного укриття №51123 у стан готовності. Також позивач вказує, що за результатами розгляду запиту окружної прокуратури №14.53/05-38-2109 вих-24 від 23.05.2024 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 20.06.2024 №58 01-3671/58 08 надало інформацію, з якої вбачається, що відповідних заходів державного нагляду (контролю) вжито не було, а лише зазначено, що питання стану готовності захисних споруд скеровувались листи балансоутримувачу. Відповідно до вказаного, позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою від 05.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 8.11.2024 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав. Про розгляд справи повідомлявся належним чином, що підтверджується довідкою про доставку копії ухвали від 05.08.24 до електронного кабінету користувача ЄСІТС.
Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі- ГУ ДСНС України у Львівській області) подало заяву від 03.09.2024 №5801-5606/5814, яка надійшла до суду 05.09.2024 у якому зазначає наступне. У позовній заяві керівник Жовківської окружної прокуратури вказує, що ГУ ДСНС України у Львівській області неналежним чином здійснює захист інтересів держави. Таке припущення керівника Жовківської окружної прокуратури не відповідає дійсності. Основні повноваження ГУ ДСНС України у Львівській області визначаються Кодексом цивільного захисту України та Положенням про ГУ ДСНС України у Львівській області. У зазначених нормативно-правових актах є вичерпний перелік повноважень ГУ ДСНС України у Львівській області. В тому числі повноваження щодо звернення із позовною заявою до суду лише з одним видом позову щодо застосування заходів реагування у сфері пожежної та техногенної безпеки. Відтак, ГУ ДСНС України у Львівській області не має повноважень на звернення до суду із позовною заявою про «визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання приведення захисних споруд цивільного захисту у стан готовності». Отже, протиправної бездіяльності зі сторони ГУ ДСНС України у Львівській області немає.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Жовківською окружною прокуратурою Львівської області встановлено, що на території Жовтанецької територіальної громади є захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття №51123, яка перебуває у комунальній власності на балансі Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області (далі - Жовтанецька сільська рада).
Львівська обласна військова адміністрація надала паспорт та облікову картку захисної споруди цивільного захисту, сховище №51123. Відповідно до наданих документів сховище протирадіаційного укриття №51123 знаходиться за адресою: Львівська область, Львівський район, c. Жовтанці, вул. Львівська, 17, місткість якого 200 осіб, вбудоване у двоповерхову будівлю, загальна площа захисної споруди 83,7 м. кв., введено в експлуатацію в 1982 році. В паспорті та обліковій картці вказується, що час приведення сховища (протирадіаційного укриття) в готовність 12 год. У сховищі №51123 наявні 2 входи та 2 аварійні виходи; система повітропостачання: природня, система енергопостачання: від сільської мережі, системи водопостачання: відсутня; система опалення: відсутня, каналізація: відсутня. Використання сховища протирадіаційного укриття №51123 у мирний час - Народний дім.
Листом Львівської районної військової адміністрації від 28.05.2024 №130- 1070/0/2/24 встановлено, що 26.04.2023, 22.12.2023, 08.02.2024 та 25.04.2024 відбулись засідання районної комісії з питань ТЕБ та НС, на яких розглянули питання стану готовності захисних споруд цивільного захисту. На засіданні вирішили доручити головам територіальних громад і балансоутримувачам привести в належний стан у відповідність до вимог наказу МВС України від 09.07.2018 №579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту» фонд захисних споруд Львівського району, здійснити оцінку стану готовності із складанням акту оцінки готовності кожної захисної споруди.
На виконання рішення Ради оборони Львівської області від 02.06.2023 №16 відбулися 03.06.2023 та 08.06.2023 засідання районної комісії з питань ТЕБ та НС. Вирішено створити комісії з обстеження об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, а саме сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів із залученням представників Львівського районного управління ГУ ДСНС України у Львівській області, Управління запобігання надзвичайних ситуацій та цивільного захисту по Львівській МТГ ГУ ДСНС України у Львівській області, районних управлінь поліції №1 та №2 ГУ НП України у Львівській області та сільських, селищних, міських рад, забезпечити належне функціонування об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту та цілодобовий доступ до них населення, визначити відповідальних осіб за належну експлуатацію.
Актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 01.03.2024 стан сховища протирадіаційного укриття № 51123 оцінено як не готове до прийняття осіб, що укриваються. Згідно з п. 2 цього акту технічний стан споруди обмежено працездатний, санітарний стан незадовільний, загальний стан приміщень - захаращені та сирі.
ГУ ДСНС України у Львівській області листом від 20.06.2024 №58 01-3671/58 08 повідомлено, що на виконання Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» а також пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», Львівським РУ ГУ ДСНС України у Львівській області проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану не здійснюється. Зазначається про те, що відповідно до пункту 7 розділу VI наказу МВС України від 09 липня 2018 року № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку захисних споруд цивільного захисту» суб'єктам господарювання (балансоутримувачам) захисних споруд, які не перевірялись Львівським РУ ГУ ДСНС України у Львівській області, було надіслано інформаційні листи щодо необхідності балансоутримувачам здійснювати щорічні огляди захисних споруд та привести їх у відповідний стан готовності, що підтверджується листами які наявні у матеріалах справи.
Кам'янка-Бузький РВ ГУ ДСНС України у Львівській області 01.06.2020 а в подальшому Львівське районне управління ГУ ДСНС України у Львівській області 28.01.2022 та 22.09.2022, скеровували відповідні листи балансоутримувачу про утримання підвідомчих захисних споруд цивільного захисту.
Інформація про щорічний огляд захисної споруди протирадіаційного укриття №51123 та приведення її у стан готовності до використання від балансоутримувача захисної споруди на адресу Львівського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області у період 2020-2023 років не надходила.
Таким чином, на думку позивача вбачаються підстави для визнання протиправною бездіяльність щодо невжиття заходів для приведення в належний технічний стан та готовність до укриття захисної споруди Жовтанецької сільської ради та просить зобов'язати привести захисну споруду протирадіаційного укриття № 51123, у стан готовності.
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з ч. 3-5 ст. 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених ст. 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з абз.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Відповідно до ч.4 ст.53 КАС прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі № 3-рн/99, визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Отже, спірні правовідносини обумовлені реалізацією прокурором передбачених КАС України та Закону України «Про прокуратуру» повноважень щодо захисту інтересів держави і спрямовані на усунення порушень законодавства.
Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Відповідно до правових висновків, викладених Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15.05.2019 у справі №820/4717/16, вимоги про зобов'язання відповідача привести захисну споруду цивільного захисту в належний стан та готовність до укриття є належним способом захисту інтересів держави у цій сфері.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 на території України з 24.02.2022 на 30 діб введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє і на даний час.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 №1932-ХІІ (далі - Закон №1932-ХІІ) оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.
Згідно з статтею 3 Закону №1932-ХІІ підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.
Згідно з ч.1 ст. 1 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює зазначений Кодекс.
Відповідно до п. 1-2 ч. 1 ст. 32 КЦЗ України до захисних споруд цивільного захисту належать: сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів; протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.
Згідно з ч. 2 ст. 32 КЦЗ України для укриття населення також використовуються споруди подвійного призначення - наземні або підземні будівлі/споруди чи їх окремі частини, що спроектовані або пристосовані для використання за основним функціональним призначенням, у тому числі для захисту населення, та в яких створені умови для тимчасового перебування людей.
В особливий період нарощування фонду захисних споруд цивільного захисту здійснюється шляхом будівництва швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту та створення найпростіших укриттів.
Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту - це споруда, що зводиться (виготовляється, монтується) за короткий час із спеціальних конструкцій (виробів), вимоги до яких встановлюються будівельними нормами, стандартами та правилами.
Найпростіше укриття - це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій можливе тимчасове перебування людей з метою зниження комбінованого ураження від небезпечних чинників, а також від дії засобів ураження в особливий період.
Захисні споруди цивільного захисту, споруди подвійного призначення та найпростіші укриття складають фонд захисних споруд цивільного захисту і належать до засобів колективного захисту.
Згідно з ч. 4 ст. 32 КЦЗ України встановлено, що для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд.
Відповідно до ч. 5 ст. 32 КЦЗ України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 (далі - Порядок №138) визначено, що утримання захисних споруд комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням.
Відповідно до ч. 8 ст. 32 КЦЗ України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Пунктом 9 Порядку №138 передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
Відповідно до п. 3 Порядку №138 балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.
Згідно з п. 10 Порядку №138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.
Відповідно до п. 3 Порядку №138 балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.
Згідно з п. 10 Порядку №138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.
Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди, а саме: не більше 12 годин для захисних споруд, призначених для укриття працівників (персоналу, найбільшої працюючої зміни) суб'єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту; не більше 24 годин для інших захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 КЦЗ України до завдань та обов'язків, суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, серед інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд; здійснення контролю за утриманням та станом їх готовності; проведення їх технічної інвентаризації, тощо.
Згідно з п. 1 розділу 1 Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 за №579 (далі - Вимоги №579) споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни .
Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу 6 Вимог №579 для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.
Оцінка стану готовності захисних споруд (далі - оцінка стану готовності) здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. Крім того, оцінка стану готовності здійснюється в таких випадках: у разі проведення технічної інвентаризації захисної споруди як об'єкта нерухомого майна; у разі підготовки пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди; після пожеж, аварій, катастроф та інших надзвичайних ситуацій, що могли негативно вплинути на технічний стан захисної споруди; у разі здійснення ДСНС заходів державного нагляду (контролю) за станом готовності захисних споруд відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно з додатком 11 до Вимог №579 за результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою.
Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено п. 8.ст. 32 КЦЗ України та п. 9 Порядку №138 створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138.
Суд встановлив, що сховище протирадіаційного укриття №51123, що розміщене за адресою: вул. Львівській, 17 в с. Жовтанці, Львівського району Львівської області перебуває на балансі Жовтанецької сільської ради що підтверджується Інформацією з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майно №379834189. Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на Жовтанецьку сільську раду, що передбачено п. 8 ст. 32 КЦЗ України та пунктом 9 Порядку №138.
Відтак, відповідно до ч. 8 статті 32 КЦЗ України та згідно з аналізу нормативно-правових актів вище це зумовлює обов'язок по утриманню цієї захисної споруди цивільного захисту у готовності до використання за призначенням за рахунок власних коштів на Жовтанецьку сільську раду.
Сховище №51123 оцінено як не готове до використання за призначенням .
Факт знаходження захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційного укриття №51123) у незадовільному до використання стані не є спірним питанням у вказаній справі та підтверджується Актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту.
Отже, відповідач не забезпечив утримання захисної споруди цивільного захисту сховища протирадіаційного укриття №51123 у готовності до використання за призначенням.
У матеріалах справи відсутні підтвердження того, що вчинялися будь-які роботи для приведення до стану готовності та використання за призначенням сховища протирадіаційного укриття №51123, тому поведінка відповідача судом кваліфікується як бездіяльність компетентного органу, що суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
Невжиття відповідачем визначених законодавством заходів з метою приведення №51123 до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
Аналогічну правову позицію підтримав Верховний Суд у справі №826/12192/16 (постанова від 03.10.2018) та у справі №820/5164/15 (постанова від 25.07.2019).
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Згідно з ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області (80300, Львівська область, Львівський район, м. Жовква, вул. Св. Трійці, 10, ЄДРПОУ 0291003124) щодо невжиття заходів для приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття №51123, що знаходиться за адресою: вул. Львівська, 17 с. Жовтанці, Львівського району Львівської області.
Зобов'язати Жовтанецьку сільську раду Львівського району Львівської області (80300, Львівська область, Львівський район, м. Жовква, вул. Св. Трійці, 10, ЄДРПОУ 0291003124) привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту протирадіаційного укриття №51123, що знаходиться за адресою: вул. Львівська, 17 с. Жовтанці, Львівського району Львівської області та перебуває на балансі Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області з метою використання її за призначенням у відповідності до «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 року.
Судові витрати зі сторін не стягуються.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович