08 листопада 2024 рокусправа № 380/19417/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, за участі третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , про скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося в суд з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, за участі третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 в якому просить:
- скасувати постанову від 04.09.2024 ВП№72895751про накладання штрафу у розмірі 5100.00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вимоги виконавчого листа № 380/16964/22, на підставі якого відкрито ВП №72895751, позивачем виконано. Тому вважає, що у відповідача відсутні підстави для накладення на позивача штрафу за невиконання рішення суду, у зв'язку з чим і звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 23.09.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Залучено в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .
Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
На адресу суду від позивача надійшло клопотання (вх.№18670ел від 25.09.2024) про долучення додаткових документів.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№73300 від 02.10.2024), в якому проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що позивач належним чином не виконав рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2022 у справі №380/16964/22, оскільки здійснив нарахування суми грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 14 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». При цьому станом на 04.09.2024 вимоги виконавчого листа у справі №380/16964/22 (ВП №72895751) не підтвердженні документально. Просив у задоволенні позову відмовити.
У судове засідання 05 листопада 2024 прибув представник позивача, яка підтримала позовні вимоги. Представник відповідача та третьої особи не прибули, були належним чином повідомленні про дату, час та місце розгляду справи. Суд без виходу у нарадчу кімнату ухвалив завершити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2022 у справі №380/16964/22 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду -відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2023 у справі №380/16964/22 апеляційне провадження №А/857/536/23 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2022 у справі №380/16964/22 скасовано. Позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2022 року у розмірі меншому, ніж встановлено ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». - трьох мінімальних пенсій.
Зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 05 травня 2022 року відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 3-х мінімальних пенсій.
Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2023 у справі №380/16964/22 апеляційне провадження №А/857/536/23 набрала законної сили 03.07.2023.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.08.2023 у справі №380/16964/22 внесено виправлення у резолютивну частину судового рішення, відтак законної сили рішення у справі №380/16964/22 набрало 16.08.2023.
13.09.2023 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи у справі №380/16964/22.
На адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 09.09.2024 надійшла постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про накладення штрафу від 04.09.2024 ВП №72895751 в розмірі 5100.00грн.
Листом від 26.10.2023 №1300-5501-5/155260 Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області на виконання судового рішення у справі №380/16964/22 нараховано ОСОБА_1 , як учаснику війни, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням виплачених сум в розмірі 5190,00 грн.
Водночас згідно із пунктом 9 Порядку №540 суми невиплаченої станом на 01 серпня поточного року грошової допомоги, що надійшли до Пенсійного фонду України від уповноважених банків та АТ «Укрпошта», повертаються Пенсійним фондом України на рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Казначействі.
Пунктом 8 Порядку №540 встановлено, що отримувачі, яким не виплачено грошової допомоги станом на 01 липня, мають право звернутись щодо її виплати до місцевого органу соціального захисту населення за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання та отримати її до 30 вересня поточного року .
Отже, Постановою №540 вичерпно врегульовано порядок дій державних органів щодо виплати грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.
04.09.2024 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про накладення штрафу, згідно якої за невиконання без поважних причин рішення суду, що зобов'язує боржника виконати певні дії, накладено на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.,зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів.
Вважаючи таку постанову неправомірною, оскільки така, на його думку, винесена з порушенням норм чинного законодавства, не у спосіб та не впорядку, які встановлені Законом України «Про виконавче провадження», а тому звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 4 частини 3 статті 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII).
Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 статті 5 Закону №1404-VIII визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (частина 1).
Крім того, на підставі положень частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право:проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону (пункт 1); з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну (пункт 3).
Згідно з правилами встановленими статтею 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною 6 статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (частина 1).
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2).
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження (частина 3).
Відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання (частина 1).
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (частина 2).
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, яким визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету (пункт 1 Порядку).
Боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України (пункт 3 Порядку).
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника (пункт 4 Порядку).
Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику (пункт 10 Порядку).
Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов'язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону (пункт 11 Порядку).
Слід зауважити, що цей порядок чинний, а тому органи пенсійного фонду зобов'язані послуговуватися ним у процесі виконання відповідних судових рішень.
Тобто, ГУ ПФ України у Львівській області відповідно до вимог законодавства та в межах покладених на управління обов'язків та повноважень вжиті всі можливі заходи на виконання рішення суду. Рішення в частині виплати нарахованої доплати за попередній період залишається на даний час невиконаним у зв'язку з обов'язком пенсійного органу при виконанні таких рішень дотримуватися вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Отже, судом не встановлено невиконання судового рішення без поважних причин з вини ГУПФ України у Львівській області.
З позиції суду, накладення штрафу, за встановлених обставин, жодним чином не захищає право особи на проведення відповідного перерахунку пенсії.
Крім того, відповідачем не доведено вжиття будь-яких заходів, як це передбачено пунктами 1, 3 частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII, для перевірки виконання рішення суду перед накладенням штрафу за його невиконання без поважних причин.
У цьому контексті, суд погоджується з позицією позивача в тій частині, що виконавець повинен системно застосовувати положення законодавства, з врахуванням конкретних обставин справи. Зокрема, вживати заходів для перевірки виконання рішення перед накладенням штрафу за його невиконання.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Обставини справи свідчать, що відповідних критеріїв відповідачем не дотримано.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість накладення штрафу відповідачем та підставність позовних вимог. Тому, позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, судовий збір сплачений позивачем слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262, 287 КАС України, суд-
ухвалив:
1. Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10, код ЄДРПОУ 13814885) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (79000, м. Львів, вул. Шашкевича,1, код ЄДРПОУ 43316386), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про скасування постанови ВП №72895751 від 04.09.2024 про накладення штрафу 5100,00 грн - задовольнити повністю.
2. Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 04.09.2024 ВП №72895751 про накладення штрафу в сумі 5100,00 грн.
3. Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (ЄДРПОУ 43316386) судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна