Рішення від 12.11.2024 по справі 360/939/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

12 листопада 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/939/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовною заявою Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості предметів однострою,

ВСТАНОВИВ:

14.08.2024 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить:

стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився у розмірі 7600 (сім тисяч шістсот) грн. 63 коп.

В обґрунтування позову зазначено, що у період часу з 20.03.2023 по 11.07.2024 сержант поліції ОСОБА_1 проходив службу на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 1 штурмового батальйону № 1 («Луганськ-1 імені Героя України Сергія Губанова») полку управління поліції особливого призначення №3.

Відповідно до арматурної картки №1597 та речового атестату №992/93 Відповідач за час проходження служби отримав наступні предмети однострою особистого користування: костюм маскувальний у кількості - одна штука, термобілизна у кількості - одна штука, шапка флісова кольору хакі у кількості - одна штука, шапка-маска літня кольору хакі у кількості - одна штука, кепі в колористиці “камуфляж» у кількості - одна штука, костюм (куртка, брюки) утеплений у колористиці “камуфляж» у кількості - один комплект, костюм (сорочка, брюки) спеціальний у колористиці “камуфляж» у кількості - один комплект, термобілизна у кількості - одна штука, черевики демісезонні коричневого кольору у кількості - одна пара.

Факт отримання предметів однострою відповідачем підтверджується арматурною карткою № 1597 та речового атестату № 992/93 і роздавальними відомостями від 05.04.2023 № 240, від 06.04.2023 № 272.

Сума коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, з урахуванням строку експлуатації предметів однострою, згідно довідки розрахунку від 09.07.2024 № 468 складає: костюм маскувальний - 160,41 грн, термобілизна - 108,81 грн., шапка флісова кольору хакі - 28,32 грн, шапка-маска літня кольору хакі - 24,32 грн, кепі в колористиці “камуфляж» - 48,00 грн, костюм (куртка, брюки) утеплений у колористиці “камуфляж» - 4600,00 грн, костюм (сорочка, брюки) спеціальний у колористиці “камуфляж» - 991,67 грн, термобілизна - 278,00 грн, черевики демісезонні коричневого кольору - 1361,11 грн.

Загальна вартість предметів однострою, з урахуванням строку експлуатації, відповідно до довідки-розрахунку від 09.07.2024 № 468 становить 7600 грн 63 коп.

Наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 11.07.2024 № 1027 о/с «По особовому складу» (далі - Наказ №1027 о/с) сержанта поліції ОСОБА_1 поліцейського взводу №1 роти №3 полку управління поліції особливого призначення № 3 звільнено зі служби в поліції відповідно до пункту 6 у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Разом з цим, Наказом № 1027 о/с відповідача ознайомлено з необхідністю відшкодувати вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, яка складає - 7600 (сім тисяч шістсот) грн 63 коп.

Ухвалою суду від 15.08.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 19.08.2024 витребувано у Міністерства соціальної політики України відомості з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо відповідача.

Згідно з витягом p з Єдиного державного демографічного реєстру відповідач проживає за адресою АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 16.09.2024 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Місцезнаходження відповідача є тимчасово окупована територія України, у зв'язку з чим повідомлення відповідача про відкриття провадження у даній справі здійснено з особливостями, визначеними законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції».

Відповідно до частини першої статті 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

З урахуванням пункту 20 Перехідних положень та на виконання статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на офіційному веб-сайті розміщено оголошення про постановлення судом ухвали про відкриття провадження по справі, що підтверджується матеріалами справи.

На виконання ухвали суду від 19.08.2024 Мінсоцполітики повідомило, що ОСОБА_1 (громадянин України, чоловік); РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце народження: м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., дата: 22.07.2002; особа була зареєстрована: АДРЕСА_2 ; адреса листування та фактичного проживання: АДРЕСА_3 з 15.12.2023; телефон: НОМЕР_2 ; відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її зниклою безвісти - відсутні.

На зазначену адресу відповідача надіслано ухвалу суду від 16.09.2024, проте вручити її відповідачу не вдалося, що підтверджується відомості АТ «Укрпошта», трекінг - номер 0600972413752, та на адресу суду повернувся конверт із вкладенням, із відміткою про причину повернення "за закінченням терміну зберігання".

Згідно із частиною шостою статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до частини одинадцятої статті 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.

Крім того, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Подібне правозастосування міститься в постановах Верховного Суду від 17.01.2024 у справі № 807/897/16.

Відповідно до статті 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

Вказані вимоги Луганським окружним адміністративним судом виконано.

Крім того, у матеріалах справи наявна довідка від 04.10.2024 про неможливість повідомити про відкриття провадження у справі засобами телефонного зв'язку, оскільки номер, зазначений у справі, не обслуговується.

Таким чином, судом вжито усі можливі заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи.

Оскільки відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до вимог частини шостої статті 162 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_3 ) у період з 20.03.2023 до 11.07.2024 проходив службу на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 2 штурмового батальйону № 1 («Луганськ-1 імені Героя України Сергія Губанова») полку управління поліції особливого призначення № 3 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють».

Згідно з атестатом № 992/93 на предмети однострою від 23.03.2023 відповідач за час проходження служби отримав предмети однострою: шапка зимова трикотажна - одна штука вартістю 115,14 грн (грудень 2021 року, 24/32), костюм (куртка, брюки) утеплені у колористиці “камуфляж» - один комплект вартістю 6680,00 грн (грудень 2021 року, 24/32), костюм маскувальний - один комплект вартістю 274,98 грн (грудень 2022 року, 48/20), куртка спеціальна - одна штука вартістю 2600,34 грн (грудень 2021 року, 24/32), термобілизна - один комплект вартістю 2611,44 грн (вересень 2022 року, 24/23), черевики демісезонні - одна пара вартістю 1413,96 грн (грудень 2021 року, 24/32), кількість найменувань 6.

Відповідно до арматурної картки № 1597 відповідачу видано у 2023 році: шапка флісова «х» у кількості - одна штука (квітень), шапка-маска літня «х» у кількості - одна штука (квітень), кепі «к» у кількості - одна штука (квітень), костюм (кур/бр) утеп «к» у кількості - один комплект (квітень), костюм (сор/бр) «к» у кількості - один комплект (квітень), сорочка трикотаж. к.р. «х» у кількості - одна штука (квітень), фуфайка з к.р. «х» у кількості - одна штука (квітень), термобілизна у кількості - одна штука (квітень), черевики демісез. к/к - одна пара (квітень).

Крім того, до арматурної картки № 1597 дописано предмети однострою, які відповідач отримав у 2022 році зазначені в атестаті № 992/93 на предмети однострою.

Згідно з роздавальною відомістю № 240 на предмети однострою, затверджена 05.04.2023 відповідач (рядок 71) отримав під підпис: шапка-маска літня кольору хакі - 72,96 грн, кепі в колористиці “камуфляж» - 144,00 грн, костюм (сорочка, брюки) спеціальний у колористиці “камуфляж» - 2975,00 грн, сорочка трикотажна кольору хакі з короткими рукавами - 459,96 грн, фуфайка з короткими рукавами кольору хакі - 184,98 грн, черевики демісезонні коричневого кольору - 2450,00 грн.

Відповідно до роздавальної відомості № 272 на предмети однострою, затверджена 06.04.2023 відповідач (рядок 71) отримав під підпис: шапка флісова кольору хакі - 84,96 грн, костюм (куртка, брюки) утеплений у колористиці “камуфляж» - 6900,00 грн, термобілизна - 834,00 грн.

Відповідно до довідки - розрахунку від 09.07.2024 № 468 суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився складає:

костюм маскувальний вартістю 275,98 грн, строк експлуатації 48 міс, виданий грудень 2022 року, строк носіння 20 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 160,41 грн,

термобілизна вартістю 2611,44 грн, строк експлуатації 24 міс, виданий вересень 2022 року, строк носіння 23 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 108,81 грн,

шапка флісова кольору хакі вартістю 84,96 грн, строк експлуатації 24 міс, виданий квітень 2023 року, строк носіння 16 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 28,32 грн,

шапка-маска літня кольору хакі вартістю 72,96 грн, строк експлуатації 24 міс, виданий квітень 2023 року, строк носіння 16 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 24,32 грн,

кепі в колористиці “камуфляж» вартістю 144,00 грн, строк експлуатації 24 міс, виданий квітень 2023 року, строк носіння 16 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 48,00 грн,

костюм (куртка, брюки) утеплений у колористиці “камуфляж» вартістю 6900,00 грн, строк експлуатації 48 міс, виданий квітень 2023 року, строк носіння 16 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 4600,00 грн,

костюм (сорочка, брюки) спеціальний у колористиці “камуфляж» вартістю 2975,00 грн, строк експлуатації 24 міс, виданий квітень 2023 року, строк носіння 16 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 991,67 грн,

термобілизна вартістю 834,00 грн, строк експлуатації 24 міс, виданий квітень 2023 року, строк носіння 16 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 278,00 грн,

черевики демісезонні коричневого кольору вартістю 2450,00 грн, строк експлуатації 36 міс, виданий квітень 2023 року, строк носіння 16 міс, сума коштів, яка має бути сплачена 1361,11 грн.

Загальна вартість становить 7600,63 грн. З довідкою відповідач ознайомлений під підпис.

Відповідно до витягу з наказу від 11.07.2024 № 1027 о/с «По особовому складу» відповідача з 11.07.2024 звільнено відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України), яким останній ознайомлений під підпис.

Вказаним наказом визначена сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить - 7600,63 грн.

Вирішуючи адміністративну справу в межах та по суті вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2023 № 30 «Про утворення територіального органу Національної поліції» Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» є юридичною особою публічного права міжрегіональним територіальним органом Національної поліції.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України №580-VІІІ від 02.07.2015 «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VІІІ).

Згідно з частиною першою статті 17 Закону № 580-VIII, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до частин першої та другої статті 20 Закону № 580-VIII, поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.

Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина четверта статті 20 Закону № 580-VIII).

Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону № 580-VIII).

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону № 580-VIII).

Відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції (частини перша статті 60 Закону № 580- VIII).

Згідно з пунктом 59 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 877 організовує і здійснює в установленому порядку матеріально-технічне та ресурсне забезпечення діяльності органів Національної поліції, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, зокрема приміщеннями, полігонами, засобами зв'язку, транспортними засобами, озброєнням, спеціальними засобами, пально-мастильними матеріалами, одностроєм, іншими видами матеріально-технічних ресурсів, необхідних для виконання покладених на них завдань.

Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 823 «Про однострій поліцейських».

Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських, організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.09.2017 № 772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2019 № 1100), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.10.2017 за № 1224/31092 (далі - Порядок № 772).

Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку № 772 забезпечення одностроєм поліцейських здійснюється відповідними підрозділами з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (далі - підрозділ забезпечення) залежно від місця проходження служби в поліції, зокрема, поліцейських, які проходять службу в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють».

Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 5 Розділу І Порядку № 772).

Відповідно до пункт 1 Розділу ІІІ Порядку № 772 строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію).

Пунктом 4 Розділу IV Порядку № 772 встановлено, що предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший.

Згідно з підпунктом 2 пункту 1 Розділу V Порядку № 772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, здійснюється в разі звільнення поліцейського із служби з таких підстав: у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Пунктом 2 Розділу V Порядку № 772 визначено, що для визначення суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою, застосовується така формула: С відш. = (Ц - (Ц / С норм./експ. * С факт./експ.)) * К,

де: С відш - сума коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості кожного предмета однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) якого не закінчився (далі - сума відшкодування);

Ц - вартість одиниці предмета однострою;

С норм./експ. - кількість місяців строку носіння (експлуатації) предмета однострою згідно з нормою належності однострою поліцейських;

С факт./експ. - кількість місяців фактичного строку носіння предмета однострою поліцейським на дату здійснення розрахунку (з урахуванням місяця видачі предмета однострою поліцейському та місяця його звільнення);

К - кількість предметів однострою, виданих поліцейському.

При розрахунку суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості знаків розрізнення, ураховуються строки носіння предметів однострою, до яких були видані ці знаки розрізнення.

Відповідно до пункту 3 Розділу V Порядку № 772 розрахунок суми відшкодування здійснюється підрозділом забезпечення шляхом оформлення Довідки-розрахунку. Довідка-розрахунок оформлюється в трьох примірниках та реєструється в журналі обліку довідок-розрахунків суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився (додаток 3) (далі - Журнал обліку довідок-розрахунків), який ведеться підрозділом забезпечення.

Згідно з пунктами 9, 10 Розділу V Порядку № 772 строк добровільного відшкодування поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить п'ятнадцять днів із дня його звільнення із служби в поліції. У разі непогашення поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, суми відшкодування протягом 15 днів з дня його звільнення із служби в поліції підрозділ забезпечення в триденний строк інформує підрозділ правового (юридичного) забезпечення за місцем звільнення із служби для організації претензійної та позовної роботи відповідно до законодавства України.

Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац перший пункту 2 Розділу VII Порядку № 772).

Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку №772).

Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу, - атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку № 772).

Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток (додаток 11). Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 12 Розділу VII Порядку № 772).

Відповідно до пунктів 14, 15 Розділу VII Порядку № 772 атестат на предмети однострою поліцейського, який вибуває з органу (закладу, установи) поліції, ЗВО, реєструється в книзі обліку атестатів на предмети однострою поліцейських, які вибули до іншого органу (закладу, установи), ЗВО (додаток 12). Атестат на предмети однострою поліцейського, який прибуває до органу (закладу, установи) поліції, ЗВО, реєструється в книзі обліку атестатів на предмети однострою поліцейських, які прибули з інших органів (закладів, установ), ЗВО (додаток 13).

За приписами пункту 16 Розділу VII Порядку № 772 для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 14). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця.

Системний аналіз наведених норм Порядку № 772 свідчить про те, що в разі звільнення поліцейського зі служби, зокрема, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.

Відтак сума відшкодування розраховується станом на день звільнення особи зі служби в поліції, адже норми щодо необхідності такого відшкодування були чинними на час звільнення позивача зі служби в поліції та регламентували чіткий порядок дій щодо відшкодування вартості предметів однострою на час виникнення спірних правовідносин.

Враховуючи період проходження служби відповідача, посаду, яку він обіймав, дати видачі предметів однострою та змін законодавчого регулювання спірних правовідносин, суд зазначає.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження норм належності однострою поліцейських» від 04.06.2020 № 434 затверджено належності однострою.

Відповідно до атестату № 992/93 на предмети однострою від 23.03.2023 відповідачу видано (строк експлуатації яких не закінчився), зокрема, 2 два предмети однострою: костюм маскувальний (грудень 2022 року), термобілизна (вересень 2022 року).

Водночас, згідно з арматурною карткою № 1597 відповідачу видано (строк експлуатації яких не закінчився) у квітні 2023 року 7 предметів однострою: шапка флісова кольору хакі, шапка-маска літня кольору хакі, кепі в колористиці «камуфляж», костюм (куртка, брюки) утеплений у колористиці «камуфляж», костюм (сорочка, брюки) спеціальний у колористиці «камуфляж», термобілизна, черевики демісезонні коричневого кольору.

Відповідачем до довідки - розрахунку № 468 включено 9 одиниць предметів однострою, строк експлуатації яких відповідно до Норми складає: костюм маскувальний - 48 міс, термобілизна - 24 міс, шапка флісова кольору хакі - 24 міс, шапка-маска літня кольору хакі - 24 міс, кепі в колористиці “камуфляж» - 24 міс, костюм (куртка, брюки) утеплений у колористиці “камуфляж» - 48 міс, костюм (сорочка, брюки) спеціальний у колористиці “камуфляж» - 24 міс, термобілизна - 24 міс, черевики демісезонні коричневого кольору - 36 міс.

Як встановлено судом, наказом від 11.07.2024 № 1027 о/с «По особовому складу» відповідача з 11.07.2024 звільнено відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України), яким останній ознайомлений під підпис.

Вказаним наказом визначена сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить - 7600,63 грн.

Щодо суми відшкодування визначену відповідачем за отримані предмети однострою, суд з урахуванням наведених норм та формули визначення їх вартості (С відш. = (Ц - (Ц / С норм./експ. * С факт./експ.)) * К), виходить з наступного.

Відповідач звільнений в липні 2024 року, предмети однострою, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився та включені до довідки - розрахунку № 468 видано у вересні та грудні 2022 року, а також в квітні 2023 року (арматурна картка).

Сума коштів, яка має бути сплачена складає 7600,63 грн, з яких:

за костюм маскувальний 160,41 грн (274,98 грн - (274,98 грн вартість предмета однострою (атестат 992/93 на предмети однострою)/строк експлуатації 48 міс * строк носіння 20 міс (грудень 2022 року - липень 2024 року);

за термобілизну 108,81 грн (2611,44 грн - (вартістю 2611,44 грн вартість предмета однострою (атестат 992/93 на предмети однострою)/строк експлуатації 24 міс * строк носіння 23 міс (вересень 2022 року - липень 2024 року);

за шапку флісову кольору хакі 28,32 грн (84,96 грн - (84,96 грн вартість предмета однострою/строк експлуатації 24 міс * строк носіння 16 міс (квітень 2023 року - липень 2024 року);

за шапку-маску літню кольору хакі 24,32 грн (72,96 грн - (72,96 грн вартість предмета однострою/строк експлуатації 24 міс * строк носіння 16 міс (квітень 2023 року - липень 2024 року);

за кепі в колористиці “камуфляж» 48,00 грн (144,00 грн - (144,00 грн вартість предмета однострою/строк експлуатації 24 міс * строк носіння 16 міс (квітень 2023 року - липень 2024 року);

за костюм (куртка, брюки) утеплений у колористиці “камуфляж» 4600,00 грн (6900,00 грн - (6900,00 грн вартість предмета однострою/строк експлуатації 48 міс * строк носіння 16 міс (квітень 2023 року - липень 2024 року);

за костюм (сорочка, брюки) спеціальний у колористиці “камуфляж» 991,67 грн (2975,00 грн - (2975,00 грн вартість предмета однострою/строк експлуатації 24 міс * строк носіння 16 міс (квітень 2023 року - липень 2024 року);

за термобілизну 278,00 грн (834,00 грн - (834,00 грн вартість предмета однострою/строк експлуатації 24 міс * строк носіння 16 міс (квітень 2023 року - липень 2024 року);

за черевики демісезонні коричневого кольору 1361,11 грн (2450,00 грн - (2450,00 грн вартість предмета однострою/строк експлуатації 36 міс * строк носіння 16 міс (квітень 2023 року - липень 2024 року).

Отже, виходячи з вимог підпункту 2 пункту 1 розділу V Порядку № 772, звільнення з вказаної підстави тягне за собою обов'язок відшкодування поліцейським вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.

Суд зауважує, що визначена позивачем вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, яка підлягає відшкодуванню відповідачем, останнім не оскаржується.

Крім того, суд враховує, що за правилами положень пункту 9 розділу V Порядку № 772 право Департаменту на звернення до суду в цій категорії спорів виникає у випадку відмови відповідача добровільно відшкодувати витрати.

Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 23.09.2021 у справі № 520/11540/19, від 14.12.2022 у справі № 520/5837/2020 та від 13.01.2023 у справі № 440/2692/20.

Отже, відповідач був зобов'язаний відшкодувати вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) не закінчився. Суд зазначає, що станом на час розгляду цієї справи, доказів сплати відповідачем коштів у розмірі 7600,63 грн до суду не надано.

Беручи до уваги те, що станом на дату звільнення відповідача зі служби, як і станом на дату розгляду справи кошти за відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, відповідачем не відшкодовані, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, № 303-A, пункт 29).

Згідно з пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» (ідентифікаційний код 45013109, місцезнаходження: вул. Максименка Федора, буд. 21, м. Київ) до ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_4 ) про відшкодування вартості предметів однострою задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився у розмірі 7600,63 грн (сім тисяч шістсот грн 63 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива