Рішення від 11.11.2024 по справі 340/5426/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5426/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 у розгляді заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки та прийняти рішення про надання відстрочки або про відмову у наданні відстрочки.

В обґрунтування вимог представник позивача зазначив, що позивач звернувся (відправив засобами поштового зв'язку) до відповідача із заявою від 17.06.2024 про надання відстрочки від призову під час мобілізації, на підставі абз.5 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У відповідь на вказану заяву відповідач листом від 27.06.2024 повідомив позивача про необхідність особисто прибути до відповідача. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача позивач звернувся з позовом до суду.

Представником ІНФОРМАЦІЯ_1 ( відповідач) подано відзив на позовну заяву ( а.с.55-59), в якому просив відмовити в задоволенні вимог. Зазначив, що до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_1 не належить право надання відстрочки від призову під час мобілізації, комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при Першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 не утворювалась, позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( а.с.55-59, 64-68).

Представником позивача подано відповідь на відзив ( а.с.74-76), в якому зазначено, що у зв'язку з тим що позивач перебуває на обліку саме у ІНФОРМАЦІЯ_5 - належним відповідачем у даній справі є саме ІНФОРМАЦІЯ_6 , а відсутність статусу юридичної особи саме у першого відділу не впливає на можливість бути відповідачем у вказаній адміністративній справі та на обов'язок Першого відділу оформити відстрочку від призову від мобілізації. Відповідач належним чином не розглянув заяву позивача та не прийняв необхідного законного рішення. Інформація що позивач з 02.02.2010 року перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка зазначена у відзиві на позовну заяву, є застарілою та не відповідає дійсності.

Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив ( а.с.80-82), в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_6 є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_8 , не є суб'єктом владних повноважень у питаннях надання відстрочки від призову під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-XII, дані владні повноваження відповідно до п.57 Постановами КМУ №560 від 16.05.2024р. має комісія з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, при ІНФОРМАЦІЯ_9 , утворена спільним наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 та начальника Одеської районної військової адміністрації від 29 травня 2024 року №96/02-04/6. Крім того, оскільки однією із позовних вимог є питання щодо розподілу судових витрат позивача, які згідно з абз.1 ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень. Однак відповідач не є бюджетною установою, а отже не є і розпорядником бюджетних коштів, оскільки є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_8 , який в свою чергу є відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_10 . Також зазначено, що підстав для перебування ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 немає та відповідно до даних Реєстру остатній з 02.02.2010 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 зареєстрованим місцем проживання, що підтверджується витягом з Реєстру.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Позивач відповідно до копії військово-облікового документа ( тимчасове посвідчення військовозобов'язаного) перебував з 15.05.2023 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 ( а.с.9).

Згідно письмової копії даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, поданої відповідачем, позивач з 02.02.2010 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 ( а.с. 83).

16.06.2024 позивач надіслав на адресу відповідача рекомендованим листом із описом вкладення заяву від 17.06.2024 із додатками про надання відстрочки від призову під час мобілізації, відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ( а.с.12-13).

Заява адресована Голові ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У відповідь на вказану заяву відповідач надіслав позивачу лист від 27.06.2024, в якому зазначив, що заява від 17.06.2024 року розглянута. Повідомлено що у зв'язку з набранням законної сили Постанови Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024р. у п. 58 якої зазначено: «За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку», тому запропоновано позивачу прибути особисто до ІНФОРМАЦІЯ_12 , та мати при собі оригінал військово-облікового документу ( а.с.8).

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України, Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон №2232-ХІІ).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Дотепер строк дії воєнного стану в Україні безперервно продовжувався.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII).

Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені статтею 23 Закону № 3543-XII.

Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Згідно п. 7 Положення Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

З урахуванням зазначеного, та положень п.7 ч. 1 ст. 4 КАС України, ст. 43 КАС України, Перший відділ Одеського районного територіального центру комплектування є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.

Суд враховує, що з 18 травня 2024 року змінено порядок отримання відстрочки від військової служби, оскільки внесені зміни до статті 23 Закону №3543-XII. Також із вказаної дати набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі Порядок №560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59 Порядку №560).

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Суд зазначає, що відповідно до зазначених вище положень нормативно правових актів ІНФОРМАЦІЯ_13 ( а.с.39), після отримання заяви позивача про отримання відстрочки повинен був направити заяву та додані документи на розгляд комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, при ІНФОРМАЦІЯ_9 , утвореної спільним наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 та начальника Одеської районної військової адміністрації від 29 травня 2024 року №96/02-04/6 ( а.с.60).

Про прийняте комісією рішення у разі позитивного рішення позивачу повинна була надіслана довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6, за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 . У разі відмови у наданні відстрочки позивачу відповідач повинен був повідомити письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7, за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 .

Відповідачем вказаних вище дій при розгляді заяви позивача вчинено не було.

Окремо суд зазначає, що ні положення Закону № 3543-XII, ні Порядку №560 не передбачають обов'язку особистого відвідування особою ІНФОРМАЦІЯ_15 для подання заяви та документів на відстрочку. Обов'язок “особисто повідомити» не означає “особисто прибути».

При цьому у спірних правовідносинах відповідач не ставив під сумнів факт, що заява про відстрочку була направлена військовозобов'язаним особисто.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не розглянуто, у спосіб передбачений чинним законодавством України, заяву позивача про надання відстрочки, а тому позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 у розгляді заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки та прийняти рішення про надання відстрочки або про відмову у наданні відстрочки то суд зазначає наступне.

Суд не приймає посилання відповідача що він не є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі, оскільки, як вже зазначалося судом, відповідно до положень чинного законодавства України, ІНФОРМАЦІЯ_14 є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.

Суд відхиляє доводи відповідача про перебування позивача на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 , оскільки такі мотиви не були наведені у відмові у розгляді заяви позивача.

Крім того, у силу вимог статей 73-76 КАС України докази мають бути належними (містити інформацію щодо предмета доказування), допустимими (одержаними з дотриманням порядку, встановленого законом), достовірними (на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи), достатніми (які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування).

Згідно ч.ч.1,2 ст. 99 КАС України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).

Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, на яку накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Законом може бути визначено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.

Витяг з єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" (а.с.83), поданий представником відповідача на підтвердження цієї обставини, не може вважатись достовірним доказом в розумінні статті 75, 99 КАС України, оскільки не посвідчений належним чином, а відтак не приймається судом до уваги.

Враховуючи зазначене, та вказані вище норми Положення №154, Порядку №560, суд приходить до висновку, що слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації та підготувати для розгляду відповідній комісії матеріали з питань надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку, що позов належить задовольнити частково.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України стягує з ІНФОРМАЦІЯ_1 , як структурного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судовий збір у повному обсязі в сумі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , адреса листування: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 у розгляді заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.06.2024 про надання відстрочки та підготувати для розгляду відповідній комісії матеріали з питань надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 , як структурного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН