Ухвала від 08.11.2024 по справі 340/6938/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

08 листопада 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/6938/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (надалі - відповідач), у якій просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДПРОУ - НОМЕР_2 ), що полягає у невиплаті відповідно до Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №74 від 08.03.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП ¬ НОМЕР_3 ): - щомісячної премії за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 523% від посадового окладу за період з 01 по 04 березня 2024 року; - щомісячної премії за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 590% від посадового окладу за період з 05 по 08 березня 2024 року; - надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за період з 01 по 08 березня 2024 року; - грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2020, 2022, 2023 та 2024 роки, відповідно до абзацу третього пункту 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; - грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку як учаснику бойових дій з 08 травня 2020 року по 08 березня 2024 року, відповідно статті 16-2 Закону України «Про відпустки» та пункту 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДПРОУ - НОМЕР_2 ), відповідно до Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №74 від 08.03.2024, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП ¬ НОМЕР_3 ): - щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 523% від посадового окладу за період з 01 по 04 березня 2024 року; - щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 590% від посадового окладу за період з 05 по 08 березня 2024 року; - надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за період з 01 по 08 березня 2024 року; - грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2020, 2022, 2023 та 2024 роки, відповідно до абзацу третього пункту 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; - грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку як учаснику бойових дій з 08 травня 2020 року по 08 березня 2024 року, відповідно статті 16-2 Закону України «Про відпустки» та пункту 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

-визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДПРОУ - НОМЕР_2 ), що полягає у невиплаті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП ¬ НОМЕР_3 ) матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2024 рік, відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018;

-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДПРОУ - НОМЕР_2 ) виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП ¬ НОМЕР_3 ) матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2024 рік, відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018;

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДПРОУ - НОМЕР_2 ), що полягає у невиплаті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП ¬ НОМЕР_3 ) грошової компенсації вартості за неотримане речове майно;

-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДПРОУ - НОМЕР_2 ) виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП ¬ НОМЕР_3 ) грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.

31.10.2024 ухвалою Кіровоградського окружного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в строки, визначені статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Водночас судом зазначено, що питання про дотримання позивачем строку звернення до суду буде розглянуто під час підготовки справи до розгляду по суті.

Також, судом витребувано у відповідача докази по справі.

05.11.2024 відповідачем до суду подано клопотання про залишення позову без розгляду.

В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача зазначив, що позивач пропустив визначений статтею 233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) строк звернення із позовом до суду.

Перевіривши обґрунтування зазначені відповідачем, щодо залишення позовної заяви без розгляду суд встановив наступне.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини першої статті 233 КЗпП України (у редакції, чинній з 19.07.2022) працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Згідно із частиною другою цієї статті в цій же редакції, із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.

При цьому, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору в публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Установлення процесуальних строків законом і судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесуальному праві сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах, а також стимулює їхніх учасників добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їхнього завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Аналізуючи зміст статті 122 КАС України, очевидним є те, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.

Отже, початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В межах спірних правовідносин позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати йому додаткових видів грошового забезпечення нарахованих у березні 2024 року, грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки як учаснику бойових дій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2024 рік та грошової компенсації вартості за неотримане речове майно під час виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , що мало місце 08.03.2024.

У позовній заяві представник позивача зазначає, що у день виключення зі списків особового складу (08.03.2024) позивачу не було вручено грошовий атестат та довідку про грошові виплати, у зв'язку з чим визначити точну суму грошових коштів які підлягали сплаті не видається за можливе. Зауважує, що ОСОБА_1 до теперішнього часу не одержав від військової частини НОМЕР_1 письмового повідомлення про нараховані йому суми, тому у розумінні статті 233 КЗпП України строк на звернення до суду ще триває.

З цього приводу суд зазначає, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів. При зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначено Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 (далі - Порядок №260).

Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є, зокрема накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення, грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Військовослужбовцям, які виключаються зі списків особового складу військової частини, грошове забезпечення виплачується до дня виключення включно. В наказах про виключення зі списків особового складу обов'язково зазначається про виплату одноразових додаткових видів грошового забезпечення (абз. 3 п. 7 Розділу І Порядку №260).

Тобто вказаний порядок передбачає повідомлення військовослужбовця про нараховані йому суми грошового забезпечення при виключені зі списку військової частини шляхом зазначення про них у наказі про виключення зі списків особового складу та у грошовому атестаті.

Крім того, як вбачається із копії картки особового рахунку та розрахунку при звільненні, відповідачем у квітні 2024 року були здійснені виплати позивачу основного та додаткових видів грошового забезпечення за березень 2024. Тобто уже у квітні 2024 після отримання виплат позивачу достеменно стало відомо про порушення своїх прав.

З урахуванням наведеного, суд робить висновок, що з дня одержання наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №74 від 08.03.2024 позивачу стало відомо про види грошового забезпечення, які належали йому до виплати, а з дати зарахування коштів від військової частини на власний банківський рахунок - суму таких виплат.

Водночас до Кіровоградського окружного адміністративного суду з даним позовом ОСОБА_1 звернувся лише 28.10.2024, тобто з пропуском встановленого частиною 2 статті 233 КЗпП України тримісячного строку звернення до суду.

Згідно із статтею 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Законодавець не передбачив обов'язку суду автоматично поновлювати пропущений строк за наявності відповідного клопотання заявника, позаяк в кожному окремому випадку суд має чітко визначити, з якої саме поважної причини такий строк було пропущено та чи підлягає він поновленню.

Водночас норми КАС України не містять вичерпного переліку підстав, які вважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного строку звернення до суду.

Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Іншими словами, для поновлення строку звернення суд має встановити наявність об'єктивно непереборних обставин, що перешкоджали вчасному зверненню з адміністративним позовом, у зв'язку з чим позивач має довести суду їхню наявність і непереборність з доданням відповідних доказів, оскільки в іншому випадку нівелюється значення чіткого окреслення законодавчо закріплених процесуальних строків, а також принцип res judicata.

Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Отже, в даному випадку застосовним є десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Враховуючи викладені обставини, суд вбачає наявність підстав для надання позивачу строку для подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням підстав для поновлення строку та доказів на їх обгрунтування.

Керуючись статтею 122, 123, 169 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.

Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 3 статті 123 КАС України, якщо позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК