14 листопада 2024 року о/об 09 год. 30 хв.Справа № 280/8149/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Рубель А.М., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки при перерахунку пенсії за віком від 25.01.2024 (у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.02.2024, підстава: сплата внесків) - протиправним; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком у відповідності до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 25.01.2024, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року законної необхідності в перерахунку пенсії, обчисленої, як середній показник за 2021-2023 роки та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
У позові зазначено: «… ОСОБА_1 (далі - Позивач) з 11.08.2013 року є пенсіонером за віком та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по досягненню пенсійного віку. 25 січня 2024 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії в зв'язку з зміною страхового стажу та сплатою внесків протягом 24 місяців з дня останнього перерахунку пенсії. Слід зазначити, що Позивач пропрацював за своє життя 50 років 9 місяців та 18 днів за період з 01 вересня 1974 року по 31.12.2023 року, що підтверджується розрахунком стажу проведеного Відповідачем та наданим на адвокатський запит разом з всім перерахунком пенсії Позивача (додається). Останній перерахунок пенсії Позивача було здійснено відповідно до Рішення № 923020818837 від 14.02.2024 року прийнятого на заяву Позивача від 25.01.2024 року в зв'язку зі зміною трудового стажу та сплаті страхових внесків протягом 24 місяців з дня останнього перерахунку пенсії та встановлена пенсія з 01.02.2024 року в розмірі 12 782,42 (дванадцять тисяч сімсот вісімдесят дві грн. 42 коп.). З метою з'ясування даних, що лягли у основу розрахунку пенсії, було надіслано до Відповідача запит про надання копій документів електронної пенсійної справи та розрахунок пенсійного забезпечення Позивача. У відповідь отримано Лист № 0800-0210-8/18478 від 01.03.2024 року з копіями документів електронної пенсійної справи Позивача. Відповідно до наданої Відповідачем копії електронної пенсійної справи (останнього перерахунку пенсії) встановлено, що Відповідачем розраховано розмір пенсійної виплати, обчислений із заробітної плати в розмірі - 3 764,00 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (з врахуванням індексації) - 7 405,03 грн. х 1,9671198511 - індивідуальний коефіцієнт заробітку) визначеної за період роботи з 01.09.1974 року по 31.12.2023 на підставі даних персоніфікованого обліку, з урахуванням страхового стажу 50 років 9 міс. 18 дн. (коефіцієнт страхового стажу - 0,50750), з 01.02.2024 року пенсія Позивача встановлена на рівні: 12 782,42 грн., де: - 13 185,28 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 25 980,84 грн. х 0,50750 - коеф. стажу); - 161,10 грн. - доплата за 15 років понаднормового стажу (механізм розрахунку невідомий); - - 563,96 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2023 року. 25 січня 2024 року Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - Відповідач) з заявою про проведення перерахунку його пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства. Відповідач здійснив перерахунок пенсії Позивача прийнявши Рішення № 923020818837 від 14.02.2024 року, але вказане рішення (розрахунок) прийняте всупереч вимогам чинного законодавства та протиправно зменшено рівень пенсії Позивача майже вдвічі. … Враховуючи викладене, при здійснення перерахунку пенсії в зв'язку зі зміною стажу Позивача (25.01.2024 року) повинен проводитися новий розрахунок пенсії Позивача із застосуванням законодавства діючого на момент такого перерахунку (розрахунку), а отже пенсія Позивача повинна була бути перерахована у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, Відповідачем неправомірно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що є підставами для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату призначеної позивачці пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням чи перерахунком пенсії), згідно ч. 2 ст. 40 цього Закону. … Відповідно до даних про розмір середньої заробітної плати для обчислення пенсії взятих з сайту Пенсійного фонду України (URL: https://www.pfu.gov.ua/statystyka/pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/), показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії містить такі показники: у 2021 році - 12 993,56 грн.; у 2022 році - 13 376,21 грн.; у 2023 році - 14 308,46 грн., (у додатках). За приписами ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії Позивача, повинна складати 23 679,85 грн. (двадцять три тисячі шістсот сімдесят дев'ять грн. 85 коп.) виходячи з розрахунку за формулою Зп = Зс х (Ск:К) де: Зс (середня заробітна плата (дохід) в Україні на місяць за 2021-2023 роки) - 13 559,41 грн. (тринадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят дев'ять грн. 41 коп.), а не 3 764,40 грн., як це вказано Відповідачем у своєму розрахунку; Ск (сума коефіцієнтів за весь час роботи після оптимізації) - 652,58862; К (страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати) - 186,00; Розрахунок: 40 573,73 грн. = 13 559,41 * (652,58862 / 186,00). Отже, розрахований розмір пенсійної виплати Позивача, повинен бути обчислений із заробітної плати в розмірі - 40 573,73 грн. визначеної за період роботи з 01.09.1974 року по 31 грудня 2023 року (по день здійснення перерахунку пенсії) в т.ч. на підставі даних персоніфікованого обліку, з урахуванням страхового стажу 50 р. 9 міс. 18 дн. (коефіцієнт страхового стажу - 0,50750), з 25.01.2024 та складати розмір: 23 679,85 грн., де: - 20 591,17 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 40 573,73 грн. х 0,50750 - коеф. стажу); - 3 088,68 грн. - доплата за 15 років понаднормового стажу (20 591,17 грн. х 15 %). … Позивач повідомляє, що ним вже понесені судові витрати в зв'язку з розглядом даної справи в розмірі - 968,68 (дев'ятсот шістдесят вісім грн. 68 коп.) гривні у вигляді сплаченого судового збору за подання даної позовної заяви (вказана сума може бути збільшеною в разі збільшення ціни позову). Орієнтовний розмір судових витрат, що планується понести пов'язаних з розглядом даного позову, становлять: 1. Витрати на поштову кореспонденцію - до 300 (триста) гривень 2. Судовий збір за подання апеляційної скарги та касаційної скарги (в разі їх подання) - 1 453,44 грн. та 1 937,92 грн. відповідно. 3. Витрати на сплату професійної правничої допомоги при розгляді справи судом І-ї інстанції у вигляді гонорару адвокату орієнтовно становить - 18 800,00 грн. в розрахунку з: - підготування позовної заяви в цивільній справі (3 год.) - 3 600,00 гривень (1 200,00 грн. х 3 год.); - підготування відповіді на відзив (у разі подання Відповідачем Відзиву на позов) (3 год.) - 3 600,00 гривень (1 200,00 грн х 3 год.); - складення клопотань та інших процесуальних документів пов'язаних з вказаною справою (3 год.) - 3 600,00 гривень (1 200,00 гривень х 3 год); - участь в судових засідання в цивільній справі (5 год.) - 8 000,00 гривень (1 600,00 грн. х 5 год.). Докази оплати професійної правничої (правової) допомоги буде надано суду в передбачені ч. 7 ст. 139 КАС України строки. Вважаю, що визначена сума відповідає критерію реальності адвокатських витрат, кількості витраченого часу, а також критерію розумності її розміру, виходячи з конкретних обставин справи. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено: «… Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.08.2013 року. Повний страховий стаж для розрахунку пенсії складає 50 років 09 місяців 18 днів , в тому числі за Списком №2- 10 років 05 місяців 20 днів. Позивачу 11.08.2013 первинно було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ (далі - Закон № 1058), зі зниженням пенсійного віку відповідно п. «б» ст. 13 Закону України ««Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788). Щодо індексації пенсії з 01.03.2021. Механізм перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески і яка враховується для обчислення пенсій передбачено ч. 2 ст.42 Закону № 1058 . В ній зазначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини. Тобто, для індексації пенсії проводиться перерахунок пенсії із застосуванням збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Отже, збільшується саме показник середньої заробітної плати, а не розмір пенсії, як помилково вважає позивач. Пенсія збільшується внаслідок збільшення показника середньої заробітної плати, як однієї із складових, які використовуються для обчислення пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124) у п. 5 якого зазначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. З 01.03.2024 відповідно до Закону України від 09.11.2023 « Про Державний бюджет України на 2024 рік» та постанови Кабінету Міністрів № 185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» встановлено, що у 2024 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 20.02.2019 року № 124 проводиться з 01 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796. Позивачу проведено відповідний перерахунок пенсії з 01.03.2024 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески 7405,03 грн. (3764,40 грн.*1,17*1,11*1,11*1,14*1,197, де 3764,40 грн. - середній показник за 2014 рік, 2015 рік та 2016 роки, 1,17 - коефіцієнт індексації в 2019 році, 1,11 - коефіцієнт індексації в 2020 році, 1,11 - коефіцієнт індексації в 2021 році, 1, 14 - коефіцієнт індексації в 2022 році, 1, 197- коефіцієнт індексації в 2023 році, 1, 0796- коефіцієнт індексації в 2024 році .) Отже законодавством передбачено проведення щорічної індексації пенсії, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати на коефіцієнт індексації, який встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України. Таким чином, виходячи з норм чинного законодавства України, оскільки позивачу вже було призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058, у відповідача відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2021, 2022, 2023 роки, оскільки показник середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки застосовуються лише при первинному призначенні пенсії у 2024 році. Іншого чинним законодавствам не передбачено. Виходячи з вищезазначеного, перерахунок/індексація пенсії позивача здійсненна відповідно до вимог чинного законодавства України, тому, підстави для задоволення вимог позивача повністю відсутні. Щодо перерахунку пенсії із урахуванням страхового стажу. Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Керуючись наведеними нормами ст. 42 Управлінням 01.04.2020 позивачу було проведено перерахунок з додаванням стажу згідно даних СПОВ, з якої попередньо перераховано пенсію, страховий стаж збільшився з 48 років 06 місяців 18 днів на 50 років 09 місяців 18 днів. Відповідно коефіцієнт стажу теж збільшився з 0.4850 на 0.50750 (розпорядження та розрахунки стажу додано до відзиву). Щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу. … Враховуючи предмет спору, а також те, що дана справа є справою незначної складності, яка не потребує від адвоката значного об'єму наданих послуг відповідач вважає вимогу позивача про стягнення витрат на правову допомогу є неспівмірним зі складністю даної справи, а, отже, такі витрати не підлягають задоволенню. …».
Відповідач заперечував проти позовної заяви.
Ухвалою судді від 03.09.2024 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 18.09.2024 по 09.10.2024 перебував у відпустці.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_2 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивачу 11.08.2013 призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №2.
У жовтні 2017 року, через зміни у законодавстві про пенсійне забезпечення в Україні, позивачу перераховано пенсію з урахуванням норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачем подано до відповідача Заяву від 25.01.2024 про перерахунок пенсії згідно з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
14.02.2024 органом Пенсійного фонду України прийнято Рішення №923020818837 про перерахунок пенсії («У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.02.2024»), згідно з яким розмір пенсії з надбавками становить 12782,42 грн. Перерахунок пенсії проведено із врахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували 2017 року (за 2014-2016 роки).
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Згідно з ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. (…).
У ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «2.Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини. … 4.У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону».
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Пенсія за віком та пенсія за віком на пільгових умовах є пенсією одного виду.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що позивачем не доведена необхідність проведення відповідачем перерахунку «пенсії за віком у відповідності до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 25.01.2024, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року законної необхідності в перерахунку пенсії, обчисленої, як середній показник за 2021-2023 роки».
У суду відсутні зауваження щодо проведеного відповідачем перерахунку пенсії за віком за Заявою позивача від 25.01.2024 про перерахунок пенсії згідно з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, повязаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 14.11.2024.
Суддя О.О. Прасов