Рішення від 13.11.2024 по справі 280/7802/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 листопада 2024 року о/об 09 год. 50 хв.Справа № 280/7802/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Рубель А.М., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул.Саєнка Андрія, буд.10, м.Фастів(з), Київська область, 08500; код ЄДРПОУ 22933548)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (надалі - відповідач-2, ГУ ПФУ у Київській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.02.2024 за №103750002702 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 від 31.07.1978, а саме: з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999, та призначити пенсію за віком з 09.02.2024.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 (надалі - Позивач) звернулася із заявою до відповідного територіального підрозділу Пенсійного фонду України про призначення пенсії. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.02.2024 року №103750002702 відмовлено в призначенні пенсії: «Відмова про призначення пенсії за віком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України 20.02.2024 року щодо призначення пенсії аз віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV(Закон №1058). Вік заявника станови 63 роки 00 місяців 12 днів. Право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 21 років. Відповідно до частини ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною 2 цієї статті, право на призначення пенсії за віком така особа набуде після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу від 15 років. Згідно наданих документів страховий стаж становить 13 років 05 місяців 21 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи які зазначені в трудовій книжці НОМЕР_2 від 31.07.1978 року (частково враховано згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, навчання , догляду за дитиною до 3х- річного віку), оскільки виправлення прізвища з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 внесено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої спільним наказам Міністерства праці України. Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 ( відсутнє посилання на документи щодо внесення змін). Враховуючи вище викладене, прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Згідно із ст. 74, 75 Закону України «Про адміністративну процедуру» рішення набирає чинності з дня доведення його до відома особи, яка звернулась за призначенням пенсії. У разі незгоди з Рішенням, Ви маєте право звернутись із відповідною заявою до Пенсійного фонду України, або оскаржити це Рішення у судовому порядку визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, протягом 30 календарних днів». Позивач не погоджується з вищенаведеним рішенням щодо відмови у призначенні пенсії, вважає його незаконним та необгрунтованим, Позивач досягнув встановлено законом віку та має відповідний стаж, а відтак рішення ПФУ підлягає скасуванню, з огляду на наступне. … Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 1058-ІV у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року. Згідно паспортних даних, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому має право на призначення пенсії за віком, враховуючи 34 роки страхового стажу. 20.02.2024 року Позивач звернулася до ГУ ПФУ в Київській області із заявою про призначення пенсії за віком, враховуючи ст. 26 Закону № 1058-ІV. При оформленні пенсії за віком Позивач надала необхідний пакет документів для призначення пенсії. … Так, ОСОБА_1 мала при народженні прізвище ОСОБА_4 . 07.10.1978 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 укладено шлюб, внаслідок чого було змінено прізвище Позивача із « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_7 ». В той же час, роботодавець при заповненні трудової книжки НОМЕР_2 від 31.07.1978 року допустив помилку у написанні прізвища, зазначивши « ОСОБА_3 », відтак роботодавцем було внесено виправлення в трудову книжку. Трудова книжка позивачки вперше заповнювалась 31.07.1978 року. На той час діяла Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162. … При цьому, відповідальність за можливі помилки або виправлення у трудовій книжці, у тому числі якість записів та відбитків печаток не може бути перекладена на працівника та призводити до позбавлення його права на врахування фактично відпрацьованого часу у складі трудового стажу, який враховується для призначення пенсії. Також, недотримання правил ведення трудової книжки, якщо є такі факти, може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи, щодо якої такі порушення було вчинено, а отже, й не може впливати на її особисті права. … Крім того, працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці. В свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо призначення пенсії за віком. … Таким чином, не враховано періоди роботи відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 від 31.07.1978 року, а саме: з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999 року. Відтак загалом не враховано період, що становить 21 рік 3 місяці 24 дні. Загальний стаж, наявний у Позивача становить: 21 рік 3 місяці 24 дні + 13 років 5 місяців 12 днів = 34 роки 9 місяців 06 днів. Оскільки Позивач звернулася за призначенням пенсії за віком після досягнення 63 років та за наявності страхового стажу, з урахуванням спірного періоду, понад 34 роки, вона має право на відповідну пенсію. Позивачу відмовлено у зарахуванні до страхового стражу спірного періоду та у призначенні пенсії рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.02.2024 року №103750002702, вважаємо, що з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід визнати таке рішення протиправним та скасувати його. … Згідно з паспортними даними ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому має право на призначення пенсії за віком в 63 роки. 08.02.2024 року Позивачу виповнилося 63 роки. 20.02.2024 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, тобто в межах трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку. Таким чином, з 09.02.2024 року Позивачу має бути призначена пенсія з урахуванням п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-ІV. В той же час, звертаємо увагу Суду, що Позивач мала право на пенсію ще при досягненні віку 59 років 06 місяців, оскільки мала відповідний страховий стаж. Проте, звернувшись до Пенсійного фонду України, отримала рішення № 103750002702 від 21.09.2020 р. про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено: «За наявного страхового стажу право на призначення пенсії за віком ОСОБА_1 набуде в 63 роки». Причиною відмови стало неврахування страхового стажу. Проте, не маючи юридичної освіти, ОСОБА_1 не була обізнана з можливістю оскарження такого рішення та наявністю права на призначення пенсії, що стало причиною того, що Позивач чекала настання 63-річного віку та відповідно, втратила право на пенсійне забезпечення за цей час. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… 20.02.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VІ (далі - Закон № 1058). Органи Пенсійного фонду України з 01.04.2021 застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.02.2024 за №103750002702, яким опрацьовано заяву за принципом екстериторіальності, позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст. 26 Закону № 1058 в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Цим рішенням встановлено, що вік позивача 63 роки 00 місяців 12 днів, страховий стаж позивача становить 13 років 05 місяців 12 днів, що є недостатнім для призначення пенсії у віці 63 років. Після винесення оскаржуваного рішення воно було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для долучення до матеріалів електронної пенсійної справи позивача. … Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637). … На час заповнення належної позивачці трудової книжки була чинною Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, затверджена постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.06.1974 № 162 (далі - Інструкція № 162). … З 29 липня 1993 року порядок ведення трудових книжок регулюється Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція № 58), яка містить аналогічні вимоги щодо внесення записів до трудових книжок, що й Інструкція № 162. … Оскаржуваним рішенням за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи, які зазначені в трудовій книжці НОМЕР_3 від 31.07.1978, оскільки виправлення прізвища з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 внесено з порушенням вимог Інструкцій № 58 (відсутнє посилання на документи щодо внесених змін). Отже, іншого порядку заповнення трудової книжки законодавством не передбачено. Страховий стаж частково враховано згідно даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, періоди навчання та догляду за дитиною до 3-х річного віку. З наведеного вбачається, що чинним законодавством передбачено можливість підтвердження спірних періодів роботи, навчання у разі відсутності відповідних записів або неправильних чи неточних записів у трудовій книжці, проте, жодних допустимих доказів, передбачених Порядком № 637, позивачем надано не було. … Враховуючи, що на дату досягнення віку 63 років позивач мав лише 13 років 05 місяців 12 днів страхового стажу проти необхідних 21 рік, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яким опрацьовано заяву за принципом екстериторіальності, правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії. Таким чином, дії зазначеного відповідача не суперечать чинному законодавству України, тому підстави для задоволення вимог повністю відсутні. … За викладених обставин, вважаємо, що орган Пенсійного фонду діяв в межах своїх повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. … Таким чином, підстави для призначення пенсії за віком з 09.02.2024 відсутні, оскільки це суперечить вимогам ст. ст. 26, 44, 45 Закону № 1058 та Порядку № 22-1. Обчислення стажу для призначення пенсії відноситься виключно до функцій органів Пенсійного фонду України. Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем. … Отже, вимога щодо відшкодування відповідачем витрат на правничу допомогу є документально не підтверджена, не співмірна що є підставою для відмови у її задоволенні. …».

Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Позивач не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та пенсію не отримує. Позивач звернувся із заявою до органів Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії за віком. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності розглянуто вище визначену заяву та винесено рішення від 27.02.2024 №103750002702 про відмову гр. ОСОБА_1 , у призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування». Розгляд звернення Позивача здійснювався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області на підставі документів, які були надані до заяви про призначення пенсії за віком. Звертаємо увагу Суду, що після винесення рішення про призначення пенсії за віком відмови пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області відбулася заміна статусу електронної пенсійної справи №103750002702 гр. ОСОБА_1 , в підсистеми ІКІС ПФУ; з «Призначення та виплати пенсій (ППВП)» на статус «Відмовлено». Доступ до електронної пенсійної справи відповідно до програмного забезпечення, яке розроблене відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є - тимчасовим (спеціаліст відділу з призначення пенсій, який отримав в роботу звернення особи про призначення пенсії відповідно до принципу «екстериторіальності» отримує доступ до документів, які містяться в електронній пенсійній справі тільки до моменту винесення рішення при призначення або відмову в призначенні) після винесення рішення спеціаліст відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управлінням Пенсійного фонду України у Київській області позбавляється можливості проведення будь-яких маніпуляцій з електронною пенсійною справою. Відповідно до журналу операцій ЕПС №103750002702 рішення про відмову у призначенні пенсії від 27.02.2024 позивачу, за заявою приймалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області - спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області не опрацьовувалась. … Враховуючи зазначене, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області є неналежним Відповідачем щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування». … Вік Позивача становить 63 роки. Згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, свідоцтво про народження дитини, дані персоніфікованого обліку), страховий стаж складає 13 років 05 місяців 12 днів. До страхового стажу не зараховано періоди роботи які зазначені в трудовій книжці НОМЕР_2 від 31.07.1978 року (частково враховано згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування, навчання, догляду за дитиною до 3-х річного віку), оскільки виправлення прізвища з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 внесено з порушенням вимог інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства Юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 (відсутнє посилання на документи щодо внесення змін). Враховуючи вище викладене, прийнято рішення: відмовлено гр. ОСОБА_1 , в призначенні пенсії за віком у зв'язку з тим, що Позивач не набула необхідного страхового стажу, відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України Позивач не перебуває та пенсію не отримує. …».

Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 18.09.2024 по 09.10.2024 перебував у відпустці.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

За матеріалами справи, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За результатами розгляду заяви від 20.02.2024 щодо призначення пенсії за віком відповідачем-1 прийнято Рішення №103750002702 від 27.02.2024 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Відмова про призначення пенсії за віком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України 20.02.2024 року щодо призначення пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (Закон №1058). Вік заявника становиnm 63 роки 00 місяців 12 днів. Право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 21 років. Відповідно до частини ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною 2 цієї статті, право на призначення пенсії за віком така особа набуде після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу від 15 років. Згідно наданих документів страховий стаж становить 13 років 05 місяців 12 днів Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи які зазначені в трудовій книжці НОМЕР_2 від 31.07.1978 року (частково враховано згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, навчання, догляду за дитиною до 3-х річного віку), оскільки виправлення прізвища з ОСОБА_8 внесено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої спільним наказам Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 ( відсутнє посилання на документ щодо внссешія змін). Враховуючи вище викладене, прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Згідно із ст. 74, 75 Закону України «Про адміністративну процедуру» рішення набирає чинності з дня доведення його до відома особи, яка звернулась за призначенням пенсії. У разі незгоди з Рішенням, Ви маєте право звернутись із відповідною заявою до Пенсійного фонду України, або оскаржити це Рішення у судовому порядку визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, протягом 30 календарних днів. …».

За Трудовою книжкою НОМЕР_4 позивач мав трудову діяльність у періоди: з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999, що загалом складає 21 рік 03 місяці 26 днів.

Згідно з Свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_5 між ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) укладено шлюб, після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище - « ОСОБА_7 ».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

У ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: … з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; … 2.У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: … з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року; … 3.У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу: … з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 15 до 21 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 15 до 22 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 15 до 23 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 15 до 24 років; починаючи з 1 січня 2028 року - від 15 до 25 років. …».

За ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. (…).

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Згідно з п.2.4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої 29.07.1993 Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 (надалі - «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників»), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993". Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу (п.2.6 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»).

Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів (п.2.13 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»).

Відповідно до п.4.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів. (…).

Як зазначено у п.1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. (…).

У п.2 Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 за №58 «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110, зазначено, що з прийняттям цього наказу Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.1985 №252), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.1990 №412, не застосовується.

За п.2.3 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 за №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.1985 за №252, із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.1990 за №412), всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). (…).

У ст.64 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; 2) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; …».

У п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 22.12.2014 постановою Правління Пенсійного фонду України №28-2 (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 за №28-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 (надалі - «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі»), зазначено, що Головне управління Фонду має право: (…) 2) отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань; (…) 5) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами; 6) проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; (…).

Враховуючи наведені норми права та обставини справи, суд вважає, що неналежне оформлення трудової книжки роботодавцем не може бути підставою для не врахування страхового стажу працівника для обчислення пенсії та для позбавлення працівника його права на пенсію.

На думку суду, відповідач-1 не зараховуючи до стажу роботи/страхового стажу періодів роботи позивача з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999 не обґрунтовано не вжив заходів передбачених п.1, п.2 ч.1 ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пп.2, 5, 6 п.6 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» з метою перевірки інформації наведеної у Трудовій книжці НОМЕР_4 щодо цих періодів роботи позивача.

Судом прийнято до уваги інформацію наведену у Трудовій книжці НОМЕР_4 щодо роботи позивача у період з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999.

Таким чином, до стажу роботи/страхового стажу має бути зараховано період роботи позивача з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999.

Враховуючи наведене, у позивача станом на день звернення до органу Пенсійного фонду України (20.02.2024) був у наявності страховий стаж 21 рік.

Страховий стаж позивача станом на 20.02.2024 становив - 34 роки 09 місяців 13 днів (34 роки 09 місяців 13 днів = 13 років 05 місяців 12 днів + 21 рік 03 місяці 26 днів).

На думку суду, у відповідача-1 були у наявності всі необхідні документи для зарахування до стажу роботи/страхового стажу періоду роботи позивача з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999.

Отже, оскаржуване Рішення відповідача-1 від 27.02.2024 за №103750002702 є протиправним та підлягає скасуванню.

З матеріалів справи не вбачається порушень прав та інтересів позивача з боку ГУ ПФУ у Київській області.

Звідси, позовна вимога до ГУ ПФУ у Київській області є не обґрунтованою та задоволенню не підлягає.

З огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, з метою захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне: визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.02.2024 за №103750002702 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи/страхового стажу періоди роботи відповідно до Трудової книжки НОМЕР_4 , а саме: з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999, та призначити пенсію за віком з 09.02.2024.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідачів-1,2 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ПФУ в Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

Позивачем у позовній заяві заявлено про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у сумі 7000,00 грн.

В обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем до суду подано: Договір про надання професійної правничої допомоги №26/07 від 26.07.2024; Акт №1 від 30.07.2024 про прийняття-передачу наданих послуг; Платіжну інструкцію від 02.08.2024 за №0.0.3799354254.1 на суму 7000,00 грн.; Ордер на надання правничої допомоги Серія АІ №1673727; Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю Серія КС №11473/10.

В Акт №1 від 30.07.2024 про прийняття-передачу наданих послуг зазначено: «… 1.Адвокат надав Клієнту правничу допомогу, зокрема: … Найменування - Підготовка та подання позовної заяви ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Київській області, ГУ ПФУ в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення №103750002702 від 27.02.2024 року ГУ ПФУ в Запорізькій області про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання вчинити дії шляхом зарахування до страхового стажу періоду роботи та призначення пенсії; Загальна сума, грн. - 7000 (сім тисяч) грн. …».

Завником документально та нормативно не обгрунтовано кількість витраченого часу щодо надання професійної правничої допомоги.

Судом прийнято до уваги, що така категорія адміністративних справ є пошириною, а, отже, не потребує витрат значних зусиль при здійсненні професійної правничої допомоги.

Також, суд вважає вартість послуг і робіт правничої допомоги, зазначену у наданих до суду документах, не співмірною з фактично виконаними послугами та роботами.

Отже, судові витрати на правничу допомогу у сумі 7000,00 грн. є не обґрунтованими та не можуть бути стягнуті на користь позивача з відповідача-1.

На думку суду, з урахуванням вимог ч.5 ст.134 КАС України, витрати на професійну правничу допомогу мають бути відповідачем-1 відшкодовані позивачу лише у сумі 4000 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул.Саєнка Андрія, буд.10, м.Фастів(з), Київська область, 08500; код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.02.2024 за №103750002702 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи/страхового стажу періоди роботи відповідно до Трудової книжки НОМЕР_4 , а саме: з 01.08.1978 по 26.12.1978, з 27.12.1978 по 04.01.1990, з 05.02.1990 по 03.09.1991, з 04.09.1991 по 06.10.1993, з 08.10.1993 по 08.11.1994, з 10.11.1994 по 26.12.1999, та призначити пенсію за віком з 09.02.2024.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.

Задовольнити частково заяву позивача про стягнення з відповідача-1 судових витрат на професійну правничу допомогу.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати на професійну правничу допомогу у сумі 4000 грн. 00 коп.

В іншій частині заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 13.11.2024.

Суддя О.О. Прасов