12 листопада 2024 року Справа № 280/9257/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
04 жовтня 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідок про заробітну плату №63, 64 від 01.12.2022, виданої Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно довідок про заробітну плату №63, 64 від 01.12.2022, виданих Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996, починаючи з 26.07.2024 року.
Ухвалою суду від 07.10.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком. Зазначає, що у липні 2024 року вона звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії з урахуванням заробітної плати згідно довідок про заробітну плату №63, 64 від 01.12.2022, виданої Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996. Разом з тим, відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії позивача, що зумовило її звернення до суду з даним позовом. Позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що з урахуванням норм статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Управлінням було направлено запити на проведення перевірки достовірності довідки про заробітну плату до управління контрольно-перевірочної роботи при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Для проведення перевірки довідок про заробітну плату №62, 63, 64 від 01.12.2022 для перерахунку пенсії, було направлено запит до ЗДП «Кремнійполімер». Перевірку зазначених довідок про заробітну плату не проведено, оскільки ЗДП «Кремнійполімер» листом від 04.01.2023 попередив про неможливість підготовки документів та проведення перевірки. Відповідач зазначає, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами та сплатою страхових внесків. Іншого чинним законодавством не передбачено. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що позивачка з 01.04.2022 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком.
26.07.2024 позивач звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії, з урахуванням довідок про заробітну плату №63, 64 від 01.12.2022, виданих Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996.
Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 30.08.2024, позивача повідомлено про те, що станом на дату звернення триває перевірка довідок про заробітну плату (від 01.12.2022 №63, 64) за період з 01.01.1991 по 31.12.1996 (оптимальний період, визначений відділом перерахунків пенсії). Також, зазначено, що після проведення перевірки, підписання та узгодження її результатів, акт перевірки буде терміново направлено до відділу перерахунків пенсій.
Позивач не погодившись із правомірністю відмови у проведенні перерахунку пенсії, звернулася з даним адміністративним позовом до суду.
За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що згідно приписів статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно приписів статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058).
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно ч.1 ст.27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною 2 статті 27 Закону №1058 визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач, під час звернення до відповідача 26.07.2024, надав довідки ЗДП «Кремнійполімер» про заробітну плату для обчислення пенсії від 01.12.2022 №62 - за період з вересня 1986 року по грудень 1990 року, від 01.12.2022 №63 - за період з січня 1991 року по грудень 1995 року, від 01.12.2022 №64 - за період з січня 1996 року по червень 2000 року.
При цьому, суд зазначає, що надані позивачем довідки містять усі необхідні реквізити, підписи, печатки, підстави видачі, тощо. Жодних зауважень щодо поданих довідок відповідачем виказано не було.
Суд зазначає, що фактично відмова відповідача у перерахунку пенсії мотивована тим, що орган ПФУ не має можливості провести перевірки обґрунтованості видачі зазначених довідок.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність за неможливість органу ПФУ провести перевірку обґрунтованості видачі довідок не залежно від підстав. Тим більше, судом становлено, що відповідачем вже тривалий час не проведена перевірка довідок, і відсутні будь-які докази, що відповідачем взагалі вживались заходи щодо проведення перевірки виданих позивачу довідок.
Суд зазначає, що пенсія позивача має бути перерахована на підставі наданих довідок, а у разі якщо за результатами перевірки обґрунтованості видачі довідок буде встановлено, що довідки видані безпідставно повністю або частково, то пенсія позивача підлягатиме перерахунку, а надмір виплаченої пенсії стягненню за рахунок підприємства яким видано довідки.
За таких обставин, відповідачем було протиправно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідок про заробітну плату №63, 64 від 01.12.2022, виданої Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер» за період з 01.01.1991 по 31.12.1996, що зумовлює висновок суду про наявність підстав для зобов'язання відповідача вчинити дії спрямовані на перерахунок пенсії.
Щодо строку з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Так, позивач просить провести перерахунок пенсії з 26.07.2024, тобто з дати звернення до органу ПФУ з заявою про проведення перерахунку пенсії.
Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
А відтак, перерахунок пенсії позивача має бути проведений з 01.08.2024, оскільки звернення за перерахунком пенсії надійшло після 15 числа.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідок про заробітну плату №63, 64 від 01.12.2022, виданих Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно довідок про заробітну плату №63, 64 від 01.12.2022, виданих Запорізьким державним підприємством «Кремнійполімер», починаючи з 01.08.2024 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова