11 листопада 2024 року Справа № 280/8704/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ),
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 при розгляді рапорту про нарахування та виплату командиру другого стрілецького взводу третій стрілецької роти лейтенанту ОСОБА_1 , підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення яка виплачується при переїзді на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду;
зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити лейтенанту ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підйомну допомогу в розмірі місячного грошового забезпечення, яка виплачується при переїзді на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що з шпиталю 20 серпня 2024 року позивач звернувся з рапортом до командира частини НОМЕР_2 про нарахування та виплату підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення, яка виплачується при переїзді на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, відповідно до пункту першого Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 05.02.2018 № 45. Зазначає, що рапорт було направлено на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_2 , підписано кваліфікованим електронним підписом, який має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису (частина 4 статті 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги»). Покликається на те, що відповіді на рапорт від 20.08.2024 року позивачем до часу подання позову не отримано. Вважає, що відповідач не виконавши покладених на нього обов'язків, не вирішив питання про задоволення або відмову у задоволенні рапорту позивача про виплату підйомної допомоги, відповідного рішення за результатами розгляду рапорту позивача не було прийнято. Просить задовольнити позов.
Відповідач подав відзив на позовну заяву вх. № 45772 від 02.10.2024, в якому вказує, що рапорт позивача не надходив на реєстрацію, відтак не міг бути розглянутий командуванням військової частини. Стверджує, що повідомлення позивача, окреслене ним як рапорт від 20.08.2024 та спрямоване на електронну пошту відповідача не підлягало реєстрації. Відповідач також звертає увагу, що на момент спрямування повідомлення до відповідача, позивач перебував в військовому шпиталі, де працює СЕДО. Зазначає, що знімок екрану, який як вказує позивач, свідчить про спрямування повідомлення позивача на електронну поштову адресу та не узгоджується з вимогами Порядку №531. Вказує, що позивач мав направляти рапорт у визначений законом спосіб, чого ним не було зроблено. Причин, з яких позивач 20.08.2024 не міг направити рапорт у належний спосіб не наведено. Вважає, що позивач, бажаючи реалізувати свої наміри, не врахував вимоги нормативно-правових актів, що регулюють питання служби, допустив їх порушення, безпідставно звернувся до суду із надуманою позовною заявою та передчасними позовними вимогами. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 19.09.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/8704/24 без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_4 № 240 від 29 липня 2024 року лейтенанта ОСОБА_1 , призначено до військової частини НОМЕР_2 на посаду командира стрілецького взводу стрілецької роти.
11 серпня 2024 року згідно до наказу (по стройовій частині) командира військової частини НОМЕР_2 №227 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення, продовольче забезпечення за каталогом продуктів (загальновійськова) - з 12 серпня 2024 року. Надано 3 доби на прийняття справ та посади.
20.08.2024 ОСОБА_1 , перебуваючи на лікуванні, направив на електронну пошту військової частини НОМЕР_2 до військової частини НОМЕР_5 рапорт про виплату підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення, яка виплачується при переїзді на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, відповідно до пункту першого Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затверджений Наказом Міністерства оборони України 05.02.2018 № 45.
Відповіді на рапорт до часу подання позову позивачем не отримано.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, позивач звернувся із вказаною позовною заявою до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
За приписами п.1 частини 3 статті 9-1 Закону №2011-ХІІ визначено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.
Також аналогічні норми містяться і у пункті 1 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.02.2018р. №45 (далі - Порядок №45).
А у відповідності до пункту 2 Порядку №45 встановлено, що право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає:
- на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посаду;
- на дату зарахування на навчання - для військовослужбовців, які зараховані на навчання до військових навчальних закладів;
- на дату прибуття до місця дислокації, оголошений наказом командира військової частини, - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби у складі військової частини (підрозділу) в інший населений пункт.
Згідно п. 3 Порядку №45, розмір підйомної допомоги обчислюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець приступив до виконання обов'язків за посадою (зарахування на навчання), або на дату прибуття до нового місця дислокації військової частини, на членів сім'ї - на дату реєстрації рапорту військовослужбовця про виплату підйомної допомоги на членів сім'ї військовослужбовця, які переїхали з ним до нового місця військової служби.
Виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем відповідно до навчання) відповідно до наказу командира (начальника) військової частини (військового навчального закладу) із зазначенням нарахованої суми виплат.
У наказі зазначаються дата та номер наказу про призначення військовослужбовця на військову посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов'язків за посадою, дата вибуття з попереднього місця військової служби та прибуття на нове місце військової служби (на нове місце дислокації військової частини).
За п. 5 Порядку №45, підйомна допомога та добові в разі переїзду на нове місце військової служби на членів сім'ї військовослужбовця виплачуються на підставі наказу командира військової частини із зазначенням у ньому нарахованої суми до виплати, який видається на підставі рапорту військовослужбовця про виплату підйомної допомоги на членів сім'ї військовослужбовця, які переїхали з ним до нового місця військової служби.
Так, як встановлено судом із матеріалів справи, зокрема, наданого позивачем скриншоту, ОСОБА_1 на електронну пошту відповідача направив повідомлення, що містило рапорт в електронному вигляді. Як стверджує позивач, рапорт був підписаний ЕЦП позивача, що підтверджується протоколом перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.
Слід зазначити, що Наказом Міністерства Оборони України від 06.08.2024 № 531 затверджено Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України (далі - Порядок № 531), який набрав чинності 08.08.2024, тобто вже діяв на момент звернення позивача до військової частини НОМЕР_2 .
Вказаний Порядок визначає механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), Збройних Силах України (далі - Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту.
Пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 531 визначено, що рапорти подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах. Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації.
Пунктом 1 розділу ІV Порядку № 531 встановлено, що рапорт в електронній формі створюється та подається за допомогою засобів СЕДО, Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони «Армія+» (включаючи його складові частини) (далі - Державний вебпортал) та інших інформаційно-комунікаційних систем, які введені в експлуатацію в системі Міноборони України. Подання рапорту в інший спосіб, зокрема, направлення на електронну пошту, Порядок № 531 не передбачає.
В даній справі судом встановлено, що позивачем подано рапорт за допомогою електронної пошти, тобто в електронному вигляді, однак, не за допомогою засобів, що передбачені Порядком № 531. Доказів звернення позивача до відповідача згідно Порядку № 531 матеріали справи не містять.
Таким чином оскільки ОСОБА_1 не подано до Військової частини НОМЕР_2 рапорт у відповідності до вимог чинного на момент звернення законодавства, у відповідача були відсутні підстави для розгляду такого рапорту.
Тому, суд висновує, що відсутні підстави вважати, що військовою частиною НОМЕР_2 вчинено протиправну бездіяльність при розгляді рапорту про нарахування та виплату командиру другого стрілецького взводу третій стрілецької роти лейтенанту ОСОБА_1 , підйомної допомоги. А отже, позовні вимоги є необгрунтованими.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв'язку із відмовою у позові розподіл судових витрат на підставі ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 11 листопада 2024 року.
Суддя Л.Я. Максименко