Справа № 420/12434/24
06 листопада 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Бойко О.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, бездіяльність та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, доплат, підвищень, без обмеження максимальним розміром, вирішив адміністративний позов задовольнити частково.
І. Суть спору
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд, з урахуванням уточнення позовних вимог:
(1).Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.03.2023 та з 01.03.2024.
(2).Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 та з 01.03.2024 з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження її максимальним розміром та доплати інваліду війни 2 групи за ч. 4 ст. 13 ЗУ “Про статус ветеранів та гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність без обмеження максимальним розміром та надбавки згідно п. а ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї (дитину віком до 18 років) у розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність без обмеження максимальним розміром.
(3).Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо не здійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13591,36 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 2378,49 грн та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн, а саме: з загальної суми 17469,85 грн.
(4).Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.03.2023 року здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011р. №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13591,36 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 2378,49 грн та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн, а саме: з загальної суми 17469,85 грн., з урахуванням виплачених сум пенсії;
(5).Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2024 року, з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13227,63 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 2314,84 грн та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2024 р. в розмірі 1500 грн, а саме: з загальної суми 18542,47 грн.
(6).Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.03.2024 року здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011р. №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13227,63 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 2314,84 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2024 р. в розмірі 1500 грн., а саме: з загальної суми 18542,47 грн., з урахуванням виплачених сум пенсії.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що вважає протиправною невиплату йому пенсії без обмеження її максимальним розміром, включно із індексацією 2024 року, із врахуванням 25% як інваліду війни після збільшення пенсії, враховуючи індексацію 2022, 2023, 2024 років. При цьому, позивач звернув увагу, що рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано таким, що не відповідають Конституції України положення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було встановлено обмеження пенсії максимальним розміром. Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення є неконституційними та з 20.12.2016 року втратили чинність.
Також позивач звертає увагу, що є особою з інвалідністю війни другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. При цьому, позивач звернув увагу, що йому здійснено розрахунок збільшення пенсії на 25%, виходячи з основного розміру його пенсії, без урахування індексації. Однак, позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки пунктом 1 постанови КМУ № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії збільшуються на 25 відсотків.
(б) Позиція Відповідача
13.05.2024 від відповідача у справі надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог у повному обсязі.
Зокрема, представник зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» до розміру пенсії позивачу з 01.03.2022 нарахована індексація пенсії в сумі 2314,84 грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» позивачу з 01.03.2023 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн. Відповідно до абз. 2 п. 3 цієї Постанови установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого, зокрема п. 2 цієї Постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Тобто, індексація здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,0796, однак сума індексації не може перевищувати встановленого обмеження 1500 грн. позивачу з 01.03.2024 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн.
При цьому, відповідач звернув увагу, що індексація пенсії позивачу проведена з урахуванням збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». Розмір пенсії позивача з 01.03.2024 становить 24283,08 грн.
Крім того, безпідставною є вимога позивача стосовно виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, оскільки згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався. Враховуючи зазначене, розміри пенсій, обчислених з 01.10.2011 за нормами Закону № 2262, не могли перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відтак, законних підстав для виплати пенсії позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 у Головного управління не має, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства.
ІІІ. Процедура та рух справи
26.04.2024 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи, встановлені судом та докази на їх підтвердження
Позивач перебуває на пенсійному забезпеченні у відповідача та йому призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» до розміру пенсії позивачу з 01.03.2022 нарахована індексація пенсії в сумі 2314,84 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» позивачу з 01.03.2023 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн.
Відповідно до абз. 2 п. 3 цієї Постанови установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого, зокрема п. 2 цієї Постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Тобто, індексація здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,0796, однак сума індексації не може перевищувати встановленого обмеження 1500 грн. позивачу з 01.03.2024 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн.
Основним розміром пенсії позивача є 13227,63 грн., індексація базового ОСНП 2022 - 2314,84 грн. , індексація базового ОСНП 2023 - 1500 грн, індексація базового ОСНП 2024 - 1500 грн, розмір пенсії з індексацією 18542,47 грн., збільшення основного розміру пенсії (25%) розраховано із суми 13227,63 грн. і складає 3306,91 грн.
Крім того, підсумок пенсії позивача з 01.03.2024 становить 26024,28 грн., з обмеженням максимального розміру пенсії 24283,08 грн.
На звернення позивача від 12.03.2024, відповідач листами від 02.04.2024 р. №10426-7518/Д-02/8-1500/24 та від 09.04.2024 №11331-8481/Д-02/8- 1500/24 повідомив, що оскільки Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 по справі № 420/15383/23 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату та становить 24283,08 грн. Крім того, відповідач зазначив, що індексація пенсії позивачу проведена з урахуванням збільшення пенсії на 25 відсотків, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».
V. Джерела права та висновки суду
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 18, 19 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Статтею 21 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:
а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);
б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Отже, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
16.02.2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", якою установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Як видно із матеріалів справи, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №118, з 01.03.2023 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №168, а з 01.03.2024 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №185.
При цьому, 01.03.2023 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача із врахуванням індексації базового ОСНП за 2022 рік в сумі 2314,84 грн., індексації базового ОСНП за 2023 рік в сумі 1500 грн. та збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 13227,63 грн. (основного розміру пенсії) в сумі 3309,91 грн.
01.03.2024 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача із врахуванням індексації базового ОСНП за 2022 рік в сумі 2314,84 грн., індексації базового ОСНП за 2023 рік в сумі 1500 грн., індексації базового ОСНП за 2024 рік в сумі 1500 грн. та збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 13227,63 грн. (основного розміру пенсії) в сумі 3306,91 грн.
Тобто, із наведеного вище слідує, що починаючи з 01.03.2023 та з 01.03.2024 збільшення основного розміру пенсії позивача на 25% здійснено лише від основного розміру пенсії - 13227,63 грн., внаслідок чого сума такого підвищення склала 3306,91 грн.
Разом із тим, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статей 13 і 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Отже, сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2023 року повинна розраховуватися виходячи з суми отриманої з додавання суми основного розміру пенсії та індексацій за 2022, 2023 роки.
Таким чином, розрахунок збільшення основного розміру пенсії (25%) у 2023 році має здійснюватись відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №1381, а саме: (13227,63 грн. (основний розмір пенсії) + 2314,84 грн. (індексація базового ОСНП 2022) + 1500 грн. (індексація базового ОСНП 2023)) * 25% та становити 4260,62 грн.
В свою чергу, розрахунок збільшення основного розміру пенсії (25%) у 2024 році має здійснюватись відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №1381, а саме: (13227,63 грн. (основний розмір пенсії) + 2314,84 грн. (індексація базового ОСНП 2022) + 1500 грн. (індексація базового ОСНП 2023) + 1500 грн. (індексація базового ОСНП 2024)) * 25% та становити 4635,62 грн.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 та з 01.03.2024 з урахуванням підвищення до пенсії в розмірі 25% від основного розміру пенсії та із врахуванням індексації за 2022, 2023 та 2024 роки, як то передбачено постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011.
Щодо позовних вимог з приводу обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Відповідно до ч. 7 ст. 43 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Разом з тим, ч. 7 ст. 43 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року визнано неконституційним.
Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
В резолютивній частині рішення Конституційний суд України зазначив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме:
- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
При цьому, частина сьома статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 7-рп/2016 від 20.12.2016.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня ч. 7 ст. 43 в Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, який прийнято 06 грудня 2016 року та вперше опубліковано в газеті “Голос України» 27 грудня 2016 року та набрав чинності відповідно до прикінцевих положень з 1 січня 2017 р., у частині сьомій статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри “у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р.» замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 р.».
Таким чином, зі змісту внесених змін Законом України № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року, встановлюється, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3 жовтня 2018 року по справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року по справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року по справі № 638/6363/17, від 15 квітня 2019 року по справі № 127/4270/17, від 15 квітня 2019 року по справі № 522/16973/17, від 21 листопада 2019 року у справі № 295/2039/17, від 10 жовтня 2019 року по справі № 522/22798/17, від 23 червня 2020 року по справі № 686/24928/16-а, від 10 вересня 2021 року по справі № 300/633/19.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України Рішення № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є неправомірним.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання відповідача на положення ст. 2 ЗУ “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», оскільки саме на підставі вказаного Закону були внесені зміни до ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та, фактично, є ідентичними. При цьому, факт визнання такого обмеження розміру пенсії таким, що не відповідає ст. 117 Конституції України свідчить про протиправність застосування аналогічних положень ЗУ “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» при перерахунку пенсії позивача.
За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, приймаючи до уваги те, що обмеження пенсії максимальним розміром порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, суд зазначає, що пенсійний орган визначаючи позивачу пенсії із обмеженням її максимальним розміром (10) десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність діяв всупереч приписам Конституції України та Закону №2262-ХІІ.
В той же час, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2024 на підставі Кабінету Міністрів України 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" відповідач протиправно виплачує пенсію позивачу у сумі 24283,08 грн., тобто в розмірі станом на 01.03.2023 та без урахуванням індексації на виконання вищевказаної постанови, що свідчить про недотримання вимог чинного законодавства України та фактичну невиплату проіндексованої пенсії в повному розмірі.
З урахуванням зазначеного, відповідач при проведенні перерахунку пенсії на підставі наголошеної постанови безпідставно обмежив максимальним розміром суму перерахованої з 01.03.2024 пенсії позивача.
Щодо позовних вимог з приводу визнання протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.03.2023, то суд встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 по справі № 420/15383/23, в тому числі, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.03.2023 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням її індексації без обмеження максимального розміру пенсії.
При цьому, відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, станом на час розгляду даної справи, суд не встановив обмеження пенсії позивача з 01.03.2023 максимальним розміром, а тому позовні вимоги в цій частині не належать до задоволення.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 березня 2024 року, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням вже виплачених сум.
Щодо позовних вимог з приводу проведення вказаного перерахунку з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та доплати інваліду війни 2 групи за ч. 4 ст. 13 ЗУ “Про статус ветеранів та гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та надбавки згідно п. а ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї (дитину віком до 18 років) у розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то суд звертає увагу, що вказані питання у даній адміністративній справі не є спірними, а тому наразі відсутні підстави вважати, що після здійснення перерахунку пенсії позивачеві, його права у цій частині будуть порушеними.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити спірний перерахунок без обмеження максимального розміру з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та доплати інваліду війни 2 групи за ч. 4 ст. 13 ЗУ “Про статус ветеранів та гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та надбавки згідно п. а ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї (дитину віком до 18 років) у розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - слід відмовити, як передчасних.
Таким чином, заявлені позовні вимоги належать до часткового задоволення.
VI. Розподіл судових витрат
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат не здійснюється.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246 КАС України суд,
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.03.2024.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром.
4.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області щодо не здійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13227,63 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 2314,84 грн та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн.: з загальної суми 17042,47 грн.
5.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.03.2023 року здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011р. №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13227,63 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 2314,84 грн та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн.: з загальної суми 17042,47 грн., з урахуванням виплачених сум пенсії.
6.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2024, з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13227,63 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 2314,84 грн та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2024 р. в розмірі 1500 грн, а саме: з загальної суми 18542,47 грн.
7.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.03.2024 року здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011р. №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13227,63 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 2314,84 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2024 р. в розмірі 1500 грн., а саме: з загальної суми 18542,47 грн., з урахуванням виплачених сум пенсії.
8.У задоволенні решти вимог - відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна, 83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя Оксана БОЙКО