Справа № 603/703/24
Провадження № 3/603/421/2024
14 листопада 2024 року м. Монастириська
Суддя Монастириського районного суду Тернопільської області Галіян І. М., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , військовослужбовця, солдата, стрільця-санітара взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
11.11.2024 року приблизно о 16 год 00 хв під час здійснення перевірки стану дотримання вимог законів України військовослужбовцями взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) т. в. о. командира взводу ІНФОРМАЦІЯ_3 старшим сержантом ОСОБА_2 в розташуванні взводу охорони був виявлений солдат ОСОБА_1 , який знаходився на території ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та в умовах особливого періоду виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння, що було підтверджено випискою № б/н з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 11.11.2024 року та встановлено діагноз алкогольне сп'яніння легкого ступеня (показник 0,6 проміле).
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, не визнав.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх повній сукупності, суд приходить висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме даними:
- протоколу № 230 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, від 11.11.2024 року, відповідно до якого 11.11.2024 року приблизно о 16 год 00 хв під час здійснення перевірки стану дотримання вимог законів України військовослужбовцями взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) т. в. о. командира взводу ІНФОРМАЦІЯ_3 старшим сержантом ОСОБА_2 в розташуванні взводу охорони був виявлений солдат ОСОБА_1 , який знаходився на території ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та в умовах особливого періоду виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння, що було підтверджено випискою № б/н з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 11.11.2024 року та встановлено діагноз алкогольне сп'яніння легкого ступеня (показник 0,6 проміле). Таким чином, солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, призваним на військову службу по мобілізації, займаючи посаду стрільця-санітара роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, в умовах особливого період, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме - поява на території ІНФОРМАЦІЯ_3 у стані алкогольного сп'яніння та виконання обов'язків військової служби у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду;
- виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 11.11.2024 року, відповідно до якої в солдата ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 за результатом огляду встановлено діагноз алкогольне сп'яніння легкого ступеня (0,6 ‰);
- витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 66 від 06.03.2024 року, згідно з яким солдата ОСОБА_1 , призначено наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (по особовому складу) від 24.02.2024 року № 69-РС на посаду стрільця помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , ВОС-100915А/630, який прибув з військової частини НОМЕР_1 , з 06.03.2024 року зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення та наказано вважати таким, що з 06.03.2024 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою;
- фотокопії військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 16.12.1990 року.
Указом Президента України № 64/200 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» з 05:30 год 24.02.2022 року на всій території України введено воєнний стан, строк якого надалі неодноразово продовжувався, востаннє - Указом Президента України № 740/2024 від 28.10.2024 року з 05 год 30 хв 10.11.2024 року строком на 90 діб.
Відповідно до Указу президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.
У силу ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій; мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
За наведених обставин суд приходить висновку, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме виконання військовослужбовцями обов'язків військової служби в нетверезому стані, вчинене в умовах особливого періоду.
Згідно зі ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення суд згідно з вимогами ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність. Зважаючи на встановлені судом обставини справи, суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі, передбаченому ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, - однієї тисячі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Саме таке стягнення на переконання суду буде співмірним вчиненому діянню, узгоджуватиметься з принципами доцільності, справедливості та невідворотності відповідальності, буде необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та для попередження вчинення ним нових правопорушень, відповідатиме меті адміністративного стягнення.
У силу ст. 40-1 КУпАП із правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн в дохід держави.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 22 100 (двадцять дві тисячі сто) грн, в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп судового збору в дохід держави.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У відповідності до ч. 2 ст. 308 КУпАП в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області.
Суддя І. М. Галіян