Справа № 333/8828/24
Провадження № 2-а/333/136/24
про залишення позовної заяви без руху
11 жовтня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Кулик В.Б., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
07.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить скасувати постанову серії ЕГА № 1568141 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 27.09.2024 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183 КпАП України у виді штрафу в розмірі 3 400,00 грн.
Вивчивши матеріали поданого адміністративного позову, суд дійшов до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху з огляду на таке.
Відповідно до ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс,ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Однак, в позовній заяві не вказано, хто є відповідачем по справі. Таким чином, позивачу необхідно чітко вказати відповідача та всі відомості про нього з дотриманням вимог ст. 160 КАС України.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Окрім того, позивачем до позовної заяви додана копія оскаржуваної ним постанови, яка є частково нечитабельною (неналежної якості).
З огляду на викладені вище обставини, позивачу належить надати суду читабельну (належної якості) копію оскаржуваної ним постанови або ж оригінал постанови.
При цьому, зі змісту позову вбачається, що позивачу постанову не вручали, тому до суду необхідно надати докази отримання останнім постанови (копія конверта з відбитком пошти).
Також, в додатках до позову відсутні копія паспорту та ідентифікаційного коду позивача.
Відповідно до частин першої та другої ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 року.
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону № 3674-VI серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає звільнених від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачем судовий збір не сплачено, не подано підтвердження про звільнення від його сплати.
Відповідно до правової позиції у постанові по справі № 543/775/17 від 18.03.2020 року Велика Палата Верховного Суду вирішила за необхідне відступити від висновку Верховного Суду України в постанові від 13.12.2016 року (провадження № 21-1410а16), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
В контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, розмір останнього складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи вищевикладене, позивачу за подання даного позову підлягало сплаті 605 грн. 60 коп. судового збору.
Крім цього, до позовної заяви додано копію постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, що є нечитабельною, у зв'язку з чим в подальшому суд належним чином не зможе дослідити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів.
Відповідно до правил ЄСПЛ встановлено певні вимоги до документів, зокрема, відповідно до Пояснювальної нотатки для осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини, вимоги до поданих копій: текст повинен бути зрозумілим і читабельним; копії повинні бути повними (всього документу).
Таким чином, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачеві строк для усунення її недоліків.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 171 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Позивачеві протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви у відповідності до вимог КАС України.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя В.Б. Кулик