Справа № 761/42626/24
Провадження № 3/761/9325/2024
14 листопада 2024 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Чайка О.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що складені командиром 1 роти охорони військової частини НОМЕР_1 лейтенантом ОСОБА_1 відносно
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за частиною 3 статті 173-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
установив:
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 173-20 КУпАП.
Перевіривши вказаний протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суддя приходить до висновку про наявність підстав для направлення матеріалів справи до військової частини НОМЕР_2 для направлення до належного суду.
Відповідно до вимог ст. 245, 256, 280 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суддя повинен дати належну оцінку.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення, згідно з якою у протоколі мають бути зазначені: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення НОМЕР_1 № 7 від 14.10.2024 відносно ОСОБА_2 місцем вчинення зазначено: розташування 1 роти охорони.
За вказаних обставин неможливо встановити чи підлягає розгляду зазначений протокол про адміністративне правопорушення саме Шевченківському районному суду міста Києва.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення повинен містити, зокрема час вчинення цього правопорушення, що всупереч вимогам, передбаченим КУпАП, не вказано.
За змістом статті 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог статті 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, для належного оформлення.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що матеріали необхідно направити до військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Керуючись статтями 256, 276, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною 3 статті 172-20 КУпАП, направити до військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олена ЧАЙКА