65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про затвердження плану реструктуризації боргів боржника
"13" листопада 2024 р.м. Одеса Справа № 916/2314/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
за участі секретаря судового засідання Васильєвої К.О.,
дослідивши матеріали справи
за заявою боржника: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
про неплатоспроможність
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін та учасників (до оголошеної перерви у судовому засіданні):
від боржника: представник Хомко С.В..;
кредитор: ОСОБА_10 (приймав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду);
керуючий реструктуризацією: арбітражний керуючий Данілов А.І.
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін та учасників (після оголошеної перерви у судовому засіданні):
від боржника: представник Хомко С.В.. ;
кредитор: ОСОБА_10 (приймав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду);
керуючий реструктуризацією: арбітражний керуючий Данілов А.І.
Судове засідання 13.11.2024 р. проведено в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.06.2024р. відкрито провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 ; введено процедуру реструктуризації боргів ОСОБА_1 ; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; призначено керуючим реструктуризацією боржника ОСОБА_1 арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича.
Ухвалою попереднього засідання суду від 18.09.2024р. визначено розмір та перелік усіх визнаних вимог для внесення керуючим реструктуризацією боржника до реєстру вимог кредиторів
Керуючий реструктуризацією арбітражний керуючий Данілов Артем Іванович звернувся із заявою, сформованою в системі «Електронний суд» від 04.10.2024р. (вх. №3-709/24 від 04.10.2024р.) про затвердження плану реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 від 24.09.2024р. в межах справи №916/2314/24.
До вказаної заяви додано: протокол зборів кредиторів; заяви про заочне голосування; реєстр вимог кредиторів; план реструктуризації боргів боржника; квитанції про надсилання сторонам.
Кредитор ОСОБА_3 звернулася із заявою, сформованою в системі «Електронний суд» 07.10.2024р. (вх. №36391/24 від 07.10.2024р.), в якій просить здійснити розгляд справи за її відсутності у зв'язку з неможливістю взяти участь у судовому засіданні; подану арбітражним керуючим заяву від 04.10.2024 р. про затвердження плану реструктуризації боргів у справі №916/2314/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 підтримує, просить задовольнити.
Кредитор ОСОБА_4 звернувся із заявою, сформованою в системі «Електронний суд» 07.10.2024р. (вх. №36414/24 від 07.10.2024р.), в якій просить здійснити розгляд справи за його відсутності у зв'язку з неможливістю взяти участь у судовому засіданні; подану арбітражним керуючим заяву від 04.10.2024 р. про затвердження плану реструктуризації боргів у справі №916/2314/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 підтримує, просить задовольнити.
Розглянувши матеріали справи, заяву керуючого реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича з доданими доказами, вислухавши представника боржника, суд встановив:
Ухвалою попереднього засідання суду від 18.09.2024р. визнано грошові вимоги Волинська митниця до ОСОБА_1 в сумі 221 535, 83 грн. із задоволенням у другу чергу; визнано грошові вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_1 в сумі 81 764, 60 грн. із задоволенням у другу чергу; визнано грошові вимоги ОСОБА_4 до ОСОБА_1 в сумі 162 858, 40 грн. із задоволенням у другу чергу; визначено розмір та перелік усіх визнаних вимог для внесення керуючим реструктуризацією боржника до реєстру вимог кредиторів.
Керуючим реструктуризацією боржника арбітражним керуючим Даніловим Артемом Івановичем надано план реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність, який схвалений зборами кредиторів (конкурсними кредиторами боржника) та погоджений боржником, наступного змісту:
«Розділ І. Загальні положення»
Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства під реструктуризацією боргів боржника розуміється судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов'язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника. Відповідно до ст. 126 Кодексу за даним Планом реструктуризації не підлягають реструктуризації борги боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та щодо сплати інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно з вимогами ст.ст. 124, 126 Кодексу План реструктуризації боргів боржника розроблений за принципом максимального збалансування інтересів боржника та кредиторів з метою забезпечення досягнення мети визначеної процедурою реструктуризації.
«Розділ II. Обставини, які спричинили неплатоспроможність боржника та стали підставою для порушення провадження у справі про неплатоспроможність»
Боржник як фізична особа звернулась до Господарського суду Одеської області з заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, в порядку Книги четвертої Кодексу України з процедур банкрутства. В обґрунтування заяви заявник зазначила, що у неї відсутні фінансові можливості погасити наявну заборгованість. 23.11.2023 р. Постановою Любомльського районного суду Волинської області по справі № 163/2516/23 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3 567 630,77 грн. з конфіскацією в дохід держави товарів, що вилучені за двома протоколами про тимчасове вилучення товарів у справі про порушення митних правил № 0293/20500/23 (всього позицій товару 178 та 160), загальною вартістю 3 567 630,77 грн. Цією ж постановою з ОСОБА_1 в користь Волинської митниці стягнуто витрати по справі на зберігання товару в розмірі 249 227,83 грн та 536,80 грн судового збору. 04.01.2024 р. Боржник сплатила стягнутий судовий збір у розмірі 536,80 грн, що підтверджується фіскальним чеком платіжної системи ВПС «MONEYCOM» (ТОВ "СВІФТ ГАРАНТ"). 11.01.2024 р. Постановою Любомльського районного суду Волинської області за результатом розгляду заяви адвоката Бориса С.А. в інтересах ОСОБА_1 про розстрочку виплати суми штрафу та витрат у справі № 163/2516/23 суд постановив: - Розстрочити ОСОБА_1 виплату застосованого до неї постановою Любомльського районного суду Волинської області від 23.11.2023 р. у справі № 163/2516/23 стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3 567 630,77 грн на 36 місяців зі сплатою щомісячно до останнього дня кожного місяця рівних платежів суми стягнення по 99 100,86 грн, починаючи з січня 2024 року. - Розстрочити ОСОБА_1 виплату присудженого з неї постановою Любомльського районного суду Волинської області від 23.11.2023 р. у справі № 163/2516/23 стягнення витрат по справі на зберігання товару в розмірі 249 227,83 грн на 36 місяців зі сплатою щомісячно до останнього дня кожного місяця рівних платежів суми стягнення по 6923 грн, починаючи з січня 2024 року. 14.02.2024 р. начальником Ратнівського ВДВС у Ковельському районі Волинської області ЗМУ МЮ винесено: - Постанову про відкриття виконавчого провадження № 74213416 з примусового виконання Постанови № 163/2516/23 виданої 23.11.2023 р. Любомльським районним судом Волинської області про стягнення штрафу на користь держави у розмірі 3 817 395,40 грн. з боржника: ОСОБА_1 на користь стягувача: ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ КАЗНАЧЕЙСЬКОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ (адреса: Волинська обл., м. Луцьк, ВУЛИЦЯ СТРІЛЕЦЬКА будинок 4А, код ЄДРПОУ: 38009371). - Постанову про відкриття виконавчого провадження № 74163662 з примусового виконання Постанови № 163/2516/23 виданої 23.11.2023 р. Любомльським районним судом Волинської області про конфіскацію товарів, що вилучені за двома протоколами про тимчасове вилучення товарів по справі про порушення митних правил №0293/20500/23 (всього позицій товару 178 та 160), загальною вартістю 3567630,77 грн. з боржника: ОСОБА_1 на користь стягувача: Волинська митниця. На рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100) з призначенням платежу: « 050 Адміністративні штрафи ДМСУ, протокол про ПМП 0293/20500/23 від ОСОБА_1 3123522065» було сплачено борг у загальній сумі 396 403,44 грн., що підтверджується квитанцією № 55X1-E02X-4PEK-H8H9 від 19.01.2024 р.; квитанцією № 7M02-678P-946E-3K29 від 20.02.2024 р.; платіжною інструкцією №86 від 18.03.2024 р.; платіжною інструкцією №106 від 17.04.2024 р. Таким чином, з урахуванням частково погашеного боргу, заборгованість Боржника зі сплати штрафу перед державою в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (адреса: Волинська обл., м. Луцьк, вулиця Стрілецька будинок 4А, код ЄДРПОУ: 38009371) (із розрахунку 3 567 630,77 грн - 396 403,44 грн) становить 3 171 227,33 грн.
На рахунок UA488201720313231001201160491 в Державній казначейській службі України, місто Київ (МФО 820172, код ЄДРПОУ 43958385) з призначенням платежу: «За зберігання товарів протокол про ПМП 0293/20500/23 від ОСОБА_1 3123522065» було сплачено борг у загальній сумі 27 692,00 грн., що підтверджується квитанцією № P3T9-4173- AC7T-4AAB від 19.01.2024 р.; квитанцією № 10H9-A14T-TB0E-4087 від 20.02.2024 р., платіжною інструкцією №85 від 18.03.2024 р.; платіжною інструкцією №107 від 17.04.2024 р. Таким чином, з урахуванням частково погашеного боргу, заборгованість Боржника зі сплати витрат на зберігання товару перед кредитором Волинська митниця (адреса: 44350, Волинська обл., Любомльський р-н, село Римачі, вул. Призалізнична, будинок 13, код ЄДРПОУ: 43958385) (із розрахунку 249 227,83 грн - 27 692,00 грн) становить 221 535,83 грн. Для сплати присуджених стягнень ОСОБА_1 взяла безпроцентну позику в загальній сумі 14 500,00 доларів США строком на 12 місяців за п'ятьма однотипними договорами грошової позики, а саме: 1. Договір грошової позики №1 від 07.01.2024 р. з Позикодавцем ОСОБА_5 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на суму 2000 дол. США; 2. Договір грошової позики №2 від 07.01.2024 р. з Позикодавцем ОСОБА_6 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) на суму 5000 дол. США; 3. Договір грошової позики №3 від 06.01.2024 р. з Позикодавцем ОСОБА_7 (РНОКПП: НОМЕР_4 ) на суму 1500 дол. США; 4. Договір грошової позики №4 від 08.01.2024 р. з Позикодавцем ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_5 ) на суму 2000 дол. США; 5. Договір грошової позики №5 від 08.01.2024 р. з Позикодавцем ОСОБА_4 (РНОКПП: НОМЕР_6 ) на суму 4000 дол. США.
Пунктом 2.2. кожного із договорів передбачено, що частина позики у розмірі 50% повертається Позичальником Позикодавцю в строк не пізніше 15.06.2024 р. Проте, через скрутне матеріальне становище Божник не в змозі виконати взяте на себе зобов'язання у визначений строк. Загальний розмір грошових зобов'язань за вказаними договорами позики становить 14 500,00 доларів США, що за курсом НБУ (39,6799 грн за 1 дол. США) становить 575 358,55 грн. Враховуючи, значний розмір заборгованості та відсутність майна, на яке може бути звернено стягнення, боржник неспроможна виконати грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.
«Розділ IІI. Предмет плану реструктуризації боргів боржника»
18.09.2024 р. Господарський суд Одеської області Ухвалою попереднього засідання суду по справі № 916/2314/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 ухвалив: 1. Визнати грошові вимоги Волинська митниця до ОСОБА_1 в сумі 221 535, 83 грн. із задоволенням у другу чергу. 2. Визнати грошові вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_1 в сумі 81 764, 60 грн. із задоволенням у другу чергу. 3. Визнати грошові вимоги ОСОБА_4 до ОСОБА_1 в сумі 162 858, 40 грн. із задоволенням у другу чергу. 4. Визначити розмір та перелік усіх визнаних вимог для внесення керуючим реструктуризацією боржника до реєстру вимог кредиторів:
Вимоги першої черги:
Волинська митниця (44350, Волинська обл., Ковельський район, с. Римачі, вул. Призалізнична, 13; код ЄДРПОУ 43958385) - 6056 грн.
ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 з; РНОКПП НОМЕР_5 ) - 6056 грн. ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) - 6056 грн.
Вимоги другої черги:
Волинська митниця (44350, Волинська обл., Ковельський район, с. Римачі, вул. Призалізнична, 13; код ЄДРПОУ 43958385) - 221 535, 83 грн. ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 з; РНОКПП НОМЕР_5 ) - 81 764, 60 грн. ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) - 162 858,40 грн.
Таким чином, загальний розмір заборгованості Боржника перед кредиторами становить 484 326,83 грн.
Розділ IV. Інформація про майновий стан і доходи боржника у тому числі доходи, які боржник розраховує отримати протягом процедури реструктуризації боргів
Відповідно до Акту інвентаризації майна боржника від 12.08.2024 р., керуючим реструктуризацією встановлено наявність у фізичної особи - ОСОБА_1 наступного майна: 1. Нерухоме майно: Відповідно до Інформаційної довідки з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 5004629758871 від 18.07.2024 р. за боржником - ОСОБА_1 не зареєстровано право власності на будь-яке нерухоме майно. 2. Рухоме майно: Відповідно інформації в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна боржника - обтяження відсутні. Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань на 18.07.2024 р. боржник зареєстрована як фізична особа-підприємець, основний вид діяльності: 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту. Керуючим реструктуризацією боргів боржника 19.07.2024 р. проведено пошук по відкритій спеціалізованій базі даних «Винаходи і корисні моделі в Україні», відкритій базі даних «Зареєстровані в Україні знаки для товарів і послуг». За результатами пошуку по вищенаведеним базам даних, що містять інформацію про права інтелектуальної власності - відомості відсутні. За місцем проживання боржника встановлено наявність особистих речей боржника: • одягу в кількості 25 од. (Б/У), • взуття в кількості 7 пар. (Б/У). 3. Грошові кошти: Відповідно до листа АТ КБ «Приватбанк» №20.1.0.0.0/7- 240628/45334 від 28.06.2024 р. повідомлено, що залишок коштів на рахунках боржника: № НОМЕР_7 становить 0,00 грн.; Відповідно до листа АТ "УНІВЕРСАЛ БАНК" №БТ/2411 від 01.07.2024 р. повідомлено, що залишок коштів на рахунках боржника: № НОМЕР_8 становить 0,28 грн. № НОМЕР_9 становить 00,00 грн. № НОМЕР_10 становить 00,00 грн.
№ НОМЕР_11 становить 00,00 грн. За місцем проживання Боржника грошових коштів, належних боржнику, не встановлено. Відповіді на запити арбітражного керуючого: • відповідно до листа Департаменту комунальної власності Одеської міської ради №01- 19/1654 від 02.07.2024 р. повідомлено про те, що між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та ОСОБА_1 договори оренди комунального майна, що належать територіальній громаді м. Одеси, не укладались; • відповідно до листа Державного космічного агентства України №4042--3.3 від 03.07.2024 р. повідомлено про відсутність зареєстрованих унікальних об'єктів космічної діяльності у фізичної особи ОСОБА_1 ; • відповідно до листа ГУ Держгеокадастру в Одеській області №33-15-0.82-3977/2-24 від 03.07.2024 р. повідомлено, що відповідно до інформації, яка наявна в програмному забезпеченні ведення Державного земельного кадастру земельні ділянки за гр. ОСОБА_1 , не зареєстровано; • відповідно до листа КП «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради №2810/03.01-13 від 05.07.2024 р. повідомлено, що станом на 31.12.2012 р. інформація про зареєстроване право власності на об'єкти нерухомого майна за фізичною особою - ОСОБА_1 відсутня; • відповідно до листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №10/02/13473 від 10.07.2024 р. повідомлено, що за наявними щоквартальними адміністративними даними, наданими депозитарними установами станом на 31.03.2024 ОСОБА_1 серед власників пакетів голосуючих акцій (5 відсотків і більше) акціонерних товариств, відсутня. • відповідно до листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України №19-45432/18/24 від 28.06.2024 р. надано інформацію щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією у період з 12.06.2021 року по 12.06.2024 року боржником та членами її сім'ї; • відповідно до листа Державної митної служби України №19-02/19-02-04/8.19/3381 від 17.07.2024 р. надано відомості про факти декларування при переміщенні через митний кордон України у період з 01.01.2019 до 17.07.2024 товарів, майна боржником та членами її сім'ї; • відповідно до листа Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №29-15/13696 від 02.07.2024 р. повідомлено про відсутність зареєстрованого за боржником транспорту, сільгосптехніки та тварин; • відповідно до листа Офісу Генерального прокурора №25/2-91ВИХ-24 від 05.07.2024 р. повідомлено про відсутність кримінальних проваджень щодо боржника; • відповідно до листа Фонду державного майна України №10-07-02809 від 09.07.2024 р. повідомлено, що договори оренди та договори купівлі-продажу державного майна з боржником не укладались; • відповідно до листа Головного сервісного центру МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях № 31/30/5141-3173-2024 від 13.07.2024 р. повідомлено відсутність зареєстрованих за боржником транспортних засобів.
Інших джерел доходу Боржник не має, не є найманим працівником. Боржник перебуває в шлюбі, має на утриманні двох неповнолітніх дітей. Боржник власного житла не має, проживає в квартирі, яка належить чоловіку на підставі договору дарування від 10.01.2017 року, за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня для дітей віком від 6 до 18 років становить 3196 грн, для працездатних осіб - 3028 грн. Таким чином, боржнику на 6 задоволення побутових потреб щомісяця повинно залишатись грошових коштів у розмірі не менше 9420,00 грн.
«Розділ V. Заходи відновлення платоспроможності боржника, які передбачено використати у процедурі реструктуризації боргів»
Відповідно до п. 3 ст. 124 КУзПБ план реструктуризації боргів боржника може містити положення про: 1) реалізацію в процедурі реструктуризації боргів частини майна боржника, у тому числі того, що є предметом забезпечення, черговість, строки реалізації такого майна та кошти, які планується отримати від його реалізації; 2) зміну способу та порядку виконання зобов'язань, у тому числі розміру та строків погашення боргів; 3) відстрочення чи розстрочення або прощення (списання) боргів чи їх частини; 4) виконання зобов'язань боржника третіми особами, зокрема шляхом укладення договору поруки, гарантії та інших правочинів згідно з цивільним законодавством; 5) інші заходи, спрямовані на покращення майнового стану боржника та задоволення вимог кредиторів (перекваліфікація, працевлаштування тощо). Боржник перебуває у шлюбі з ОСОБА_8 (РНОКПП: НОМЕР_12 ). Чоловік Боржника який зареєстрований фізичною особою-підприємцем (основний КВЕД - 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту) та отримав дохід від підприємницької діяльності з 01.05.2024 року у розмірі 399 360,00 грн. Після сплати податків, витрат від операційної діяльності, розмір прибутку склав 65 000,00 грн. Відтак, боржник має можливість виконати умови плану реструктуризації за рахунок коштів отриманих в якості доходу члена сім'ї боржника за згодою цього члена сім'ї. За рахунок вказаних коштів в рамках даного Плану реструктуризації боргів, Боржник здійснює:
повне погашення вимог кредиторів першої черги,
а саме: - Волинська митниця ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ 43958385) - 6056 грн. - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 з; РНОКПП НОМЕР_5 ) - 6056 грн. - ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) - 6056 грн.
погашення 10 % вимог кредиторів другої черги,
а саме: - Волинська митниця ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ 43958385) - 22 153,60 грн. Решта заборгованості у розмірі 199 382,23 грн. вважається прощеною кредитором. - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 з; РНОКПП НОМЕР_5 ) - 8 176,50 грн. Решта заборгованості у розмірі 73 588,10 грн. вважається прощеною кредитором. - ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) - 16 285,80 грн. Решта заборгованості у розмірі 146 572,60 грн. вважається прощеною кредитором.
Порядок виконання Плану реструктуризації боргів боржника:
Боржник сплачує на користь кредитора Волинська митниця (44350, Волинська обл., Ковельський район, с. Римачі, вул. Призалізнична, 13; код ЄДРПОУ 43958385) грошові кошти у загальному розмірі 28 209,60 грн. на рахунок UA488201720313231001201160491 в Державній казначейській службі України, місто Київ (МФО 820172, код ЄДРПОУ 43958385, призначення платежу «виконання плану реструктуризації у справі №916/2314/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 »).
Боржник сплачує на користь кредитора ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 з; РНОКПП НОМЕР_5 ) грошові кошти у загальному розмірі 14 232,50 грн. готівковим способом, а кредитор надає Боржнику розписку про отримання грошових коштів на виконання плану реструктуризації у справі №916/2314/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 . Боржник сплачує на користь кредитора ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) грошові кошти у загальному розмірі 22 341,80 грн. готівковим способом, а кредитор надає Боржнику розписку про отримання грошових коштів на виконання плану реструктуризації у справі №916/2314/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 .
Строк виконання Плану реструктуризації боргів Боржника становить 10 (десять) календарних днів з дня затвердженням господарським судом даного плану реструктуризації.
Після закриття провадження у справі про неплатоспроможність у зв'язку з виконанням Плану реструктуризації боргів настають наслідки, передбачені Кодексом України з процедур банкрутства, щодо звільнення боржника від боргів.
Інша частина заборгованості Боржника перед кредиторами, а також вимоги кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Кодексом строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
«Розділ VI. Прикінцеві положення»
План реструктуризації боргів боржника набирає чинності з дня його затвердження господарським судом і є обов'язковим для боржника та кредиторів. З дня затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника вимоги, включені до такого плану, можуть бути задоволені лише у порядку і спосіб, визначені в плані реструктуризації боргів боржника. Крім договорів, які передбачені планом реструктуризації боргів, боржник протягом реструктуризації не має права: 1) здійснювати правочини щодо відчуження або обтяження нерухомого та рухомого майна боржника, включаючи майнові і немайнові об'єкти, цінні папери тощо, вартість яких перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати; 2) укладати договори позики, довічного утримання, уступки вимоги, переведення боргу, передачі в довірче управління майна боржника; 3) виступати поручителем за зобов'язаннями інших осіб. Протягом дії плану реструктуризації боргів боржник повинен повідомляти кредиторів, включених до плану реструктуризації боргів, про істотні зміни у своєму майновому стані, а також про отримання позик і кредитів, у тому числі про придбання товарів у кредит, повідомляти інші сторони перед укладенням таких договорів про введення щодо нього процедури реструктуризації боргів. Враховуючи, що паном реструктуризації боргів не передбачено продаж майна боржника, арбітражний керуючий припиняє виконувати свої повноваження з дня затвердження господарським судом Плану реструктуризації боргів боржника».
Згідно результату голосування кредитора ОСОБА_3 стосовно схвалення плану реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 в редакції від 24.09.2024р. проголосовано «за».
Відповідно до результату заочного голосування кредитора ОСОБА_4 стосовно схвалення плану реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 в редакції від 24.09.2024р. проголосовано «за».
Згідно рішення зборів кредиторів, оформленого протоколом №1 від 04.10.2024р., вирішено схвалити план реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 в редакції від 24.09.2024р. та звернутися до Господарського суду із заявою про затвердження плану реструктуризації боргів боржника.
При цьому, голосували: Волинська митниця - «утримались», ОСОБА_4 , ОСОБА_3 - «за».
У судовому засіданні, 04.11.2024 р. представник Волинської митниці усно заперечував проти задоволення плану реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 з тих підстав, що сума задоволення їх вимог замала.
Щодо доводів Головного управління Державної казначенйської служби у Волинській області, зазначених у заявах (вх. 39843/24 та вх. 39866/24 від 04.11.2024 р.) стосовно порушення їх процесуальних прав, господарський суд зазначає наступне:
1. Відповідно до ч. 1 ст. 113 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.
Частиною 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Ч. 3 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що заява кредитора має містити: найменування господарського суду, до якого подається заява; найменування боржника, його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); виклад обставин, що підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; перелік документів, що додаються до заяви.
До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, що підтверджують грошові вимоги до боржника.
Як вбачається із матеріалів справи №916/2314/24, Волинська митниця звернулася із заявою від 12.07.2024р. (вх. №3-518/24 від 16.07.2024р.) про визнання конкурсним кредитором із сумою вимог 221 535, 83 грн.; включення Волинської митниці до реєстру кредиторів із сумою вимог 221 535, 83 грн. - основний борг.
Заява обґрунтована тим, що постановою Любомльського районного суду Волинської області від 23.11.2023р. по справі №163/2516/23 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, і накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3 567 630, 77 грн. з конфіскацією в дохід держави товарів, що вилучені за двома протоколами про тимчасове вилучення товарів у справі про порушення митних правил №0293/20500/23 (всього позицій товару 178 та 160), загальною вартістю 3 567 630,77 грн.; стягнуто з ОСОБА_1 на користь Волинської митниці витрати по справі на зберігання товару в розмірі 249 227,83 грн.; стягнено з ОСОБА_1 на користь держави 536,80 грн. судового збору. Постановою Любомльського районного суду Волинської області від 11.01.2024р. по справі №163/2516/23 розстрочено ОСОБА_1 виплату застосованого до неї постановою Любомльського районного суду Волинської області від 23.11.2023р. у справі №163/2516/23 (провадження № 3/163/1125/23) стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3 567 630, 77 грн. на 36 місяців зі сплатою щомісячно до останнього дня кожного місяця рівних платежів суми стягнення по 99100, 86 грн., починаючи з січня 2024р.; розстрочено ОСОБА_1 виплату присудженого з неї постановою Любомльського районного суду Волинської області від 23.11.2023р. у справі №163/2516/23 (провадження № 3/163/1125/23) стягнення витрат по справі на зберігання товару в розмірі 249 227, 83 грн. на 36 місяців зі сплатою щомісячно до останнього дня кожного місяця рівних платежів суми стягнення по 6923 грн., починаючи з січня 2024р. Постановою державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП №74213416 від 19.02.2024р. відкрито виконавче провадження з виконання постанови №163/2516/23, виданої 23.11.2023р. Любомльським районним судом Волинської області. Постановою державного виконавця Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП №74163662 від 14.02.2024р. відкрито виконавче провадження з виконання постанови №163/2516/23, виданої 23.11.2023р. Любомльським районним судом Волинської області.
Заявником повідомлено, що протягом січня-квітня 2024р. ОСОБА_1 перераховано 27 692 грн. в рахунок погашення витрат за зберігання товару та станом на 10.06.2024р. залишок несплаченої суми витрат за зберігання складає 221 535,83 грн.
Вказане підтверджується доданими до заяви копіями: постанови Любомльського районного суду Волинської області від 23.11.2023р. по справі №163/2516/23.
У заяві, сформованій в системі "Електронний суд" 05.08.2024р. (вх. №29434/24 від 06.08.2024р.), боржник повідомив про відсутність заперечень щодо визнання кредиторських вимог Волинської митниці до ОСОБА_1 у розмірі 221 535, 83 грн., що складаються із розміру основної заборгованості.
У відзиві від 07.08.2024р. (вх. №29599/24 від 08.08.2024р.) керуючий реструктуризацією арбітражний керуючий Данілов Артем Іванович зазначив, що грошові вимоги Волинської митниці до боржника ОСОБА_1 у розмірі 221 535,83 грн. підлягають визнанню та включенню до реєстру вимог кредиторів у другу чергу.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.09.2024 р. визнано грошові вимоги Волинської митниці до ОСОБА_1 в сумі 221 535,83 грн. із задоволенням у другу чергу.
З огляду на зазначене, вимоги, заявлені Волинською митницею були визнані господарським судом та внесені керуючим реструктуризацією боржника до реєстру вимог кредиторів у справі №916/2314/24.
2. Суд не розглядає заяву (вх. 39843/24 та вх. 39866/24 від 04.11.2024 р.), у якій Головне управління Державної казначейської служби у Волинській області просить суд: «врахувати наведені аргументи та встановити належним кредитором щодо суми грошових вимог зі сплати штрафу у розмірі 3 171 227,33 грн відповідно до постанови Любомльського районного суду Волинської області від 23.11.2023 у справі № 163/2516/23 Волинську митницю.», у зв'язку з порушенням вищезазначених норм Кодексу України з процедур банкрутства, зокрема порушенням процесуального законодавства та принципу диспозитивності господарського судочинства.
Пунктом 5 ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу визначено, що Основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема, диспозитивність.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що учасники у справі про банкрутство (неплатоспроможність) - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, Фонд державного майна України, Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника.
3. Господарський суд роз'яснює Головному управлінню Державної казначейської служби у Волинській області щодо його посилань на обов'язок направлення заявнику ухвали Господарського суду Одеської області від 12.06.2024 р. про відкриття провадження у справі №916/2314/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 та обов'язок залучення до участі у судовому розгляді вказаного заявника та надання ГУ Державної казначейської служби у Волинській області доступу до матеріалів справи у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.
Частиною 7 ст. 119 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що ухвала про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність не пізніше трьох днів з дня її постановлення надсилається боржнику до контролюючого органу, визначеного Податковим кодексом України, та інших органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, до місцевих судів загальної юрисдикції та органу державної виконавчої служби, приватному виконавцю, у якого перебуває виконавче провадження на виконанні, до органу державної прикордонної служби, державного органу з питань банкрутства, а також іншим учасникам справи та особам, які мають право взяти участь у такій справі.
З матеріалів справи вбачається, що ухвала Господарського суду Одеської області від 12.06.2024 р. була надіслана: на електронну адреси ОСОБА_1 ; представника ОСОБА_1 ; арбітражного керуючого Данілова А.І.; Ізмаїльського відділу державної виконавчої служби в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса); Ратнівського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції; Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та засобами поштового зв'язку: ГУ ДПС в Одеській області; Державній митній службі України; Державній прикордонній службі Україні; АТ КБ "Приватбанк" та АТ «Універсал Банк».
З огляду на зазначене, господарським судом виконано вимоги ч. 7 ст. 119 Кодексу України з процедур банкрутства та вірно визначено поштові/електронні адреси учасників справи, державної виконавчої служби, державних органів та банківських установ, що в свою чергу свідчить про те, що доводи Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області щодо обов'язку направлення ухвали Господарського суду Одеської області від 12.06.2024 р., залучення до участі у судовому розгляді вказаного заявника та надання ГУ Державної казначейської служби у Волинській області доступу до матеріалів справи у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з невірним застосуванням/розумінням норм чинного законодавства.
4. Письмові доводи Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області щодо відсутності в офіційному оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника відомостей щодо кредиторів у справі, господарський суд вважає хибними та такими, що не відповідають дійсності, зокрема нормам чинного законодавства, з огляду на наступне:
Частино 6 ст. 119 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що з метою виявлення всіх кредиторів здійснюється офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника у порядку, визначеному цим Кодексом.
Статтею 1 Кодексу України визначено, що офіційне оприлюднення - оприлюднення відомостей про справу про банкрутство на офіційному веб-порталі судової влади України.
Підпунктом 17.8 п. 17 Перехідних положень ГПК України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи оприлюднення інформації щодо справи, визначеної цією редакцією Кодексу, на офіційному веб-порталі судової влади України здійснюється в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему документообігу суду. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
У газеті «Голос України" (№42 (7048) від 01.03.2019р.) опубліковано повідомлення про відкликання Державною судовою адміністрацією України оголошення, опублікованого в газеті «Голос України" (№229 (6984) від 01.12.2018) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Згідно п. 1.3. Положення про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, затвердженого постановою пленуму Вищого господарського суду України №16 від 17.12.2013р. метою офіційного оприлюднення є:
- своєчасне оприлюднення достовірних відомостей про справу про банкрутство;
- надання вільного доступу до інформації щодо перебування суб'єктів підприємницької діяльності (контрагентів, боржників, поручителів тощо) у процедурі банкрутства;
- виявлення кредиторів та осіб, які бажають взяти участь у санації боржника (інвесторів) з метою відновлення платоспроможності боржника;
- сприяння учасникам у справах про банкрутство в реалізації передбачених Законом та Господарським процесуальним кодексом України процесуальних прав;
- визначення у випадках, передбачених Законом, початку перебігу процесуальних строків у справах про банкрутство.
Пунктом 2.2. Положення визначено, що офіційному оприлюдненню підлягає, зокрема, оголошення про порушення справи про банкрутство.
Відповідно до ч. 5 розділу XIV "Надання інформації на веб-порталі" Змін до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010р. №30, на сайті Верховного Суду на веб-порталі у випадках, передбачених Законом публікуються наступні відомості про справу про банкрутство, що підлягають офіційному оприлюдненню, або посилання на них: оголошення про порушення справи про банкрутство.
Кодекс України з процедур банкрутства не містить норми, яка зобов'язує боржника або суд повідомляти кредиторів про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, кредитори самі зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство, в разі якщо бажають мати право вирішального голосу на зборах кредиторів.
Законодавець, в Кодексі України з процедур банкрутства обов'язок щодо виявлення факту відкриття провадження по справі про банкрутство боржника, як юридичних, так і фізичних осіб, поклав саме на кредиторів, так як і визначив наслідки не звернення кредиторів із заявами з вимогами до боржника.
Враховуючи вищезазначене, знаходження Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області в конкретизованому списку кредиторів, наданого суду боржником, із зазначенням цього в ухвалі про відкриття провадження у справі в порядку ст. ст. 116,119 Кодексу України з процедур банкрутства не має своїм наслідком визнання Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області кредитором у даній справі.
Офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника не повинно містити інформацію стосовно потенційних кредиторів у справі.
Визнання кредитором здійснюється судом тільки за заявою останнього, поданою в порядку ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Заява Волинської митниці з грошовими вимогами подана суду та розглянута у встановленому Кодексом України з процедур банкрутства порядку, в межах заявлених кредитором вимог.
Звернення Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області щодо встановлення кредитора Волинською митницею на суму штрафу не підлягає розгляду за відсутності правових підстав для звернення іншої особи поза процесуальним розглядом.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства, яким встановлені умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи та відновлення платоспроможності фізичної особи.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратив чинність Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Боржник згідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов'язання, строк виконання яких настав.
Відповідно до ст. 6 Кодексу України з процедур банкрутства відповідно до цього Кодексу щодо боржника - фізичної особи застосовуються такі судові процедури: реструктуризація боргів боржника; погашення боргів боржника.
Реструктуризація боргів боржника у відповідності до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов'язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника.
Згідно ч. 1 ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства план реструктуризації боргів боржника розробляється з метою відновлення платоспроможності боржника.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства у плані реструктуризації боргів боржника зазначаються: 1) обставини, які спричинили неплатоспроможність боржника; 2) інформація про визнані судом вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та черговості задоволення; 3) інформація про майновий стан боржника за результатами проведених заходів з виявлення та складання опису майна боржника (проведення інвентаризації); 4) інформація про всі доходи боржника, у тому числі доходи, які боржник розраховує отримати протягом процедури реструктуризації боргів; 5) розмір суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення вимог кредиторів; 6) вимоги кредиторів до боржника, які будуть прощені (списані) у разі виконання плану реструктуризації боргів; 7) розмір суми, яка щомісяця залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб, у розмірі не менше одного прожиткового мінімуму на боржника та на кожну особу, яка перебуває на його утриманні; 8) розмір суми, яка щомісяця виділятиметься для погашення наявних у боржника обов'язкових періодичних зобов'язань (виплата аліментів тощо).
Ч. 3 ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що план реструктуризації боргів боржника може містити положення про: 1) реалізацію в процедурі реструктуризації боргів частини майна боржника, у тому числі того, що є предметом забезпечення, черговість, строки реалізації такого майна та кошти, які планується отримати від його реалізації; 2) зміну способу та порядку виконання зобов'язань, у тому числі розміру та строків погашення боргів; 3) відстрочення чи розстрочення або прощення (списання) боргів чи їх частини; 4) виконання зобов'язань боржника третіми особами, зокрема шляхом укладення договору поруки, гарантії та інших правочинів згідно з цивільним законодавством; 5) інші заходи, спрямовані на покращення майнового стану боржника та задоволення вимог кредиторів (перекваліфікація, працевлаштування тощо).
Відповідно до ч. 4 ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства задоволення вимог кредиторів здійснюється згідно з планом реструктуризації боргів боржника за рахунок коштів, отриманих від виконання плану реструктуризації боргів боржника, боржником або арбітражним керуючим, якщо планом реструктуризації боргів боржника передбачена його подальша участь у виконанні такого плану, у черговості, визначеній статтею 133 цього Кодексу.
Згідно ч. 6 ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства строк виконання плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність не може перевищувати п'ять років.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 125 Кодексу України з процедур банкрутства не підлягають реструктуризації борги боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та щодо сплати інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. План реструктуризації боргів боржника затверджується господарським судом лише після повного погашення боргів боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та щодо сплати інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо така заборгованість існує.
Ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства врегульовано порядок проведення зборів кредиторів.
Ч. 1 вказаної статті передбачено, що протягом трьох робочих днів після постановлення ухвали за результатами попереднього засідання господарського суду арбітражний керуючий згідно з цією ухвалою письмово повідомляє кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів та організовує їх проведення. Участь кредиторів у зборах кредиторів, визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу та учасників зборів кредиторів з правом дорадчого голосу здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства основними завданнями зборів кредиторів у процедурі реструктуризації боргів боржника є: 1) розгляд звіту керуючого реструктуризацією про результати перевірки декларації про майновий стан боржника; 2) розгляд проекту плану реструктуризації боргів боржника; 3) прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Згідно ч.ч.3, 4 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства проведення зборів кредиторів та голосування на них здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб. Збори кредиторів скликаються за потреби, але не менше одного разу на три місяці, якщо інше рішення не прийнято зборами кредиторів. Разом з повідомленням про проведення зборів кредиторів арбітражний керуючий надсилає кредиторам порядок денний цих зборів. Кредитори мають право до дня надсилання повідомлення про проведення зборів кредиторів вносити арбітражному керуючому пропозиції щодо включення питань до порядку денного. Питання, запропоновані кредиторами, є обов'язковими до включення арбітражним керуючим до порядку денного зборів кредиторів.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства рішення про затвердження плану реструктуризації боргів приймається конкурсними та забезпеченими кредиторами окремо. План реструктуризації боргів та зміни до нього вважаються схваленими, якщо їх підтримали всі забезпечені кредитори та не менше 50 відсотків конкурсних кредиторів. Голоси заінтересованих осіб не враховуються для визначення необхідної більшості голосів. Кредитор має право проголосувати заочно в письмовій формі щодо кожного питання порядку денного зборів кредиторів. Якщо інший порядок заочного голосування не затверджено зборами кредиторів, кредитор, який голосує заочно, зобов'язаний надіслати результати свого голосування в письмовій формі на адресу арбітражного керуючого не менш як за п'ять днів до дати проведення зборів кредиторів. Результат голосування такого кредитора оголошується арбітражним керуючим іншим кредиторам на зборах кредиторів та враховується при визначенні результатів голосування щодо кожного питання порядку денного.
П.п. 1, 2 ч. 8 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення про: схвалення плану реструктуризації боргів боржника; відмову у схваленні плану реструктуризації боргів та звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом та введення процедури погашення боргів боржника або з клопотанням про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Відповідно до ч.ч.1, 4, 9 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства учасниками зборів кредиторів боржника з правом вирішального голосу є конкурсні кредитори, визнані господарським судом у попередньому засіданні та внесені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів. У зборах кредиторів боржника можуть брати участь із правом дорадчого голосу: кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника; кредитори з вимогами щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян; конкурсні кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання; представник працівників боржника; уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника; представник органу, уповноваженого управляти державним майном; арбітражний керуючий. Рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів.
Згідно ч. 1 ст. 126 Кодексу України з процедур банкрутства керуючий реструктуризацією протягом трьох днів з дня схвалення зборами кредиторів погодженого з боржником плану реструктуризації боргів подає до господарського суду заяву про затвердження плану реструктуризації боргів.
Ч. 2 ст. 126 ГПК України передбачено, що до заяви про затвердження плану реструктуризації боргів боржника додаються: 1) план реструктуризації боргів боржника; 2) протокол засідання зборів кредиторів; 3) письмові заперечення кредиторів, які не брали участі в голосуванні чи проголосували проти схвалення плану реструктуризації боргів боржника (за наявності).
Відповідно до ч.7 ст. 126 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд зобов'язаний затвердити план реструктуризації боргів боржника, якщо такий план схвалений кредиторами та боржником.
За положеннями ч.8 ст. 126 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність, якщо: 1) порушено порядок розроблення, схвалення та погодження плану реструктуризації боргів, встановлений цим Кодексом; 2) умови реструктуризації боргів суперечать законодавству; 3) при схваленні плану реструктуризації боргів були допущені порушення законодавства, що вплинули на результат голосування; 4) кредитор, який не брав участі в голосуванні чи проголосував проти схвалення плану реструктуризації боргів, доведе, що в разі визнання боржника банкрутом у порядку, визначеному цим Кодексом, його вимоги були б задоволені у розмірі, що перевищує розмір вимог, які будуть задоволені відповідно до умов плану реструктуризації боргів; 5) боржник не погасив борги щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та сплати інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо така заборгованість існувала до моменту подання плану реструктуризації боргів боржника на затвердження до господарського суду; 6) боржник вчиняє дії, спрямовані на перешкоджання проведенню стосовно нього процедур, передбачених цим Кодексом; 7) план реструктуризації боргів не погоджено боржником.
Реструктуризація боргів боржника є першим, обов'язковим та пріоритетним етапом справи про неплатоспроможність фізичної особи, у якій боржник може реалізувати право на зміну способу та порядку сплати боргів з урахуванням його об'єктивних можливостей і прагнення до розрахунку з кредиторами, маючи гарантії залишення частини доходу на задоволення побутових потреб та може отримати прощення (списання) кредиторських вимог чи їх частини.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у постанові від 22.09.2021р. у справі №910/6639/20, вказав, що з огляду на мету та цілі Кодексу України з процедур банкрутства інститут неплатоспроможності фізичних осіб призначений для зняття з боржника - фізичної особи тягаря боргів, які мають значний розмір та не можуть бути погашені за рахунок поточних доходів і належного цій особі майна. Правове регулювання відносин, що виникають між боржником та іншими учасниками справи про неплатоспроможність, має на меті поетапно створити для боржника - фізичної особи найбільш сприятливі умови для погашення боргів шляхом їх реструктуризації, а при нерезультативності таких заходів - забезпечити ефективний механізм продажу активів боржника.
Законодавець визначив саме процедуру реструктуризації боргів як пріоритетну, яка є найбільш оптимальним варіантом закінчення справи про неплатоспроможність як для фізичної особи боржника, так і для кредиторів, оскільки там відбувається відновлення платоспроможності та більш повно погашаються борги боржника. І тільки за умови добросовісності громадянина, інститут неплатоспроможності фізичної особи може стати дієвим механізмом. При цьому для боржника-фізичної особи він дозволить зберегти та акумулювати активи для відновлення платоспроможності, а для кредитора - стане гарантією повернення заборгованості.
Метою і завданням процедури реструктуризації боргів, зокрема, є забезпечення розгляду кредиторами розробленого боржником проекту плану реструктуризації боргів для відновлення його платоспроможності. При цьому такий документ слід вважати закономірними очікуваннями кредиторів, як в частині його розгляду, так і в період його реалізації, коли має місце фактичне погашення їх вимог в межах процедури реструктуризації.
У свою чергу розроблення проекту плану реструктуризації має відбуватися відповідно до вимог ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства, зокрема, щодо форми і змісту проекту плану, це дасть можливість зборам кредиторів оцінити перспективу відновлення платоспроможності боржника та дасть можливості прийняття рішення про його схвалення та подання на затвердження господарському суду або відхилення і прийняття рішення про перехід до процедури погашення боргів.
Отже, при поданні до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, обов'язком боржника є складення реального (виконуваного) проекту плану реструктуризації, який після розгляду господарським судом грошових вимог та формування реєстру кредиторів розробляється, уточнюється та погоджується з кредиторами.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.12.2021р. по справі №910/8306/20.
Судом встановлено, що рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника було прийнято на засіданні зборів кредиторів у кількості 243 голосів, тоді як загальна кількість - 464 голоси.
Таким чином, рішення зборів кредиторів про схвалення плану реструктуризації боргів боржника вважається прийнятим, оскільки за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, а саме ОСОБА_3 81 голоси та ОСОБА_4 162 голоси.
Відповідно до ч. 9 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів.
Розглянувши наданий на затвердження план реструктуризації боргів боржника суд встановив, що він погоджений боржником та схвалений зборами кредиторів; план розроблено з метою відновлення платоспроможності боржника; зміст плану реструктуризації відповідає вимогам ч.ч.2,3 ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства; боржник за планом прийняв зобов'язання щодо кредиторів, які ґрунтуються на реальних можливостях боржника; визначений строк виконання не перевищує строк, встановлений законодавчо (ч.6 ст. 124 Кодексу); участь керуючого реструктуризації боргів боржника у виконанні плану реструктуризації боргів боржника не передбачена.
Керуючим реструктуризацією дотримано порядок розробки, погодження боржником плану реструктуризації та подання до суду заяви про його затвердження (ст.ст. 124,126 Кодексу).
Підстав для відмови у затвердженні плану реструктуризації, визначених у ч. 8 ст. 126 Кодексу України з процедур банкрутства судом не виявлено.
Приймаючи до уваги викладене, суд затверджує план реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 , погоджений нею та схвалений зборами кредиторів згідно протоколу №1 від 04.10.2024р.
Ч. 1 ст. 127 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що план реструктуризації боргів боржника набирає чинності з дня його затвердження господарським судом і є обов'язковим для боржника та кредиторів.
Згідно ч. 2 ст. 127 Кодексу України з процедур банкрутства з дня затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника вимоги, включені до такого плану, можуть бути задоволені лише у порядку і спосіб, визначені в плані реструктуризації боргів боржника.
Відповідно до ч. 3 ст. 127 Кодексу України з процедур банкрутства крім договорів, які передбачені планом реструктуризації боргів, боржник протягом реструктуризації не має права: 1) здійснювати правочини щодо відчуження або обтяження нерухомого та рухомого майна боржника, включаючи майнові і немайнові об'єкти, цінні папери тощо, вартість яких перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати; 2) укладати договори позики, довічного утримання, уступки вимоги, переведення боргу, передачі в довірче управління майна боржника; 3) виступати поручителем за зобов'язаннями інших осіб.
Ч. 4 ст. 127 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що протягом дії плану реструктуризації боргів боржник повинен повідомляти кредиторів, включених до плану реструктуризації боргів, про істотні зміни у своєму майновому стані, а також про отримання позик і кредитів, у тому числі про придбання товарів у кредит, повідомляти інші сторони перед укладенням таких договорів про введення щодо нього процедури реструктуризації боргів.
Згідно ч. 5 ст. 127 Кодексу України з процедур банкрутства з дня затвердження судом плану реструктуризації боргів припиняються повноваження керуючого реструктуризацією, крім випадків, якщо: 1) планом реструктуризації боргів передбачено подальшу участь керуючого реструктуризацією у виконанні такого плану, його повноваження та джерела виплати йому основної винагороди; 2) планом реструктуризації боргів передбачено продаж майна боржника. У такому разі керуючий реструктуризацією продовжує виконувати свої повноваження до завершення продажу майна боржника, розподілу отриманих від реалізації майна коштів, затвердження звіту про такий розподіл зборами кредиторів та подання такого звіту до суду.
Враховуючи те, що подальша участь керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича у виконанні вказаного плану не передбачена, суд припиняє його повноваження.
Відповідно до ч. 1 ст. 128 Кодексу України з процедур банкрутства з дня затвердження плану реструктуризації боргів боржник починає погашення вимог кредиторів згідно з умовами такого плану.
Ч. 3 ст. 128 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що у разі порушення боржником плану реструктуризації боргів кредитори, вимоги яких включені до такого плану, мають право звернутися до господарського суду з клопотанням про закриття провадження у справі або про введення процедури погашення боргів боржника.
Згідно ч. 1 ст. 129 Кодексу України з процедур банкрутства не пізніше п'яти днів після закінчення строку виконання плану реструктуризації боргів боржника, а також за наявності підстав для дострокового припинення процедури реструктуризації боргів боржник зобов'язаний надати суду та кредиторам, включеним до плану реструктуризації боргів, звіт про виконання плану реструктуризації боргів.
Керуючись ст.ст. 124, 126, 127, 128 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Затвердити план реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 , який погоджений нею та схвалений зборами кредиторів згідно протоколу №1 від 04.10.2024р.
2. Припинити повноваження керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №486 від 04.04.2013р.
3. План реструктуризації боргів боржника набирає чинності з дня його затвердження господарським судом і є обов'язковим для боржника та кредитора.
4. З дня затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника вимоги, включені до такого плану, можуть бути задоволені лише у порядку і спосіб, визначені в плані реструктуризації боргів боржника.
5. Боржник протягом реструктуризації не має права:
1) здійснювати правочини щодо відчуження або обтяження нерухомого та рухомого майна боржника, включаючи майнові і немайнові об'єкти, цінні папери тощо, вартість яких перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати;
2) укладати договори позики, довічного утримання, уступки вимоги, переведення боргу, передачі в довірче управління майна боржника;
3) виступати поручителем за зобов'язаннями інших осіб.
6. Протягом дії плану реструктуризації боргів боржник повинен повідомляти кредиторів, включених до плану реструктуризації боргів, про істотні зміни у своєму майновому стані, а також про отримання позик і кредитів, у тому числі про придбання товарів у кредит, повідомляти інші сторони перед укладенням таких договорів про введення щодо нього процедури реструктуризації боргів.
7. Призначити судове засідання на "27" листопада 2024 р. о 13:45 год.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т. Шевченка, 29, зал судового засідання №9 (четвертий поверх), тел. 0(482)307-966.
8. Повідомити боржника (представника), Волинську митницю, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про призначення судового засідання на 27.11.2024 р. о 13:45 год.
Ухвала набирає законної сили 13 листопада 2024р. та може бути оскаржена в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Повну ухвалу складено та підписано 15 листопада 2024 р.
Копію ухвали надіслати на електронну адресу: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), представника ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), арбітражного керуючого Данілова А.І. ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ОСОБА_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), Волинської митниці ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ); Головному управлінню Державної казначейської служби у Волинській області (office@lt.treasury.gov.ua).
Суддя Л.І. Грабован